مولفه های مهم سایت «بخش دوم»

Robots.txt

 • در حقیقت این فایل راهنمایی برای رباتها محسوب می شود تا بتوانند مکان های درست را جستجو و Index کنند. وقتی روبات های موتورهای جستجوگر مانند گوگل و بینگ در سایت گشت و گذر می کنند، به فایل Robots.txt مراجعه می کنند تا متوجه شوند که مجاز به ایندکس کردن کدام قسمت هستند. این فایل را در قسمت Root میزبانی یا همان Public_html قرار می دهند و دستوراتی را در داخل این فایل درج می گردد، دستوراتی شامل:1) User-Agent: *2) Allow: / uploads/3) Disallow: / plugins/4) Disallow: /readme.htmlبعضی از وبسایت ها مثل www.robotsgenerator.com در زمینه ایجاد فایل روباتس (Robots) فعالیت دارند.

 5- htaccess.

وظایف مهم زیر بر عهده .htaccess است:

 • Redirect: انتقال دائمی یا موقت یک صفحه به صفحه دیگر
 • داشتن یا نداشتن www
 • جلوگیری از لینک شکسته
 • برای صفحات 404
 • برای فشرده سازی صفحات

http://beamusup.com/generate یکی از وب سایت هایی است که به ایجاد .htaccess برای دیگر وب سایت ها می پردازد.

6- ریدایرکت (Redirect)

برای خیلی از سایت ها اتفاق می افتد که صفحات جدیدی ایجاد می کنند و می خواهند صفحات قدیمی را به صفحات جدید انتقال دهند، در حالیکه هیچ یک از بازدیدکنندگان خود و لینک ثبت شده در داخل موتورجستجوگرها را از دست ندهند، این عمل به معنای ریدایرکت (Redirect) است. چندین روش برای ریدایرکت وجود دارد:

 • Meta
 • Htaccess
 • استفاده از قسمت ریدایرکت پنل میزبانی

بیشتر پنل های میزبانی قسمتی برای Ridirect دارند که با تغییر دادن آن، به طور اتوماتیک در فایل .htaccess تغییرات درج می شود. ریدایرکت به دو طریق 302 و 301 انجام می شود. بین ریدایرکت 302 و 301 تفاوت هایی وجود دارد که تاثیر خیلی زیادی در سئو دارد:

Redirect 301 : برای انتقال به صورت دائم صفحه استفاده می شود و برای بهینه سازی سئو استفاده از آن پیشنهاد می شود.

Redirect 302 : برای انتقال موقت صفحه استفاده می شود.

البته ریدایرکت 303 نیز وجود دارد که کاربرد چندانی ندارد و تاثیری در بهینه سازی سئو نمی گذارد.

7- Mobile Friendly

امروزه با پیشرفت دستگاه ها و وسایلی که می توانند به صفحات وب دسترسی پیدا کنند، وب سایت ها نیز باید به گونه ای طراحی و پیاده سازی شوند که بتوانند بر روی انواع دستگاه ها بدون مشکل ظاهر شوند. هر چه یک وبسایت واکنش پذیرتر باشد می تواند همگی پذیرتر هم باشد، واکنشگرا (Responsive)  بودن به معنای Mobile Friendly هم هست. در کل وبسایت و وبلاگ را باید به گونه ای طراحی کرد که با انواع دستگاه ها واکنش پذیر باشند.

برای اطلاع از این که آیا سایت Mobile Friendly است یا خیر، می توان از لینک زیر استفاده کرد:

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile

8- AMP

AMP یکی از پروژه های متن باز گوگل است که مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages به معنی سرعت بخشیدن به صفحات موبایل است. این پروژه در حال حاضر در گوگل، توییتر، وردپرس، دروپال و … در حال استفاده است. این پروژه در سرعت بارگذاری (Load) متن صفحات وبسایت تاثیر چشم گیری دارد. در حقیقت هدف اصلی AMP، سرعت بخشیدن به صفحات موبایل برای خواندن محتویات سایت است. تمرکز این پروژه بر روی CSS، JS و Cache است.

در وب سایت https://www.ampproject.org/ می توان به کتابخانه و روش استفاده از این پروژه دسترسی حاصل کرد.

9- Link Building

بک لینک ها باعث ایجاد لینک های ورودی به وب سایت می گردند. هر چه این بک لینک ها بیشتر باشد، محبوبیت سایت بیشتر خواهد بود. البته با وجود الگوریتم پنگوئن، بک لینک غیر طبیعی نه تنها موجب محبوبیت وب سایت نمی شود، بلکه موجب می شود تا وب سایت Spam گردد.

 • بک لینک مفید:

یکی دیگر از مولفه های مهم سایت ، بک لینک هایی هستند که به صورت طبیعی توسط نویسنده. مدیر سایت دیگری به یک وب سایت همراه با یک متن و عبارت مرتبط به آن وب سایت ایجاد شده باشد، بک لینک نامیده می شود. بنابراین این بک لینکی مفید است که بدون هیچ سئو منفی انجام شود. در به وجود آمدن بک لینک ها باید نکات زیر را رعایت کرد:

 • بک لینک ها نباید از سایت های اسپم باشد.
 • تعداد لینک های خروجی سایت به وجود آوردنده بک لینک نباید زیاد باشد.
 • نباید سایت لینک دهنده با سایت موردنظر از لحاظ ارتباط موضوعی خیلی متفاوت باشد.
 • محبوبیت سایت لینک دهنده از سایت مورد نظر بیشتر باشد.
 • بک لینک مضر:

روزانه بسیاری از سایت های اسپم به وجود می آیند و می خواهند راه چند ساله را یک شب طی کنند و با خرید و دریافت لینک های خارجی به سایت خود از نتایج آن بهره مند شود. به این ترتیب پنالیز می شوند. اما مواقعی هست که وبلاگ یا وب سایت بک لینکی دریافت می کند که کاملا به ضرر و اعتبار آن است. به طور مثال اگر بک لینک از یکی از سایت های زیر باشد:

 • وب سایت های غیر اخلاقی با محتوای نامناسب و ناهنجار
 • وب سایت هایی با محتوا توهین آمیز و ناخوشایند
 • سایت های اسپم و فروشنده بک لینک
 • سایت های غیر مربوط

برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از سایتی مانند: https://monitorbacklinks.com/ می تواند بسیار موثر باشد.

وب سایت و محتوای آن باید به گونه ای باشد که به آن لینک داده شود و مورد حمایت و بحث و گفتگو کاربران قرار گیرد. هر گاه ارائه سرویس سایت به خوبی و درستی انجام شود، بک لینک مفید بدست خواهد آورد.

10- Sitemap

موتورهای جستجوگر از جمله گوگل، از نرم افزاری به نام ربات یا اسپایدر برای جمع آوری اطلاعات موجود در وب استفاده می کنند. آنها به محض اینکه سایتی را پیدا کنند، متن صفحات را می خوانند و لینک ها را دنبال می کنند. همه مدیران سایت ها تلاش می کنند تا میزان مراجعه اسپایدر به سایت و زمان حضور آن در سایت خود را افزایش دهند. هر چه مراجعه عنکبوت به سایت بیشتر باشد، بهتر است. زیرا همواره از آخرین تغییرات اعمال شده در محتوای سایت با خبر می شود. یکی از عوامل مهمی که باعث می شود حضور یک روبات یا اسپایدر در یک سایت مفید واقع شود، Sitemap یا همان نقشه سایت است. برای ایجاد یک نقشه سایت حرفه ای و مورد قبول موتورهای جستجوگر، علاوه بر بکارگیری افراد متخصص به این فن، می توان از وب سایت زیر نیز کمک گرفت.

https://www.xml-sitemaps.com/

نتیجه گیری

امروزه تنها یک سایت و محتوا قادر به رقابت در نتایج جستجو نیست و این قدرت سئو (SEO) است که سایت ها را در نتایج جستجو بالا و پایین می کند، می توان گفت که سئو آینده روشنی دارد، زیرا خیلی از خریدها و جا به جایی ها، معاملات و خلاصه هر عملیاتی در فضای مجازی با جستجو کردن و بررسی نتایج جستجو انجام می پذیرد و این تکنولوژی سئو (SEO) است که تاثیر به سزایی در این نتایج دارد و هر روزه این مبحث داغتر و بهای بیشتری به آن داده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *