تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

چقدر از تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال آگاهی دارید؟ بدون شک هرکدام از ما نیز در این برهه از زمان نام ارزهای دیجیتال را زیاد شنیده‌ایم. این ارزها شکل جدیدی از نظام مالی هستند که بر پایه علم رمزگذاری شده‌اند. استفاده از این رمزارزهای مزایا و معایب خاص خودش را به همراه خواهد داشت. اما شاید یکی از اصلی‌ترین مزایای آن برای برخی از افراد، غیرقابل‌کنترل بودن آن‌ها توسط نهادهای مختلف دولتی باشد.

اما تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟ رمز ارزها بسیار فراتر از یک نوآوری مالی هستند. ارزهای دیجیتال رمزگذاری شده باتکیه‌بر قابلیت دردسترس‌بودن خود برای تمامی افراد، این پتانسیل را دارند که اقتصاد کشورهای مختلف را به‌شدت تحت‌تأثیر خود قرار دهند.

تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی هستند که به کمک الگوریتم‌های رمزنگاری مدیریت می‌شوند. امروزه انواع و اقسام ارزهای دیجیتال در بازار موجود است. اما شاید بیت‌کوین شناخته‌شده‌ترین آن‌ها به شمار برود. زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال در حال اصلاح است، باید توجه داشت که نیاز است درک کنید که تأثیر آن‌ها فراتر از یک نوسان روزانه ساده است. استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین با سرعت تصاعدی درحال‌توسعه است؛ ازاین‌رو تأثیرات اقتصادی رمزارزها در ابعاد جهانی به‌قدری فراتر می‌رود که تا چندی پیش غیرممکن بود.

رمزارزها مانند هر ابزار و یا فناوری دیگر، با خود مزایا و معایبی به همراه داند. بااین‌وجود، تأثیرات مثبت آن‌ها عمیق‌تر خواهد بود. یکی از بزرگ‌ترین مزایای ارزهای دیجیتال، مسلماً دسترسی آن‌ها است. به کمک این رمزارزها می‌توان بدون دخالت اشخاص ثالث، مانند بانک‌ها، پرداخت‌های مختلف را انجام داد. وضعیت موجود سیستم مالی، بدون شک افراد مختلف را در ابعاد جهانی با شکست روبرو کرده است. جالب است بدانید که بیش از 1.7 میلیارد نفر در جهان، به‌حساب‌های بانکی دسترسی ندارند.

ارزهای دیجیتال به دلیل دردسترس‌بودن، امکان جهان‌شمول شدن را دارند. برای آن دسته از افراد محروم و بدون دسترسی به بانک‌ها، استفاده از ارزهای دیجیتال فرصتی برای بهره‌مندی از یک نظام مالی جدید است؛ ازاین‌رو می‌توان متوجه شد که این تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال، یک تأثیر مثبت تلقی می‌شود.

 

تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین یکی از شناخته‌شده‌ترین ارزهای دیجیتال است

ارزهای دیجیتال چگونه از ایجاد تورم جلوگیری می‌کنند؟

پاسخ به این سؤال که آیا ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بین کوین می‌تواند از افراد را در برابر بروز تورم محافظت کند یا خیر، ممکن است به موضع شما بستگی داشته باشد. برخی از افراد ممکن است پشتوانه مالی خودشان را تنها بر پایه ارزهای دیجیتال قرار دهند. ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت‌کوین به‌عنوان سپری در برابر تورم در نظر گرفته می‌شود. اعتقاد بر این است که عرضه محدود بین کوین و ماهیت غیرمتمرکز آن، به افزایش ارزش بیت‌کوین کمک می‌کند.

کاهش قیمت ارزهای دیجیتال و نرخ تورم بالا ممکن است برخی را متعجب کند که آیا بیت کوین انتظارات بالای مالی و محافظت از تورم را برآورده می‌کند یا خیر؟ برای مشخص‌کردن تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال در این زمینه به‌خصوص نیاز است تا جایگزین‌ها را نیز در نظر بگیریم. پاسخ به این که آیا رمزارزها راه‌حل معتبری برای جلوگیری از تورم هستند یا خیر، بستگی به این دارد که آیا آن‌ها را جایگزین واقعی برای سیاست‌های پولی شکست‌خورده در نظر بگیریم یا خیر.

تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال نسبت به ارز فیات در کشورهایی که ارزش پول آن‌ها در مقایسه با دلار آمریکا 50 درصد و یا بیشتر کاهش داشته است، قابل‌توجه خواهد بود. نگاهی به کشورهای ونزوئلا، لبنان، ترکیه و یا آرژانتین بیندازید. این افراد تمایل بیشتری دارند تا از رمزارزها استفاده کنند.

تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال

تأثیرات مختلف ارزهای دیجیتال در محافظت از بروز تورم

 

آیا استفاده از ارزهای دیجیتال مشکلی دارد؟

باتوجه‌به این که تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال انکارناپذیر است، اما بسیاری از افراد عنوان دارند که استفاده از این رمزارزها مشکلاتی را به همراه دارد. این افراد استفاده از رمزارزها برای فعالیت‌های مجرمانه، مضرات محیط‌زیستی و ماهیت فرار ارزهای دیجیتال را به‌عنوان نمونه پیشنهاد می‌دهند. طبیعی خواهد بود که در مقابل پول نقد، مجرمان سایبری از ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

بااین‌وجود باید بدانید که تراکنش‌های مربوط به فعالیت‌های مجرمانه، تنها 0.15 درصد از حجم کل تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را در سال 2021 تشکیل می‌دهد. با اینکه برخی ادعا می‌کنند که استخراج بیت‌کوین به محیط‌زیست ضرر می‌رساند، اما مطالعات نشان می‌دهد که بیت کوین تنها در انتشار 0.08 درصد از گاز Co2 نقش داشته است. در ازای آن، تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بیت‌کوین بر نظام مالی غیرقابل‌انکار است.

تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال

مشکلات زیست‌محیطی استخراج ارزهای دیجیتال جدی نیست

 

آیا ارزهای دیجیتال از رکود اقتصادی جان سالم به در خواهند برد؟

باتوجه‌به فشار نزولی در بازارهای ارزهای دیجیتال، جو مالی به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای تغییر کرده است. برای مثال بانک‌های جهانی به نحوی سیاست‌های مالی خود را تغییر داده‌اند که سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار جالب‌توجه‌تر به نظر برسد؛ به همین دلیل بسیاری عنوان داشته‌اند که باتوجه‌به تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال، باز هم زمستان این رمزارزها نزدیک است.

بااین‌وجود، همبستگی ارزش بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سنتی نشان‌دهنده پذیرش گسترده‌تر این ارزها در آینده خواهد بود. برخی از رهبران فکری عنوان داشته‌اند که بازار ارزهای دیجیتال به‌صورت چرخه‌ای توسعه پیدا می‌کند؛ ازاین‌رو ممکن است از بیرون آشفته به نظر برسد، اما قیمت‌ها، پیشرفت‌های صنعتی و نوآوری‌های علمی با یکدیگر اتصال ایجاد کرده‌اند.

تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال

اقتصاد ارزهای دیجیتال می‌تواند با رونق و یا رکود روبرو شود

 

چگونه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد رمزنگاری گسترده‌تر تأثیر می‌گذارد؟

بازار ارزهای دیجیتال نه‌تنها تأثیرات اقتصادی گسترده‌ای دارد، بلکه می‌تواند به‌خودی‌خود نیز تأثیرات عمیقی به وجود بیاورد. طبق پرونده Terra مشخص شد که هر نهادی می‌تواند به طور بالقوه به حرکت درآمده و یا به رونق یا رکود بازارهای ارزهای دیجیتال کمک کند. تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال و تأثیرات دومینویی مالی سنتی نشان می‌دهد که اقتصاد ارزهای دیجیتال مصون از شکست نیست.

درحالی‌که امور مالی سنتی دارای مؤسساتی است که آن‌قدر بزرگ هستند تا شکست نخورند، اما بخش کریپتو این‌گونه نیست؛ ازاین‌رو افرادی که در بخش ارزهای رمزگذاری شده سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید همواره ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه را مدنظر قرار دهند. از آن جایی که نوآوری و قیمت در اصل به هم ارتباط دارند، اقتصاد ارزهای رمزنگاری شده ممکن است بعدها نیز با رکود روبرو شود.

نتیجه‌گیری

ارزهای می‌توانند به‌صورت مستقیم بر اقتصاد جهانی تأثیر بگذارند. کافی است تا نگاهی به کشورهای کمتر توسعه‌یافته بیندازیم تا به‌خوبی متوجه شویم که مردم بیشتر به دنبال استفاده از ارزهای دیجیتال برای محفوظ ماندن در برابر تورم هستند. با این که برخی از افراد از تأثیرات منفی ارزهای دیجیتال هراسان‌اند، اما تأثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال در بخش‌های مالی جهانی همچنان انکارناپذیر است. هرچند ممکن است اقتصاد ارزهای دیجیتال با رکود مواجه شود، اما قدرت عبور از آن وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *