واکاوی بیت کوین

بیت کوین موضوع پیجیده ای است که رمزنگاری، مهندسی نرم افزار و اقتصاد را در هم آمیخته و پوشش داده است. برخی از منتقدان استدلال کرده اند که بیت کوین ترفند و طرحی پونزی است، اما اینطور به نظر نمی آید؛ زیرا در ترفند پونزی اپراتوری مرکزی وجود داشته و بازده ای را که از پول سرمایه گذاران بعدی تأمین می شود، به سرمایه گذاران می پردازد.

  • اول اینکه در بیت کوین اپراتور مرکزی وجود ندارد تا بتواند از بازتخصیص وجوه، سودی را نصیب خودش کند.
  • دوم اینکه، هیچ مکانیزمی برای منحرف کردن وجوه از انجام سرمایه گذاری های جدید به پرداخت بازده به سرمایه گذاری های قبلی وجود ندارد. تنها وجوه به رسمیت شناخته شده در پروتکل بیت کوین، بیت کوین هایی هستند که به عنوان ارز رایج شناخته می شوند.
  • سوم، نقل و انتقال های وجوه در بیت کوین با اراده کاربران صورت پذیرفته و پروتکل نمی تواند وجوه یک کاربر را به کاربر دیگری منحرف کند.
  • چهارم، سرمایه گذاری های جدید در بیت کوین همیشه با عدم سرمایه گذاری به همان میزان انطباق داشته و همسان است، یعنی سرمایه گذارانی که پولشان را در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند، به طور معمول از طریق صرافی ها عملیات خود را انجام می دهند و بیت کوین ها را از سرمایه گذار دیگر که حالا قصد فروش سرمایه گذاری اش را دارد، می خرند. به زبان ساده، هیچ جریان اضافه جدید سرمایه گذاری به بیت کوین ورود پیدا نمی کند و مقدار ارز مستقل رایج ورودی به بیت کوین، بطور دقیق با مقداری که از آن خارج می شود، منطبق است. با این حال، بیت کوین می تواند یک حباب باشد. سقوط، ثبات یا افزایش ارزش بیت کوین بستگی به بیت کوین هایی دارد که در آینده و در کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بیت کوین در یک شبکه نظیر به نظیر از کامپیوترهای گوناگون که در حال اجرای نرم افزار بیت کوین هستند، تعریف می شود. به رایانه های مزبور گره می گویند. شرکت کنندگان در این شبکه، از گره ها به دلایل مختلفی استفاده می کنند:

  • برای کسب سود از فعالیت های معدن کاوی
  • برای مدیریت کیف های پول در نقش یک گره کامل بیت کوین
  • برای جمع آوری و مطالعه اطلاعات در خصوص شبکه
  • انجام فعالیت های عام المنفعه

بیت کوین نرم افزاری متن باز است. کد نرم افزار متن باز برای استفاده، تغییر و توزیع مجدد، به صورت رایگان در اختیار همه است.

بطور کلی، مجوز متن باز متعلق به یکی از دو خانواده زیر است:

  • سهو تالیف

تعهدات تحمیلی این مجوزها این است که آثار مشتق شده باید تحت مجوزی یکسان با مجوز اولیه، توزیع شوند. اگر یک کاربر تغییراتی در نرم افزار انجام دهد، موظف است اصلاحات را تحت مجوز یکسانی منتشر کند؛ بنابراین مجوز سهو تالیف ماهیت نرم افزار متن باز را هرچند که تغییراتی روی آن صورت گرفته باشد، حفظ می کند. نمونه ای از مجوز سهو تالیف، گواهی نامه عمومی گنو و مدیریت آزاد بر نرم افزارهای متن باز است.

  • مجاز

این مجوزها محدودیت های بسیار کمی را در توزیع مجدد نرم افزار اعمال کرده، و بطور معمول فقط اینکه نرم افزار مشتق شده، نرم افزار اصلی را به رسمیت شمرده و به آن اذعان کرده و کپی رایت را حفظ کند، محدود می شوند.

چندین مجوز متن باز مانند مجوز بی اس دی، مجوز ام ای تی و مجوز آپاچی به این خانواده تعلق دارند. بیت کوین تحت مجوز ام ای تی منتشر شده است.

تحت مجوز متن باز شروع شدن پروژه مستقل نرم افزاری جدید از روی یک کپی از طرح نرم افزار اصلی، مشروع بوده و قابل انجام است. به این فرایند، انشعاب یا چنگال می گویند. تهدید به انشعاب، اغلب توسعه دهندگان شرکت کننده در یک پروژه متن باز را وادار می کند که صادق باشند. اگر برخی از توسعه دهندگان در یک پروژه تغییراتی را اعمال کنند که به ضرر کاربران نهایی نرم افزار باشد، سایر توسعه دهنگان می توانند انشعابی را به وجود آورده، تغییرات را لغو کرده و کار درست را ادامه دهند. کاربران نهایی سیستم به احتمال زیاد به دنبال انشعاباتی هستند که حاوی ویژگی های نامطلوب نباشد؛ بنابراین انشعاب، تغییری مرگ آور است و توسعه دهندگان را از اعمال تغییرات نامناسب بر ضد کاربران نهایی نهی می کند. بر روی اغلب پروژه های متن باز به ندرت انشعاب صورت می گیرد. بیت کوین تا حدودی در این رابطه خاص بوده و تاکنون چندین بار توسعه دهندگان که مایل به انجام آزمایش و بررسی مفاهیم جدید بر روی آن هستند، منشعب شده است. این موضوع باعث به وجود آمدن بسیاری از ارزهای جدید مجازی رمزنگاری شده جایگزین، شده است.

از مشکل های پیش روی بسیاری از پروژه های متن باز، تراژدی منابع مشترک است. گرچه بسیاری از مردم از پروژه متن باز بهره مندند، اما تعداد توسعه دهندگان کمی ممکن است انگیزه لازم برای مشارکت در آن را داشته باشند. بسیاری از پروژه های متن باز از مشکل های بودجه ای یا زمان بندی ارائه توسعه ای خود رنج می برند. برخی از شواهد حاکی است که بیت کوین با چنین مشکلاتی رو به روست.

آدرس بیت کوین، رشته ای طولانی از حروف و اعداد، به صورت تصادفی است. بیت کوین همانند صورتحساب های آنلاین بانکی است، اما به صورت عمومی منتشر شده و هویت اشخاص در آن معلوم نیست. گرچه در اصل هیچ راهی برای ارتباط بین آدرس و هویت واقعی افراد وجود ندارد، ولی تکنیک های بسیاری برای تجزیه و تحلیل اطلاعات جاری، از طریق شبکه و به دست آوردن دانش پیرامون آدرس بیت کوین و کاربران پشت سر آنها وجود دارد.

بیت کوین می تواند سکویی باز برای تبادل ارزش استفاده شود، به همان نسبت که اینترنت سکویی باز برای تبادل اطلاعات است. بیت کوین را می توان به عنوان پروتکلی در بالای برنامه های کاربردی ساخته شده همانند ایمیل، مرورگر وب یا انتقال همزمان مکالمه ها بر روی یک شبکه داده- که در بالای پروتکل اینترنت و نیز کنترل نقل و انتقالات ساخته شده اند- مورد استفاده قرار داد. این همان جایی است که بیشتر هیجانات در اطراف بیت کوین و فن آوری های مرتبط با آن شکل می گیرد. صرف نظر از اینکه بیت کوین در آینده به عنوان ارز تلقی خواهد شد یا نه، فن آوری نشان داده است که بسیاری از کاربردها هم اکنون ممکن بوده و نوآوران به مسیرشان با ارائه ایده های جدید ادامه خواهند داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *