بیت کوین از دید سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بیت کوین

نمایه ریسک/ اما به ازا، در سرمایه گذاری بر روی بیت کوین، بیشتر به سرمایه گذاری در یک کسب و کار نوظهور مخاطره پذیر شبیه است تا سرمایه گذاری در یک دارایی با ارزش با ثبات. مزایای استفاده از بیت کوین با درنظر گرفتن نمایه ریسک/ ما به ازا، نقدینگی و در دسترس بودن آن برای هر کسی جهت سرمایه گذاری است. مزیت دیگر بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری، همبستگی پایین آن با دارایی های دیگر است. بیت کوین سیستم پرداخت جدیدی است و محصولات مرتبط می توانند با استفاده از آن راه اندازی شوند. بیت کوین ها فقط نشانه هایی هستند که دسترسی به این سیستم را محیا می سازند. هر چه حجم وجوهی که از سیستم بیت کوین استفاده می کند بزرگتر باشد، ارزش این نشانه ها بیشتر خواهد بود.

بازاری که برای این نشانه ها تشکیل شده، توسعه یافته است. در این بازار شرکت کنندگانی که خواهان این نشانه ها هستند، آن را برای انجام معامله ها و تراکنش ها، یا برای دلالی بر روی ارزش آینده این نشانه ها می خواهند. هنگامی که وضعیت با ثباتی برقرار شود، انگیزه کمتری برای دلالان وجود خواهد داشت که بیت کوین های خود را نگه داری کنند. از سوی دیگر، اگر ارزش این نشانه ها پایدار باقی بماند، به احتمال زیاد تقاضای بیشتری برای استفاده از آن به عنوان یک ذخیره کننده ارزش وجود خواهد داشت. همانند شرکت های نوپا، این احتمال وجود دارد که بیت کوین به رشد خود ادامه داده و سهم بازار قابل توجهی از بازار پرداخت را تصرف کند. برخی احتمالات وجود دارد که آن شکست خورده و ارزش سرمایه گذاری های صورت گرفته بر روی آن، صفر شود. در زیر برخی از حالت هایی که ممکن است این پدیده نوپا شکست خورده و قیمت آن به صفر سقوط کند، عبارت اند از:

  • یک عیب امنیتی جدی در این پدیده نوپا به وجود آید. این نقص امنیتی منجر به یک هک و حمله عظیم خواهد شد.
  • یک حمله به شبکه بیت کوین، اعتماد به این فن آوری جدید را مخدوش کند. در نتیجه این می تواند به ترک کاربران از شبکه، در یک حلقه منفي خود تقویت شونده منجر شود.
  • یک فن آوری رقیب همانند سکه های جایگزین، فرا سکه ها یا زیرساخت پرداختی دیگر، از یک بازیگر بزرگ اینترنتی جایگزین بیت کوین شود. لذا اگر کاربران و شرکت ها اقدام به ترک بیت کوین برای ملحق شدن به شبکه های جدید نمایند، ارزش بیت کوین ها سقوط می کند.
  • اگر الکتریسیته و اتصال به شبکه وجود نداشته باشد، بیت کوین ارزش خود را از دست خواهد داد.

مزایا

بیت کوین از توقيف، مصادره، کنترل سرمایه و پرداخت مالیات های نامتناسب مصون است. در مقابل، ارزهای بدون پشتوانه و فلزات گرانبها را می توان به صورت فیزیکی مصادره کرد و از طریق صدور دستور با ارائه درخواست دادگاه به واسطه مالی، آنها را توقیف نمود. کاربر صاحب بیت کوین را تا زمانی که او دسترسی به دستگاهی متصل به اینترنت و یک کپی از کلید خصوصی داشته باشد، نمی توان از دسترسی به منابع مالی منع نمود.

هیچ هزینه ذخیره سازی برای بیت کوین وجود ندارد. کاربران بیت کوین تنها متحمل هزینه های راه اندازی و تضمین درستی یک کیف پول می شوند. زمانی که تنظیمات اولیه صورت پذیرفت و کامل شد، دیگر هیچ هزینه اضافی برای ذخیره سازی بیت کوین ها وجود نخواهد داشت. بیت کوین ها را به آسانی می توان جابه جا نمود. کلید خصوصی را می توان در رسانه های ذخیره سازی مانند فلش درایو و نیز آپلود روی ابر، جابه جا کرد. در مقابل، هر دو ارزهای بدون پشتوانه و کالاها، در حمل و نقل – بویژه اگر در مقادیر زیاد بخواهیم آنها را جابه جا نماییم – دست و پاگیر هستند. موضوع نایابی و کمبود داشتن توسط یک الگوریتم به وجود آمده است. اسناد بیت کوین تصریح می کنند برای تغییر عرضه بیت کوین، به اجماعی از، هر یک دارندگان بیت کوین نیاز بوده و حتی اگر تمام کاربران بیت کوین به اتفاق آرا تصمیم به اجرای چنین تغییری بگیرند، ارز حاصل جدید نمی تواند بیت کوین نامیده شود؛ زیرا این تغییر به عنوان یک انحراف بیش از حد از طرح اصلی قلمداد خواهد شد. بنابراین هیچ قدرت مرکزی نمی تواند تصمیم به اعمال فشارهای نزولی بر روی این ارز بگیرد.

منتقدان استدلال می کنند تغییرات عرضه پولی در بیت کوین می تواند از طریق یک تصمیم اکثریت انجام شود و افراد درگیر در این تصمیم گیری، کارشناسان پولی نیستند. این موضوع در تقابل با ارزهای بدون پشتوانه است که بطور معمول مسؤولیت حفظ ارزش نسبی برای ارز، جزء وظایف بانک مرکزی تعریف شده است. برخی از حامیان بیت کوین قبول ندارند بانک مرکزی همیشه کار خوب را انجام داده است، چرا که آنها با عرضه پول بی ارزش، اقدام به ایجاد تورم کرده اند. بیت کوین از رمزنگاری برای امنیت خود استفاده می کند و در مقابل، فلزات گرانبها باید دارای امنیت فیزیکی باشند و در مورد ارزهای بدون پشتوانه، باید نهادی امنیتی از آنها حمایت و محافظت کند.

بیت کوین نگه داری سوابق را به صورت خودکار فراهم می کند. سوابق بطور خودکار تولید شده و تمامی تراکنش ها در زنجیره بلوکی ثبت می شوند. بیت کوین با توجه به عرضه پولی ثابت آن، خاصیت ضد تورمی دارد. علاوه بر این، از دست دادن و از بین رفتن کلیدهای خصوصی، باعث کاهش حجم نقدینگی در آن خواهد شد. یک ارز با خاصیت ضد تورمی، از نظر اقتصاددانان جریان اصلی مضر در نظر گرفته می شود؛ زیرا این ارز، بار بدهی را افزایش داده و به دلایلی نظیر حقوق و دستمزد و قیمت ها باعث عدم انعطاف پذیری اقتصاد نیز می شود. با این حال، اقتصاددانان مکتب اتریشی، از جمله برخی از حامیان بیت کوین می گویند یک منبع پولی ثابت لزوما مضر نیست و گاهی اوقات کاهش قیمت ها با پیشرفت های فن آوری اتفاق افتاده اند.

شکل1. بیت کوین به عنوان محلی برای ذخیره ارزش مقایسه شده با دیگر دارایی ها

شکل 1 خلاصه برخی از مزایا و معایب بیت کوین را به عنوان یک ذخیره کننده ارزش در مقایسه با دارایی های دیگر، مقایسه می کند. ویژگی های بیت کوین بسیار متفاوت از جایگزین های آن بوده و این می تواند بیت کوین را برای برخی از کاربردها یا کاربران جذاب کند.

معایب

کد منبع بیت کوین متن باز است. بنابراین می توان آن را براحتی و بطور قانونی تکرار کرد و لذا درب برای ورود بسیاری از جایگزین ها باز است. منتقدان استدلال می کنند بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده ایجاد خواهند شد و به رقابت با یکدیگر در مسابقه ای که انتهایی نخواهد داشت، خواهند پرداخت و پایان آن ابر تورمی و سقوط خواهد بود. این دیدگاه فرض می کند تمام ارزهای رمزنگاری شده در یک سطح مشابه از پذیرش اجتماعی هستند. طرفداران بیت کوین پاسخ می دهند با توجه به سرمایه گذاری در زیرساخت ها، بازاریابی، درجه آگاهی مصرف کننده از محصول و برند و نقدینگی، ارزهای رمزنگاری شده موضوعی از اثرات شبکه هستند. بیت کوین در حال حاضر دارای مزیت و برتری اولین بودن است. اما اگر دیگر ارزهای رمزنگاری شده در آینده جایگزین آن شوند، اثر شبکه ای، توجه را به نفع ارز پیشرو معطوف خواهد کرد. بازار نیز تمایل خواهد داشت در اطراف ارز پیشرو جدید، با توجه به اثر شبکه ای آن تجمع کند.

منتقدان استدلال می کنند بیت کوین را نمی توان به عنوان یک ذخیره کننده ارزش به دلیل نوسانات آن مورد استفاده قرار داد. برخلاف ارزهای بدون پشتوانه، قدرتی مرکزی همانند بانک مرکزی وجود ندارد تا این اطمینان را به وجود آورد که ارزش بیت کوین ثابت خواهد بود. بنابراین قیمت بیت کوین می تواند با استفاده از بازخوردهایی که از وقایع و حوادث به آن داده می شود، خود پویایی داشته باشد و منجر به بحرانی تمام عیار شود.

هیچ کنترلی بر عرضه پولی در بیت کوین وجود ندارد. عرضه پولی را می توان از طریق فرایندی مبتنی بر اکثریت تغییر داد: اول از طریق یک پروژه متن باز، و سپس از طریق معدن کاوان و کاربرانی که با تغییر جدید موافق هستند. نگهداری بیت کوین حفاظت خوبی در برابر تورم نیست، چرا که اگر قیمت بیت کوین با افزایش بدون پشتوانه که نتیجه تورم است نسبت داشته باشد، سود مشمول مالیات خواهد بود. طرفداران بیت کوین استدلال می کنند این موضوع در مورد بسیاری از دارایی ها صادق است. در هر صورت نگهداری بیت کوین یک مانع نسبی در برابر افزایش تورم خواهد بود که نتیجه عرضه پول بدون پشتوانه است.

ارزهای رمزنگاری شده وضعیت قانونی ندارند. در مقابل ارزهای بدون پشتوانه بطور معمول وضعیت قانونی دارند، به این معنی که همه بدهی ها را می توان در کشورهای متبوع آن ارز حل و فصل کرد. دولت ها می توانند استفاده از ارزهای رمزنگاری شده را ممنوع کنند، و ممکن است بخواهند به دلایل مختلف از جمله جلوگیری از استفاده غیر قانونی یا اعمال کنترل ارزی برای ارزهای رمزنگاری شده، ممنوعیت ایجاد کنند. حامیان بیت کوین پاسخ می دهند با توجه به طبیعت توزیع شده ارزهای رمزنگاری شده، روشن نیست چگونه برای به اجرا درآوردن چنین ممنوعیتی اقدام لازم را می توان اتخاذ کرد. با این حال، اعمال ممنوعیت در دروازه های ورودی و خروجی سیستم هایی مانند صرافی ها یا سیستم های پرداخت امکان پذیر است.

بیت کوین پشتوانه ی فیزیکی ندارد؛ بنابراین هیچ ارزش ذاتی در حمایت از آنها وجود ندارد.

بیت کوین پشتوانه ی فیزیکی ندارد؛ بنابراین هیچ ارزش ذاتی در حمایت از آنها وجود ندارد. حامیان بیت کوین پاسخ می دهند که بخش عمده ای از ارزش طلا ذاتی نبوده، بلکه پولی است و بطور مشابه همین را نیز می توان برای بیت کوین استدلال کرد. برخی دیگر از حامیان استدلال می کنند ارزش ذاتی بیت کوین استوار بر کار با ثباتی است که توسط معدن کاوان انجام می شود.

در برخی کالاها همانند طلا، هزینه نهایی تولید به عنوان پشتیبانی برای سطح قیمت عمل می کند. زمانی که قیمت کالا پایین تر از هزینه نهایی تولید کاهش یابد، ظرفیت استخراج از بازار گرفته شده و این منجر به عرضه پایین تر آن کالا شده و به نوبه خود دوباره باعث افزایش قیمت می شود. بیت کوین هزینه نهایی تولید را ندارد تا در قیمت آن ثبات ایجاد کند و در نتیجه، روندهای قیمتی پایین رونده می تواند حادتر شود.

همچنین در مقابل سپرده های بانکی هیچ بیمه ای برای سپرده گذاری کاربران بیت کوین وجود ندارد. حامیان بیت کوین پاسخ می دهند، اگر شیوه های خوب امنیتی توسط صادر کنندگان بیت کوین یا ارایه کنندگان خدمات بیت کوین مانند صرافی ها و ارایه دهندگان کیف پول دنبال شود، بیمه سپرده چندان مورد نیاز نخواهد بود.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو