شبکه اجتماعی غیرمتمرکز؛ راهی عالی برای امنیت و اتصال دائمی

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید نقش شبکه‌های اجتماعی در ارتباطات و تعاملات ما بسیار گسترده است. با وجود این همه محبوبیت شاهد مشکلات زیادی از آن‌ها بوده‌ایم. نقض داده‌ها، قطع شدن سرورها، پلتفرم ‌زدایی، سانسور و نقض حریم خصوصی از جمله مهم‌ترین مشکلات به حساب می‌آیند که دلیل عمده آن‌ها کنترل متمرکز است. رسانه‌های اجتماعی برای حل مشکلات مربوطه ایده‌هایی را عملی کرده‌اند. ساخت شبکه‌های اجتماعی روی اتریم نمونه‌ای از آن‎‌ها است. شبکه اجتماعی غیرمتمرکز یک راه‌حل ویژه خواهد بود.

این شبکه‌ها قادر هستند به حل مشکلات سنتی موجود در شبکه‌های متمرکز بپردازند و باعث بهبود تجربه کلی کاربران شوند. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که به‌طورکلی شبکه‌ غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می‌کند؟ پس تا انتهای مطلب دنبال‌کننده ما باشید.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

نگاهی به شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چیست؟

در ابتدای امر قصد داریم به بررسی این سؤال بپردازیم که شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چیست؟ شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز در بین پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین قرار می‌گیرند. این شبکه‌ها به نحوی طراحی‌ شده‌اند که مخاطبان با کمک آن‌ها می‌توانند به تبادل انواع اطلاعات بپردازند و همچنین انواع محتوا را توزیع کنند. اجرای این برنامه‌ها بر روی بلاک‌چین است؛ به همین علت به آن‌ها غیرمتمرکز می‌گویند و مقاومت بالایی در برابر سانسور و کنترل خواهند داشت.

امروزه از این پلتفرم‌ها به عنوان جایگزینی مناسب برای شبکه‌هایی همچون فیس‌بوک، لینکدین، توییتر و مدیوم یاد می‌شود. شبکه‌های اجتماعی که بر اساس بلاک‌چین طراحی شده‌اند دارای یک سری از ویژگی‌ها هستند که باعث برتری آن‌ها در مقایسه با شبکه‌های متمرکز شده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کنند؟

در این بخش قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چگونه کار می کند؟ در یک نگاه کلی می‌توانیم این‌طور بگوییم که شبکه‌های اجتماعی نمونه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز یا dapp هستند. این برنامه‌ها با کمک قراردادهای هوشمندی که در بلاک‌چین مستقر هستند، به قدرت می‌رسند. در این برنامه‌ها کد قرارداد مانند یک پشتیبان عمل می‌کند و تعریف‌کننده منطق تجاری برای آن‌ها است.

پلتفرم‌های اجتماعی سنتی یا متمرکز برای اینکه بتوانند اطلاعات کاربر، کد و سایر اشکال برنامه را ذخیره کنند، نیازمند اتکا به پایگاه‌های داده هستند. استفاده از پایگاه داده بدون خطر نیست و می‌تواند نقاط شکست واحد را ایجاد کند. برای درک این موضوع شاید بهتر باشد به چند سال گذشته برگردید. در چند سال گذشته سرعت پلتفرم فیس‌بوک به طرز عجیبی پایین آمد و همین باعث شد کاربران بسیار زیادی تا چند ساعت نتوانند به صفحات خود دسترسی داشته باشند.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

نحوه کارکرد و عملکرد شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز

 

شبکه همتا به همتا؛ دلیلی بر کارکرد ویژه

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز در یک شبکه همتا به همتا استقرار یافته است. این شبکه‌ها در سراسر جهان هزاران گره دارند که خود یک نقطه قوت بزرگ به حساب می‌آید. زمانی که چند گره از کار بیفتد، گره‌های دیگر وارد عمل می‌شوند و بدون اینکه قطعی در آن‌ها رخ دهد، بدون وقفه به عملکرد خود ادامه می‌دهند. در واقع می‌توانیم این‌طور بیان کنیم گره‌‌ها از این قابلیت برخوردار هستند تا مقاومت ویژه‌ای را از خود در برابر قطعی و خرابی نشان دهند.

شبکه‌های غیرمتمرکز دارای سیستم‌های ذخیره‌سازی هستند. سیستم فایل بین سیاره‌ای یا به اختصار IPFS یک نمونه از آن‌ها بوده که بر روی اتریوم ساخته شده است؛ به همین علت می‌تواند باعث حفظ اطلاعات کاربر در برابر عوامل مخرب شود. هیچ فردی قادر نیست نسبت به فروش اطلاعات شما اقدام کند. همچنین هکرها نیز توانایی دزدیدن اطلاعات محرمانه شما را ندارند. لازم به ذکر است اغلب پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین امکان کسب درآمد را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند. این کار با کمک توکن‌های بومی صورت می‌گیرد.

مزایای شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز چیست؟

به احتمال زیاد تا به اینجای کار با مزایای کلی شبکه اجتماعی غیرمتمرکز آشنا شدید؛ اما اگر بخواهید چیزهای بیشتری بدانید، دنبال کردن ادامه مطلب خالی از لطف نیست. همان‌طور که اشاره کردیم این شبکه‌ها در برابر سانسور مقاومت دارند؛ به همین علت هیچ کاربری این قابلیت را ندارد خودسرانه رفتار کند یا به دنبال انجام کارهای ممنوعه باشد. ساخته شدن این برنامه‌ها بر اساس ایده‌آل‌های منبع باز است. کد این منابع به منظور بازرسی عمومی در دسترس عموم قرار گرفته‌اند.

در این شبکه‌ها چیزی با نام قرارداد هوشمند معنا ندارد؛ زیرا تولیدکنندگان خود به صورت مستقیم با سازندگان محتوا در ارتباط هستند. یعنی می‌توانند با دنبال‌کنندگان، طرف‌داران و خریداران تعامل برقرار کنند. این شبکه‌ها به دلیل قرارگیری بر روی شبکه‌های همتا به همتا دچار قطعی سرور نمی‌شوند. در کل‌ می‌توانیم این‌طور بیان کنیم این شبکه‌ها راهی عالی برای حفاظت از اطلاعات کاربران است؛ زیرا متکی به ذخیره‌سازی غیرمتمرکز هستند.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

مزایای استفاده از شبکه‌های غیرمتمرکز

 

انواع شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

اگر نگاهی به دنیای شبکه اجتماعی غیرمتمرکز بیندازیم، با دنیایی از گزینه‌های مختلف روبه‌رو می‌شویم که هرکدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی دارند. از جمله شبکه‌های موجود می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره کنیم:

  •  Minds یک شبکه بلاک‌چین و غیرمتمرکز است و جایگزینی مناسب برای فیس‌بوک و یوتیوب به حساب می‌آید.
  • Aeher یکی دیگر از شبکه‌ها است و به عنوان جایگزینی برای ردیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • اگر برای جایگزینی توییتر به دنبال یک شبکه غیرمتمرکز اجتماعی هستید، می‌توانید از Mastodon بهره ببرید.
  •  LBRY یک شبکه غیرمتمرکز دیگر به شمار می‌رود و خیلی از افراد به جای یوتیوب از آن استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های این شبکه می‌توانیم به متن‌باز و بلاک‌چین بودن آن اشاره کنیم.
  •  Pixelfed نیز از دیگر شبکه‌ها بوده و به صورت متن‌باز طراحی شده است. از این شبکه به عنوان یک جایگزین مناسب برای اینستاگرام بهره می‌برند.
  •  Signal یک شبکه اجتماعی بوده که در جهت ارسال پیام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه متن‌باز بوده و جایگزینی مناسب برای واتس‌اَپ و فیس‌بوک مسنجر است.

    بهترین شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز

سخن آخر

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز به عنوان پلتفرمی شناخته شده که بر روی اتریوم استقرار یافته است. این پلتفرم‌ها از شبکه همتا به همتا بهره می‌برند و هزاران گره را در خود جای داده‌اند؛ به همین علت هیچ نوع قطعی سروری در کار نخواهد بود.

استفاده از این شبکه‌ها می‌تواند همراه با خود مزایای متعددی داشته باشد. به عنوان مثال اطلاعات کاربران حفظ خواهد شد و هکرها نمی‌توانند نسبت به دزدی اطلاعات اقدام کنند. باتوجه‌به تمامی این مزایا و فواید عجیب نیست اگر در آینده‌ای نه چندان دور شاهد گسترش و محبوبیت بسیار بیشتر آن‌ها باشیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *