کاربران وب همواره از موتورهای جستجو انتظار دارند نتایج جستجویشان دقیق و مرتبط با موضوع باشد. هر چه نتایج جستجوی یک موتور جستجوگر دقیقتر و مرتبط تر باشد، محبوبیت بیشتری خواهد داشت و بنابراین کاربران بیشتری به آن مراجعه خواهند کرد.
نتیجه جستجوی یک عبارت در موتورهای جستجو مختلف، نتایج یکسانی را در بر ندارد و عمدتا نتایج متفاوتی را نمایش خواهند داد، حتی اگر همه آنها از پایگاه داده یکسانی استفاده کنند، باز هم نتایج جستجو متفاوت خواهد بود. دلیل تفاوت در ارائه نتایج در موتورهای جستجو، الگوریتم استفاده شده برای جستجو است.

موتورهای جستجوگر برای صفحات وب از الگوریتم خاصی استفاده می کند که بسیار محرمانه است. این الگوریتم مجموعه ای از دستورالعمل ها است که نحو جستجو و ترتیب قرار گرفتن نتایج جستجو را در خروجی مشخص می کند.

  • خدمات جستجو

کاربران اطلاعات مورد نیاز خود را با روش های گوناگونی در وب می یابند و ابزارهای متنوعی را در این راه به کار می گیرند. این ابزارهای جستجو به دو دسته تقسیم می شوند: موتورهای جستجو (Search Engine) و فهرست (Directory)

  • موتور جستجو

در موتورهای جستجوگر، جمع آوری اطلاعات بر عهده نرم افزار است. این نرم افزار اسپایدر (Spider)  یا روبوت (Robot) نام دارد. پایگاه داده این موتورهای جستجوگر بسیار بزرگ است و معمولا اطلاعات به روزتری را ارائه می دهد. مانند: گوگل و بینگ.

  • فهرست

در این ابزار، عوامل انسانی به بررسی و تایید وب سایت ها می پردازند و بر اساس اطلاعاتی که از هر وب سایت به دست می آوردند، آنها را گروه بندی می کنند. مانند: Dmoz.com
تفاوت اصلی این دو گروه در این است که اطلاعات پایگاه داده موجود در گروه اول توسط نرم افزار جمع آوری می شود، حال آنکه این عملیات در گروه دوم توسط عوامل انسانی انجام می شود. با توجه به اینکه امروزه نقش فهرست ها بسیار کمرنگ شده است و موتورهای جستجو تقریبا آنها را از بازی خارج کرده اند، اما همچنان این تقسیم بندی سنتی وجود دارد.

  • ابر جستجوگر

ابر جستجوگرها (Meta Search Engine) اسپایدر ندارند و از نتایج جستجوی سایر موتورهای جستجو استفاده می کنند. روش این نوع جستجوگرها به این صورت است که ابتدا عبارت مورد جستجوی کاربر را به طور همزمان به موتور جستجوگرهای مختلفی ارسال می کنند، سپس طبق الگوریتم خود، نتایج نهایی را نمایش می دهند. مانند: Dogpile.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *