هرآنچه که باید درباره هاردفورک مرج اتریوم بدانید

احتمالا تمام افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال و رمزارزها فعالیت دارند در هفته گذشته اخبار زیادی را در خصوص هاردفورک اتریوم شنیده و سوالاتی در خصوص آینده این ارز برای آنها به وجود آمده است. پیش‌ازاین‌که بخواهیم درباره تاثیر هاردفورک روی آینده این ارز صحبت کنیم باید ابتدا با مفهوم هاردفورک مرج آشنا شده و اطلاعاتی را دراین‌خصوص به دست بیاوریم.

ما در این مطلب قصد داریم به طور کامل به بررسی موضوع هاردفورک ارز اتریوم بپردازیم و نکاتی را در این زمینه بیان کنیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به این حوزه هستید بدون شک مطالعه این مطلب می‌تواند اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دهد.

هاردفورک اتریوم

هاردفورک و مفهوم آن

آشنایی با مفهوم هاردفورک

قبل از صحبت درباره هاردفورک اتریوم اجازه دهید تا درباره خود مفهوم هاردفورک اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. به زبان ساده می‌توان گفت که هاردفورک یک ارتقا شبکه بلاک‌چین است که به همه گره‌های فعال در شبکه نیاز دارد تا بتواند به‌روزرسانی‌های لازم را انجام داده و شبکه و پروتکل خود را ارتقا دهد. دقت داشته باشید که در این به‌روزرسانی‌های ویژگی‌های کاربردی به شبکه اضافه می‌شوند.

مرج و مفهوم آن در ارزهای دیجیتال

شبکه بلاک‌چین متعلق به اتریوم عملیات مرج خود را در تاریخ 15 سپتامبر سال 2022 تکمیل کرد که در آن شاهد ادغام شبکه اصلی اتریوم با سیستم اثبات سهام یا همان سیستم POS بودیم. بااین‌حال باید دقت داشته باشید که اتریوم کلاسیک هیچ برنامه‌ای برای ادغام با سیستم اثبات سهام را ندارد. ادغام همچنین به معنای پایان مکانیزم proof-of-work برای ارز دیجیتال اتریوم است. این مسئله می‌تواند نوید ارتقای مقیاس‌بندی را در ماه‌های آینده برای این پلتفرم بدهد.

کاهش مصرف انرژی و ویژگی‌های مربوط به‌اشتراک‌گذاری از دیگر ویژگی‌های مهمی هستند که به شبکه بلاک‌چین در طول این ادغام اضافه شده‌اند.

به گفته سازنده اتریوم Beacon Chain همان بلاک‌چین اتریوم است که امروزه استفاده می‌شود؛ اما در کنار آن اثبات سهام را نیز به اکوسیستم اتریوم معرفی می‌کند. فرایند تقسیم افقی پایگاه‌داده برای پخش بار یک ویژگی بسیار جذاب است که به شبکه اتریوم اضافه خواهد شد و می‌تواند تا به طور چشمگیری سرعت تراکنش‌ها را در بلاک‌چین اتریوم افزایش دهد.

هاردفورک اتریوم

نتیجه هاردفورک اتریوم

هاردفورک اتریوم چه تاثیری روی نتیجه آن دارد؟

با وجود این‌که هاردفورک اتریوم توسط سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال کاملا پیش‌بینی شده بود؛ ولی استخراج‌کنندگان فعلی این ارز دیجیتال از تغییر به اثبات سهام چندان خوشحال به نظر نمی‌رسند. دلیل این موضوع نیز این است که آنها در طول این روند از نظر مالی ضرر کرده‌اند. همین عامل نیز باعث شد تا گروهی از ماینرها تلاش به ایجاد ETHW کنند که در واقع یک نسخه فورک شده از اتریوم است. ETHW در واقع به افراد اجازه می‌دهد تا از یک نسخه از اتریوم کسب درآمد کنند.

در تاریخ 12 سپتامبر 2022 ETHW Core (گروهی که پشتیبانی از این فورک جدید را برعهده دارد) توییت کرد که شبکه اصلی کریپتو ظرف 24 ساعت پس از ادغام فعال خواهد شد. پس از آن با مراجعه به سایت CoinMarketCap مشاهده شد که شبکه اصلی فعال شده و ارزش نسخه جدید این ارز حدود 14.15 دلار بود. بااین‌وجود پس از چند روز این شبکه مورد حمله قرار گرفته و در تاریخ 20 سپتامبر قیمت آن به حدود 6.95 دلار کاهش پیدا کرد.

این روند کاهش و افزایش قیمت ادامه پیدا کرد و این ارز شاهد تحولات گسترده‌ای بود.

هاردفورک اتریوم

کاهش کارمزد اتریوم

 

آیا کارمزد و فی شبکه اتریوم پس از هاردفورک کاهش پیدا می‌کند؟

پاسخ کوتاه به این سوال “خیر” است. به‌طورکلی انتظار نمی‌رود که پس از هاردفورک مرج اتریوم میزان فی تراکنش‌های مربوط به شبکه اتریوم کاهش پیدا کند. به‌روزرسانی این شبکه ممکن است به کاهش هزینه‌های بالای شبکه اتریوم کمک کند؛ اما این به‌روزرسانی‌ها تا زودتر از سال 2023 انتظار نمی‌رود. اصلی‌ترین راهی که برای حل مشکلات کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه وجود دارد rollupها هستند که تراکنش‌های مختلف را دسته‌بندی کرده و آنها را جدا از شبکه اصلی پردازش می‌کنند.

آیا سرعت انجام تراکنش‌های شبکه اتریوم پس از هاردفورک مرج افزایش می‌یابد؟

بله اما این کار نیز به‌سختی صورت خواهد گرفت. به طور متوسط بلوک‌های اتریوم در سیستم POW هر 13 الی 14 ثانیه یک‌بار ارسال می‌شدند. حال پس از هاردفورک اتریوم انتظار می‌رود که بلوک‌های مربوط به سیستم POS در فواصل منظم 12 ثانیه‌ای صادر شوند که می‌تواند سرعت انجام تراکنش‌های شما را کمی افزایش دهد. البته این پیشرفتی نیست که اکثر کاربران متوجه آن شوند.

افزایش قیمت اتریوم

به همین علت نیز همچنان شبکه اتریوم در رقابت با شبکه‌های بلاک‌چین رقیب مانند سولانا پیشرفت چندانی در این زمینه نخواهد داشت. البته نباید فراموش کنید که همچنان این شبکه جلوتر از شبکه بیت‌کوین خواهد بود.

 

آیا هاردفورک اتریوم روی قیمت آن نیز تاثیر خواهد گذاشت؟

بررسی این موضوع در خصوص هاردفورک مرج اتریوم کمی سخت است. با وجود متغیرها و مجهولات زیادی که در این زمینه وجود دارند نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی را در خصوص افزایش قیمت اتریوم انجام داد. جامعه اتریوم برای سال‌های طولانی ادغام و هاردفورک اتریوم را به‌عنوان یک ارتقای عظیم در فناوری اصلی شبکه قرار داده بودند. سیستم POS امروزه ابزارهای جدید و بسیار جذابی را برای توکن بومی اتر در قالب staking ارائه می‌دهد.

بااین‌وجود مرج را نمی‌توان یک تضمین برای افزایش قیمت اتریوم دانست. از طرف دیگر ممکن است اخبار مربوط به مرج و همین‌طور نتیجه آن پیش‌ازاین توسط بازار پیش‌خور شده باشد. تمام این موارد را باید در کنار یکدیگر قرار دهید تا بتوانید به یک نتیجه‌گیری کلی در خصوص افزایش قیمت اتریوم برسید.

آیا ممکن بود روند ادغام با شکست مواجه شود؟

بله ولی این موضوع بسیار بعید بود. انتقال اتریوم از سیستم POW به سیستم POS اولین آزمایش و تست در نوع خود بود. موفقیت این ادغام نشان‌دهنده یک شاهکار عظیم مهندسی و هماهنگی انسانی بود. درصورتی‌که یان برنامه با شکست مواجه می‌شد صدها میلیارد دلار ارزش را از بین می‌برد. توسعه‌دهنده و ذی‌نفعان این برنامه بیش از دوازده آزمایش موفق و شبیه‌سازی را برای مرج انجام دادند و در نهایت نیز موفق شدند برنامه نهایی را انجام دهند.

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی می‌توان هاردفورک اتریوم را یکی از موفق‌ترین برنامه‌های چند سال اخیر دنیای ارزهای دیجیتال دانست. این برنامه بر اساس معیارهای مهندسی فوق‌العاده بود و توانست ویژگی‌های جدید زیادی را به این شبکه اضافه کند.

درصورتی‌که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر درباره دنیای ارزهای دیجیتال هستید حتما از خدمات و اطلاعات سایت ما نیز استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *