محاسن و معایب ویژگی واسطه ای برای تبادلات بیت کوین

بیت کوین؛ واسطه ای برای تبادلات – محاسن

در این بخش برخی از مزایای استفاده از بیت کوین، به عنوان واسطه ای برای تبادلات ارایه می شود.

کاربران بیت کوین در معرض خطر نقض امنیت نیستند. این در تضاد با از دست دادن اطلاعات مالی در سیستم های مرسوم رایج و سنتی است. هنگامی که یک خرده فروشی با این خطر مصالحه کرده است. تنها مصالحه ای که خرده فروش در استفاده از پرداخت بیت کوین کرده است، می تواند به از دست دادن اطلاعات مالی برای خرده فروشی منجر شود؛ اگر مهاجم بتواند به کلیدهای خصوصی خرده فروشی دسترسی پیدا کند. با این حال، تا زمانی که کنترل کلیدهای خصوصی در اختیار آنان است، تهدیدی وجوه کاربران را هدف قرار نداده است. منتقدان بیت کوین معتقدند کیف های پول تحت وب در معرض خطر نقض های امنیتی هستند و زمانی که این نقض های امنیتی رخ دهد، چاره ای برای کاربران نهایی وجود نخواهد داشت.

هزینه ی تراکنش های بیت کوین پایین تر از هزینه کارت های اعتباری است. منتقدان پاسخ می دهند اگر یک بار همه هزینه ها همانند هزینه های حفاظت از سرقت، نظارت و انطباق جمع زده شوند، بیت کوین مزیت هزینه ای قابل توجهی ندارد.

فروشندگان با استفاده از بیت کوین، از کلاهبرداری استرداد وجه و برگشت آن به فروشنده توسط صاحب کارت محافظت می شوند.

در نظر بگیرید یک مشتری پس از آن که کالایی را که آنلاین خریداری کرده و به او تحویل داده شده است، دنبال باز پس گیری وجه پرداختی خود باشد. این موضوع مسئله ای جدی در تجارت الکترونیک محسوب می شود. فروشندگان با استفاده از بیت کوین، از کلاهبرداری استرداد وجه و برگشت آن به فروشنده توسط صاحب کارت محافظت می شوند. منتقدان می گویند مزیت مزبور یک شمشیر دو لبه است؛ یعنی کسی که در معرض تقلب است، خود مشتری باشد نه فروشنده کالا و خدمات حامیان بیت کوین پاسخ می دهند، استرداد وجه و برگشت آن به فروشنده، همان طور که در حال حاضر در تراکنش های کارت اعتباری اجرا می شوند، می توانند با استفاده از تراکنش های حساب های امانی نیز تقلید شوند.

انتقال بیت کوین در مقایسه با نقل و انتقالات بانکی که می تواند چندین روز طول بکشد تا حل و فصل و تسویه شوند، تقریبا آنی است. با این حال، روش های دیگر پرداخت همانند کارت های اعتباری، در حال حاضر زمان حل و فصل و تسویه تراکنش هایشان قابل مقایسه با بیت کوین است. بر خلاف کارت های اعتباری هزینه پایه در استفاده از بیت کوین جمع آوری نشده است. این می تواند باعث فعال سازی پرداخت های میکرو شود- بخصوص اگر فن آوری های جدید که پرداخت های میکرو را پشتیبانی می کنند، خود را با کاربران تطبیق داده باشند. پرداخت های میکرو می توانند به ارائه دهندگان خدمات ارایه محتوا، همانند روزنامه ها و ویدئو بر حسب تقاضا، این امکان را داده تا بتوانند برای تکه های کوچک تری از ارایه محتوا، صورت حساب صادر کنند.

بیت کوین و فن آوری های مرتبط با آن قادر به انتقال هر گونه دارایی های دیجیتال هستند. علاوه بر این، پروتکل های جدید افق های جدیدی را پیش روی قراردادهای چالشی تر و کاربردهای مرتبط با آن باز می کنند. بیت کوین شبیه پول نقد است که در آن کاربر فعالانه اقدام به معامله می کند.

در مقابل، سیستم های پرداخت دیگر همانند کارت های اعتباری هستند که کاربران در آن هابه خرده فروش اجازه دسترسی داده (اغلب افشای اطلاعات حساس) و سپس خرده فروش پرداخت را از حساب کاربر کسر می کند. این سیستم ها مزایایی از قبیل کاهش تقلب یا کاهش خریدهای ناخواسته را دارا هستند؛ زیرا کاربران فرایند خرید را تحت کنترل دارند.

ناشناسی پرداخت بیت کوین نسبت به روش های پرداخت مرسوم سنتی، می تواند بیشتر یا کمتر باشد. افزایش ناشناسی با استفاده از نام مستعار محقق می شود. اگر مهاجمی بتواند گمنامی آدرس مربوط به یک کاربر را با پیدا کردن صاحب حساب نقض کند، حفظ حریم خصوصی کاهش می یابد؛ زیرا مهاجم می تواند به اطلاعات مالی کامل کاربر دسترسی داشته باشد. بیت کوین سیستم پرداخت جدیدی است که مستقل از بخش مالی رایج عمل می کند، و این می تواند انعطاف پذیری را در مواقع مواجهه با بحران به اقتصاد ارایه دهد؛ زیرا بیت کوین یک سیستم پرداخت موازی ایجاد می کند.

معایب

بطور مشابه، اشکالاتی در ویژگی «بیت کوین؛ واسطه ای برای تبادلات» ذکر می شود. بیشتر کاربران بیت کوین به استفاده از واسطه ها یا به دلیل عدم راحتی یا به دلیل این که آنها این فن آوری را بیش از حد دلهره آور می بینند، پایان می دهند. در این مورد فن آوری های جدید بطور عمده توسط شرکت ها استفاده می شود و کاهش قابل توجهی در هزینه وجود نخواهد داشت.

بیت کوین در آن واحد نقد نبوده و با ارزهای بدون پشتوانه مقایسه می شود و باید اذعان کرد حجم بازار ارزهای خارجی فارکس برای نمونه، یورو به دلار و پوند انگلیس به دلار، بزرگتر از حجه تراکنش های ارزی بیت کوین است. همچنین ارزهای بدون پشتوانه در حال حاضر دارای شبکه ی بزرگی از اثرات جانبی هستند که مانع از رقابت ارزهای جایگزین، همانند بیت کوین می شوند.

تراکنش های بیت کوین، گزینه اعتباری ارائه نمی دهند. ولی این گزینه در کارت های اعتباری بطور پیش فرض دیده شده است.

حامیان بیت کوین استدلال می کنند، این سرویس به راحتی می تواند توسط ارائه دهندگان کیف پول تحت وب، به تراکنش های بیت کوین اضافه شود؛ یا بهتر است این موضوع توسط مؤسسات مالی موجود که در حال حاضر دارای تجربه مدیریت اعتبار مصرف کننده هستند، ارایه شود. مقرراتی همانند خدمات درآمد داخلی که حکم می کند بیت کوین به عنوان یک دارایی سرمایه ای طبقه بندی شود، تا حد زیادی می تواند به افزایش قیمت اعلام شده و واقعی منجر شود. در نتیجه، این مقررات مانع از استفاده بیت کوین به عنوان واسطه ی مبادلات خواهد شد. مقررات اضافی تر با هدف حمایت از مصرف کنندگان، حتی می تواند به جلوگیری از استفاده بیت کوین منجر شود.

تراکنش ها بطور متوسط طی چندین دقیقه تأیید می شوند. طی این زمان، انجام تغییر در یک تراکنش تأیید نشده، قفل بوده و نمی تواند تا زمانی که تراکنش تسویه شود، مورد استفاده قرار گیرد. این امر می تواند باعث ناراحتی کاربری شود که از الگوی خرید منظم در یک مرکز خرید استفاده می کند. کاربری که یک تراکنش را خرج می کند، باید منتظر شود که این تراکنش در زنجیره بلوکی تأیید شود، قبل از این که قادر به خرج کردن این تغییر در یک تراکنش دیگر باشد. این مشکل می تواند توسط کیف های پول حل شود.

ارز واحد برای تمام جهان ممکن است یک راه حل کارآمد نباشد. مشکل های مالی در ناحیه پولی اروپا، گواهی بر این مدعاست. حامیان بیت کوین پاسخ می دهند که بیت کوین می تواند با ارزهای محلی همزیستی داشته باشد (بر خلاف یورو که جایگزین ارزهای محلی شد)؛ و حتی می تواند به عنوان یک دروازه بین آنها اقدام کند. اگر استفاده از بیت کوین عمومی تر شود، مشکل مقیاس پذیری، معضلی برای بیت کوین خواهد بود.

در انتهای مقاله «بیت کوین؛ واسطه ای برای تبادلات (محاسن و معایب)» باید به این نکته اشاره کرد که فن آوری ها می توانند با شرکت های تازه تأسیس با دولت انطباق پیدا کنند. برای مثال، یک دولت می تواند اقدام به صدور یک نوع رمزنگاری کند که بطور کامل توسط پول بدون پشتوانه قابل بازخرید باشد. اگر این اتفاق حاصل شود، کاربران می توانند به فناوری جدید نقل مکان کرده و بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر رمزنگاری را ترک نموده و پشت سر بگذارند.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *