بیت کوین؛ واسطه ای برای تبادلات

بیت کوین؛ واسطه ای برای تبادلات

در این مقاله به ویژگی واسطه ای برای تبادلات بیت کوین خواهیم پرداخت. بیت کوین در حال حاضر توسط ده ها هزار کسب و کار پذیرفته شده است؛ بنابراین به نظر می رسد اجماعی حتی در میان منتقدان وجود دارد که بیت کوین می تواند به عنوان یک واسطه ارزی عمل کند. شکل ۱ تعداد تراکنش های روزانه بیت کوین را نشان می دهد.

واسطه ای برای تبادلات

شکل ۱- تراکنش های روزانه بیت کوین (با میانگین گیری های متحرک ۱۴ روزه)

این نمودار، افزایش مداوم در تعداد تراکنش ها را نشان می دهد. اما با ارقام کمتر از ۱۰۰ هزار تراکنش در هر روز، هنوز به طور قابل توجهی از روش های دیگر پرداخت پایین تر است. اغلب اقتصاددانان توافق دارند که بیت کوین هنوز جایگاه و پایگاه کاربری کوچکی دارد و برای تبدیل شدن به یک رسانه جهانی ارز احتیاج به توافق جمعی بیشتری است.

برای برخی از فن آوری ها همانند یک ارز دیجیتال، منافع یک کاربر جدید، با تعداد کاربران دیگر که در حال حاضر خود را با این فن آوری جدید انطباق داده اند، رو به افزایش خواهد بود؛ زیرا فرصت های بیشتر داد و ستد در چنین شبکه ای وجود خواهد داشت. بنابراین جمع منافع برای تمام کاربران، در مرتبه ۲ از تعداد کل کاربران خواهد بود. این موضوع تحت عنوان اثر شبکه شناخته شده است. هنگامی که یک فن آوری به نقطه جرم بحرانی خود می رسد و از آن عبور می کند، بازخورد مثبت در آن اثر کرده و پذیرش فن آوری جدید معرفی شده، انفجاری خواهد بود.

واسطه ای برای تبادلات

شکل ۲- حجم برآورد شده تراکنش های روزانه به بیت کوین

شکل ۳- حجم برآورد شده تراکنش های روزانه، به دلار آمریکا

شکل ۲ حجم معامله ها روزانه به بیت کوین را نشان می دهد و شکل ۳ مربوط به برآورد حجم روزانه تراکنش ها به دلار آمریکاست. از زمان نوشتن این کتاب تا کنون و با توجه به این داده ها، جرم بحرانی مورد نظر برای استفاده گسترده از بیت کوین به عنوان یک رسانه و واسطه ارزی به نظر می رسد که هنوز به نقطه خود نرسیده است. حامیان مدعی هستند که رشد بیت کوین بطور طبیعی از چند دوره زیر پیروی کرده است.

به عقیده اینان، آخرین چرخه عبور از نقطه جرم بحرانی برای علاقمندان قدیمی زرنگ و ماهر، در پایان سال ۲۰۱۳ (شکل ۲) اتفاق افتاده و پس از آن یک دوره طبیعی تثبیت شروع شده است. این طرفداران استدلال می کنند کارآفرینان در حال ایجاد زیرساخت های لازم هستند (که به کاربران عادی اجازه خواهد داد از منافع بیت کوین بهره مند شوند) و در نتیجه، این باعث ایجاد پایه ای برای موج بعدی رشد خواهد شد. با این حال، منتقدان پاسخ دهند غول های اینترنتی ممکن است اقدام به ایجاد زیرساخت های پرداخت دیجیتال کنند. این می تواند به یک جنگ استانداردها تبدیل شده و بیت کوین که در آن یک پروژه ای متن باز بوده- مجبور به رقابت با شرکت هایی است که دارای بنیه مالی بزرگی هستند. اگر نتیجه این جنگ استانداردهای فرضی به نفع یکی از این شرکت های بزرگ تجاری باشد، تئوری های اقتصادی نشان می دهد بیت کوین (یا دیگر ارزهای دیجیتال) در بازار پولی از میدان به در می شوند. منتقدان همچنین استدلال می کنند که بیت کوین قادر به رقابت با دیگر ارزها و سیستم های پرداخت در حال ظهور یا ظهور یافته (با توجه به هزینه های زیاد زیرساخت های لازم برای انجام معدن کاوی) نخواهد بود.

شکل ۴ درآمد کل معدن کاوان را به عنوان درصدی از اندازه تراکنش نشان می دهد. جبران هزینه های معدن کاوان بین ۱ تا ۵% دامنه نوسان دارد و قابل مقایسه با هزینه های اعمال شده به تراکنش های کارت اعتباری است. بسیاری از این درآمدها (در حال حاضر بالای ۹۹%) از صدور بیت کوین های جدید برای پاداش دادن به معدن کاوان جبران می شود. تنها بخش کوچکی از هزینه های تراکنش توسط کاربران نهایی پرداخت می شود.

در پایان مقاله «بیت کوین؛ واسطه ای برای تبادلات» منتقدان استدلال می کنند، زمانی که اعطای بلوک های پاداش بیت کوین در طول زمان کاهش یابد، این هزینه باید توسط کارمزدهای انجام تراکنش پوشش داده شود. این امر، هزینه تراکنش را به سطوح قابل مقایسه با هزینه های کارت های اعتباری امروزی بالا خواهد برد. در این تجزیه و تحلیل فرض شده است هزینه های معدن کاوان ثابت باقی می ماند. با این حال، برخی از شواهد نشان می دهد که جبران هزینه های معدن کاوان، موجب به وجود آمدن جویندگان طلایی دیگر – شبیه به آن چه در قرن ۱۹ در معادن طلا اتفاق افتاد- خواهد شد؛ زیرا مبالغ زیادی از سرمایه گذاری، به صنعت معدن کاوی که هزینه ها را بالا برده، وارد شده است. بر این اساس، هزینه های معدن کاوان نسبت به صدور بیت کوین های جدید برای پاداش دادن به آنان ممکن است دست بالا در نظر گرفته شده باشد و شبکه می تواند در سطوح جبران هزینه کمتری به معدن کاوان تثبیت شود.

شکل ۴- ارزش درآمد به تراکنش معدن کاوان، شامل میانگین گیری متحرک گیری ۱۴ روزه

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *