ابوالفضل جوکار

نوشته شده توسط مجید. منتشر شده در معرفی افراد موفق

ابوالفضل جوکار؛ بنیان گذار انتشارات بین المللی گاج

پر تیتراژترین ناشر آموزشی کشور هستیم

نام: ابوالفضل جوکار
متولد: 1354، تهران
تحصیلات: کارشناسی تغذیه و کارشناسی ارشد MBA
موقعیت: بنیان گذار انتشارات بین المللی گاج

تدریس خصوصی از ترم اول دانشجویی

کارم را از 12 سالگی شروع کردم با فروش بستنی و بامیه پول کیف و کتابم را درمی آوردم. یادم می آید آن موقع ما امکانات کافی نداشتیم حتی برای خرید کتاب معمولی چند نفری پول می گذاشتیم و به نوبت از هم قرض می گرفتیم سال 1372 وارد دانشگاه آزاد شدم. بعد از ورود به دانشگاه به طور جدی تدریس را آغاز کردم. به درس شیمی خیلی علاقه داشتم...

به یاد دارم در آن سال نیازمندی های شعبه ی میدان امام حسین (ع) رفتم و تقاضای چاپ 10 نوبت آگهی تدریس شیمی، با عنوان «تدریس شیمی، تضمینی، کلیه ی حق التدریس بعد از قبولی، ساعتی 1000 تومان» را کردم و تلفن منزل را هم در آگهی درج کردم. در روز یکی، دو تا دانش آموز زنگ می زدند و سی، چهل نفر معلم! خانواده ی دانش آموزان تا می پرسیدند شما چند سال سابقه تدریس دارید یا مدرک تحصیلی شما چیست؟ و متوجه می شدند که دانشجوی ترم یک هستم و تازه شروع به تدریس کرده ام، خدافظی می کردند. فقط در این 10 نوبت آگهی، یک خانواده به من اعتماد کرد و برای دخترشان که در دی ماه امتحان نهایی داشت فرصت تدریس را به من دادند. منزل ایشان در خیابان خیابان سوم سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج بود و طی این مسیر از منطقه 14 به منطقه ی 2، با ساعتی 1000 تومان آن هم تضمینی خیلی توجیه اقتصادی نداشت ولی برای شروع کارم، بسیار جذاب بود و من راضی بودم. بعد از دو جلسه تدریس شیمی، از من خواستند که ریاضیات و فیزیک هم تدریس کنم. جمعا این 3 درس را طی 30 جلسه ای 2 ساعته تمام کردم و پس از قبولی دانش اموز در این 3 درس، مبلغ 60 هزار تومان به عنوان اولین درآمدم از تدریس را دریافت کردم.

ایجاد بانک اطلاعاتی از معلم ها

یادم می آید که بعد از درج آگهی معلم های دروس دیگر، غیر از شیمی زنگ می زدند و می گفتند اگر شما رفتید تدریس و دانش آموزان نیاز به تدریس سایر دروس داشتند، ما را معرفی کنید. من یکی، دو روز اول توجه نمی کردم چون می خواستم تلفن اشتغال نشود، می گفتم چشم، اگر موردی بود به شما خبر می دهم. بعد از چند روز به این فکر افتادم، تلفن معلم ها را در هر درس با سابقه ی تدریس، نشانی منزل و... بگیرم و یک بانک اطلاعاتی درست کنم. بعد از گذشت پنج، شش روز یک بانک اطلاعاتی حدود 200 نفره از معلمان و دبیران دروس مختلف تهران داشتم و به این فکر افتادم که با این معلم ها می توانم یک آموزشگاه تدریس خصوصی راه اندازی کنم و در متن آگهی های جدید بنویسم: «تدریس تمامی دروس در تمامی مقاطع تحصیلی.» همین کار هم کردم و چون آگهی صرفا برای درس شیمی نبود، تقریبا روزی 3 تا 4 دانش آموز در دروس مختلف جذب می کردم و دروس غیر از شیمی را به معلم ها و دبیرانی که توانایی و سابقه تدریس خوبی داشتند، ارجاع می دادمو دبیران بابت این معرفی 30 درصد از حق التدریس را به من می دادند. تا پایان سال 73 به این شیوه کار می کردم. سال 74 تصمیم گرفتم دفتری اجاره کنم و این کار راه به صورت حرفه ای انجام دهم و عملا یک آموزشگاه تاسیس کنم. میدان رسالت در شرق تهران را انتخاب کردم و در خیابان پنجاه و سوم، طبقه ی سوم یک ساختمان، یک دفتر حدودا 250 متری به مبلغ 2 میلیون تومان رهن و ماهیانه 75 هزارتومان اجاره کردم و آموزشگاهی به نام «اندیشمندان» را تاسیس کردم. شرایط کاری در آن مقطع خیلی خوب بود. بعد از یکی، دو سال، شعبه ی دوم آموزشگاه را در خیابان سی و هشتم سعادت آباد تاسیس کردم. خود من هم شخصا علاوه بر مدیریت آموزشگاه ها شیمی کنکور درس می دادم گاها تحت عنوان دبیر پروازی برای کلاس های نکته، تست و جمع بندی به شهرهای یزد و اصفهان دعوت می شدم و در طول یک سال به بیش از هزار نفر شیمی درس می دادم. همواره مفاهیم شیمی را به زبان ساده، با طنز و شعر آمیخته می کردم تا یادگیری آن برای دانش آموزان راحت تر باشد. چون اکثر دانش آموزان رابطه خوبی با درس شیمی نداشتند و از این درس فراری بودند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716