فرق بین زبان‌های برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) و وایپر (Vyper) در چیست؟

قراردادهای هوشمند به یکی از مهم‌ترین جنبه‌های اکوسیستم درحال‌توسعه بلاک‌چین تبدیل شده‌اند. از مهم‌ترین مزایای آن‌ها می‌توان به توانایی ایجاد کدهای خود اجرایی مطابق با شرایط خاص اشاره کرد؛ به همین دلیل توسعه‌دهندگان در حال ارزیابی زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) هستند تا شباهت‌ها و تفاوت‌های عملکردی آن‌ها را به دست آورند.

کدام‌یک از آن‌ها برای ایجاد قراردادهای هوشمند انتخاب بهتری خواهد بود؟ زبان سالیدیتی (Solidity) قدیمی‌تر بوده و مدت‌زمان زیادی است که از آن استفاده می‌شود. در مقابل زبان وایپر (Vyper) جدیدتر است و عملکرد متفاوتی در توسعه قراردادهای هوشمند دارد. اجازه دهید تا در ادامه به‌صورت کامل در خصوص فرق زبان سالیدیتی (Solidity) و وایپر (Vyper) صحبت کنیم.

زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper)

اهمیت شناخت زبان‌های برنامه‌نویسی برای قراردادهای هوشمند اتریوم

زبان‌های برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند

ازآنجایی‌که قراردادهای هوشمند اجزای مهمی در اکوسیستم درحال‌توسعه کریپتو به‌شمار می‌روند، نیاز است تا توسعه‌دهندگان بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی را برای این کار بشناسند و بدانند کدام‌یک از زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی قراردادهای هوشمند مناسب‌تر است.

تفاوت زبان‌های برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند اتریوم می‌تواند به شما در انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی مناسب کمک کند. بااین‌وجود نیاز است تا اصول خاصی را در خصوص زبان برنامه‌نویسی موردنظر خود بدانید؛ برای مثال اتریوم برای اجرای قرارداد به یک ماشین واقعی متکی نخواهد بود و از EVM برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

از سوی دیگر، تمام زیان‌های کدگذاری قراردادهای هوشمند باید به یک کد قابل‌خواندن توسط ماشین تبدیل شوند؛ به همین دلیل است که زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) قرار می‌گیرد. بیایید تا کمی بیشتر در خصوص هر دو این زبان‌ها بدانیم.

 

زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper)

سالیدیتی شبیه به C++ و جاوا اسکریپت است

 

معرفی زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی Solidity

هر فردی که با دنیای بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند سروکار دارد، باید با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی Solidity برخورد داشته باشد. Solidity یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و قرارداد محور است که به‌شدت از C++، جاوا اسکریپت و سایر زبان‌های سطح بالا الهام گرفته شده است. به‌عنوان یک زبان ایستا، سالیدیتی می‌تواند در تعریف مقادیر ذخیره‌شده در یک متغیر کمک فراوانی کند و به کامپایلر اجازه دهد تا از نوع داده‌ها مطلع شود.

چنین رویکردی به یک نیاز ضروری برای دستیابی به کاربردهای قطعی تبدیل شده است. قرار دادن زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) برای توسعه‌دهندگان بسیار اهمیت دارد؛ به‌خصوص اینکه سالیدیتی یک زبان معتبر است. در دسترس ‌بودن منابع یادگیری متعدد، پشتیبانی گسترده و ابزارهای توسعه‌دهنده از مهم‌ترین مزایای زبان سالیدیتی هستند. بااین‌وجود، این زبان برنامه‌نویسی نیز مانند هر زبان دیگری، معایب خاص خودش را دارد.

زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper)

وایپر شبیه به زبان پایتون است

معرفی زبان برنامه‌نویسی وایپر Vyper

زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) قرار گرفته است. وایپر Vyper یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد گرا و سطح بالا با ساختاری شبیه به زبان برنامه‌نویسی پایتون است. هدف اصلی وایپر، تمرکز بر ماشین مجازی اتریوم یا EVM است. این ویژگی مشکلات مختلف زبان سالیدیتی، مانند مسائل امنیتی را برطرف می‌کند. بااینکه زبان Vyper شباهت زیادی به زبان برنامه‌نویسی پایتون دارد؛ اما Vyper بسیاری از مفاهیم شیءگرا مانند ارث‌بری را حذف کرده است.

زبان Vyper را می‌توان یک جایگزین مناسب برای زبان سالیدیتی با حذف برخی ویژگی‌های تکامل‌یافتهای که می‌تواند قراردادها را ایمن‌تر و قابل حسابرسی‌تر کند، دانست. Vyper می‌تواند به توسعه‌دهندگان این اجازه را بدهد تا امنیت و خوانایی را افزایش دهند. بااین‌وجود قرارگیری زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) می‌تواند یک رقابت جذاب قلمداد شود.

بین زبان سالیدیتی و وایپر تفاوت‌های مختلفی وجود دارد

 

زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper)

اکنون‌که به‌خوبی با هر دو این زبان‌ها آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا در خصوص فرق زبان سالیدیتی (Solidity) و وایپر (Vyper) بیشتر صحبت کنیم. این مقایسه می‌تواند به شما در انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی بهتر یاری برساند. از مهم‌ترین تفاوت‌های موجود بین زبان سالیدیتی (Solidity) و وایپر (Vyper) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• آسانی در نحو (Syntax)

Syntax یا نحو به معنی کنار هم قرارگیری عبارت و کلمات در یک زبان برنامه‌نویسی است. جالب است که هم سالیدیتی و هم وایپر دارای نحو ساده و قابل‌درکی هستند؛ زیرا هر دو زبان سطح بالایی به‌شمار می‌روند. بااین‌حال سالیدیتی دارای یک نحو ساده‌تر است؛ زیرا به زبان‌هایی مانند C++ و جاوا اسکریپت شباهت دارد. هر دو این زبان‌ها، از مورداستفاده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیا به‌شمار می‌روند.

• سهولت در یادگیری

اگر می‌خواهید زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) قرار بگیرد، نیاز است تا به این نکته توجه کنید که کدام‌یک از آن‌ها را می‌توان راحت‌تر یاد گرفت. دسترسی داشتن به منابع آموزشی یکی از نکات مهم در یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی است. در حال حاضر، زبان سالیدیتی مزیت قابل‌توجهی در مقایسه با زبان وایپر ازنظر آموزش و یادگیری دارد. وایپر یک زبان جدید بوده و مستندات گسترده‌ای مانند سالیدیتی ندارد.

• اندازه آرایه‌ها و رشته‌ها

مقایسه زبان وایپر و سالیدیتی همچنین به مقایسه بین اندازه آرایه‌ها و رشته‌های آن‌ها بستگی خواهد داشت. در هنگام استفاده از زبان سالیدیتی شما می‌توانید از رشته‌ها و آرایه‌ها با سایز پویا استفاده کنید. به‌بیان‌دیگر شما قادر خواهید بود تا طول رشته را بر اساس نیاز خود تغییر دهید. از سوی دیگر، وایپر محدودیت‌هایی را برای مشخص کردن اندازه آرایه‌ها و طول رشته‌ها در بر خواهد داشت.

• تعریف قراردادها و رسیدگی به خطاها

هرچه یک زبان برنامه‌نویسی در تعریف قراردادها و رسیدگی به خطاها ساده‌تر باشد، می‌تواند گزینه‌ای مناسب‌تر در نظر گرفته شود. برای قرار دادن زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper)، باید آن‌ها را دراین‌خصوص نیز با یکدیگر مقایسه کرد. شما می‌توانید از Brownie و VSCode برای تعریف مجوزها و تعریف قراردادها در سالیدیتی استفاده کنید. از سوی دیگر، در زبان وایپر، شما باید تنها از خود نسخه وایپر استفاده کنید.

باید اشاره کرد که در یافتن خطاها، این زبان برنامه‌نویسی وایپر است که دست بالا را دارد. به کمک قابلیت‌های مختلف این زبان می‌توانید به‌سادگی کوچک‌ترین خطاهای تایپی را شناسایی کنید؛ درنتیجه وایپر نه‌تنها تعریف قرارداد را ساده‌تر می‌کند؛ بلکه اشکال‌زدایی آن را نیز بهبود می‌بخشد.

• تعریف متغیرها

جدا از تعریف متغیر و رسیدگی به خطا، زبان سالیدیتی و وایپر را باید ازنظر نحوه تعریف متغیر نیز موردبررسی قرار دهیم. در زبان وایپر، به‌دلیل سطح بالا بودن زبان برنامه‌نویسی، تعریف متغیر بسیار ساده است. در مقابل در زبان سالیدیتی پیچیدگی‌هایی در زمان تعریف متغیر به وجود می‌آید؛ به همین دلیل زبان وایپر برای تعریف متغیرها ساده‌تر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

حال که زبان سالیدیتی (Solidity) در مقابل زبان وایپر (Vyper) قرار گرفت، باید اشاره کرد که وایپر یک جایگزین بسیار مناسب برای سالیدیتی به‌شمار می‌رود. به‌خصوص اینکه زبان وایپر ازنظر سادگی بسیار موفق‌تر از زبان سالیدیتی ظاهر شده است. درک وایپر آسان‌تر بوده و دلیل آن‌هم پیشینه‌ای است که در زبان برنامه‌نویسی پایتون دارد. از سوی دیگر، زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی دارای قدرت گسترده‌ای درزمینه دسترسی به ابزارها، منابع توسعه و پشتیبانی از جامعه را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *