هر آن چه که در خصوص بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز باید بدانید

آیا می‌دانید که اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز کدام ارز است؟ رکوردهای جهانی گینس از سال 1955 سالانه یک کتاب جامعی منتشر می‌کند که در آن رکوردهای جهانی به ثبت می‌رسند. این رکوردها می‌توانند از رویدادهای طبیعی مختلف تا دستاوردهای انسانی باشند. اما امسال بیت‌کوین به‌عنوان اولین و باارزش‌ترین شبکه ارزهای دیجیتال جهان به این کتاب ورود پیدا کرد.

به همین دلیل باید عنوان داشت که بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز غیرمتمرکز شناخته می‌شود. هرچند که پیش از ظهور بیت‌کوین، تلاش‌هایی برای تولید ارزهای دیجیتال صورت‌گرفته است. اجازه دهید تا در ادامه به‌صورت کامل در خصوص اولین ارزهای دیجیتال و ثبت بیت‌کوین در گینس صحبت کنیم.

اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز

بیت‌کوین توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد

ظهور بیت‌کوین، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز

جالب است بدانید که ایده داشتن ارزهای دیجیتال، چندان ایده‌ای جدیدی نیست. قبل از ظهور کریپتوکارنسی‌ها، تلاش زیادی برای ایجاد آن‌ها صورت گرفت؛ اما به دلیل وجود هزینه‌های بالا، هیچ‌گاه موفقیتی در ارزهای دیجیتال ایجاد شده به وجود نیامد. تا این که فردی به نام ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ای با عنوان “بیت‌کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” را منتشر کرد که در آن نحوه عملکرد شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین را توصیف می‌کرد.

این روز در تاریخ به‌عنوان روز تولد بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز شناخته می‌شود. چهار ماه بعدازاین واقعه، ساتوشی ناکاموتو اولین بلوک شبکه بیت‌کوین را استخراج کرد و عملاً فناوری بلاک‌چین را به‌صورت آزمایشی اجرا کرد. این بلوک اولیه به‌عنوان بلوک جنسیس نیز شناخته می‌شود. پس از ظهور بیت‌کوین، نیاز به راه‌حل‌هایی برای معامله آن نیز پیدا شد؛ ازاین‌رو در ماه مارس 2010، اولین صرافی ارزهای دیجیتال به نام bitcoinmarket.com نیز افتتاح شد.

اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز

بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز وارد گینس شد

 

بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو وارد کتاب گینس شد

شبکه ارزهای دیجیتال و بلاک¬چین بیت‌کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، سالیان سال مورد تحسین افراد مختلف قرار گرفته است. این شبکه همچنین توسط منابع رسمی رسانه‌ای نیز به رسمیت شناخته شده است. برای مثال، در سال 2016، کلمه بیت‌کوین به فرهنگ لغت مریام – وبستر اضافه شد و دو سال بعد به واژگان اسکربل نیز ورود پیدا کرد. اما امروز رکودهای جهانی گینس نیز اختراع ساتوشی ناکاموتو را به رسمیت شناخته و بیت‌کوین را به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز وارد کتاب خود کرد.

امسال اولین سالی است که بیت‌کوین در گینس با عنوان اولین ارز غیرمتمرکز ورود پیدا کرده است. این کتاب به مدت 67 سال به‌صورت رسمی تمامی رکوردهای انسانی و طبیعی از دستاوردهای مختلف را ثبت کرده است. نویسندگان گینس عنوان داشته‌اند که بیت‌کوین به‌عنوان راه حلی برای چالش تنظیم یک ارز دیجیتال، بدون هیچ سازمان متمرکزی، توسعه‌یافته است. این ارز دیجیتال همچنین مشکل هزینه مضاعف را نیز برطرف کرده است.

اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز

پیش از بیت‌کوین، ارزهای دیجیتال دیگری وجود داشت

 

اولین ارز دیجیتال چه بود؟

همان‌طور که عنوان شد، بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز وارد کتاب رکوردهای جهانی گینس شد؛ اما آیا می‌دانستید که این رمزارز، اولین ارز دیجیتال نبود؟ در سال 1983، دیوید چاوم، رمزنگار آمریکایی، نوعی پول نقد الکترونیکی را پیشنهاد کرد. او یک ارز رمزی را مدنظر داشت که می‌تواند بین افراد به‌صورت کاملاً ایمن و خصوصی منتقل شود. ایده چاوم، با ارزهای دیجیتال امروزی، شباهت‌های بسیار تا بسیار زیادی دارد.

چاوم به‌اصطلاح “فرمول کور” را برای رمزگذاری اطلاعات ارسال شده بین افراد ایجاد کرد؛ ازاین‌رو” پول نقد کور” می‌تواند به طور ایمن بین افراد منتقل شده و دارای امضای اصالت و قابلیت تغییر بدون ردیابی را دارد. در این مسیر، چاوم DigiCash را تأسیس کرد تا چند سال بعد، با ایجاد اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام eCash، مفهوم خود را عملی کند.

با این که DigiCash در سال 1998 ورشکست شد، ایده‌های این شکرت و برخی از فرمول‌ها و ابزارهای رمزگذاری آن نقش مهمی در توسعه ارزهای دیجیتال بعدی، مانند بیت‌کوین ایفا کرد. بعدازاین، تلاش‌هایی نیز در سال 1990 در کشور هلند برای ساحت ارز دیجیتال صورت گرفت که همگی با شکست مواجه شدند. پس به‌خوبی متوجه می‌شوید که بیت‌کوین که به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز شناخته می‌شود، واقعاً اولین ارز دیجیتال نبود!

ناکاموتو از تأثیر B-Money بر بیت‌کوین صحبت کرده است

 

سایر ارزهای دیجیتال اولیه

باید اذعان داشت مسیری که بیت‌کوین برای تبدیل‌شدن به ارز دیجیتال طی کرد، مسیری است که پیش از آن توسط ارزهای دیجیتال دیگری نیز طی شود. در واقع اگر آن ارزهای دیجیتال به‌صورت غیرمتمرکز همچنان وجود داشتند، امروزه نام آن‌ها به‌عنوان اولین ارز دیجیتال وارد کتاب‌های گینس می‌شد. اجازه دهید تا برخی از اولین ارزهای دیجیتال پیش از بیت‌کوین را به شما معرفی کنیم:

• E-Gold

در سال 1996، دکتر داگلاس جکسون و بری داونی ارز دیجیتالی را ایجاد کردند که متکی به طلا بود. این ارز دیجیتال به کاربران خود این اجازه را می‌داد تا مالکیت طلا را بین کاربران یک وب‌سایت منتقل کنند؛ ازاین‌رو E-Gold به‌سرعت به یک ابزاری برای پول‌شویی و اقدامات غیرقانونی بدل شد.

• Bit Gold

نیک سابو را نیز باید یکی از پیشگامان اولیه ارزهای دیجیتال که بعدها باعث ایجاد مفهومی به نام بیت‌کوین شد، دانست. در واقع نیک سابو بود که ارز دیجیتال Bit Gold را افتتاح کرد و از تکنیک‌های بسیاری که مشابه بلاک‌چین بودند، مانند شبکه همتا به همتا، استخراج، رجیستری و رمزنگاری استفاده کرد. شاید مهم‌ترین جنبه مفهوم Bit Gold، مربوط به وضعیت متمرکز آن بود. هدف Bit Gold اجتناب از اتکا به توزیع‌کنندگان و مقامات متمرکز ارز بود. بااین‌حال، این ارز دیجیتال نیز در نهایت با شکست مواجه شد.

• B-Money

یکی دیگر از ارزهایی که پیش از بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز وجود داشتند، B-Money بود. این ارز دیجیتال توسط توسعه‌دهندگان وی دای (Wei Dai) و با عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی ناشناس و توزیع شده، ارائه شد. جالب است بدانید که ناکاموتو یک دهه بعد از مقاله خود، به عناصر مختلف B-money اشاره می‌کند.

نتیجه‌گیری

بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز غیرمتمرکز وارد کتاب‌های گینس شد. این ارز دیجیتال توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو تولید و به بازار ارزهای دیجیتال عرضه شد. امروزه بسیاری از ارزهای دیجیتال از بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال، الهام گرفته‌اند. بااین‌وجود جالب است بدانید که پیش از بیت‌کوین نیز، تلاش‌های زیادی برای ایجاد ارزهای دیجیتال صورت گرفت که همه آن‌ها با شکست مواجه شدند.

درصورتی‌که شما هم قصد دارید تا با اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز، بیت‌کوین بیشتر آشنا شوید و معاملات آن را انجام دهید، می‌توانید از خدمات شرکت فن آوران اطلاعات و ارتباطات پیشرو آساک بهره‌مند شوید. این شرکت در زمینه راه‌اندازی فارم استخراج بیت‌کوین، افتتاح حساب تریدینگ و … فعالیت دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *