تاثیرات قوانین مبارزه با پولشویی بر ارزهای دیجیتال

پنجمین دستورالعمل مبارزه با پولشویی (5AMLD) بخشی از قانونی است که برای معاوضه فیات با کریپتو و کیف پول‌‌‌های امانی در اتحادیه اروپا چهارچوب نظارتی است که در نوع خودش کاملاً جدید است. تا 10 ژانویه 2020، صرافی‌ها باید پیرو قوانین جدید باشند. گذر زمان برخی از صرافی‌ها را در شرایط اضطراری قرار خواهد داد، اما برخی دیگر را آماده قبول رویه‌‌‌های تبعیت خواهد کرد.

دیوید کارلایل اطلاعات بسیاری درباره کریپتو و قوانینش دارد. وی، به عنوان متخصص سابق مبارزه با پولشویی (AML) خزانه‌داری آمریکا و رئیس کنونی الیپتیک (Elliptic)، انجمن تحلیل‌گران بلاک چین، درباره تحول پیش روی تجارت کریپتو در قاره آمریکا اطلاعات داخلی بسیاری دارد. بسیاری از اطلاعات لیست مشتریان الیپتیک محرمانه است، اما برخی از مشتریان شناخته‌شده بزرگترین دلالان جهان از جمله کوین‌بیس (Coinbase) و بایننس (Binance) هستند.

پنجمین دستورالعمل مبارزه با پولشویی (5AMLD)

خدمات الیپتیک صرافی‌ها را در برابر اقدامات مشکوک مرتبط با بودجه‌ریزی غیرقانونی، ارتباطات دارک وب، و کیف پول‌‌‌های کریپتویی کنترل و محافظت می‌کند که در کنترل مجرمان سایبری هستند. کارلایل توضیح می‌دهد، «برخلاف این باور عمومی‌که رمزارزها غیرقابل ردگیری و ناشناس هستند، معمولاً رمزارزها، مخصوصاً رمزارزهای بزرگ، خیلی خیلی قابل ردگیری هستند». الیپتیک به دنبال فعالان غیرمجازی است که آدرس‌‌‌های ویژه کریپتو را تولید می‌کنند، و به تاجران کمک می‌کند تا از آنها رهایی یابند.

5AMLD در یک نگاه

تأثیر اصلی 5AMLD بر صنعت کریپتو این است که ایالت‌‌‌های عضو اتحادیه اروپا باید مجری قوانین AML باشند. در نتیجه، صرافی‌ها ملزم به پیروی از قانون شناخت مشتری خود (KYC) برای نظارت بر مبادلات مشتری و تشکیل پرونده برای گزارش اقدامات مشکوک هستند.

مشتریان با ارائه اسناد اثبات هویت وارد روال‌های KYC می‌شوند. کارلایل می‌گوید، این روال تضمین می‌کند که مشتریان «اطلاعات درست از خودشان ارائه می‌دهند»، و «فعالیتشان قانونی است و قصد سوءاستفاده از پلتفرم برای مقاصد خرابکارانه را ندارند».

شرکت‌های کریپتو اتحادیه اروپا تاکنون می‌توانستند خدماتشان را بدون استفاده از کنترل‌‌‌های AML و  KYC ارائه دهند. کارلایل توضیح می‌دهد که قانون جدید یک مشکل رقابتی ایجاد کرده است، به این شکل که «بر بسیاری از صرافی‌‌‌های بزرگ آمریکا، از جمله کوین بیس، اثر گذاشته است که تاکنون تابع قوانین منطقه دیگری بوده‌اند. بسیاری از این بنگاه‌‌‌های تجاری، در عمل، اگر نه به طور رسمی، با الزامات AML همراه شده‌اند».

هنوز هم بسیاری از شرکت‌‌‌های اتحادیه اروپا از رویه‌‌‌های امنیتی که از دیرباز استاندارد صنعتی دیگر مناطق بوده‌اند، پیروی نمی‌کنند. به گفته کارلایل، قوانین جدید یک استاندارد مشخص برای کل اتحادیه اروپا هستند که برای تمام رقبا حوزه فعالیتی هم سطحی را فراهم کرده است.

آیا صرافی‌ها آماده هستند؟

کارلایل، در پاسخ به اینکه آیا صرافی‌ها آماده‌اند، توضیح می‌دهد که چشم‌انداز فعلی خیلی جمع و جور نیست. بنگاه هایی که در مناطق دیگر هم فعالیت دارند، به ویژه صرافی‌‌‌های آمریکایی، که در اروپا هم فعالیت دارند، تکلیفشان مشخص است. آنها معمولاً آمادگی بسیاری دارند، چرا که پیش از این با دیگر حوزه‌های عملکردی تطبیق یافته‌اند.

اما به گفته کارلایل، برخی از بنگاه‌‌‌های اروپایی هنوز هم جای نگرانی دارند. «می‌دانیم که شاید برخی از بنگاه‌ها آمادگی کافی نداشته باشند. یکی از موضوعات مهم این است که 5AMLD، در تعریف، چهارچوبی یکپارچه برای نظارت بر رمزارزهاست، اما آنچه در عمل می‌بینیم تفاوت بسیار کشورهای مختلف در روش است که برای اجرای واقعی قوانین به کار می‌برند.»

صرافی‌های فعال در تعداد زیادی از ایالت‌های عضو اتحادیه اروپا باید تبعیتشان را با درخواست مجوزهای لازم در تمام حوزه‌‌‌‌های عملیاتی تضمین کنند.

قوانین و شیوه‌‌‌های اجرای آنها در کشورهای مختلف تفاوت معناداری دارند. به گفته کارلایل، شاید برخی از مشاغل برای تضمین تبعیت از قوانین تمام کشورهای اروپایی حوزه فعالیتیشان آمادگی نداشته باشند. 5AMLD یک محدوده نظارتی حداقل تعریف کرده است، اما قوانین دیگری را هم مجاز می‌داند که در مناطق مختلف تفاوت فراوانی دارند.

کراکن (Kraken)، یک صرافی آمریکایی که در سراسر جهان فعالیت دارد، با جدیت در تلاش است تا خودش را برای تحولات پیش رو آماده کند. به گفته سخنگوی کراکن، شرکت «به دقت پیگیر تحولات است و [ما] با جدیت مشغول تضمین تداوم ارائه خدمات به تمام مشتریانمان از اتحادیه اروپا هستیم».

صرافی‌های فعال در تعداد زیادی از ایالت‌های عضو اتحادیه اروپا باید تبعیتشان را با درخواست مجوزهای لازم در تمام حوزه‌‌‌‌های عملیاتی تضمین کنند. این از مسائل اصلی مرتبط با آمادگی کامل برای 5AMLD است. ظاهراً شرکت‌هایی مانند کراکن فوراً برای رسیدگی به این موضوع دست به کار شده‌اند، اما شرکت هایی هم هستند که تعلل می‌کنند.

کارلایل برای برخی از شرکت‌هایی که اجرای اقدامات تطبیقشان را تا ژانویه به تعویق انداخته‌اند ابراز نگرانی کرده است و می‌گوید، «بنگاه‌های کریپتو در صورتی به بهترین نتایج دست می‌یابند که از همین حالا دست به کار شوند، نه آنکه منتظر شوند قوانین بر آنها تحمیل شود». صرافی‌ها باید از اجرای به موقع اقدامات تطبیق و دسترسی به ابزارهای کنترلی لازم مطمئن شوند. کارلایل هشدار می‌دهد که «بهتر است هر چه زودتر به فکر انجام برخی از اقدامات بیفتند».

چرا اروپا؟ چرا حالا؟

کارلایل می‌گوید با بررسی اقدامات مجرمانه متعارف در می‌یابیم که صرافی‌‌‌های اروپایی کریپتو، در مقایسه با مناطق دیگری که پیرو قوانین جدید هستند، با حجم بسیار بیشتری از اقدامات مجرمانه مواجهند. اما در آمریکا، که سال‌هاست تابع قوانین است، فعالیت‌های مجرمانه کمی‌صورت می‌گیرد. او می‌گوید، «پلتفرم‌‌‌های اروپایی، در مقایسه با پلتفرم‌های برخی دیگر از مناطق جهان، راحت‌تر مورد سوء استفاده مجرمان قرار می‌گیرند.

یک مثال بارز این سوء استفاده مجرمانه شرکت معروف BTC، صرافی واقع در شرق اروپا و واسطه پولشویی است. تاجران سودجو از این واقعیت بهره می‌برند که منطقه اروپا، عملاً، هیچ قانونی برای مبارزه با این اقدامات ندارد.

شبکه‌‌‌های قاچاق مواد مخدر اسپانیا و هلند برای پولشویی وجوهشان از برخی شرکت‌های کریپتوی سهل‌انگار و از خودپردازهای کریپتو استفاده می‌کنند. کارلایل می‌گوید، «ما می‌دانیم که کل اتحادیه اروپا در مقابل پولشویی آسیب‌پذیر است. تاکنون، قانونی در این ارتباط وجود نداشته است، و در نتیجه، فکر می‌کنیم راهکار 5AMLD اولین اقدام بسیار مهمی‌است که برای رفع این کمبود صورت گرفته است.

آیا این به نفع کریپتوست یا به ضرر آن؟

کارلایل باور دارد که شرکت‌ها برای مدت کوتاهی با قانون مشکل خواهند داشت، چرا که باید برای تضمین تبعیتشان هزینه‌های جدیدی بپردازند. اما این قانون، در میان‌مدت و بلندمدت، تطبیق و موفقیت شرکت‌‌‌های پذیرنده را ممکن می‌سازد.

قوانین ضدپولشویی و تاثیرات آن در دنیای رمز ارزها

او می‌گوید، «مشتریان صرافی می‌خواهند از امنیت پلتفرم هایی که به کار می‌برند، [و] ایمن‌ بودن وجوه و اطلاعات شخصی قابل شناسایی مطمئن باشند».

ظاهراً دسترسی به توازن مطلوب بین حریم شخصی کاربر و امنیت نظارتی هم موضوعی همیشگی خواهد بود. یکی از سخنگویان کراکن می‌‌گوید، «نقطه موازنه هدفی است که همواره تغییر می‌کند»، و می‌افزاید کراکن «برای اطمینان از این موضوع تلاش می‌کند که تنها اطلاعات مرتبط با انتظارات نظارتی و بانکداری‌اش، و همزمان حفظ حریم شخصی مشتریانش را جمع‌ آوری کند».

این موضوع برای برخی از صرافی‌ها بسیار دشوار خواهد بود. با نزدیک‌شدن به پایان مهلت، شرکت‌ها باید راهشان را در هزارتوی احتمالاً طاقت فرسای تغییرات نظارتی پیدا کنند. برخی از مشاغل باید، در فرصت اندک باقیمانده، کارهای بسیاری انجام دهند.

کارلایل نتیجه می‌گیرد که، «بیشتر بنگاه‌‌‌های موفق، یا صرافی‌هایی که واقعاً رو به رشد هستند، آنهایی هستند که فوراً برای تطبیق و محافظت از خود در برابر جرایم مالی دست به کار می‌شوند».

منبع: cointelegraph