در مرکز شبکه بیت کوین، دفتر معین غیر متمرکز که شامل ترازنامه (مانده حساب) هر کاربر بیت کوین است، وجود دارد. کاربران بیت کوین توسط رشته زیادی از حروف و اعداد مشخص می شود. آدرس ها بخشی عمومی از یک کلید رمزنگاری عمومی – خصوصی هستند. بخش خصوصی کلید، تحت کنترل کاربر است. در مقاله قبل «پایگاه داده متمرکز» توضیح دادیم که چگونه یک کاربر (آلیس) وجهی را برای کاربر دیگر (باب) میفرستد. آلیس با استفاده از کلید خصوصی در اختیارش، پیامی را که حاوی مضمون ارسال ۱ بیت کوین به آدرس مدنظرش است، امضا کرده و به شبکه ارسال می کند. توجه داشته باشید آلیس هویت کاربری که می خواهد به او پول ارسال کند، نمی داند و فقط آدرس دریافت وجه مشخص شده است. بنابراین آلیس باید از روش های دیگری آدرس باب را پیدا کند. پس از این که پیام امضا زده شده توسط آلیس در شبکه دریافت شد، گره ها در شبکه، مراحل زیر را دنبال می کنند:

  • آنها بررسی می کنند که امضا درست باشد. در غیر این صورت، آن پیام را رد خواهند کرد.
  • آنها بررسی می کنند که آدرس ارسال کننده دارای منابع مالی کافی برای انجام تراکنش است. در غیر این صورت، تراکنش در نظر گرفته نخواهد شد.
  • در نهایت آنها پایگاه داده های توزیع شده را به روزرسانی کرده و وجوه را از یک آدرس کم و آنها را به حساب مقصد اضافه می کنند.

نکته مهم این است که گره های دیگر در شبکه از هویت باب یا آلیس با خبر نیستند و کاربران فقط از طریق آدرس خود شناسایی می شوند. کاربران بیت کوین با نام مستعار شناسایی می شوند. در حقیقت، بیت کوین داشتن نام مستعار را فراهم می کند. نکته مهم دیگر این که آدرس ها توسط شبکه تخصیص داده نمی شوند. در حقیقت، آنها در داخل دستگاه های کاربران، زمانی که نرم افزار بیت کوین در حال اجراست، توسط کلیدهای رمزنگاری عمومی و خصوصی ایجاد می شوند. کلیدهای عمومی و خصوصی بطور مشترک و به صورت محلی بر روی دستگاه کاربر تولید می شوند. فرایند تولید آدرس سر راست است و می تواند بطور تقریبی بلافاصله توسط هر دستگاهی همانند یک لپ تاپ یا گوشی های هوشمند انجام شود. در تعداد آدرس هایی که هر کاربر می تواند تولید کند، محدودیتی وجود ندارد. در واقع توصیه می شود کاربران تعداد آدرس های زیادی را به منظور افزایش حریم خصوصی خود تولید کنند.

فرایند تولید آدرس سر راست است و می تواند بطور تقریبی بلافاصله توسط هر دستگاهی همانند یک لپ تاپ یا گوشی های هوشمند انجام شود.

هیچ گونه پیش ثبت نام برای استفاده از بیت کوین لازم نیست. در واقع کاربران جدید حتی نیاز ندارند آدرس های خود را با شبکه برای دریافت وجوه مالی تبادل نمایند. کاربری مثل «باب» می تواند آدرسی جدید را تولید کند و از روش های دیگر مانند ای میل یا ارتباط تلفنی آن را در اختیار آلیس قرار دهد. آلیس هم اکنون می تواند وجوه خود را به آدرس ارسال شده توسط باب فرستاده، و شبکه تراکنش

بدون این که از قبل، از وجود آدرس جدید با خبر باشد، می پذیرد. در سیستمی متمرکز این پول توسط یک نهاد مرکزی که دارای ابزارهای کنترل وجوه است، با تغییر و به روز رسانی در دفتر معین مرکزی ثبت می شود. در مقابل، در یک سیستم غیر متمرکز، کلیدهای خصوصی که کلید دسترسی به منابع مالی و وجوه هستند فقط در اختیار کاربران نهایی است. درباره ی آدرس ها، کلیدهای عمومی و خصوصی و تراکنش ها بطور مفصل در مقاله هایی که در آینده منتشر می شوند، بحث خواهد شد.

به پایان مقاله «آدرس ها در شبکه بیت کوین» رسیدیم. در مقاله های آینده به توضیحات بیشتر در خصوص فن آوری بیت کوین از جمله : پایگاه داده های توزیع شده؛ زنجیره بلوکی، کیف های پول، معانی متفاوت بیت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *