بیت کوین و اقتصاد پیرامون آن

مقدمه و مبانی بیت کوین

تا کنون پوشش رسانه ای فراوانی پیرامون بیت کوین وجود داشته است. بسیاری از چهره های عمومی نیز مجبور بوده اند نظراتشان را در این خصوص بیان کنند. «بیت کوین موضوع پیچیده ای است که رمزنگاری، مهندسی نرم افزار و اقتصاد را در هم آمیخته و پوشش داده است.» لذا اقدام به درک ماهیت و پیامدهای این موضوع، تنها با نگاهی سطحی دشوار است. بنابراین بسیاری از مفسران ممکن است تصویر روشنی از مفاهیم، چگونگی کار کرد و پیامدهای آن نداشته باشند. هدف از مقاله «مبانی بیت کوین» و مقاله های پیش روی آن است تا مخاطب را به دانش مورد نیاز برای بررسی محاسن فن آوری ارزهای مجازی تجهیز کند. شکل زیر خلاصه برخی از تصورات غلط و درست پیرامون بیت کوین را به تصویر کشیده است.

منظور از بیت کوین چیست (و چه چیزی نیست؟)

بیت کوین ارزی دیجیتالی و غیر متمرکز است؛ بدین معنا که هیچ شخص یا نهادی در پس آن نبوده و آن را حمایت و کنترل نمی کند. همچنین، بیت کوین توسط کالاهای فیزیکی همانند فلزات گرانبها حمایت نمی شود. ممکن است در نگاه اول این موضوع «ضد شهودی» به نظر برسد. بیت کوین چگونه می تواند وجود داشته باشد، اگر کسی آن را کنترل نمی کند؟ چه کسی آن را ایجاد و خلق کرده است؟ به وجود آورنده بیت کوین چگونه کنترل خود را بر آن از دست داده است؟ پاسخ به این سؤالات وتناقضات، تنها در جمله ای کوتاه خلاصه می شود. بیت کوین فقط برنامه ای رایانه ای است. این که بطور دقیق این برنامه رایانه ای چگونه کار می کند، موضوع بخش دوم این مقاله است. بیت کوین دارای به وجود آورنده (یا به وجود آورندگان) است. اما هویت این شخص در زمان انتشار نرم افزار بیت کوین مشخص نشده است، اما نام مستعاری برای وی ذکر شده است: ساتوشی ناکاماتو.

بیت کوین توسط هر کسی کنترل نمی شود. به وجود آورنده بیت کوین کنترل خود را بر آن از دست داده است. چرا که او (او؟، آن ها؟) هرگز صاحب کد نبوده است. کد بیت کوین متن باز بوده و به این ترتیب به مالکیت عمومی (Public domain) تعلق دارد. یکی از ویژگی های نوآورانه بیت کوین، غیر متمرکز بودن آن است؛ بدین معنی که سرور مرکزی که بیت کوین در آن در حال اجرا باشد، وجود ندارد. بیت کوین از طریق شبکه ای نظیر به نظیر (Peer to peer) از رایانه های متصل به یکدیگر عمل می کند. بیت کوین اولین پول دیجیتال ساخته شده به صورت غیر متمرکز بوده و نشانهای از موفقیت فن آوری در حوزه مالی و پولی است. ماهیت عدم تمرکز بیت کوین در بخش (غیرمتمرکز) بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بیت کوین ارز رایج خودش را به نام بیت کوین که با حرف b کوچک انگلیسی نشان داده می شود، ایجاد کرده است. به وجود آوردن و ایجاد ارز دیجیتال مستلزم درک عملکرد سیستم، و در عین حال مدنظر قرار دادن دو هدف زیر است:

  • ارز جدید چگونه مبین و ارایه کننده ارزش خواهد بود.
  • چالش صدور بیت کوین های جدید برای اعطای پاداش به اپراتورهایی در شبکه که قدرت و توان خود را صرف تأمین امنیت دفتر كل تراکنش های توزیع شده می کنند.

این دو عملکرد نمی توانند بدون تغییرات قابل توجه در طراحی، مجزا و غیر وابسته به هم در نظر گرفته شوند. قلب شبکه بیت کوین پایگاه داده توزیع شده حاوی تراکنش های انجام شده در گذسته، و نیز دارندگان فعلی وجوه مالی است. این پایگاه داده بطور معمول به نام حساب دفتر کل یا دفتر معین – به این دلیل که دارای مطالبی به نمایندگی از صاحبان سرمایه است- نام گذاری شده است.

در ادامه مقاله «مبانی بیت کوین»، لازم به ذکر است که بیت کوین اولین پایگاه داده توزیع شده مالی نیست که ایجاد می شود. نیازمندیهای یک پایگاه داده مالی متفاوت از برنامه های کاربردی دیگر، همانند سیستم های اشتراک گذاری فایل ها یا سیستم های پیام رسانی است. پایگاه داده های مالی بطور خاص، باید انعطاف پذیری و مقاومت لازم را در برابر کاربرانی که تلاش دارند یک وجه را دو بار خرج کنند، داشته باشند و بیت کوین این مشکل را خیلی خوب حل می کند. این موضوع در بخش های آتی و نیز مقاله های بعدی مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از منتقدان استدلال کرده اند که بیت کوین ترفند و طرحی «پونزی» است، اما این طور به نظر نمی آید؛ زیرا در ترفند پونزی اپراتوری مرکزی وجود داشته و بازده ای را که از پول سرمایه گذاران بعدی تأمین می شود، به سرمایه گذاران می پردازد. اول این که در بیت کوین اپراتور مرکزی وجود ندارد تا بتواند از بازتخصیص وجوه، سودی را نصیب خودش کند. دوم این که، هیچ مکانیزمی برای منحرف کردن وجوه از انجام سرمایه گذاری های جدید به پرداخت بازده به سرمایه گذاری های قبلی وجود ندارد. تنها وجوه به رسمیت شناخته شده در پروتکل بیت کوین، بیت کوین هایی هستند که به عنوان ارز رایج شناخته می شوند.

نقل و انتقال های وجوه در بیت کوین با اراده کاربران صورت پذیرفته و پروتکل نمی تواند وجوه یک کاربر را به کاربر دیگری منحرف کند.

سوم، نقل و انتقال های وجوه در بیت کوین با اراده کاربران صورت پذیرفته و پروتکل نمی تواند وجوه یک کاربر را به کاربر دیگری منحرف کند. چهارم، سرمایه گذاری های جدید در بیت کوین همیشه با عدم سرمایه گذاری به همان میزان انطباق داشته و همسان است، یعنی سرمایه گذارانی که پولشان را در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند، بطور معمول از طریق صرافی ها عملیات خود را انجام می دهند و بیت کوین ها را از سرمایه گذار دیگر که حالا قصد فروش سرمایه گذاری اش را دارد، می خرند. به زبان ساده، هیچ جریان اضافه جدید سرمایه گذاری به بیت کوین ورود پیدا نمی کند و مقدار ارز مستقل رایج ورودی به بیت کوین، بطور دقیق با مقداری که از آن خارج می شود، منطبق است. با این حال، بیت کوین می تواند یک حباب باشد، سقوط، ثبات با افزایش ارزش بیت کوین بستگی به بیت کوین هایی دارد که در آینده و در کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

چندین کاربرد جالب برای بیت کوین وجود دارد و یکی از ساده ترین آنها، استفاده از آن به عنوان واسطه ای برای انجام تبادلات و نیز ذخیره سازی ارزش است. هنوز خیلی زود است بگوییم آیا هر یک از این برنامه ها در آینده مهم خواهند شد یا خیر؟ محاسن بیت کوین به عنوان واسطه ای برای مبادله و نیز ذخیره سازی ارزش در فصل های بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در نهایت، بیت کوین نه تنها یک ارز بوده، بلکه با داشتن زیرساخت های کامل می تواند برای انتقال ارزش به صورت دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرد.

به پایان مقاله «مبانی بیت کوین» رسیدیم. در مقاله های بعدی به شرح کامل ویژگی های بیت کوین از جمله: غیرمتمرکز و متن باز بودن آن، دفتر عمومی معین دارایی و بیت کوین نه تنها یک ارز، بلکه یک فن آوری است، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *