غیر متمرکز بودن بیت کوین به چه معناست؟

شبکه غیر متمرکز بیت کوین

در مقاله قبلی «مبانی بیت کوین» به توضیح مختصری درباره بیت کوین و اقتصاد پیرامون آن پرداختیم. در این مقاله «شبکه غیر متمرکز بیت کوین» و مقاله های بعدی به بررسی ویژگی های شبکه بیت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.
اکثر ارزهای امروزی، ارزهای بدون پشتوانه ای که توسط دولت ها صادر شده اند، بوده و مدیریت عرضه آنها در اختیار بانک های مرکزی قرار دارد.

پول بدون پشتوانه

اکثر ارزهای امروزی همانند یورو و دلار، پول های بدون پشتوانه اند. پول بدون پشتوانه ارزش ذاتی ندارد و توسط کسی حمایت نمی شود. دلیل نام گذاری آن به پول بدون پشتوانه آن است که به فرمان دولت (فرمانی بدون پشتوانه) قانونی بودن و حیات یک ارز اعلام شده و آن ارز وجود خارجی پیدا می کند. حال، پذیرش پول بدون پشتوانه بستگی به انتظارات و عرف اجتماعی دارد. اگر به دلیل سیاست های پولی غير مسؤولانه اعتماد به یک ارز و پول از دست برود، پذیرش پول بدون پشتوانه می تواند متوقف شود.

تجربه نشان داده است، دست دولت را در اتخاذ سیاست های پولی باز گذاشتن بطور معمول نمی تواند راه خوبی باشد؛ زیرا دولت ها برای حل و کاهش فشار مشکلات مالی کوتاه مدت توسط افزایش عرضه پولی انگیزه بالایی دارند. این رفتار می تواند به بروز تورم بالا و از دست رفتن اعتماد به ارز رایج منجر شود. راه حل متعارف این است که اتخاذ سیاست های پولی به بانک مرکزی نیمه مستقل واگذار شود. بانک مرکزی موظف است با مدیریت سیاست های پولی با هدف رشد اقتصادی، ثبات قیمتی و در برخی موارد ثبات نظام مالی، اقدام لازم را انجام دهد.

بیت کوین در یک شبکه نظیر به نظیر از کامپیوترهای گوناگون که در حال اجرای نرم افزار بیت کوین هستند، تعریف می شود. به رایانه های مزبور، گره می گویند شرکت کنندگان در این شبکه گره ها به دلایل مختلفی استفاده می کنند:

  • برای کسب سود از فعالیت های معدن کاوی
  • برای مدیریت کیف های پول در نقش یک گره کامل بیت کوین
  • برای جمع آوری و مطالعه اطلاعات در خصوص شبکه
  • انجام فعالیت های عام المنفعه

طبیعت شبکه غیر متمرکز بیت کوین در تقابل با ساختار ارزهای بدون پشتوانه است. بانک های مرکزی تصمیم گیری های پولی را پس از انجام ارزیابی بر روی شواهد جمع آوری شده از تکامل و رشد اقتصادی اتخاذ می کنند. در سیستمی غیر متمرکز همانند بیت کوین، تصمیمات اختیاری امکان پذیر نیست. سازندگان اصلی سیستم، بسیاری از تصمیم گیری ها را در مرحله و فاز طراحی اتخاذ نموده اند. این تصمیمات باید بدقت متعادل شده و انگیزه لازم را برای کاربران با اهداف مختلف فراهم آورد. در غیر این صورت، سیستم غیر متمرکز محکوم به شکست است.

در بیت کوین، سیاستهای پولی از یک قاعده ساده پیروی می کنند. پایه پولی ثابت است و در حدود ۲۱ میلیون بیت کوین ثابت می شود. بیت کوین های جدید در یک برنامه زمان بندی شده ضرب شده و به کاربرانی که به امنیت شبکه کمک می کنند، پرداخت می شوند. این سیاست دو هدف مهم را برآورده می سازد: اول ایجاد ارزش برای بیت کوین ها با ایجاد فقدان برای آنها، و دوم ایجاد انگیزه برای کاربرانی که به شبکه متصل شده و با در اختیار گذاشتن قدرت محاسباتی رایانه خود، به امنیت شبکه کمک می کنند. کنترل در سیستمی متمرکز، بطور معمول در یک مؤسسه یا یک (یا چند) گروه کوچک از افراد کلیدی متمرکز شده است. بنابراین انجام تغییرات برای تصمیم گیری و نیز اجرا به نسبت ساده است. کنترل در شبکه ای نظیر به نظیر زیرکانه تر است. انجام تغییرات در شبکه نظیر به نظیر باید به تصویب و توافق اکثریت شرکت کنندگان برسد. اما حتی پس از آن اگر یک اقلیت قابل توجه تغییرات را قبول نداشته باشند، اجرای تغییرات می تواند از لحاظ فنی بسیار چالش برانگیز باشد و شبکه را در خطر تقسیم شدن قرار دهد.

سیستم های غیر متمرکز بیت کوین به اندازه کافی قدرتمند هستند تا در برابر حملات بر علیه شان، از سوی نیروهای داخلی و خارجی مقاومت کنند.

یکی از مزایای تمرکز زدایی از قدرت، آن است که تغییراتی که در راستای منافع اکثر کاربران نباشد، رد خواهد شد. در مقابل، در سیستم های متمرکز گاهی اوقات عوارض و پیامدهای ناگوار جانبی اتخاذ برخی تغییرات، دامن گیر بسیاری از شرکت کنندگان می شود. همانند بی ارزش شدن یک ارز توسط چاپ بیش از حد آن، که بطور معمول به تورم بالا منجر می شود. ویژگی دیگر سیستم های غیر متمرکز، مقاومت آنهاست. سیستم های غیر متمرکز به اندازه کافی قدرتمند هستند تا در برابر حملات بر علیه شان، از سوی نیروهای داخلی و خارجی مقاومت کنند. این ویژگی برای وجود بیت کوین بسیار مهم بوده است.

پیش از این، تلاش دولتها برای ایجاد پول های دیجیتال به صورت متمرکز محکوم به شکست شده است. با این حال، برای به شکست کشاندن یک سیستم غیر متمرکز، تمام کاربران باید اراده لازم را داشته باشند، و این نسبت به سیستم های متمرکز کار بسیار سخت تری خواهد بود.

حامیان بیت کوین مدعی هستند ماهیت نظیر به نظیر بیت کوین، آن را در برابر سانسور نیز مقاوم می سازد. فن آوری هایی که به صورت امن ارزش را به صورت دیجیتالی منتقل می کرده اند، پیش از به وجود آمدن بیت کوین نیز وجود داشته اند. با این حال، همیشه نیاز به ایجاد واحد کنترل کننده مرکزی در آنها لازم بوده است. بیت کوین نه تنها احتیاج به بخش مورد اعتماد مرکزی ندارد، بلکه به گونه ای طراحی شده است تا در مقابل حملات مخرب شرکت کنندگان در شبکه نظیر به نظیر نیز مقاومت کند. تا زمانی که شرکت کنندگان مخرب، اکثریت شبکه را تحت کنترل نداشته باشند، این حملات موفق نخواهد بود.

اصلی ترین موفقیت فن آوری ارایه شده توسط بیت کوین، حل مشکل دو بار خرج کردن یک وجه در پایگاه داده مالی توزیع شده است. تلاش برای دو بار خرج کردن یک وجه، زمانی رخ می دهد که کاربری تلاش می کند تا برخی از وجوه را دو بار خرج کند. تمام سیستم های مالی باید این تلاشها را ناکام بگذارند. این موضوع در سیستمی متمرکز، به نسبت ساده است. در سیستم متمرکز تمامی تراکنش در پایگاه داده مرکزی ثبت شده و تلاش برای خرج کردن های جدید در آینده، ابتدا در پایگاه داده مزبور بررسی می شود (که برای اولین بار است که اتفاق می افتد).

در یک سیستم غیر متمرکز، بسیاری از نسخه های پایگاه داده ها در میان گره های یکسان به اشتراک گذاشته شده اند و حفظ وضعیت پایگاه داده ها به صورت سازگار و با ثبات بین این گره ها دارای مشکل های محاسباتی رایانه ای عمده ای است. در خصوص بیت کوین مشکل این است که چگونه می توان بر روی شبکه، پایگاه داده توزیع شده را در حالی که احتمال می رود پیام هایی که بین گره ها رد و بدل می شوند ممکن است خراب باشند یا حمله کنندگان می کوشند نسخه های دیگری از پایگاه داده توزیع شده را در شبکه تزریق کنند، مورد موافقت قرار داد. بیت کوین این مشکل را به خوبی حل می کند.

به پایان مقاله «شبکه غیر متمرکز بیت کوین» رسیدیم. در مقاله های بعدی به ادامه شرح کامل ویژگی های بیت کوین از جمله: متن باز بودن آن، دفتر عمومی معین دارایی و بیت کوین نه تنها یک ارز، بلکه یک فن آوری است، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *