نقش امواج در تحلیل تکنیکال

نقش امواج (Waves Function)

هر موج یکی از دو نقش عمل یا عکس العمل را بازی می کند به خصوص یک موج ممکن است موجب پیشرفت یا توقف موجی از یک درجه بزرگ تر شود. عملکرد یک موج به واسطه جهت نسبی آن شناسایی می گردد. هر موجی که در مسیر روند بوده و بخشی از یک موج درجه بزرگ تر را بسازد، «موج روند» یا «موج عمل » و هر موجی که در مسیر مخالف روند بوده و بخشی از موج درجه بالاتر را بسازد، «موج ضد روند» یا «موج عکس العمل » نام دارد. موج های عمل را با اعداد و حروف فرد و موج های عکس العمل را با اعداد یا حروف زوج شماره گذاری می نمایند.
تمام موج های عکس العمل به عنوان امواج اصلاحی عمل می کنند. اگر تمام موج های عمل، انگیزشی یا حرکتی باشند دیگر به واژه های مختلف احتیاجی نمی باشد. ضمن اینکه اکثر امواج عمل، ۵ موجی می باشند. با این وجود برخی از آنها که نقش اصلاحی دارند، سه موجی هستند بنابراین برای تمایز موج های عمل و انگیزشی بایستی از روش های خاصی بهره برد که در ادامه آنها را بیان می نماییم. اما به طور کلی موج های حرکتی دارای ساختار پنج موجی شماره دار ۱ الى ۵ بوده و در مسیری از حرکت روند اصلی درجه بزرگتر می باشند که بخشی از آن را، موج های عمل و بخشی دیگر را موج های عکس العمل تشکیل می دهند.

اخلاق امواج

گفتیم که الگوی حرکت از ۵ موج تشکیل شده است. این ۵ موج می تواند دارای حرکت صعودی یا نزولی باشند. تعدادی مثال در زیر نشان داده شده است.

اخلاق امواج

اخلاق امواج

موج اول دارای رالی ضعیفی بوده و درصد کمی از تریدرها در این موج دست به ترید می زنند. بعد از اتمام موج اول، موج دوم آغاز می شود که معامله فروش در یک ۵ موج صعودی کار خطرناکی می باشد. موج دوم بدون آن که قیمت حداقل جدیدی بسازد، به اتمام می رسد و بازار از حول و حوش همان نقطه آماده رالی دیگری می شود.

نقش امواج الیوت

مراحل اولیه موج ۳ آهسته بوده و در نهایت به نقطه سقف رالی موج قبلی می رسد (بالاترین قسمت موج ۱). در این زمان حد ضررهای زیادی بالای این قسمت وجود دارد.

شناسایی امواج

تریدرها از ادامه این رالی مطمئن نبوده و آن را کوتاه مدت در نظر می گیرند. برای اینکه این آنالیز صحیح باشد بازار نباید از بالای موج قبلی بالاتر برود؛ بنابراین بالای موج ۱، حدضررهای زیادی وجود خواهد داشت.
رالی موج ۳، سقف موج اول را رد می کند. در این زمان بازار از سقف موج اول رد شده و حد درهای زیادی عمل خواهد کرد. بر اساس میزان حد ضررها، شکافی گپ) ایجاد خواهد شد. گپ علامت خوبی دال بر در جریان بودن موج سوم است.

اهمیت نقش امواج

اهمیت نقش امواج

اتفاقات زیر به دنبال هم رخ خواهد داد: تریدرهایی که زودتر و در پایین تر خرید کرده بودند خوشحال خواهند بود. آن ها ممکن است تصمیم بگیرند که پوزیشن های خود را افزایش دهند.
تریدرهایی که حد ضرر آنها عمل کرده است متقاعد میشوند که روند صعودی بوده و تصمیم به انجام خرید در رالی صعودی می گیرند. تمام این اتفاقات جالب در رالی موج سوم رخ می دهد.

نقش موج های الیوت

این زمان، زمانی است که اکثر تریدرها معتقدند که روند بازار صعودی می باشد. در نهایت نیز همه التهاب های ناشی از خرید، خاموش و موج سوم متوقف خواهد شد.
در این زمان تریدرهایی که به طولانی بودن حرکت صعودی اعتقاد داشتند تصمیم به کسب سود خود می گیرند. آنها تريد خوبی داشته اند و تصمیم می گیرند که سود خود را دریافت کنند.
به این دلیل قیمت افت می کند و موج ۴ ساخته می شود. موج ۲ محل فروش های خطرناک و موج ۴ محل عمل کردن حد سود (Take Profit) می باشد.
مان که حد سود فوق عمل می کند عده زیادی از تریدرها معتقدند که روند صعودی همچنان ادامه دارد. این افراد یا دیر وارد بازار شده اند یا در قسمت Side وارد بازار شده اند. این افراد باور دارند که این حد سود، فرصت عالی برای خرید فراهم آورده است. در پایان موج چهارم پیش معاملات خرید قرار داده شده و بازار شروع به حرکت می کند.

نقش امواج الیوت

موج ۵ در مقایسه با موج ۳ از قدرت و تداوم لازم برخوردار نیست. توسعه موج ۵ به خاطر گروه کوچکی از تریدرها می باشد. زمانی که موج ۵، نقطه حداکثر بالاتری از موج ۳ میسازد برای توسعه یافتن از قدرت و تداوم لازم در مقایسه با موج ۳ برخوردار نیست.
در نهایت زمانی که این آخرین خریدها نیز خاتمه یافت نقاط پایانی بازار خاتمه یافته و وارد فاز جدیدی می شویم.

موج پنجم الیوت

این مقدمه ای از تئوری امواج الیوت بود. همان گونه که متوجه شده اید اساس این تئوری را موج تشکیل می دهد که از مجموعه آنها امواج و آنگاه الگوهای الیوتی تشکیل می گردد.

 

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *