مقررات بیت کوین

در این مقاله به بررسی چشم انداز مقررات ناظر بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایالات متحده می‌پردازیم. مروری بر چهارچوب قانونی کشورهای دیگر را می‌توان در کتابخانه حقوقی کنگره یافت نمود. مقررات ارزهای رمزنگاری شده، موضوعی بسیار گسترده بوده و این بخش تنها مروری گذرا بر آن خواهد بود.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها که پول دیجیتال را پوشش می‌دهند، مقررات وجود دارد. این مقررات برای پوشش محصولات مجازی مانند کارت‌‌‌های اعتباری یا پول‌‌‌های بازی‌‌‌های آنلاین به تصویب رسیده است. بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده، در اصل تحت پوشش این مقررات هستند. با این حال این قوانین ممکن است تمام جنبه‌‌‌های بیت کوین را پوشش نداده و برای موارد خاص ممکن است منطقه خاکستری نظارتی را شاهد باشیم. اختیار و مرجع صدور و انتشار پول در انحصار دولت ایالات متحده است. با این حال، صدور ارزهای خصوصی تحت قانون مزبور تا زمانی که این ارز خصوصی به دلار امریکا شبیه نباشد، مجاز شمرده شده است. بر اساس این دیدگاه بیت کوین غیر قانونی در نظر گرفته نمی‌شود.

فرستنده پول، کسب و کاری است که انتقال وجوه را از فردی به فرد دیگر بر عهده دارد. بیت کوین به خودی خود شبکه ای غیر متمرکز بوده و در نتیجه نمی‌تواند تحت عنوان فرستنده پول طبقه بندی شود. با این حال برخی از کسب و کارهای درگیر در بیت کوین مانند صرافی‌ها و پردازنده‌‌‌های پرداخت، بطور کلی در تعریف فرستنده پول جای می‌گیرند. در نتیجه فرستنده پول به کسب مجوز فعالیت بطور جداگانه در هر ایالت – جهت انجام عملیات نیاز دارد. این موضوع کسب و کارها را مجبور می‌سازد در هر ایالتی به دنبال مجوز باشند. هدف از این مجوزها، حفاظت از مصرف کنندگان است؛ زیرا بطور سنتی فرستنده پول تحت بیمه سپرده اداره نمی‌شود.

هدف از شبکه انتظامی‌جرائم مالی، شناسایی و جلوگیری از پول شویی و تأمین مالی فعالیت‌‌‌های غیرقانونی است.

فرستنده‌‌‌های پول نیز موضوع قانون محرمانه بودن بانک‌ها هستند و در نتیجه تحت نظارت شبکه انتظامی‌جرائم مالی قرار می‌گیرند. هدف از شبکه انتظامی‌جرائم مالی، شناسایی و جلوگیری از پول شویی و تأمین مالی فعالیت‌‌‌های غیرقانونی است. کسب و کارهایی که در شبکه انتظامی‌جرائم مالی ثبت نام می‌کنند، ملزم می‌شوند فرایندهای شناسایی مشتریان و روش‌‌‌های مبارزه با پولشویی را پیاده سازی کنند. این قوانین کسب و کارها را مجبور می‌کنند مشتریان خود را شناسایی کرده و بر تراکنش‌‌‌های آنان نظارت کنند، و موارد مشکوک را گزارش دهند. منتقدان استدلال می‌کنند سازگاری با قواعد مزبور می‌تواند هزینه قابل توجهی را به عملیات کسب و کار تحمیل کرده و مقرراتی که برای حمایت از مصرف کنندگان یا برای جلوگیری از فعالیت‌‌‌های غیر قانونی ایجاد شده است، تا حد زیادی می‌تواند باعث افزایش اختلاف و حساسیت بدون دست یابی به هدف تعریف شده برای آنها شود. علاوه بر این، آنها استدلال می‌کنند استفاده از بیت کوین برای پول شویی بسیار مخاطره آمیز است؛ زیرا تمام سوابق تراکنش‌ها در زنجیره بلوکی بیت کوین نگهداری می‌شود. در نتیجه این موضوع می‌تواند به اجرای کارآمدتر از قوانین ضد پول شویی در مقایسه با خدمات رایج مالی منجر شود

احکام اخیر شبکه انتظامی‌جرائم مالی اعلام کرده است سرمایه گذاران و معدن کاوان باید تحت عنوان فرستنده پول در نظر گرفته شوند. با این حال این احکام، خدمات کیف پول تحت وب را پوشش نمی‌دهند. سرویس درآمد داخلی به تازگی اقدام به صدور راهنماهای مالیاتی برای بیت کوین نموده و تأکید کرده است ارزهای رمزنگاری شده باید تحت عنوان دارایی برای مقاصد مالیاتی در نظر گرفته شوند. منتقدان استدلال کرده اند این موضوع هزینه‌‌‌های غیر منطقی را به کاربران تحمیل کرده و باعث می‌شود هر تراکنشی رویدادی مشمول مالیات در نظر گرفته شود. مقرراتی که ابزارهای مالی مبتنی بر اساس ارزهای رمزنگاری شده همانند ابزارهای مشتقه و صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری قابل معامله را پوشش میده، هنوز در مراحل اولیه مباحثات هستند. کاربردهای جدید فن آوری غیر متمرکز معرفی شده توسط بیت کوین همانند صرافی‌ها یا شرط بندی‌‌‌های توزیع شده در حال حاضر به چالش بزرگی برای تنظیم مقررات تبدیل شده اند.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو