الگوی شمعی پوشاننده نزولی در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگو پوشاننده نزولی

این الگو از جمله الگوهای بازگشتی قدرتمناه است که از ترکیب دو شمع با رنگهای متضاد سیاه و سفید در انتهای روند صعودی تشکیل می شود و دارای خصوصیات متضادی با الگوی پوشاننده صعودی به شرح زیر می باشد:
۱) اولین شمع همانند روند قبلی خود دارای یک بدنه صعودی (توخالی و سفید) قدرتمند است که معمولا یک شمع سفید یا متوسط بوده و باعث اطمینان معامله گران به روند صعودی می گردد.
۲) شمع دوم دارای بدنه مخالف با شمع قبلی و نزولی (سیاه توپر) است.
٣) بدنه شمع دوم بایستی کاملا بدنه شمع قبلی را در بر گیرد (بپوشاند)؛ بدین صورت که نقطه آغازین آن با یک شکاف در بالای قیمت حداکثر (حالت ایده آل با قیمت پایانی شمع قبلی شکل گیرد و قیمت تا کل محدوده بدنه شمع قبلی نفوذ کرده و در نهایت نیز در همان ناحیه یا پایین تر بسته شود.

الگو پوشاننده نزولی

نحوه تشکیل الگوی پوشاننده نزولی

با شکل گیری چنین الگویی به احتمال بسیار زیادی روند صعودی پایان یافته و به زودی حرکت بازگشتی (نزولی) آغاز خواهد شد. قابل ذکر است در این الگو احتیاجی نیست که بدنه شمع دوم کل دامنه شمع قبلی (از نقطه پایین به بالا) را در بر گیرد بلکه فقط پوشاندن بدنه کندل قبلی کافی است. البته همانند الگوی پوشاننده صعودی این الگو با تنوع بسیار زیادی در بازار شکل می گیرد؛ برای مثال الگویی که در آن نقطه پایانی کندل اول دقیقا در نقطه آغازین کندل دوم یا در نزدیکی آن قرار دارد (شکل صفحه بعد، سمت چپ) یا اینکه نقطه آغازین کندل اول دقیقا در نقطه پایانی کندل دوم یا در نزدیکی آن قرار دارد (شکل صفحه بعد، سمت راست) که در هر دو حالت اگر قیمتها در یک انتها مطابق هم باشند نه در هر دو انتها، الگو مورد تأیید می باشد؛ ضمن اینکه بدنه کندل دوم بایستی نسبت به کندل اول تا حد قابل توجهی بلندتر باشد. در این میان اگر قیمت ها در دو انتها با هم تطابق داشته باشند و اندازه بدنه ها نیز یک اندازه باشد، این الگو دیگر پوشاننده محسوب نمی شود.

الگوهای پوشاننده نزولی

تنوع الگوهای پوشاننده نزولی

همانند الگوی پوشاننده صعودی نیز اگر در این الگو اتفاقات زیر به وقوع پیوندد بازگشت با اطمینان و قدرت بیشتری رخ خواهد داد:

  • کندل پوشاننده پس از یک روند طولانی مدت تشکیل گردد.
  • بدنه شمع اولی بسیار کوچک باشد مانند یک الگوی فرفره یا دوجی و توسط یک بدنه بلند پوشانده شود.
  • کندل پوشاننده (شمع دومی) دارای یک بدنه طویل باشد و سایه های بالایی و پایینی نداشته باشد البته سایه های کوچک نیز ایرادی ندارد.
  • کندل پوشاننده کل دامنه شمع اول را بپوشاند یعنی از پایین تا بالای آن را فرا گیرد.
  • کندل پوشاننده نه تنها شمع قبلی بلکه چند شمع قبلی خود را بپوشاند.
  • تشکیل شمع پوشاننده با افزایش قابل توجه حجم همراه باشد.
شکل گیری الگو پوشاننده نزولی

نحوه شکل گیری الگو پوشاننده نزولی در انتهای روند صعودی و بازگشت بازار

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *