آشنايي با معدن کاوي و ابر کاوي براي بيت کوين ها

تلاش برای استخراج بیت کوین / آشنایی با کار معدن کاوی بیت کوین / ابر کاوی (Cloud mining) / مزایای ابر کاوی بیت کوین

معدن کاوی بیت کوین چیست؟

معدن کاوی بیت کوین

استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining)

در این مقاله و مقاله های بعدی، مبانی معدن کاوی بیت کوین بررسی می شود، با ابر کاوی آشنا خواهیم شد و در آخر بررسی می کنیم که آیا معدن کاوی برای شما مفید است یا خیر.

مفهوم معدن کاوی بیت کوین به روند استخراج بیت کوین های اضافه تا زمان رسیدن به مرز ۲۱ میلیون کوین اشاره دارد، زیرا بیت کوین ها خود به خود خلق نمی شوند و بانک یا دولت دخالتی در عرضه ی آن ندارد و صرفا از طریق حل معادلات پیچیده ی ریاضی خلق می شوند.

بدون وجود معدن کاوان هيج بیت کوین جدیدی وارد بازار نخواهد شد. هرچند این مشکل برای بیشتر افراد چندان مهم به نظر نمی آید، اما اگر دیگر تراکنشی بر روی شبکه تایید نشود، این مسئله اهمیتی دوچندان خواهد یافت. بدون بلوک های حل شده روی شبکه، تراکنش ها بدون تایید باقی خواهند ماند و بیت کوین توسط دریافت کننده قابل خرج نخواهد شد.

اما معدن کاوی بیت کوین تنها در مورد استخراج بیت کوین های اضافی نیست، بلکه ثبت تراکنش ها را در دفتر حساب كل به نام زنجیره ی بلوکی افزایش می دهد. هر تراکنش بیت کوین باید در بلوک داده ای توسط معدن کاوان ثبت شود و این بلوک داده توسط معدن کاوان کشف و شناسایی گردد. وقتی تراکنش در بلوک بیت کوین قرار بگیرد، به یک تأیید در شبکه دست خواهد یافت.

معدن کاوی بیت کوین طی سال های گذشته رویه ای مشکل و به شدت وابسته به سرمایه گذاری و تجهیزات پیشرفته بوده است. هر چه افراد بیشتری برای معدن کاوی بلوک بیت کوین بعدی وارد رقابت می شوند، میزان سختی مرتبط با این معادلات محاسباتی نیز بیشتر خواهد شد. هر چند روند استخراج بلوک های جدید در هر ده دقیقه یک بلوک ثابت است، اما با استخراج هر بلوک جدید میزان سختی معادلات محاسباتی دشوار و دشوارتر می گیرد. با این حال با توجه به این که هر ده دقیقه یک بلوک تشکیل و حل می شود می توان زمان استخراج آخرین بلوک را محاسبه کرد.

هزینه های برق و سرمایه گذاری در راه اندازی و عملیات معدن کاوی مناسب بیت کوین یک موضوع بسیار مهم است. معدن کاوی در خانه نیز تقریبا غیر ممکن شده؛ مگر این که به برق رایگان یا ارزان دسترسی داشت. به همین دلیل بیشتر معدن کاوان بیت کوین سخت افزارهای خود را در چین اجرا می کنند؛ جایی که نرخ برق ارزان تر از سایر نقاط جهان است.

تلاش برای استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین به لامپ گازی یا زردرنگ (که در معادن زیر زمین استفاده می شود) نیاز نیست. هدف اصلی معدن کاوی ایجاد یک اکوسیستم مبتنی بر اجماع برای گره های بیت کوین است تا محرز گردد که آیا تراکنش منتشر شده معتبر است یا خیر. همان طور که قبلا نیز اشاره شد، حداقل شش تأیید شبکه ای برای قابل خرج شدن بیت کوین دریافتی به صورت رسمی نیاز است.

دلیل اصلی این که چرا در طول زمان معدن کاوی بیت کوین تا این حد سرمایه بر و سخت شده است، الگوریتم اجرایی 256-SHA است که محاسبه ی یک هش بلوک را مشکل ساخته است. هر هش بلوک باید با تعداد مشخصی صفر آغاز شود، بدین معنی که باید برای یافتن راه حل مناسب تلاش کرد.

به علاوه، سختی معدن کاوی (Mining Difficulty) بعد از ۲۰۱۶ بلوک ببیت کوین مجددا محاسبه می شود و پس از آن میزان سختی کاهش می یابد. عامل سختی به میزان کلی قدرت محاسباتی به کار رفته در ۲۰۱۶ بلوک پیشین در شبکه به مدت دو هفته بستگی دارد و افزایش یا کاهش قدرت معدن کاوی را جبران می کند

در روزهای اولیه ی بیت کوین هر بلوک معدن کاوی شده جمعا ۵۰ بیت کوین به کاربران پاداش می داد. هرچه معدن کاوان بیشتر تمایل یابند، بلوک به معدن کاوانی که با موفقیت بلوک بعدی شبکه را استخراج کنند، پاداش می دهد. در حال حاضر پاداش بلوک بیت کوین 5/12 است که تاریخ مهم بعدی که این پاداش نصف می شود ۱۷ می ۲۰۲۰ خواهد بود.

تراکنش های بیت کوین شامل کارمزد تراکنش نیز می شوند که به معدن کاوان برای انجام دادن معدن کاوی در بلوک بعدی پرداخت می گردد. با وجودی که اکثریت درآمد معدن کاوی برگرفته از پاداش بلوک کنونی است کارمزد تراکنش نقش بیشتری در درآمدهای آتی آنها خواهد داشت.

طی سال ها، اکوسیستم معدن کاوی بیت کوین دچار تغییرات بزرگی شده است. معدن کاوی برای سودآوری نیازمند سخت افزار مخصوص کاوش است همان طور که اشاره شد، معدن کاوی بیت کوین هزینه های برق زیادی به دنیا دارد و سخت افزار به کار رفته نیز باید همیشه در وضعیت کار آمدی نگهداری شود که خود مستلزم هزینه است.

بررسی تغییر در آمد معدن کاوی باید دیر یا زود انجام شود تا بتوان بستر های معدن کاوی بهتر را ایجاد کرد. معدن کاوان شخصی همه چیز دارند، اما از دنیای بیت کوین محو شده اند، زیرا امروزه معدن کاوی از طریق یک بستر  بیت کوین بیشتر مورد توجه است. متحد شدن چندین معدن کاو با یکدیگر قدرت محاسباتی آنها را به شدت افزایش می دهد، از این رو فرصت یافتن بلوک بیت کوین بعدی را افزایش می دهد و سپس پاداش ها بر اساس قدرت محاسباتی هر کدام از معدن کاوان تقسیم می شوند.

آشنایی با کار معدن کاوی بیت کوین

به محض این که تراکنش های بیت کوین در شبکه منتشر شوند، معدن کاوان آنها را برمی دارند و در یک بلوک بیت کوین قرار می دهند تا بلوکی را تشکیل دهند.

بیایید دوباره مروری داشته باشیم بر مباحث مرتبط گذشته: برخلاف پول های رایج کنونی (بدون پشتوانه) که دولت ها آنها را به صورت اسکناس چاپ می کنند یا به میزان مورد نیاز خود سکه ضرب می کنند، بیت کوین مقدار مشخص و محدودی به عنوان آستانه ی استخراج دارد. این محدوده برابر با ۲۱ میلیون بیت کوین است و تا سال ۲۱۴۰ به این میزان نخواهد رسید. تا آن زمان معدن کاوان بیت کوین از سخت افزارهای مخصوص رایانه ای برای کاوش بیت کوین های جدید در شبکه استفاده خواهند کرد.

به محض این که تراکنش های بیت کوین در شبکه منتشر شوند، معدن کاوان آنها را برمی دارند و در یک بلوک بیت کوین قرار می دهند تا بلوکی را تشکیل دهند. پس از این که تعداد کافی تراکنش در یک بلوک قرار گرفت، بلوک مورد نظر (برای مثال، بلوک شماره ی ۳۴۵۶۷۱) توسط معدن کاوان تایید می گردد و پس از حل بلوک تمامی تراکنش های انجام شده در زنجیره ی بلوکی ثبت می شوند. هر بلوکی که بعد از بلوک مورد نظر در شبکه کشف شود، یک مهر بر بلوک مورد نظر (بلوک شماره ۳۴۵۶۷۱) به عنوان تأیید شبکه خواهد زد.

معدن کاوان بیت کوین نقش بسیار مهمی در تایید صحت زنجیره ی بلوکی ایفا می کنند، زیرا اطلاعات را از بلوک بیت کوین دریافت می کنند و تمامیت و صحت آن را می سنجند. سپس فرمول محاسباتی پیچیده ای در این بلوک از داده های بیت کوین به کار خواهد رفت و بلوک را به چیز متفاوتی تبدیل می کند.

بلوک متفاوت شامل توالی کوتاه تر و به نظر تصادفی و در همی از اعداد و حروف است که در دنیای بیت کوین به آن هش می گویند. هش را ساده تر از بلوک کامل داده ای می توان برای معدن کاوان بیت کوین محاسبه کرد، زیرا بلوک های تازه باید هر ده دقیقه یک بار ساخته و معدن کاوی شوند و همان طور که گفتیم، این هشها از نظر محاسباتی بسیار پیچیده هستند و به سخت افزار گران قیمتی نیاز دارند.

پس از حل شدن هش، در زنجیره ی بلوکی همراه با بلوکی که از آن به دست آمده بود، ذخیره خواهد شد. این رویه، اعتبار تمامی تراکنش های ثبت شده در این بلوک بیت کوین را ارزیابی می کند و به آنها یک تاییدیه از شبکه می دهد. با وجود این که حل کردن هشها برای معدن کاوان ساده تر از بلوک های کامل است، اما افزایش سختی معدن کاوی بیت کوین تعادل میان مقیاس ها را فراهم می سازد و این اطمینان را ایجاد می کند که بلوک ها سریع تر از ده دقیقه تولید نخواهند شد.

استفاده از هش ها به خودی خود تصمیم جالبی است. این راه حل رمزنگاری کاملا تأیید شده است و به عنوان مهر تأییدی از بلوک قبلی در شبکه عمل می کند. هر کدام از هش ها بر اساس هش بلوک پیشین هستند و تأییدکننده ی اعتبار بلوک پیشین و هر بلوک بیت کوین قبل از آن خواهد بود.

با در نظر داشتن این که سخت افزار مخصوص معدن کاوی توسط افراد، شرکت ها و حتی تولید کنندگان سخت افزاری به کار می رود، تقریبا غیر ممکن است که بتوان حدس زد در حال حاضر چه تعداد افراد درگیر معدن کاوی هستند. رقابت زیادی وجود دارد، زیرا پاداش 5/12 بیت کوینی هر بلوک انگیزه ای قدرتمند برای جذب معدن کاوان از سرتاسر جهان است.

به رغم افزایش سختی معدن کاوی، در فواصل زمانی منظمی قدرت محاسباتی بیشتری نیز وارد شبکه ی بیت کوین شده است. تقویت شبکه نه تنها فرصت بهتری برای یافتن بلوک بعدی – کسب بیت کوین بر اساس سهمشان از سخت افزار – به معدن کاران می دهد، بلکه شبکه ی بیت کوین را ایمن تر از قبل می سازد.

ابر کاوی یا استخراج ابری بیت کوین (Cloud mining)

استخراج ابری بیت کوین (Cloud mining)

وقتی صحبت از معدن کاوی بیت کوین به میان می آید، نصب سخت افزار مخصوص در خانه و اجرای معدن کاوی شخصی در ذهن متبادر می شود، اما در واقع به دلیل هزینه های بالای برق، نگهداری از سخت افزار و سر و صدا و حرارت تولید شده ی سخت افزار، معدن کاوی در منزل برای اشخاص تقریبا غیر ممکن است و باید در مراکز داده این فعالیت انجام گیرد. از رویکردی دیگر، اجرای این روند برای همه غیر ممکن نیست، شاید بدان دلیل که بعضی شرکت ها سخت افزار معدن کاوی را برای انجام دادن خدماتی که ابر کاوی بیت کوین نامیده می شود، اجاره می دهند.

این اصطلاح می تواند برای سرمایه گذاران بالقوه جالب باشد، اما در ابرکاوی بیت کوین مزایا و مضراتی وجود دارد. اول از همه لازم است که بدانیم همه شرکتها ابر کاوی بیت کوین قانونی نیستند. متأسفانه شرکت های بسیاری ادعای ارائه ی خدمات ابر کاوی دارند و در این حوزه فعالیت می کنند که بیشتر آنها کلاهبرداری بیش نیستند و با بررسی بیشتر متوجه خواهید شد که مبتنی بر طرح های پونزی (Ponzi) فعالیت می نمایند.

با فرض یافتن یک شرکت قانونی و معتبر، مزایای کمی برای ابر کاوی بیت کوین وجود دارد. به خاطر داشته باشید که سودآوری ابرکاوی بیت کوین تا حد زیادی به قیمت کنونی بیت کوین بستگی دارد و برای بیشتر خدمات ابر کاوی قیمت ۳۲۰ دلار بیت کوین ضروری خواهد بود تا بتوان به سودی مناسب رسید.

مزایای استخراج ابری بیت کوین

ضرب المثل پول پول می آورد را به خاطر دارید؟ در مورد بیت کوین نیز صدق می کند. وارد شدن به معدن کاوی بیت کوین بدون یک سرمایه کاری اولیه تقریبا غیر ممکن است. با این حال ابر کاوی بیت کوین عواملی مانند سرمایه گذاری در سخت افزار معدن کاوی بیت کوین را حذف می کند و شما با پرداخت اجاره ی آن به راحتی می توانید از آن بهره مند شوید که البته ریسک پرداخت مالیات را نیز باید در نظر گرفت. اما اگر در ایران زندگی می کنید، فعلا خیالتان از این حیث آسوده باشد.

مانند هر نوع خدمات ابری دیگر وقتی که برای خدمات ابر کاوی بیت کوین ثبت نام می کنید، در واقع، سخت افزار را از شخص دیگری اجاره کرده اید که دستگاه را خریده و نرم افزارهای لازم متناسب با آن را نصب نموده است. هيچ هزینه ی حملی دریافت نخواهد شد، زیرا دستگاه ها در مکان شرکت اجاره دهنده میزبانی می شوند. بنا بر این برای شما هزینه های سرمایه گذاری تا حد قابل توجهی کم خواهد شد.

اما وقتی به منظور انجام دادن خدمات ابر کاوی بیت کوین ثبت نام می کنید، نوعی سرمایه گذاری همچنان لازم است. بیشتر شرکت ها قراردادهای سالانه یا همیشگی با مشتریان می بندند و این شرکت ها طی زمان تعیین شده در قرارداد به معدن کاوی بیت کوین برای شما مشغول خواهند شد. این قراردادها بر اساس بسته ای که انتخاب می نمایید، طبیعتا قیمتی دارند که البته در میان تأمین کنندگان مختلف متغیر خواهد بود.

در مقابل، شما به عنوان مشتری به راحتی وارد عرصه ی معدن کاوی بیت کوین می شوید و پس از بستن قرارداد، ابر کاوی بیت کوین را طی چند دقيقه شروع می نمایید. هیچ تنظیماتی وجود ندارد که نگرانش باشید، زیرا ارائه دهندگان خدمات ابر کاوی بیت کوین به صورت خودکار تمامی تنظیمات را برای شما انجام می دهند. درآمدها به آرامی به دست می آیند و با توجه به نوع عرضه کننده ای که از آن خدمات را اجاره نموده اید، منتظر کسب درآمد خواهید ماند. این انتظار می تواند کوتاه یا بلندمدت باشد.

بدون هزینه های حمل ونقل و ریسک مالیات، ابر کاوی بیت کوین به نظر روشی امن و سریع برای ورود به عرصه ی معدن کاوی است. انتظار برای بازدهی سرمایه گذاری، عاملی است که باید بدان توجه شود، زیرا به چندین عامل بستگی دارد؛ مانند قیمت یک بیت کوین، سختی معدن کاوی که در هر ۲۰۱۶ بلوک تغییر می کند و قدرت محاسباتی کلی که شبکه ی بیت کوین را هدف قرار داده است.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *