واحد حساب و خاصیت ضد تورمی بیت کوین

واحد حساب بیت کوین

بیت کوین بطور کلی واحد خوبی برای محاسبات نیست. گرچه بیت کوین ها می توانند برای بسیاری از محصولات و خدمات مبادله و معامله شوند، ولی تعداد افراد کمی بطور مستقیم قیمت های خود را به نقل از بیت کوین اعلام می دارند. بیت کوین به دلیل نوسانات زیاد آن، واحد خوبی از حساب نیست. حامیان بیت کوین استدلال می کنند اگر قیمت بیت کوین تثبیت شود، تجار بیشتری شروع به نقل قیمت های خود به واحد بیت کوین خواهند کرد. منتقدان استدلال می کنند بیت کوین به علت عدم وجود یک اقتصاد بیت کوینی، یک واحد خوبی از حساب نیست. فقط تعداد کمی محصول که علاقه مندان به بیت کوین را هدف قرار داده است مانند تجهیزات معدن کاوی و کیف های پول سخت افزاری قیمت های خود را به بیت کوین نقل قول می کنند. حامیان بیت کوین استدلال می کنند، اگر برنامه های کاربردی مبتنی بر عامل های خودمختار پا بگیرند، بیت کوین ها تقاضای بیشتری را خواهند داشت و آنها واحدهای طبیعی حساب و کتاب برای آن عوامل، خواهند بود.

برخی از اقتصاددانان معتقدند این که سه کارکرد مهم پول، می توانند در کنار یکدیگر نباشند، مدیون معرفی فن آوری های جدید هستند.

در نهایت برخی از اقتصاددانان معتقدند این که سه کارکرد مهم پول، می توانند در کنار یکدیگر نباشند، مدیون معرفی فن آوری های جدید هستند. بر اساس این دیدگاه به شرط آن که دیگر کارکردهای مهم پول توسط بیت کوین برآورده شود، دیگر مهم نیست بیت کوین نقش واحد حساب (در حال حاضر) را ایفا کند.

خاصیت ضد تورمی

راه عرضه پولی بیت کوین های جدید توسط کد منبع بیت کوین برنامه ریزی و برنامه نویسی شده است. حداکثر تعداد بیت کوین های صادر شده در نهایت حدود ۲۱ میلیون خواهد بود. این عرضه پولی ثابت، خاصیت ضد تورمی خواهد داشت. همچنین بیت کوین هایی را که توسط صاحبانشان گم شده اند، باید بدین موضوع اضافه کرد. مقدار کل بیت کوین های از دست داده شده، در آینده رشد خواهد کرد.

مدل ضد تورمی بیت کوین توسط اقتصاددانان جریان اصلی رد می شود. با این استدلال که اگر بیت کوین خود را به عنوان یک جایگزین برای ارزهای بدون پشتوانه مطرح کند، این می تواند بانک های مرکزی را از اجرای سیاست های پولی منع کرده و باعث کاهش درآمد تولید شده توسط دولت از طریق چاپ پول شود و در نتیجه، عدم پایداری به وجود آمده در سیستم مالی منجر به یورش جهت فروش بیت کوین خواهد شد. از سوی دیگر، اقتصاددانان مکتب اتریشی بطور کلی مدل ضد تورمی بیت کوین را به عنوان یک نتیجه مثبت مشاهده می کنند. به این ترتیب که بیت کوین از توسعه اعتباری مرتبط با افزایش در عرضه پول در چرخه کسب و کار جلوگیری می کند.

با توجه به این که بیت کوین تنها نشان دهنده بخش بسیار کوچکی از اقتصاد است، هنوز خیلی زود است به بحث در مورد تأثیر مدل ضد تورمی بیت کوین در اقتصاد بپردازیم. مدل ضد تورمی بیت کوین برای این که بتواند ویژگی نایاب بودن را به بیت کوین اعطا کند تا آن ارزشمند شود، بیشتر به عنوان یک ضرورت انتخاب شده است تا این که یک ویژگی از آن باشد. برخی از منتقدان استدلال کرده اند تحت قانون گرشام، بیت کوین مجبور خواهد شد از چرخه پولی کنار برود. در قانون گرشام آمده است که اگر چندین ارز در گردش وجود داشته باشد و نرخ تبادلات ارزی که توسط دولت اعمال شده است بین آنها ثابت باشد، مردم تمایل دارند پولی را احتکار کنند که دارای ارزش بالایی است، اما کمتر قیمت گذاری شده است. در مقابل، پولی را استفاده کنند که نسبت به ارزش ذاتی اش بیشتر قیمت گذاری شده است. بنابراین پول با ارزش از چرخه مالی ناپدید می شود؛ یعنی پول های بد، پول خوب را از میدان به در می کنند.

خاصیت ضد تورمی بیت کوین

اگر بیت کوین به عنوان یک پول خوب به دلیل بایـاس های ضد تورمی که دارد درک شود و دولت نیز پذیرش پول های بدون پشتوانه را به عنوان تنها راه پرداخت، اجباری کند، بنابراین مردم تمایل دارند پول خوب (بیت کوین) را ذخیره و احتکار کرده و از چرخش آن جلوگیری کنند. لذا تئوری مزبور در این خصوص جواب داده است. این امر استفاده از بیت کوین را به عنوان یک واسطه برای مبادلات به خطر انداخته و منجر به فروپاشی آن خواهد شد. منتقدان استدلال می کنند تحلیل فوق نشان می دهد چرا بیت کوین در حال احتكار شدن است.

حامیان بیت کوین در مقابل جواب می دهند، بیت کوین ها می توانند با ارزهای بدون پشتوانه از طریق تبادلات با نرخ های آزاد و نه از طریق یک نرخ ارز تبادل ثابت شده (که توسط دولت اجبار شده است) مبادله شوند. بنابراین حتی اگر تصور شود بیت کوین ها نسبت به ارزهای بدون پشتوانه برتری دارند، پرداخت بیت کوین باز هم به این دلیل که بیت کوین های خرج شده بسرعت می توانند از طریق صرافی ها بازسازی شوند، اتفاق می افتند. از سوی دیگر بازرگانان در صورتی که تصور کنند بیت کوین ارز بهتری است و مردم به دنبال نگه داشتن آنها هستند، می توانند اقدام به ارایه تخفیف برای پرداخت ها با بیت کوین کنند.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو