خود پرداز بیت کوین به کاربران اجازه خرید و فروش بیت کوین ها را با پول نقد می دهد. بهره برداری از خودپرداز بیت کوین، طی چند مرحله زیر است:

  • کاربر کارت هویت خود را اسکن کرده و خودپرداز تأییدیه اعتباری آن را می دهد.
  • پس از آن، کاربر پول نقد را تحویل داده و رمزینه پاسخ سریع (QR Code) مربوط به آدرس عمومی خود را به خودپرداز ارایه می کند.
  • این رمزینه پاسخ سریع می تواند توسط برنامه کاربردی کیف پول بر روی گوشی های هوشمند یا تبلت اجرا شود. البته می توان آن را بر روی یک تکه کاغذ چاپ کرد. در صورت تمایل، برخی از دستگاه های خودپرداز، کیف پولی کاغذی -که کلیدهای عمومی و خصوصی برای کاربران تولید می کنند در اختیار کاربر قرار می دهند. هرچند به لحاظ امنیتی این کار توصیه نمی شود.
  • در نهایت خودپرداز، بیت کوین های تازه خریداری شده را به آدرس مشخص شده می فرستد.

اکثر دستگاه های خودپرداز نیاز دارند کاربران خود را شناسایی کنند. بطور معمول اسکن برخی از اطلاعات شناسایی، از قبیل گواهی نامه رانندگی یا شماره ملی در این خصوص لازم است. این اطلاعات بطور معمول به شرکت تأیید هویت شخص ثالث ارسال شده و قبل از این که کاربر عملیاتی را انجام دهد، این اطلاعات را بررسی می کنند. برخی از منتقدان استدلال کرده اند، این روش سطح یکسانی از تأیید شناسایی کاربر نسبت به دستگاه های مرسوم خودپرداز بانک های فعلی را ارائه نمی دهد.

نرخ های ارز بطور معمول از صرافی ها به صورت آنلاین نقل قول می شوند. اپراتورهای خودپرداز، بطور معمول در محدوده ۳ تا ۷٪ اقدام به اخذ کارمزد خرید یا فروش بیت کوین می کنند. برخی از خودپردازها یک طرفه بوده و تنها برای خرید و استفاده از بیت کوین با پول نقد طراح شده اند.

ماشین های جدید، دو طرفه بوده و می توانند برای هر دو عمل خرید و فروش بیت کوین اقدام کنند شرکت های عامل دستگاه های خودپرداز بطور معمول به صرافی ها که می توانند توازن پول نقد و بیت کوین ها را متعادل کنند، متصل هستند. این کسب و کارها همچنین باید اقدامات مدیریت تدارکات، شامل لجستیک و پول گذاری دستگاه ها را انجام دهند. در برخی موارد رابطی بانکی که اجازه می دهد اپراتور دستگاه خودپرداز اقدام به خرید بیت کوین از صرافی کند، لازم است. کاربران نخستین دستگاه خودپرداز را عمدتا علاقه مندان یا افراد کنجکاوی که جذب این موضوع شده بودند، تشکیل می دادند. محل استفاده اغلب خودپردازهای بیت کوین برای مسافران است. مسافران می توانند مقداری بیت کوین را در کشور مبدأ خود خریده و آنها را با ارز محلی در کشور مقصد با استفاده از خودپرداز تبادل کنند. این به آنها اجازه می دهد از هزینه های بزرگ کارمزدی تبدیل ارز یا کارمزدهای تعلق گرفته به چک های مسافرتی جلوگیری کنند. علاوه بر این، مسافران می توانند پول نقد محلی باقی مانده خود را در پایان سفر به بیت کوین تبدیل کنند. در نهایت حامیان بیت کوین استدلال می کنند خودپردازها اجازه می دهند افرادی که در خدمات مرسوم بانکی پوشش داده نمی شوند، به پول های دیجیتال دسترسی داشته و آنها در دنیای تراکنش های تجارت الکترونیکی مشارکت نمایند.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو