مراحل ثبت نام در صرافی ارزهای دیجیتال

در این مقاله با مراحل ثبت نام در صرافی ارزهای دیجیتال آشنا می شویم تا هر آنچه را که برای رویه ی تعیین هویت مشتری است، بدانید.

ثبت نام در صرافی ارزهای دیجیتال

یک مرکز تبادل بیت کوین معمولا مانند یک وب سایت است، البته مراکز تبادل فیزیکی بیت کوین نیز وجود دارند. وقتی قرار بر انتخاب مرکز مبادله باشد، گزینه های متعددی برای انتخاب خواهیم داشت. بر اساس محل جغرافیایی و نوع ارزی که استفاده می کنید، بعضی مراکز ممکن است نسبت به بقیه اولویت داشته باشند. بنا بر دلایل قانونی هیچ مرکز مبادله ی بیت کوینی وجود ندارد که به تمامی کشورها در سرتاسر جهان خدمت رسانی کند. بهتر است اسامی مرکزهای موجود را در وب سایت bitcoin.org مرور کنید.

هدف اصلی مراکز تبادل بیت کوین تسهیل انتقال از واحد پول رایج به پول مجازی مانند بیت کوین و بالعکس است.

هر کسی بدون نیاز به خرید بیت کوین با داشتن بیت کوین می تواند در مرکز مبادله ی بیت کوین حساب کاربری ایجاد کند.

در این جا روش های کار مرکز مبادله ی بیت کوین آنلاین مطرح می شود البته برخی جزئیات ممکن است بر اساس مرکز مبادله ای که انتخاب می کنیم متفاوت باشد:

١. شما با وارد کردن اطلاعات اولیه حساب کاربری را ایجاد می کنید.

۲. سپس ایمیلی را دریافت می کنید تا حساب کاربریتان فعال شود.

٣. پس از فعال سازی حساب کاربری، فرآیند اصلی ثبت نام آغاز خواهد شد.

همان طور که از خدمات مرکز تبادل انتظار می رود، آنها شاخص هایی دارند که نوسان قیمت های کنونی بازار را نشان میدهند. ممکن است مراکز تبادل بیت کوین قیمت هایشان کمی با هم متفاوت باشد، زیرا هر کسب و کاری مدل مختص به خود را دارد. بعضی مراکز مبادله ی بیت کوین وقتی که بیت کوین را میفروشید، به شما کمتر می پردازند و در صورتی که بخواهید بیت کوین را بخرید، قیمت کمتری را پیشنهاد می دهند. به عبارت بهتر، به قیمت پایین می خرند و به قیمت پایین هم می فروشند. سایر مرکز مبادله به شما ارزش کنونی بازار را اعطا می کنند، اما در هر تراکنش کمیسیون خود را بر می دارند که معمولا حدود پنج صدم (یک درصد) تا پنج دهم (یک درصد) از هر معامله است

با وجود این که قیمت بازار بیت کوین اساسا بر اساس بازار آزاد عرضه تقاضا تعیین می شود، خریداران و فروشندگان باید همچنان با یکدیگر در تماس باشند. بیشتر صرافی ارزهای دیجیتال از مبادلاتی استفاده می کنند که به طور خودکار میزان سفارش های خرید و فروش را تطبیق می دهد. با این حال گزینه های دیگری نیز مانند تبادل همتا به همتای محلی وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت.

یکی از جوانب مهم مراکز مبادله ی بیت کوین این حقیقت است که این مراکز به شما امکان تبدیل بیت کوین را به ارزهای معتبر جهانی می دهند. برای مثال، اگر بخواهید بیت کوین خود را به دلار آمریکا، یورو یا پوند انگلیس تبدیل کنید، مراکز تبادل بیت کوین این خدمت را به راحتی برای شما انجام می دهند. شاید هم بخواهید بیت کوین خود را به ریال تبدیل کنید که برای این کار باید خریداران ایرانی بیت کوین را شناسایی کنید و با آنها وارد معامله شوید.

زمانی که خواهید از حساب بانکی تان پولی برداشت کنید. اگر بانک تبدیل ارز شما را به پول محلی بپذیرد، می توانید موجودی حسابتان را به واحد پولی مورد نظر تبدیل کنید، همیشه قبل از انجام دادن این نوع انتقالات خوب تحقیق کنید و خود را در مقابل ریسک های احتمالی نوسانات نرخ تبدیل آماده سازید.

مراکز تبادل بیت کوین تابع قوانین محلی ناظر بر ارائه ی خدمات و محصولات مالی می باشند و برخی اطلاعات شخصی شما را دریافت می نمایند. نام کامل، آدرس، شماره ی تلفن (موبایل) و کشور می شوند.

همچنین بیشتر مراکز مبادله شما را ملزم به وارد کردن تاریخ تولدتان و یا حتی ارسال مدارک شناسایی می کنند و آن را قسمتی از روند احراز هویت قرار می دهند.

احراز هویت مشتری: رویه ی تعیین هویت مشتری

به منظور استفاده ی مناسب از یک مرکز مبادلهی بیت کوین لازم خواهد بود که رویه ی تعیین هویت مشتری (که همان شناسایی مشتری است) را بگذرانید. این رویه مشکل تر از چیزی است که به نظر می آید، حتی با وجود این که متعهد به وارد کردن اطلاعات شخصی باشید.

معمولا مراکز مبادله از دو گام زیر برای تعیین هویت مشتری برخوردارند:

گام ۱: تأیید شماره ی تلفن همراه

گام اول بررسی شماره ی تلفن شماست. بیشتر مراکز تبادل بیت کوین پس از وارد کردن شماره ی موبایل شما کدی را به آن شماره ارسال می نمایند. این کد باید در طی روند بررسی در بخش مشخص وارد شود تا تایید شود که شماره ی مورد نظر متعلق به شماست و امکان دسترسی به شما در مواقع ضروری و یا در فرآیند احیای رمز عبور وجود دارد.

گام ۲: ارائه ی کارت شناسایی

در گام بعدی لازم است که هویت خودتان را با ارائه ی کپی از کارت شناسایی تان تایید کنید. بر اساس نوع مرکز مبادله ی بیت کوینی که با آن کار می نمایید، این اسناد می توانند اسکنی از کارت شناسایی تان یا گواهینامه رانندگی یا قبض گاز، آب یا برق تا کپی از پاسپورت و تاییدیه ی محل تولدتان باشد. نوع مدارک شناسایی به میزان مبلغی بستگی دارد که شما از طریق مرکز مبادله ی بیت کوین در نظر دارید خرید و فروش انجام دهید. هر چه مقدار بیشتر باشد، فرآیند تأیید هویت سخت گیرانه تر خواهد بود، بنابراین اطلاعات شخصی از حساسیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

این یکی از چالش های بسیار مهمی در صرافی ارزهای دیجیتال است که کاربران تازه کار در زمان تایید هویتشان و خرید بیت کوین برای اولین بار با آن روبه رو می شوند. علاوه بر این ارائه ی اطلاعات لازم مدت زمانی نیز باید منتظر ماند تا این اسناد تایید شوند. بیشتر مراکز مبادله ی بیت کوین این اسناد را در طول تنها چند ساعت ارزیابی می کنند، اما در برخی موارد تا یک هفته هم طول خواهد کشید.

وقتی مدرکی را ثبت می کنید، مطمئن شوید که همه چیز از نظر قانونی کاملا مشخص و روشن است. از این رو، روند تایید سریع تر انجام خواهد شد و زودتر نیز نتیجه خواهید گرفت

نرخ تبدیل بیت کوین

با توجه به واحد پول یک کشور نرخ تبدیل بیت کوین ممکن است بسیار متغیر باشد. نه تنها نرخ ها به ساعت مشخص در روز بستگی دارند، بلکه تفاوت زیادی میان مراکز تبادل متعدد وجود خواهد داشت. کسب و کار مبادله ی بیت کوین ماهیتی بسیار پیچیده دارد و هر مرکز مبادله ای تا حد امکان به دنبال جذب مشتریان بیشتر است.

بدین منظور صرافی ارزهای دیجیتال باید با مدل کسب و کار خود تلاش کند تا افراد بیشتری را جذب خود سازد. در بیشتر موارد کاربران تازه وارد، بزرگ ترین بخش بیت کوین است بازار را تشکیل می دهند و تمامی تلاش ها در جهت دسترسی بیشتر آنها به بیت کوین است.

به منظور دستیابی به بهترین نرخ تبدیل بیت کوین، تاکتیک های زیر را به کار ببرید:

  • وقتی به دنبال مبادله ی بیت کوین با پول رایج یا بالعکسی آن هستید ابتدا از قیمت کنونی بیت کوین اطمینان یابید. سعی کنید همیشه از نرخ تبدیل بیت کوین اطلاع داشته باشید. در طول چند سال گذشته، مراكز مبادله ی بیت کوین در زمانی که شما وارد معامله می شوید و درخواست خرید می دهید از قیمت تابت برای هر بیت کوین – طی ۱۵ دقیقه – استفاده کردند و فرض را بر این داشتند که شما معامله را در این چهار چوب زمانی مشخص تکمیل خواهید کرد. برای مثال، وقتی بیت کوین را به ارز مورد نظر تبدیل می نمایید اگر نرخ تبدیل 3570 دلار برای هر بیت کوین باشد، کاربر باید انتقال پول (ارز مورد نظر را) از حساب بانکی خود به حساب انجام سریع این کار ممکن است باعث قیمت متفاوتی در زمان تراکنش شود که این تفاوت می تواند مقداری کمتر یا بیشتر از نرخ مشخص شده باشد.
  • همیشه به نرخ مبادله ی بیت کوین برای واحد پولی مورد نظرتان تو جه داشته باشید تا سود خود را حداکثر و ضرر را به حداقل برسانید. با وجود این که bitcoinwisdom بی شک یکی از منابع مناسب داده ای ماست، اما منابع مشابه ای مانند cryptotrader و coinmarketcap نیز وجود دارند. براساس ابزارهایی که انتخاب می کنید، می توانید نمودارهایی را به دست آورید تا بر اساس آن به نرخ تبدیل ارز یا نرخ ارز مورد نظر بیت کوین در قالب اعداد دسترسی یابید.
  • به خاطر داشته باشید باید کارمزد تراکنش را نیز به نرخ تبدیل اضافه کنید. در برخی از صرافی های ارزهای دیجیتال در زمان انجام دادن تراکنش کارمزد بیشتری باید پرداخت شود، بنا بر این قبل از هر تراکنشی مطمئن شوید که کارمزد تبدیل چقدر است. بعضی مراکز تبادل بیت کوین در زمان خرید و فروش تخفیف های کوچکی می دهند، در حالی که بقیه ممکن است هزینه ی بیشتری از شما مطالبه کنند. به علاوه در صورتی که بخواهید از حساب بانکی تان برداشت نمایید یا از سایر روش های پرداخت استفاده کنید، هزینه های بیشتری را باید بپردازید.
  • در ایران نرخ بیت کوین بیشتر از دامنه ی نرخ بین المللی است، زیرا نوسانات نرخ دلار آمریکا و کارمزدهای صرافی و یا کارمزدهای ابزارهای پرداختی واسط (مانند پرفکت مانی و مانی گرام) را داریم. از این رو در سایت های زیادی به محاسبه نرخ ها دقت نمایید. از طرف دیگر، در ایران سایت های زیادی به خرید و فروش بیت کوین می پردازند که به هیچ عنوان معتبر نمی باشند. از این رو فریب قیمت های پایین آن ها یا نوشته های درون سایتشان را نخورید و سعی کنید از توصیه ی دوستان و افراد معتمدتان که در زمینه ی خرید یا فروش بیت کوین تجربه دارند، استفاده نمایید.

دنبال کردن قیمت بیت کوین در صرافی ارزهای دیجیتال

با توجه به این که از کدام پلتفرم برای مبادله ی بیت کوین استفاده می کنید، روش های مختلفی برای نظارت بر نرخ مبادله ی بیت کوین وجود دارد. برای بسیاری از کاربران لپ تاپ و کامپیوترهای دسکتاپ بهترین گزینه به نظر من چک کردن وب سایت Bitcoinwisdom.com است. در این پلتفرم شما آمار قیمت لحظه ای بیت کوین را برای تمامی ارزهای معتبر چون دلار امریکا، یورو، یوان چین و دلار کانادا و نیز آمار مبادلات با این ارزها را مشاهده خواهید کرد.

برای کاربران موبایل داستان کاملا متفاوت است. بیشتر کیف های پول موبایل بیت کوین، ارزش دلاری و یا یورویی بیت کوین را در داخل خود اپلیکیشین نشان می دهند. برای اطلاع لحظه ای از میزان ارزش کوین ها این روش بهترین است. به خاطر داشته باشید که شما برای مشاهده ی ارزش کنونی بیت کوین های خود به اتصال فعال به اینترنت نیاز دارید.

باید خاطرنشان کرد که نرخ مبادله ی بیت کوین دائما در حال نوسان است که دلیلش نیز میزان عرضه و تقاضای متغیر می باشد. در سال های اخیر حجم کلی تجارت بیت کوین بسیار افزایش داشته و بیشتر آن نیز در چین و ایالات متحده معامله شده است. جدای از این مسائل، نرخ تبادل بسیاری از نقاط دنیا ممکن است با رکود بازارهای اصلی بیت کوین (چین و ایالات متحده) صعود کند.

 

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *