از پول نقد تا رمزارزها: اثر کانتیلون در مقابل اثر ناکاموتو

اثر ناکاموتو چیست؟

بیت کوین جهان را با اثر کانتیلون آشنا می کند که اغلب به عنوان اثر ناکاموتو شناخته می شود. افرادی که با راستی و حقانیت زندگی می­کنند، در دنیای بیت‌کوین از مزایای ارزش آفرینی کسب سود می­کنند و نه به واسطه حق ویژه (رانت)، موقعیت یا جغرافیای خاص. این پرسش که چرا ما به بیت کوین نیازمندیم، به موضوع رایج روز تبدیل شده است، با این حال اکثر مردم در مقابل این امر موضع گرفته و آن را یا یک طرح پونزی یا اسباب پولشویی مجرمان می­دانند. این نتیجه گیری باعث می شود که افراد پتانسیل بیت کوین برای مقابله با نابرابری و فساد سیستمی که بلای جان سیستم پولی کنونی ماست را نادیده بگیرند.

ماینرهایی که در امنیت شبکه بیت کوین سهیم هستند، بر اساس بر اساس میزان محافظتی که فراهم می کنند و نرخ  روز بیت کوین و وکارمزدها پاداش می گیرند که به آن اثر ناکاموتو می گویند. در مقابل، اثر کانتیلون است که به عنوان یک نظریه کلاسیک فراموش شده، در مورد چگونگی تأثیر توزیع پول بر ثروت فردی سخن می گوید، که از بی‌عدالتی‌های جامعه کنونی ما است. سیستم پولی مدرن ما بر پایه تولید پول (عمدتاً) آن هم از طریق بدهی­های صادر شده توسط بانک با بهره بنا شده است. این نوع سیستم پولی باعث انتقال ثروت از سطوح میانی به بالا می­شود و منجر به ایجاد سیستم پولی ناپایدار و جامعه ای می شود که در آن «آینده اهمیتی ندارد. ”

بین سال‌های 1970 تا 2010، صندوق بین‌المللی پول 425 بحران سیستماتیک بانکی، پولی و بدهی را گزارش کرد که به‌طور متوسط در ​​هر سال 10 مورد است. پول دولتی انحصاری یک سیستم شکننده و نابرابر است، در حالی که کشورهایی با ارزهای[1] متعدد از لحاظ تاریخی ثبات و برابری بیشتری را تجربه کرده اند. پاسخ بسیاری از این مشکلات در رابطه با کنترل دولتی پول را می توان در ارزهای دیجیتال، نوع جدیدی از پول غیردولتی، یافت. پس از بحران بزرگ مالی سال 2007 تا 2008، بیت کوین، به عنوان اولین و مهمترین این نوع ارزها، با یک سیستم آنلاین در ژانویه 2009 ظهور کرد. این مقاله اثرات ناکاموتو و کانتیلون را توضیح می دهد و اینکه آیا بیت کوین پادزهری برای اثر کانتیلون است یا خیر؟

لطفا راهنمای ما با عنوان «هر آنچه که باید درباره ساتوشی ناکاموتو بدانید.» را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد بنیانگذار اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان داشته باشید.

اثر کانتیلون چیست؟

تغییر در قیمت های نسبی ناشی از تغییر در عرضه پول به عنوان اثر کانتیلون شناخته می شود. این موضوع در ابتدا توسط ریچارد کانتیلون، اقتصاددان قرن هجدهم تعریف شد. در دسترس قرار دادن مقدار زیادی پول ارزان از طریق بانک ها ضامن افزایش همزمان تقاضا برای همه چیز نیست. در عوض، تاریخ نشان داده است که در چنین شرایطی، برخی دارایی‌ها عملکرد بهتری از سایر دارایی‌ها دارند و در نتیجه برخی از بخش‌های اقتصاد شاهد افزایش قیمت هستند و برخی دیگر کاهش قیمت‌ را تجربه می کنند.

اثر تورم دوگانه شکلی از اثر کانتیلون است. تورم دوگانه، وقوع همزمان تورم و کاهش تورم در یک اقتصاد است. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بانک مرکزی پول را به اقتصاد تزریق کرده تا قیمت دارایی‌ها را در طول دوره کاهش تورم بدهی (و رکود متعاقب آن) افزایش دهد. علیرغم تلاش های بانک مرکزی، ذینفعان پول تازه تولید شده ترجیح می دهند به جای مبارزه با روند کاهش تورم در بازارهای بدهی، آن را صرف کالاها و سایر دارایی های مرتبط کنند.

تلاش بانک مرکزی برای تحریک اقتصاد نه تنها ممکن است شکست بخورد، بلکه حتی منجر به افزایش هزینه های زندگی در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش قیمت های پایه مصرف کننده شود که با آثار رکود تورمی قابل مقایسه است (برابری می کند).

اثر کانتیلون روشی است برای اخذ مالیات اضافی از هر کسی که دستمزد «چسبنده: ثابت» دریافت می‌کند یا بخش زیادی از ثروتش به دلار است. این مالیات به افرادی که در دارایی های مالی سرمایه گذاری می کنند یا به عنوان پیمانکاران مقدم و مرجح برای دولت کار می کنند، تعلق می­گیرد. پاداش می دهد. بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری، ایجاد پول جدید را از سیاست جدا می کند، که آن را بسیار منصفانه تر می کند. اما اثر کانتیلون چگونه کار می کند؟

بر اساس اثر کانتیلون، اولین دریافت کننده عرضه پولِ جدید شانس آربیتراژ برای خرج کردن پول قبل از افزایش قیمت دارد. این امر تا حدی به این دلیل است که پول های فیات جدید با هزینه ای نزدیک به صفر تولید می­شود و بین طرف های خاص، که معمولاً بانک ها هستند، توزیع می شود. این بانک ها می توانند از این پول برای خرید محصولات و دارایی هایی استفاده کنند که به دلیل افزایش حجم پول هنوز قیمت آنها افزایش نیافته است. در نتیجه، بانک ها می توانند اقلام را با قیمت پایین خریداری کنند. بنابراین، به افراد و مؤسساتی که نزدیک‌ترین روابط را با بانک مرکزی دارند – بانک‌ها و صاحبان دارایی‌ها – به نسبت کسانی که کمترین ارتباط را با سیستم مالی دارند، از مزایای مالی برخوردار می‌شوند. درک اثر کانتیلون باعث می شود که تورم به عنوان مالیات غیرقانونی و قهقرایی توسط دولت بر قدرت خرید شهروندان در نظر گرفته شود.

بیت کوین چگونه اثر کانتیلون را برطرف می کند؟

اقدامات بی‌سابقه بانک‌های مرکزی و دولت‌های قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان، ثروتمندان را غنی می‌کنند و در عین حال فقرا را فقیرتر می‌کنند. اثر معروف کانتیلون در زیر این واقعیت نهفته است و بیت کوین درمان نهایی آن است. برای درک اینکه بیت‌کوین چگونه نابرابری را کاهش می‌دهد، نحوه تخصیص ارزهای فیات مانند دلار و نحوه انتشار بیت‌کوین جدید را در نظر بگیرید.

تقریباً تمام ارزهای فیات که در حال حاضر صادر می شوند ابتدا به بانک ها و دولت می­رود. این به این علت است که بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو از بانک‌های تجاری بزرگی مانند جی‌پی مورگان و سیتی حمایت می‌کنند. بانک‌های مرکزی «ماشین‌های چاپ» دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهند تعداد نامحدودی از پول فیات خود را (یا به صورت دیجیتالی اضافه کنند) چاپ کرده و در گردش بیاورند. آنها همچنین قوانینی را بر بانک های تجاری تحمیل می کنند تا آنها را تشویق به تخصیص وام بیشتر یا کمتر، افزایش یا کاهش کل عرضه پول کنند. از آنجایی که بانک‌ها و دولت اولین کسانی هستند که پول اضافی دریافت می‌کنند، آنها تعیین می‌کنند که چه کسی در صف دوم برای سود بردن از اثر کانتیلون قرار دارد.

این زمانی است که لابی گری و تأثیر ارتباط خوب با نخبگان مالی وارد عمل می شود. لابی‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که مشتریانشان از اثر کانتیلون سود می‌برند، که به ابرثروتمندان و شرکت‌ها اجازه می‌دهد وام‌هایی با نرخ بهره بسیار ارزان از بانک‌ها دریافت کنند. سیستم بیت­کوین نفوذ لابی­ها و مزایای شناخت بانکدار مناسب را حذف می کند و همه را در موقعیتی برابر قرار می دهد. هر 10 دقیقه، هر ماینر در شبکه بیت کوین شانس یکسانی برای برنده شدن یک جایزه از بیت تازه تولید شده دارد.

هر کسی ممکن است به سادگی با وصل کردن یک کامپیوتر به پریز دیواری، یک ماینر شود، که نسبت به درخواست از مقامات منتخب برای یک قرارداد دولتی به طور قابل توجهی کمتر زمان می­برد. ماینرها پول زیادی را صرف برق می­کنند تا برای کسب پاداش رقابت کنند و آن پاداش برای تأمین ضروری­ترین خدمت مورد نیاز سیستم بیت­کوین یعنی امنیت است. سیستم بیت کوین بدون ماینرها کار نمی­کند.

البته، سیاستگذاران ممکن است با تغییر نحوه ورود پول جدید به سیستم، اثر کانتیلون را تحت تأثیر قرار دهند. با این حال، اینکه برخی از قبل ضرر برخی دیگر سود می برند، مسئله اصلی است که مورد توجه قرار نمی دهد. سیستم بیت کوین به طور قابل توجهی منصفانه تر است زیرا از اثر کانتیلون استفاده می کند تا به طور مناسب به افرادی پاداش دهد که خدمات ارزشمند امنیت شبکه را به دیگران ارائه می دهند.

چگونه از خود در برابر اثر کانتیلون محافظت کنیم؟

ساده ترین روش برای محافظت از خود در برابر توزیع نابرابر پول جدید، ترک کامل سیستم پولی است. تنها قدیمی‌ترین نسل‌های زنده می‌توانند زمانی را به یاد بیاورند که پول بیش از یک تکه کاغذ با پشتوانه «ایمان و اعتبار کامل» دولت و ارتش بود. ما شرطی شده ایم که پول را محصول دولت خود بدانیم، در حالی که اجتناب از اثر کانتیلون مستلزم نگاه کردن به تاریخچه پول است، حتی اگر تنها یک قرن قدمت داشته باشد.

پول قبلاً به عنوان طلا تعریف می شد، منبعی که هیچ دولتی نمی تواند با شعبده و جادو مقدار بیشتری از آن تولید کند  و برای یافتن و استخراج آن نیازمند نیروی کار زیادی است. بیت کوین مشابه طلا است، زیرا هیچ کس نمی تواند به یکباره مقدار بیشتری بیابد یا تولید کند و استخراج آن نیز بسیار دشوار است. از سوی دیگر، بیت‌کوین هم راستا با سرعت اینترنت حرکت می‌کند و تجارت جهانی را به شیوه‌هایی که طلا قادر نیست، امکان‌پذیر می‌کند.

برای محافظت از خود در برابر اثر کانتیلون باید تا حد امکان با ذخیره ثروت به صورت پول واقعی، مانند طلا یا بیت کوین از سیستم‌های ناعادلانه ارزهای فیات پرهیز کرد. این صلح آمیزترین روش برای حذف تدریجی سیستم قدیمی و جایگزینی آن با سیستم جدید و عادلانه تر است.

کتاب خودآموز سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال
کتاب معرفی 100 تکنولوژی تحول زا آینده