از میراسموس استفاده نکنید!

میراسموس

دکتر ویلیام ای مِیِر، تحقیق و بررسی های جالبی در زمینه مشکلات جنگی حدود هزار زندانی آمریکایی که در اردوگاهی در کره شمالی بازداشت بودند، انجام داد.
سربازان آمریکایی در اردوگاه هایی نگهداری می شدند که براساس استانداردهای آن دوران بسیار ایده آل بودند. برخلاف تصور افراد، این اردوگاه ها، محلی کثیف با اتاق های تنگ و تاریک نبودند، بلکه محل هایی بودند، بدون دیوار و با غذا و آب کافی و مناسب.
در این اردوگاه ها، هیچگونه رفتار ظالمانه و یا غیر عادی- مثلا شکنجه- یافت نمی شد و به صورت کلی، این اردوگاه به نسبت اردوگاه های جنگی متداول آن دوران بسیار ایده آل بود.
آنچه توجه دکتر مِیِر را به خود جلب می کرد، این بود که با تمام این شرایط، تعداد قابل توجهی از سربازان آمریکایی در این اردوگاه ها می مردند! موضوع عجیب تر این که، این اردوگاه توسط سیم خاردار، دیوارهای بلند و یا نگهبانان مسلح نیز محاصره نشده و امکان فرار از آن، به نسبت دیگر اردوگاه ها، بسیار ساده تر بود، اما با همه این احوالات، هیچ سربازی برای فرار تلاشی نمی کرد!

هنگامی که سربازان باقی مانده به یک گروه صلیب سرخ در ژاپن تحویل داده شدند، به آن ها اجازه داده شد که اگر می خواهند به اعضای خانواده یا کسانی که دوستشان دارند، تلفن کنند و از آن ها خبری بگیرند و عجیب اینجا بود که تعداد  بسیار اندکی از آن ها تمایلی به انجام این کار داشتند.

حتی پس از بازگشت به خانه، سربازان هیچگونه دوستی یا رابطه ای با یکدیگر برقرار نکردند، به اعتقاد دکتر میر هر یک از این مردان، از نظر روانی در سلولی انفرادی که البته هیچ دیواری نداشت، زندانی بودند.

مِیِر بیماری جدیدی را در میان این زندانیان کشف کرده بود، بیماری ناامیدی شدید!

برای هیچ کدام از زندانیان این اردوگاه غیر عادی نبود که در کلبه خود، بی هدف پرسه بزند، با ناامیدی به اطراف نگاه کند و به این نتیجه برسد که در تلاش برای زنده بودن، هیچ فایده ای وجود ندارد. پس به گوشه ای پناه ببرد، بنشیند، پتویی روی سرشان بکشند و در کمتر از چند روز بمیرند.
دکتر مِیِر این اتفاق را «میراسموس» یا همان کمبود مقاومت و عدم واکنش نامید. میراسموس، سلاح بسیار قوی و کشنده ارتش کره شمالی علیه زندانیان آمریکا بود، با وجود شکنجه بدنی بسیار کم در اردوگاه های کره شمالی، میراسموس میزان مرگ را تا 38 درصد رسانده بود! این عدد فوق العاده زیاد است. بالاترین میزان مرگ زندانیان جنگ در تاریخ ارتش ایالت متحده آمریکا!
هدف از گفتن این داستان ناخوشایند، بیان این موضوع است که کره شمالی چگونه توانسته این کار را انجام دهد؟ در حقیقت در این روش متاسفانه ترفند های روانی بسیار قدرتمند و منفی به کار گرفته می شد که شرح دقیق این ترفندها، به گزارش دکتر مِیِر، به صورت زیر است:
هدف ارتش کره این بود که سربازان، حمایت های عاطفی را که از روابط میان افراد به وجود می آید، از دست بدهند و برای همین، از چهار روش استفاده کردند:

  1. خبرچینی
  2. عیب جویی از خود
  3. از بین بردن وفاداری به مقام بالاتر
  4. جلوگیری از حمایت عاطفی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *