کانال کشی در امواج الیوت

کانال کشی امواج الیوت

ترسیم خطوط کانال یکی از ابزارهای بسیار مهم در تحلیل امواج الیوت محسوب می شود که به واسطه آن نه تنها می توان زیر موجهای مرتبط با هم را تشخیص داد بلکه می توان نقطه هدف موج بعدی را نیز تعیین کرد. کانالها خطوط موازی هستند که کم و بیش حرکات قیمتی یک موج را در بر می گیرند. در الگوی مثلث گرچه خطوط روند، موازی یکدیگر نمی باشند ليكن همچنان ک کانال در نظر گرفته می شوند. در زیر تصویری از کانال ترسیم شده در یک موج پیشرو و همچنین تمام کانال های ترسیم شده در یک موج اصلاحی را مشاهده می نمایید. توجه داشته باشید که خطوط کانال در تمام الگوهای گفته شده در قسمت «الگوها» ترسیم شده است. در شکل مربوط به ساختار اصلاحی (A,B,C) مشاهده می نمایید که چگونه کانال ها در تشخیص زیر موجهای هر یک از امواج C ،B ،A مؤثر می باشند.

کانال کشی در امواج الیوت

کانال کشی در امواج الیوت

امواج مربوط به یک درجه به واسطه ترسیم خطوط کانال قابل شناسایی می باشند به خصوص ساختار امواج پیشرو (۵ موجی)، زیگزاگ ها و مثلث ها. اگر این امواج کاملا برابر نباشند، بایستی از شماره گذاری دیگری استفاده نمود. در ادامه با نحوه ترسیم کانال ها و یافتن نقاط هدف موج ها آشنا خواهید شد.

اهداف موج ۳ یا C

برای شروع بایستی به محض اتمام موج ۱ و ۲، یک کانال ترسیم نمایید. به این صورت که نقطه آغاز موج ۱ که با صفر شماره گذاری می شود را به انتهای موج ۲ متصل نمایید. سپس از نقطه سقف موج ایک خط موازی رسم کنید. کانال رسم شده چندان مفید نمی باشد اما به شما کمک می کند تا کم ترین نقطه هدف موج ۳ را مشخص کنید. اگر موج ۳ نتواند خط بالایی کانال را بشکند یا نتواند به آن برسد احتمالا شما به جای موج ۳ با یک موج C مواجه می باشید. ضمن اینکه از خط روند رسم شده از اتصال نقطه صفر به موج ۲) نیز می توانید به عنوان حد ضرر (SL) استفاده نمایید. چرا که اگر این خط شکسته شود به احتمال بسیار زیاد موج ۲ (یا B) پیچیده خواهد شد و لذا موج ۳ یا C هنوز شروع نشده است.
دقت داشته باشید که موج ۳ معمولا قدرتمندترین موج بوده و اغلب از خط بالایی کانال نیز فراتر می رود.

اهداف موج 3 در کانال کشی

اهداف موج 3 در کانال کشی

اهداف موج 4

پس از اتمام موج ۳ می توانید انتهای موج ۱ و ۳ را با خط روندی بهم متصل و از انتهای موج ۳ خط موازی آن را رسم نمایید تا یک کانال تشکیل گردد. به این طریق می توانید یکی از نقاط هدف موج ۴ را تعیین نمایید. این مطلب را در ذهنتان به خاطر بسپارید که معمولا خط پایه رسم شده از موج ۲ به وسیله حرکات موج ۴، اندکی شکسته می شود. بر این اساس خط پایه کمترین نقطه هدف موج ۴ را مشخص می سازد. اگر موج ۴ هرگز به نزدیکی این خط نرسد این نشانه ای از قدرتمند بودن روند بازار خواهد بود. احتمالا شما هنوز در موج ۳ قرار دارید یا اینکه بایستی آماده موج ۵ شوید.

اهداف موج 4 در کانال کشی

اهداف موج 4 در کانال کشی

اهداف موج 5

روش ۱: پس از اتمام موج ۴، انتهای موج ۲ را با خطی به موج ۴ متصل و از انتهای موج ۳ خط موازی آن را رسم نمایید تا یک کانال تشکیل گردد. با این کار می توانید یکی از نقاط هدف موج ۵ را مشخص کنید. در اغلب موارد موج ۵ قادر نیست به خط بالایی کانال برسد مگر زمانی که شما با یک موج ۵ گسترده مواجه باشید یا اینکه موج ۳ نسبتا ضعیف باشد. نکته قابل ذکر اینکه، موج ۵ گسترده با افزایش حجم معاملات و مومنتوم بازار قابل شناسایی می باشد.

اهداف موج 5 در کانال کشی

اهداف موج 5 در کانال کشی

روش ۲: در بیشتر مواقع، موج سوم قدرتمندترین موج بوده که نسبت به موج ۱ و ۵ شتاب بیشتری را نشان می دهد. اگر موج ۳ رفتاری افزایشی یا کاهشی تقریبة عمودی را نشان دهد بایستی همانند روش ۱، انتهای موج ۲ را با خطی به انتهای ۴ متصل کنید اما خط موازی این خط را از انتهای موج ۱ رسم نمایید.

هدف موج 5 در کانال کشی

هدف موج 5 در کانال کشی

اهداف موج D و E

پس از اتمام موج B می توانید نقطه آغاز موج A را با خطی به انتهای B متصل کنید تا نقطه هدف موج D مشخص گردد. البته این سناریو بر اساس تشکیل الگو مثلث مطرح می شود که پس از تکمیل نقطه C مشخص تر می گردد.
پس از اتمام موج C می توانید موج A را به انتهای C متصل کنید تا نقطه هدف موج E مشخص گردد. معمولا موج E دقیقا روی این خط متوقف نمی شود چرا که به آن نمی رسد یا اینکه به صورت موقتی آن را می شکند و به سرعت باز می گردد.

اهداف موج D,E در کانال کشی

اهداف موج D,E در کانال کشی

اهداف زیگزاگ دوگانه (دوتایی)

ترسیم کانال در تمایز و جداسازی زیگزاگ های دوتایی از الگوهای پیشرو بسیار موثر می باشد چرا که هر دو مشخصات الگوی پیشرو را نمایان می سازند. زیگزاگ های دوتایی تمایل دارند که کاملا در درون این کانال قرار گیرند در حالی که سومین موج پیشرو از خط بالایی کانال خارج می شود.

اهداف زیگزاگ دوگانه

اهداف زیگزاگ دوگانه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *