امکانات و مزایای بیت کوین

در این مقاله به مزایای بیت کوین و امکانات آن خواهیم پرداخت. هر چیزی نقاط قوت و ضعف خود را دارد. بدون در نظر گرفتن ضعف ها انسان معمولا به بهترین چیزها در زندگی عادت می کند. کمی ضعف می تواند تعادل ایجاد کند و اگر از آن آگاه باشید، با اشتیاق بیشتری از آن استقبال خواهید کرد.

مزایای بیت کوین

ابتدا بیایید به جنبه ی برجسته ی بیت کوین و قوت های آن نگاهی بیندازیم

در مورد مزایای بیت کوین دیدگاه های شخصی بسیاری وجود دارد. هرچند معتقدم که شما شخصا پس از شروع به تجربه ی بیت کوین، خود به نکات مثبت دیگری از آن دست خواهید یافت.

آزادی مالی

از مزایای بیت کوین می توان به آزادی بی سابقه ای که در اختیار کارکنان خود قرار می دهد، اشاره کرد. این آزادی به روش های مختلفی به دست می آید: آزادی مالی از وابستگی به زیرساختهای موجود و همین طور آزادی ذهنی و فکری از این که همیشه وجوه خود و فناوری را در دست خود دارید.

در صورتی که دیگر قرار به استفاده از پول نقد و کارت های بانکی نباشد، استفاده از بیت کوین برای کالاها و خدمات روزانه بسیار راحت خواهد بود. اما این کاربرد کاملا متفاوت است، زیرا کسی که وجوه نقدتان را کنترل می کند تنها خود شما هستید. هیچ کس درباره ی ذخیره سازی بیت کوین، نحوه ی خرج کردن آن یا کارهایی که می توانید با آن انجام دهید، چیزی به شما نمی گوید. تنها محدودیت های آزادی مالی بیت کوین دیوارهایی هستند که خودتان برای خود می سازید. با پذیرش روزافزون بیت کوین، این مرزها نیز برچیده خواهند شد.

پیش به سوی آزادی مالی

بانک ها و مؤسسه های مالی به نرمی و آهستگی اطراف ما یک پیله می بافند و سعی می کنند ما را مجبور سازند همچون بردگانی که گزینه ای جز استفاده از خدمات آنها ندارند، بدون هیچ اعتراضی از آنها استفاده کنیم. برای نمونه اجازه دهید تجربه ای را که یقینا برای همه ی ما اتفاق افتاده است، مرور کنیم. تصور کنید برای سالیان متمادی تمامی حساب های بانکی شما در یک بانک بوده و از خدمات آن استفاده می کردید و به دلایل شخصی نیاز به کمک بانک و دریافت تسهیلات دارید، بانک یا بانک ها با شما چگونه رفتار می کنند؟! آیا به سرعت شرایط شما را درک می کنند و تسهیلات با نرخ عادلانه در اختیار شما قرار می گیرد؟ هرچند برای اکثر کاربران استفاده از خدمات بانک خوب است، زیرا آنها علاقه ای به تغییر ندارند و از کاری که انجام می دهند، راضی اند. این افراد معتقدند سری را که درد نمی کند، دستمال نمی بندند! اما بیت کوین گزینه ی بهتری ارائه می دهد. به منظور رسیدن به آزادی واقعی مالی لازم است نخست تعداد انبوهی از مردم بیت کوین را بپذیرند.

منظور از حجم انبوهی از جمعیت زمانی است که بیت کوین به فناوری مالی آشنا برای همه ی مردم جهان تبدیل شود و در فعالیت های روزانه از آن استفاده کنند. امروز در جایگاهی قرار داریم که هنوز مصرف کنندگان از کارکردهای بیت کوین و نحوه ی استفاده ی آن در زندگی روزمره شان اطلاعی ندارند. اگاهی از نظر فنی، مالی و یا ایدئولوژیک همگی به خود کاربر بستگی دارند. باید گفت که در حال حاضر بیت کوین بازاری بسیار دنج و کوچک است و با وجود این که جامعه ی کاربران بیت کوین هر ماه رشد بیشتری دارد، اما با این حال هنوز تنها بخش بسیار کوچکی از جمعیت جهان را تشکیل می دهد. البته در کشور ما هنوز گروه محدودی از جوانان علاقه مند به مباحث کامپیوتر و فناوری نوین با این فناوری و پول دیجیتالی آشنا هستند و برخی با آن پرداخت های خود را انجام میدهند.

خرید بیت کوین به تکامل شهرنشینی کمک می کند

استفاده از بیت کوین و فناوری بنیادین آن، یعنی زنجیره ی بلوکی به طرق مختلف می تواند به بهبود اکوسیستم مالی شهرها کمک نماید. بسیاری از جمعیت جهان که به دلیل بعد مسافت و با فقر از خدمات بانکی محروم هستند می توانند با استفاده از بیت کوین در زندگی روزمره ی خود احساس آزادی کنند و توانمندتر نیز بشوند. برای مثال، اگر شما در مزرعه ای دور دست کار می کنید و حقوقتان را با بیت کوین دریافت نمایید امکان این که کشاورز به شما در عوض دستمزد محصول کشاورزی بدهد و به نوعی شما را محدود و آسیب پذیر سازد، کاهش می یابد.

ابزارهای کنونی آزادی عمل را از افراد می گیرند و آنها را به استفاده از روش های مرسوم محدود می کنند. بیت کوین با معرفی فناوری بلاک چین قابلیت ها و امکانات بی شماری را برای افراد فراهم می آورد و برای مثال، برخی افراد می توانند از این فناوری به منظور مدیریت مذاکرات قراردادی خود به خوبی بهره ببرند و تمام جزئیات آن به طور شفاف و غیر قابل تغییر بر روی آن ذخیره و ثبت نمایند. همچنین از این فناوری می توان در انتخابات نیز استفاده کرد و بدین گونه شفافیت افزایش می یابد و سوءاستفاده و دست بردن در نتایج انتخابات غیر ممکن خواهد شد. محسنات و آثار مثبت کاربردهای واقعی فناوری زنجیره ی بلوکی را تنها تخیلات و تصورات ما می تواند مرزبندی کند.

تأثیرات زنجیره ی بلوکی بر روی آن بخش از جامعه که از امکانات کمی برخوردار هستند و در سیستم های کنونی مورد اجحاف قرار گرفته اند، محسوس تر است و این افراد بیشتر از منافع این آزادی بهره مند می گردند.

از دیگر مزایای بیت کوین می توان به کاربردهای تجاری بسیار زیادی که برای زنجیره ی بلوکی دارد اشاره کرد و در آینده نزدیک توسعه خواهد یافت. گفته می شود که تأثیرات زنجیره ی بلوکی بر روی آن بخش از جامعه که از امکانات کمی برخوردار هستند و در سیستم های کنونی مورد اجحاف قرار گرفته اند، محسوس تر است و این افراد بیشتر از منافع این آزادی بهره مند می گردند.

آزادی مالی به واسطه ی بیت کوین تنها توسط بازرگانانی که مشتاق به پذیرش پول دیجیتالی به عنوان پرداخت هستند، حاصل نمی آید، بلکه مصرف کنندگان نیز باید به استفاده از بیت کوین مشتاق باشند. مکان های آنلاین و آفلاین بسیاری وجود دارند که به شما امکان پرداخت وجه کالا و خدمات با بیت کوین را می دهند، اما آزادی مالی حقیقی نیازمند استفاده ی مشتاقانه ی مشتریان و کاربران از بیت کوین در زندگی روزمره شان است

بیشتر این کندی در پذیرش و استقبال از پول دیجیتال ریشه در عادتها کنونی ما دارد: کاربران به زیرساخت های خدمات مالی موجود خوی گرفته اند. طی ۵۰ سال گذشته، مصرف کنندگان برای پرداخت کالاها و خدمات از پول نقد به سمت استفاده از کارت های بانکی پیش رفته اند. تحول بعدی پرداخت های موبایلی خواهد بود که البته هنوز هم به حساب بانکی تان متصل است، اما در آینده دیگر نیازی به همراه داشتن پول نقد یا کارت بانکی خود را نیز نخواهید داشت.

درک محدودیت های حاضر

مسئله ی دیگری که افراد در ارتباط با آزادی مالی با آن مواجه هستند این واقعیت است که اکثر قریب به اتفاق مصرف کنندگان آگاه نیستند که زیر ساخت فناوری های مالی کنونی متزلزل شده و رو به فناست.

با استفاده از پول کنونی تنها ارزش دارایی هایمان کاسته می شود . بیایید سناریو را در ذهن خود مرور کنیم.

فرض کنید در سرتاسر جهان ۱ میلیون دلار آمریکا وجود دارد و ارزش آن به نصف کاهش یافته است. هر یک دلار هم اکنون ۵۰ سنت می ارزد. دولت تصمیم می گیرد که ۱ میلیون دلار دیگر نیز چاپ کند تا اقتصاد را از خطر سقوط حفظ کند و به نقطه ی قبل برساند. اما آیا این تصور که با دو برابر کردن عرضه ی پول ارزش دلار به همان سطح قبلی باز می گردد، صحیح است ؟ خیر

به جای این که هر دلار ارزش 1 را داشته باشد مانند ابتدای کار، اکنون ۲ میلیون دلار در جریان وجود دارد که ارزش واقعی آن ۱ میلیون دلار است. به طوری که با هر دلاری که ۵۰ سنت می ارزد، ۲ میلیون دلار به ۱ میلیون دلار افزوده می شود.

با دو برابر کردن عرضه ی پول برای رسیدن به همان ارزش مالی اولیه، نه تنها مشکل بدتر می شود، بلکه ممکن است ارزش هر یک دلار کمتر هم بشود.

اما با دو برابر کردن عرضه ی پول برای رسیدن به همان ارزش مالی اولیه، نه تنها مشکل بدتر می شود، بلکه ممکن است ارزش هر یک دلار کمتر هم بشود. نتیجه تأثیری دومینویی خواهد بود بدین صورت که این اقدام باعث افزایش بدهی ها می گردد تا جایی که دیگر هیچ چیزی باقی نمی ماند

با ادامه ی این چرخه کشور دچار تورم بیش از اندازه می شود؛ چیزی که در کشور خودمان ایران در اواخر دهه ی ۸۰ و اوایل ۹۰ تجربه کردیم.

زمانی که دولت ها و بانک های مرکزی بر تقویت اقتصاد از طریق چاپ و نشر پول تصمیم می گیرند، کسی نمی تواند جلوی آنها بایستد و وقتی چنین مسئله ای رخ بدهد، با افت بیشتر ارزش پول و افزایش بدهی ها مواجه می شویم.

همه می دانیم که چاپ پول بیشتر به معنی پول بیشتر در گردش است اما اگر تنها به عرضه ی پول توجه شود، می بینیم که پول بیشتر باعث کاهش ارزش پول و طبیعتا افزایش تورم خواهد شد و این دور باطل همچنان ادامه خواهد داشت.

بررسی تمایز میان بیت کوین و آزادی پولی

شرایطی که در قسمت قبل مطرح کردیم، توجه ما را به یکی از تمایزات مهم میان بیت کوین و پول رایج به ویژه در قالب آزادی مالی جلب می کند.

پولی که شما در کیف پولتان یا حساب بانکی تان دارید، ارزش مشخصی را نشان می دهد. برای مثال، اسکناس ۱۰ هزار تومانی ارزش ۱۰ هزار تومان دارد. یا این همان چیزی است که مؤسسه های مالی به شما می گویند و مصرف کنندگان هیچ راهی ندارند تا ارزش واقعی این قطعات کاغذی (اسکناس ها) داخل کیف یا حساب بانکی شان را بررسی کنند. اما چیزی که روشن است هر روز ارزش این قطعات کاغذی در حال افت است. فقط کافی است ارزش ریالی اسکناس های داخل کیف با حساب بانکی تان را با دارایی های چون سکه ی طلا، دلار، اتومبیل های خارجی و محصولات روزانه ای که می خرید، مقایسه کنید. خیلی ساده است. شما مدام باید پول بیشتری برای یک دارایی یا محصول مشخص در زمان آتی بپردازید و این به معنای کاهش ارزش کاغذهای داخل کیف شماست که مسئول اصلی این کاهش نیز مقامات دولتی و بانک مرکزی هستند. اما در دنیای ارزهای رمزپایه ماجرا کاملا متفاوت است. با استفاده از بیت کوین، این بازار آزاد است که ارزش هر بیت کوین با کوچک ترین و آن، یعنی ساتوشی را اعلام خواهد کرد. اگر بازار آزاد که متشکل از تمامی مصرف کنندگان بیت کوین در سرتاسر جهان است، تصمیم بگیرد قیمت بیت کوین جدید نباید ۲۵۰ دلار آمریکا، بلکه ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا باشد، هیچ قدرت مرکزی ای نمی تواند جلوی آن را بگیرد. بیت کوین یکی از پول های دیجیتال قابل انتقال و بدون مرز است که در صورت کاهش ارزش مجددا می تواند همانند فلزات گرانبها ارزش قبلی خود را پس از مدتی به دست آورد.

بیت کوین یکی از پول های دیجیتال قابل انتقال و بدون مرز است که در صورت کاهش ارزش مجددا می تواند همانند فلزات گرانبها ارزش قبلی خود را پس از مدتی به دست آورد.

قیمت بیت کوین بر اساس ارزهای محلی منطقه ای ارزیابی می شود که البته این کار خوبی است. با وجود این که خود بیت کوین روش پرداخت بدون مرز برای ارسال و دریافت پول است، قبل از استفاده در بسیاری از کشورها باید به پول محلی رایج تبدیل شود. این سطح از آزادی مالی به همه در سرتاسر جهان امکان ارسال ارزش به هر کسی را می دهد و آن ها می توانند هر طور که اصلاح میدانند آن را به هر واحد پولی تبدیل کنند و یا مجددا آن را به صورت بیت کوین ذخیره نمایند.

از دیگر مزایای بیت کوین می توان به این نکته اشاره کرد که با استفاده از بیت کوین دیگر به خدمات حواله که از جانب صرافی ها و بانک ها و شرکت هایی مانند مانی گرام و وسترن یونیون ارائه می شود، نیازی نیست. این کار نه تنها هزینه های هنگفتی به دنبال دارد، بلکه اطلاعات شخصی را نیز باید در زمان ارسال و دریافت پرداختی به طور کامل افشا کرد. بیت کوین هیچ نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی و تأیید آن ندارد و به کاربران امکان حفظ حریم خصوصی را می دهد که در استفاده از پول نقد یا خدمات بانکی از آن بی بهره اند.

امروزه دولت ها از هر چیزی که شما می خرید و یا پولی که برای هر کسی انتقال می دهید، اطلاع دارند! گاهی برای نقل و انتقال پول شما و خریدهای شما محدودیت قائل می شوند و شما را به زحمت می اندازند. برای مثال، شما بیش از ۲۰۰ هزار تومان نمی توانید از خودپرداز برداشت کنید، با بیش از ۳ میلیون تومان حق انتقال از طریق خود پرداز را ندارید، یا اگر مبالغی بالا در حسابتان جابه جا کنید باید به برخی نهادها توضیح دهید. از مزایای بیت کوین این است که شما راحتید و آزادانه می توانید پولتان را منتقل نمایید

امنیت

وقتی بحث امنیت پیش کشیده می شود، بیت کوین جای بحث زیادی دارد. دلیلش نیز درست همان جوانبی است که به بیت کوین سطحی از آزادی را ارائه می دهد و موجبات نگرانی افراد را نیز فراهم می کند. این مسئله ای درست است، زیرا ریسک های امنیتی برای همه ی ابزارهای مالی از جمله بیت کوین وجود داشته و دارند.

از دیگر مزایای بیت کوین این است که هیچ فرد و یا نهادی دخل و تصرف ندارد و این کلیت بیت کوین است که از طریق توافق جمعی تصمیم گیری خواهند کرد. برعکس نظام پولی و بانکی کنونی که تمایلات و اهداف تعداد انگشت شماری از تصمیم گیرندگان بانک های مرکزی در میزان ارزش پول و دارایی ها تاثیر گذار هستند و با کاهش عامدانه ی ارزش پول در پی رقابتی تر کردن اقتصاد هستند.

از دیدگاه مالی یکی از مزایای بیت کوین این است که در مقایسه با نهادهای مالی سنتی، سیستمی امن تر و قدرتمندتر است.

فرض کنید که در طول زمان اگر سیستم بیت کوین به بلوغ کاملی دست یابد، اکثر معاملات با آن انجام شود، بازار به درستی درباره ی ارزش بیت کوین تصمیم گیری می نماید و هیچ مؤسسه یا گروهی قادر نخواهد بود تاثیرگذاری مهمی بر روی ارزش آن داشته باشد. توسعه ی خدمات مرتبط با بیت کوین همیشه به دنبال افزایش امنیت است و ابتکارات آتی فناوری زنجیره ی بلوکی بی تردید امنیت کلی شبکه را ارتقا خواهد داد.

اکثر افراد به دنبال آن هستند تا کنترل بیشتری بر روی منابع مالی خود داشته باشند و همین موضوع نیز برای کاربران بیت کوین صدق می کند. اگر دستگاه هایی مثل تلفن همراه یا لپ تاپ که با استفاده از آنها امور بانکی تان را انجام می دهید، امنیت کافی را نداشته باشند، در صورت از دست رفتن سرمایه تان هیچ کس مسئولیت نخواهد پذیرفت. در زمینه ی بیت کوین ایمنی از خود کاربران آغاز می شود، به جای این که از خدمات یک شرکت واسط بهره گیرند که امنیت را برای آنها تامین نماید. به عبارت دیگر، کاربران بیت کوین با رعایت نکات ایمنی، خود می توانند بی واسطه تراکنش های خود را انجام دهند و به هیچ واسطه ای وابسته نباشند و این خود از مهمترین مزایای بیت کوین می باشد. باید توجه داشت که بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است و در مورد امنیت نیز چنین شرایطی وجود دارد. این شما هستید که باید آگاه باشید و از همان ابتدا همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشید.

بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است و در مورد امنیت نیز چنین شرایطی وجود دارد. این شما هستید که باید آگاه باشید و از همان ابتدا همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشید.

از منظر فناوری، زنجیره ی بلوکی که بنیان شبکه ی بیت کوین را تشکیل می دهد، در بسیاری از جوانب زندگی بشری کاربرد دارد. غالب این کاربردها در مرحله ی نخست امنیت را به سطوح بالاتری ارتقا می دهند. در این جا ما تنها به بررسی پتانسیل های فناوری زنجیره ی بلوکی می پردازیم. مثالی ساده از کاربرد فناوری زنجیره ی بلوکی در راستای ارتقای ویژگی های امنیت، ورود بدون رمز عبور است. در شرایط کنونی به منظور استفاده از انواع خدمات و سایتها مانند ایمیل همیشه لازم است که نام کاربری و رمز عبور وارد شود. فناوری زنجیره ی بلوکی می تواند سیستمی از کلمات و رمزهای عبور را ایجاد کند از طریق سیستم ورود متصل به زنجیره ی بلوکی و آدرس کیف پول بیت کوین فعال شوند. بدین ترتیب، دیگر هیچ کاربر بیت کوینی با مشکل فراموش کردن رمز عبور مواجه نمی شود.

فراتر از امنیت هویت، بیت کوین به امنیت در حوزه های دیگر هم کمک می کند. که این خود از مزایای بیت کوین به شمار می آید. برای نمونه، کالاهای تقلبی غیرمجاز و قاچاق برای تمام دولت های جهان از جمله کشور ما یک چالش جدی است. چه در حوزه ی پوشاک، لوازم الکترونیکی، نرم افزار و چه حتی در حوزه ی دارو افراد خسارت های زیادی دیده و پولشان را از دست داده اند. با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی می توانیم روند تولید هر کالایی را که می خریم، به طور کامل رهگیری و اصل بودن یا نبودن آن را تأیید کنیم. این که تمام دولت ها در همه ی نقاط جهان مشتاقانه چنین برنامه ای را دنبال می کنند، خوشایند است و باید کمی منتظر بود و دید چه اتفاقی می افتد. البته باید گفت که بعضی از کشورها در این زمینه پیشرو بوده اند و اقدامات خوبی را شروع کرده اند و در این زمینه بسیار فعال هستند.

فناوری بنیادین شبکه ی بیت کوین زمینه ی کشف و توسعه ی بسیاری از ویژگی های جدید امنیتی را فراهم آورده است که تا همین چند سال پیش رویایی بیش نبود. اما برای رسیدن به آن سطح از پیشرفت فناوری در زنجیره ی بلوکی که بتوانیم از پتانسیل های آن کاملا بهره برداری نماییم، زمان زیادی لازم است و البته به توسعه دهندگان فعال بیشتری نیز نیازمندیم. باید یادآور شد که امنیت و قدرت شبکه ی بیت کوین منوط به میزان مشارکت کاربران و توسعه دهندگان آن است. باید صبور بود و چشم انتظار اتفاقات امیدبخش آتی.

از بین بردن کلاهبرداری

در ادامه مطلب مزایای بیت کوین حال به یکی از بزرگ ترین نواقص در زیرساخت و بنیان نظام مالی کنونی که ریسک کلاهبرداری و تقلب است می پردازیم. کلاهبرداری شکل های مختلفی دارد؛ از اسکناس های تقلبی گرفته تا سرقت کارت های بانکی و نفوذ به حساب های بانکی افراد و….

به کسی اعتماد نکنید

اگر به دنبال خرید آنلاین از سایت هایی مانند دیجی کالا، بامیلو یا سایر فروشگاه های آنلاین معتبر هستید، تنها گزینه ی پرداخت، کارت های بانکی درگاه بانکی خواهند بود و اگر انتقال به صورت حواله (کارت به کارت باشد که کار باز پس گیری پولتان بسیار دشوار است، به طور کلی در ایران پس از پرداخت پول به فروشگاه های آنلاین پس گرفتن پولتان به هر دلیلی کار بسیار دشوار و زمان بری است.

آیا برای خرید اینترنتی باید اول پولتان را به حساب فروشگاه آنلاین واریز کنید؟ آیا راه دیگری وجود دارد؟! شما مجبورید به آنها اعتماد کنید و مطمئن شوید پول به حسابشان واریز شده است تا کالاها را برایتان بفرستند. در حال

حاضر هیچ روشی وجود ندارد که قبل از انتقال پول و پرداخت وجه کالا، از اصالت کالا و ارسال آن اطمینان یابیم. اگر محصول برای شما فرستاده شود یا محصول آن چیزی نباشد که درخواست دادید، پس گرفتن پولتان کار بسیار دشوار و شاید حتی نشدنی ای باشد. چقدر مسخره!!

کلاهبرداری می تواند از جانب هر کدام از طرفین رخ دهد. فروشنده می تواند پول را دریافت کند و هیچ وقت محصولی را تحویل ندهد یا خریدار کالا را دریافت کند و ادعا کند که چیزی برایش ارسال نشده است و پولی نمی پردازد اگر برای کالایی هزینه ای بپردازید و آن را دریافت نکنید، می توانید شکایت کنید، اما اگر فروشنده شماره ی رهگیری را حتی در صورت ارسال جعبه ی خالی نمایش دهد، خریدار دیگر هیچ مدرکی نخواهد داشت.

چیزی که ما را به سمت ناامن ترین روش پرداخت فروشگاه های آنلاین و آفلاين سوق می دهد، کارت های بانکی است. کارت بانکی قطعه ای پلاستیکی با کد مغناطیسی است که شامل اطلاعات شخصی مانند شماره ی کارت، تاریخ انقضا، کد CVV و رمز کارت می شود. در برخی موارد تمامی این اطلاعات بر روی تراشه ی کارتتان ذخیره می شود.

مشکل اصلی کارت های بانکی این است که شما باید کارت را به فروشنده بدهید و یا جزئیات لازم را به صورت دستی در صفحه ی اینترنت بانک یا خودپرداز یا پوز مربوط به پرداخت وارد کنید. هیچ کدام از این روش ها امن نیستند و می توانند مورد سوء استفاده ی کلاهبرداران قرار بگیرند. همچنان که موارد بیشماری در گزارش های پلیس فتا دیده می شود.

اما در بیت کوین

اگر در سیستم بیت کوین تراکنشی انجام دهید، برای بازگرداندن آن هیچ کاری از شما ساخته نیست. وقتی پولی به آدرس فردی ارسال می شود، حتی اگر منتظر تأیید شبکه باشید، دیگر نمی توانید پولتان را پس بگیرید. همچنین یکی دیگر از معایب کنترل شخصی امور مالی این است که در صورت از دست رفتن همه چیز، کسی نیست که به شما کمک کند و پولتان را به شما باز گرداند. پس لازم است قبل از انجام دادن یک تراکنش همیشه جزئیات پرداخت را به دقت کنترل کنید.

اگر در سیستم بیت کوین تراکنشی انجام دهید، برای بازگرداندن آن هیچ کاری از شما ساخته نیست.

در واقع جنبه ی غیر قابل بازگشت بودن بیت کوین برای بازرگانانی که در مؤسسه های مالی سنتی کار می کنند، مسئله ای خوشایند است. به محض پرداخت بیت کوین بازرگان می تواند بدون نگرانی در مورد احتمال درخواست بازگشت پول، سفارش را تحویل دهد. در شرایط تحویل کالاهای معیوب و آسیب دیده امکان بازپرداخت هزینه با استفاده از بیت کوین وجود دارد، زیرا بازرگانان آدرس بیت کوینی را که پول از آن ارسال شده است، دارند.

به جای تکیه بر خدمات شرکت های پرداخت الکترونیک یا بانک ها برای انجام دادن رویه ی بازپرداخت، فروشندگان می توانند خودشان این رویه را انجام دهند. همچنین تراکنش های بیت کوین سریع تر از روش های سنتی صورت می گیرد که این موضوع هم برای خریدار و هم برای فروشنده در بلندمدت مفید است.

بیت کوین برای جلوگیری از کلاهبرداری در فرایند مالی چه برای مشتری و چه برای بازرگان تلاش بسیاری می کند. اما اگر کیف پول کاربر هک شود و کوین ها به سرقت بروند، فعلا امکانی برای جلوگیری از خرج کردن آنها وجود ندارد. با وجود این که چنین اتفاقی از نظر فنی کلاهبرداری محسوب نمی شود، فروشنده کسی است که در نهایت سکه های سرقت رفته را دریافت می کند و از این رو او توانایی تمیز دادن پول های عادی از سرقت شده را ندارد. البته این موضوع برای فروشندگان مسئله ی نگران کننده ای نیست، زیرا آنها هزینه ی محصول را از کاربر مورد نظر دریافت می کنند و سپس سفارش را تحویل می دهند برخلاف پول رایج، در نظام پول های رمزپایه هیچ قدرت مرکزی وجود ندارد و مصرف کنندگان نهایی باید مسئولیت امنیت پول های خود را بر عهده بگیرند.

 

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *