بررسی قوانین و مقررات بیت کوین و ابعاد مالیاتی آن در جهان

مقررات و قوانین بیت کوین / بررسی مالیات بیت کوین / کشورهای دریافت کننده ی مالیات از بیت کوین / بیت کوین در چه کشورهایی ممنوع است؟

در مقاله قوانین بیت کوین:

  1. با موضوعات مرتبط با مالیات گذاری آشنا خواهیم شد.
  2. چارچوب پیچیده ی مقررات را خواهیم شناخت.
  3. مجاز بودن یا عدم مجاز بودن موارد را بررسی می کنیم.

انسان در طول تاریخ همیشه از چیزهای ناشناخته مانند بیگانگان، غول ها، قضات و مسئولان مالیاتی هراس داشته و به گونه ای سعی داشته آنها را کنترل کند. بیت کوین هم از این امر مستثنا نبوده است. کنترل بیت کوین نیز تنها تا سطح مشخصی انجام می شود. غیرقانونی اعلام کردن کامل بیت کوین کار ساده ای نیست، زیرا راهی برای نظارت کامل بر آن وجود ندارد. به رغم شفافیت زنجیره ی بلوکی، آدرس های کیف پول سری می مانند و هیج نام یا مکانی (از صاحبان) در آن ها ضمیمه نشده است.

اما چرا کسی باید بخواهد که بیت کوین را ممنوع کند؟

جوانب معینی از بیت کوین نیازمند بررسی های بیشتر هستند تا بتوان یک چارچوب مقرراتی را تنظیم نمود. استفاده از بیت کوین به عنوان پول نقد برای اهداف قانونی مانند خرید و فروش کالاها یا خدمات غیرقانونی نیست. از سوی دیگر بیشتر بانک های مرکزی به مؤسسه های مالی و افراد هشدارهای لازم را در خصوص ریسک های مرتبط با بیت کوین بدون ممنوع ساختن آن گوشزد می کنند.

چیزی که مسئولان دولتی و نهادهای نظارتی را نگران ساخته این حقیقت است که بیت کوین توسط یک نهاد مرکزی کنترل نمی شود. هر کاربر بیت کوین خودش آینده ی بیت کوین را بدون اطاعت از گروهی از افراد مشخص در رأس قدرت سیستم تعیین می نماید. غیر متمرکز بودن ویژگی جدیدی از فناوری است که بیشتر افراد آن را به درستی درک نکرده اند و در واقع شرایط را برای بیت کوین مشکل تر ساخته اند.

اینجا به موقعیت قانونی بیت کوین در کشورهای مختلف نگاهی دارد و در مورد کارهایی که می توان انجام داد تا خود را ایمن و مسئولان مالیاتی را راضی نگه داشت، بحث می کند.

بررسی مالیات بیت کوین

اگر از منظر یک درآمد یا مزد به پول دیجیتال نگریسته شود، از آن می توان مالیات دریافت نمود.

نویسنده ای مشهور می نویسد: چیزهایی مانند مرگ و مالیات به قدری قطعیت دارند که باورپذیرترین ها هستند، یا به عبارتی دیگر، هیچ چیز قطعیت مرگ و مالیات را ندارد.

جدا از هشدارهای متعددی که دولتها و بانک های مرکزی درباره ی بیت کوین و ماهیت مختل کننده ی آن می دهند، بیشتر کشورها استفاده از این پول دیجیتال را به یک دلیل تشویق می کنند: دریافت مالیات.

اگر از منظر یک درآمد یا مزد به پول دیجیتال نگریسته شود، از آن می توان مالیات دریافت نمود. همچنین در بعضی کشورها استفاده از بیت کوین برای پرداخت هزینه ی کالاها و خدمات قابل مالیات بستن است. مادامی که دولت بتواند از این پرداخت های الکترونیک جدید پول به دست بیاورد، مخالفت زیادی وجود نخواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که چشم انداز قوانین مالیات همیشه در حال تغییرند و اگر در جایی خارج از ایران زندگی می کنید و قصد استفاده از بیت کوین را دارید بهتر است که درباره ی نحوه ی استفاده از بیت کوین و پرداخت یا عدم پرداخت مالیات برای بیت کوین اطلاعات کافی را گردآوری نمایید. خوشبختانه یا متأسفانه در ایران سازمان امور مالیاتی هنوز در خصوص دارایی های دیجیتال، به ویژه پول های رمزپایه مقرراتی را وضع نکرده است. اما کشورهایی مانند برزیل، کانادا، فنلاند، بلغارستان و دانمارک برای مصرف بیت کوین مقررات ویژه ی مالیات گذاری دارند، اما تمامی این مقررات هنوز اجرایی نشده اند. سایر کشورها مانند بلژیک، یونان، هنگ کنگ، ژاپن و نیوزلند هیچ برنامه ای برای مالیات گرفتن از بیت کوین و سایر پول های دیجیتالی ندارند.

تمامی کشورها به بیت کوین و تأثیر آن بر روی اقتصاد کشورهایشان توجه دارند. با درنظر گرفتن ماهیت غیر متمرکز و جهانی محصول، مطلوب است مقررات وسیعی که در سطح جهانی پذیرفته شده اند، پیش از تصمیم گیری های جداگانه توسط هر کشور بررسی شوند. برای مثال، بسیاری از کشورها قوانین ویژه ی خود را در حوزه ی پولشویی و تأمین مالی ترورسیم دارند و البته تماما هماهنگ با برنامه ی گروه اقدام مالی (FATF) می باشند. بهتر است دولت ها با تعامل با سایر کشورهای پیشرو در این حوزه، قبل از تعیین چارچوب های کلی قانونی و مقررات مالیاتی برای بیت کوین و سایر پول های رمزنگاری شده درون مرزهایشان از تجربیات آنها بهره مند گردند.

در کنار این مسائل، علاقه مندی دولت ها به افزایش درآمدهای مالیاتی به یک عامل پیش برنده در تنظیم مقررات و پذیرش بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتال قانونی توسط دولت ها تبدیل شده است.

کشورهای دریافت کننده ی مالیات از بیت کوین

قوانین بیت کوین

کشورهای دریافت کننده ی مالیات از بیت کوین

راهنمای مالیات بندی در کشورهای مختلف دائما تغییر می کند و نمی توان جدید ترین اطلاعات مرتبط با این موضوع را فراهم آورد.

در اروپا همه چیز به تصمیماتی بستگی دارد که اتحادیه ی اروپا اتخاذ می کند. در این بین، کشورهای مختلف قوانین مالیات بیت کوین خود را دارند که در آینده ممکن است اصلاح شوند. اتحادیه ی اروپا سریعا تصمیم گیری نمی کند و راه برای اعمال تغییرات همیشه باز است. در آسیا کشورها اقدامات خاصی نسبت به دریافت مالیات از بیت کوین انجام نداده اند و تنها سنگاپور در این زمینه فعال است. مالیات بر ارزش افزوده برای کالاها، در زمان خرید و فروش از شرکت های محلی که از بیت کوین استفاده می نماید، دریافت می شود.

فهرستی که در این قسمت عرضه می شود، شامل برخی کشورها با قوانین مالیاتی مخصوص به خود برای بیت کوین می باشد. البته این فهرست دائما در حال تغییر است.

استرالیا

استرالیا از کشورهای پیشگام در حوزه ی تنظیم قوانین و مقررات برای پول های رمزپایه است. مالیات کالاها و خدمات در تراکنش های بیت کوینی با ارزشی بیش از ۱۰ هزار دلار استراليا قابل اعمال است. با این حال این کشور مقررات جامعی در حوزه های مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد و مالیات بر افزایش ارزش یا مالیات بر سود سرمایه برای بیت کوین و سایر پول های مجازی ارائه نموده است.

برزیل

سازمان مالیاتی برزیل قوانین مالیات بیت کوین را بدین صورت اعلام می کند: پول های مجازی به عنوان دارایی های مالی تصور می شوند و ۱۵ درصد از ارزش آن ها شامل مالیات بر ارزش سرمایه می شود. با این حال اگر بیت کوین با ارزشی کمتر از ۳۵۰۰۰ رآل (Real) برزیل فروخته شود، شامل این مالیات نمی شود. هر کاربری که پول مجازی به ارزش بیش از ۱۰۰۰ رال برزیل داشته باشد باید مقدار صحیح را در پایان سال اظهار کند.

بلغارستان

بلغارستان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که از بیت کوین مالیات دریافت می کند. آژانس خزانه داری ملی این کشور اعلام داشته که فروش پول های دیجیتال همانند کسب درامد از دارایی های مالی محسوب می شود. در نتیجه مالیات ۱۰ درصد برای دارایی ها اعمال می شود. درآمدهای حاصل از مبادلات بیت کوین یا سایر پول های دیجیتال مانند درآمدهای معمولی و درآمد اشخاص حقوقی مشمول مالیات هستند.

کانادا

مالیات بستن به بیت کوین ها در کانادا به دو روش مختلف صورت می گیرد. تراکنش های بیت کوینی که برای خرید و فروش کالاها و خدمات به کار می روند، در دسته ی مبادله ی پایاپای قرار می گیرند؛ در حالی که سود به دست آمده از تراکنش های کالا به عنوان درآمد با سرمایه دسته بندی می شوند. معاملات بیت کوین مورد به مورد بررسی می شوند و هر اقدامی که برای کسب سود انجام می شود، سودهایی را به دنبال دارد که در پایان سال مشمول مالیات می شوند. ارزش کالاها و خدمات به دست آمده از طریق معاملات پایاپای باید شامل در آمد پرداخت کننده ی مالیات با فرض تجاری بودن آنها شود.

فنلاند

فنلاند در ابتدا برای بیت کوین مالیات بر ارزش سرمایه وضع نمود و درآمد بیت کوینی معدن کاوان را نیز مشمول مالیات بر درآمد دانست. با این حال در سال ۲۰۱۲ بیت کوین به عنوان کالا دسته بندی شد، زیرا تعاریف مناسب پول نقد را در بر نمی گرفت. در نتیجه مالیات بیت کوین در فنلاند همراه با ابهام انجام می سود

آلمان

المان بی شک پیشرفته ترین کشور در اروپا در زمینه ی تنظیم مقررات مالیات برای بیت کوین است. نگهداری هر میزان بیت کوین بیش از یک سال 25 درصد مالیات بر ارزش سرمایه را شامل خواهد شد. بیت کوین در المان به عنوان پول خصوصی تلقی می شود.

جزیره ی من

جزیره ی من پادشاهی مستقلی از کشور انگلستان است که میان انگلستان و ایرلند واقع شده و یکی از محدود مکان هایی است که در آن چارچوب قانون گذاری هوشمندی برای پول های دیجیتال در حال اجراست. پلتفرم های مبادلاتی که در این کشور حضور دارند، به اصل احراز هویت مشتری و قوانین ضد پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریست ها پایبند هستند و عدم تبعیت از این اصول با برخورد مسئولان قوانین جزیره، یعنی نهاد نظارتی بخش مالی روبه رو خواهد شد.

برخلاف سایر نقاط جهان، جزیره ی من گام های لازم برای ایجاد چارچوب قانون گذاری پول های دیجیتال را سریعا یکی پس از دیگری طی می کند. بیت کوین و سایر پول های رمز گذاری شده مشابه در حوزه ی اقدامات نهاد نظارتی بخش مالی این جزیره قرار نمی گیرند، اما شرکت های پول رمزگذاری شده باید به قوانین ضد پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریست ها پایبند باشند. بدین ترتیب رویکرد اجرایی به شرکت ها امکان ثبت بدون کسب مجوزهای مرتبط با خدمات مالی را می دهد. بنا بر این نوعی فرهنگ کارآفرینی در جزیره جریان دارد و به بخش پول های رمزگذاری شده امکان بهبود مقرراتشان را می دهد. در واقع جریان ایجاد شده به قانونی ساختن بیت کوین در طولانی مدت کمک می کند، زیرا پول مجازی مزایای متعددی به دنبال دارد.

هلند

در هلند وقتی که موضوع مالیات بیت کوین مطرح می شود، همه چیز مشخص و شفاف است. بیت کوین مانند هر نوع پول نقد دیگری در این کشور تلقی می شود و همان قوانین مالیات را شامل خواهد شد.

اسلوونی

اسلوونی تصمیمی بر دریافت مالیات روی فروش بیت کوین ها در بازارهای مبادلات با سایر اعضای جامعه ندارد. با این حال بیت کوین مانند هر درآمد دیگری در این کشور مشمول مالیات است و میزان مالیات نیز بر اساس نرخ تبدیل بیت کوین به یورو در زمان تراکنش در نظر گرفته خواهد شد.

انگلستان

انگلستان سعی دارد تا پول های دیجیتال را در خارج از حوزه ی مالیات بر ارزش افزوده قرار دهد که این اقدام خود برای فعالان این بازار بسیار امیدبخش و مسرت بخش است. در حال حاضر، جرسی، دولت خود مختار دیگر اعلام کرد که در آینده ی نزدیک برای قانون گذاری بیت کوین تلاش می کند.

آمریکا

امریکا توانست در زمینه ی قوانین بیت کوین به تقسیم بندی بپردازد، به طوری که هر ایالت قوانین خود را برای کاربران بیت کوین تنظیم شود.

آمریکا به پول های رمزپایه همانند بیت کوین به عنوان دارایی های نامشهود می گردد. تمام شهروندان آمریکایی باید معاملات خود را با بیت کوین و سایر پول های رمزپایه به نهادهای مالیاتی اظهار نمایند. از این رو، کارگزاران و سرمایه گذاران در این دارایی ها مشمول مالیات بر ارزش سرمایه می گردند.

اگر شما با بیت کوین یا سایر پول های دیجیتال به معامله می پردازید، امتناع از پرداخت ممکن نیست، فرار مالیات یکی از حوزه هایی است که متخصصان صنعت بیت کوین با مسئولان دولتی همکاری می نمایند تا چارچوب قانونی و نظارتی مناسبی ایجاد و اجرا گردد.

امریکا توانست در زمینه ی قوانین بیت کوین به تقسیم بندی بپردازد، به طوری که هر ایالت قوانین خود را برای کاربران بیت کوین تنظیم شود. بعضی از ایالات حتى تصمیم گرفتند بر اساس نوع نگاهشان به بیت کوین و این که آیا پول، دارایی دیجیتال یا کالاست، قانون گذاری کنند.

مشورت گرفتن در زمینه ی مالیات بیت کوین

بیت کوین، خود هنوز در مراحل ابتدایی بلوغش قرار دارد و استفاده از راهنمای مالیات بندی کار ساده ای نیست. خوشبختانه خدمات و شرکت هایی وجود دارند که به مصرف کنندگان بیت کوین کمک می کنند تا مقدار مالیات را محاسبه نمایند.

به خاطر داشته باشید که تمامی این خدمات در اختیار تمامی کشورهای جهان نیست. خدمات مشابه ممکن است در طول زمان در دسترس قرار بگیرند که البته در این خصوص هیچ پروژه ی رسمی در حال حاضر اعلام نشده است.

در این جا به برخی از خدمات و شرکت هایی که به مصرف کنندگان کمک می کنند تا میزان مالیات بالقوه را محاسبه نمایند، خواهیم پرداخت.

  • نرم افزار رایگانی به نام لیبرا تکس (libratax) از بیت کوین پشتیبانی می کند. با استفاده از آن می توانید مالیات، سودها و زیان های سرمایه تان و درآمد نهایی بیت کوین مشمول مالیات را در عرض چند دقیقه محاسبه کنید. برای کارمزدهای کوچک شرکت گزارش بسیار دقیقی عرضه می کند تا به شما در صرفه جویی زمانی و پولی کمک کند.
  • پلتفرم دیگر کوینو (Coyno) است که خود را یک راهکار حسابداری برای کاربران بیت کوین معرفی می کند. شما قادر به وارد کردن کیف های پول بیت کوین از خدمات آنلاین برای بررسی دقیق تراکنش های دریافتی و ارسالی خواهید بود.
  • بیت کوین تکسس (Bitcoin Taxes) پلتفرمی برای محاسبه مالیات های بیت کوین بر اساس سود سرمایه و درآمد بر اساس آخرین تغییرات مقررات مالیاتی است. این پلتفرم نه تنها از بیت کوین حمایت می کند، بلکه از سایر پول های دیجیتال مانند لایت کوین و دوج کوین (Dogcoin) نیز پشتیبانی می کند. داده های تراکنش از بازارهای مبادلاتی بزرگ یا پلتفرم های بیت کوین قابل انتقال هستند و تقریبا ارزهای رایج مهم بین المللی را دربر می گیرد. این پلتفرم برای محدوده ی ۱۰۰ تراکنش رایگان است، در حالی که طرح پولی آن شامل تراکنش های نامحدود مستقيما تراکنش ها را از زنجیره ی بلوکی وارد می نماید.

مقررات بیت کوین در جهان

قوانین بیت کوین

مقررات بیت کوین همچون وضعیت مالیات در میان کشورها متفاوت است در بعضی کشورها ممکن است حتی ایالت به ایالت یا استان به استان متفاوت باشد.

مقررات بیت کوین همچون وضعیت مالیات در میان کشورها متفاوت است در بعضی کشورها ممکن است حتی ایالت به ایالت یا استان به استان متفاوت باشد. از زمان فراگیر شدن بیت کوین هیچ قانون تابتی برای بیت کوین در نظر گرفته نشده و بعضی کشورها حتی تصمیمی برای تنظیم مقررات بازار بیت کوین نیز ندارند

مکان های بسیار کمی در جهان وجود دارند که اجرای مقررات بیت کوین در آنها لازم و ضروری است. بیشتر کشور ها با هشدار به مردم درباره ی بیت کوین، ریسک های مرتبط با آن را برای شهروندان توضیح می دهند و از این که هیچ گونه نهاد مرکزی برای نظارت بر امور وجود ندارد، نگران اند.

آمادگی جهان را برای پذیرش فناوری نوینی که بیت کوین عرضه می دارد باید در آینده دید. اعطای قدرت کنترل مالی به افراد در عوض استفاده از خدمات و مؤسسه های متمرکز تغییر بزرگی در دنیای مالی است.

البته بیشتر دولت ها و مؤسسه های مالی مراقب این تغییر هستند، زیرا در صورت همه گیر شدنش دیگر نمی توانند مستقیما از بیت کوین سود ببرند. با وجود این که کشورهای مختلف تصمیم به وضع مالیات از بیت کوین گرفته اند، پول دیجیتال تأثیر چشمگیری روی اقتصادهای محلی دارد که این امر برای مؤسسه های مالی می تواند مثبت یا منفی باشد.

بیت لایسنس: یک نمونه ی ناموفق برای تنظیم مقررات

استفاده از مقررات مالی موجود برای بیت کوین نتیجه نمی دهد، زیرا تاثیر عکس به همراه خواهد داشت. مثال قابل تامل از چنین قانون گذاری را می توان در بیت لایسنس (BitLicense) نیویورک دید. به رغم تلاش هایی که متخصصان صنعت بیت کوین انجام دادند، یک نهاد مرکزی اقدام به تنظیم مقررات برای شرکت های مرتبط با بیت کوین را در نیویورک نمود که عمدتا توسط جامعه ی بیت کوین آمریکا بسیار سخت گیرانه و ناعادلانه بود.

نگرانی اصلی که بیشتر شرکت های بیت کوین با دریافت مجوز خواهند داشت این است که در چارچوب اجرای قوانین، لازم است که اطلاعات مشتری به دولت فدرال نیویورک داده شود. بسیاری از رهبران صنعت بیت کوین این را تجاوز به حریم خصوصی مشتریان می دانند و همین عامل موجب توقف خدمات بعضی شرکتها در ایالت نیویورک گردید.

اقدام برای دریافت مجوز، کارمزدی غیر قابل استرداد و برابر با ۵۰۰۰ دلار علاوه بر هزینه های قانونی که به بیش از ۲۰ هزار دلار می رسد، به دنبال دارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که تقاضا برای دریافت مجوز پذیرفته شود و شرکتهای بیت کوین ممکن است مجبور به ارائه ی جزئیات بیشتری درباره ی مدل تجاری با مشتریانشان به مسئولان دولتی شوند.

فراتر از همه دریافت این مجوز شامل بعضی قوانین ضد پولشویی می شود که در تضاد با مقررات فدرال هستند. همین طور شرکت های بیت کوین بیش از مؤسسه های مالی کنونی مورد نظارت و بازرسی قرار می گیرند، زیرا سوابق کلاهبرداری، فساد و سوء مدیریت درآمدهای مشتریان در آنها بسیار شایع است.

مقررات بیت کوین به قانونی ساختن پول دیجیتال کمک خواهد کرد، اما به نظر می رسد بیت لايسنس مثالی از نبایدهاست. الزامات قانونی موجود رشد بیت کوین را در نیویورک متوقف خواهد ساخت و هزینه های گزاف دریافت این مجوز در حال حاضر از توان بسیاری از شرکت ها خارج است.

برای تاسیس یک کسب و کار قانونی در نیویورک صرف مبلغ ۲۵ هزار دلار به نظر چندان زیاد نمی آید، اما بیشتر شرکت ها تصویری بلندمدت در ذهنشان دارند. هر چه شرکت ها از مقررات موجود بیشتر استفاده کنند، انگیزه ی سایر ایالت ها برای استفاده از این مقررات بیشتر خواهد شد. قانونی ساختن کسب و کار بیت کوین در تمامی ۵۰ ایالت در مجموع هزینه هایی برابر با ۱ میلیون دلار به دنبال خواهد داشت.

عدم پذیرش الزامات قانونی بیت لایسنس و توقف خدمات در نیویورک ارسال کننده ی یک پیام مهم است: مقررات بیت کوین گرایشی مثبت است، اما تلاش برای اعمال کردن چارچوب قدیمی خدمات مالی در شرکت های بیت کوین و متحمل ساختن هزینه های بالا برای شرکتها نتیجه ای نخواهد داشت.

قانون گذاری در کشورهای دیگر

سایر کشورهای جهان در زمینه ی قانون گذاری بیت کوین تا به امروز پیشرفت زیادی نداشته اند. برای نمونه، کشورهایی مانند هلند و فنلاند برای درآمدهای حاصل از سود سرمایه ی بیت کوین مالیات اعمال می نمایند، اما این کار تا زمانی ادامه می یابد که ابزارهای مشخص و قانونی برقرار باشد. کشورها به رویکرد آزادی کسب و تجارت تا زمانی که اتحادیه ی اروپا در مورد قانون گذاری بیت کوین نظر دهد، پایبند هستند. کشورهای آسیایی از سوی دیگر تالاش می کنند تا ارائه دهندگان خدمات پرداخت طرف سوم را از بیت کوین دور سازند. هیچ گونه قانون رسمی برای ممنوعیت بیت کوین در کشورهای آسیایی به جز ویتنام صادر نشده است.

با توجه به رشد خیره کننده ی قیمت بیت کوین و جلب توجه محققان بر فناوری زنجیره ی بلوکی در آینده ی نزدیک در زمینه ی مقررات بیت کوین و تأثیرگذاری آن روی استفاده از پول دیجیتال، شاهد تغییرات زیادی خواهیم بود. بحث میان قانون گذاران و متخصصان صنعت بیت کوین آغازی خوب داشته است، اما نمی توان مشخص کرد که کدام کشور در آینده بیت کوین را مجاز و کدام یک ممنوع خواهد ساخت.

بیت کوین در چه کشورهایی ممنوع است؟

قوانین بیت کوین

ممنوعیت بیت کوین

مقامات دولتی ویتنام رسما استفاده از بیت کوین را در کشور ممنوع کرده اند. قوانین موجود افرادی را که از بیت کوین استفاده می کنند، پیگیری می کند و مجازات های شدیدی برای آنها در نظر می گیرد.

این قوانین در بولیوی نیز اعمال می شود. بانک مرکزی این کشور رسما هر گونه پولی را که دولت محلی آن را تأیید نکرده باشد، ممنوع می کند. این مقررات علاوه بر بیت کوین، روی سایر پول های دیجیتال مانند داگ کوین، اتریوم، پیر کوین و فیدر کوین) نیز اعمال می شوند.

این سیاست در سال ۲۰۱۴ اجرایی شد و رسما اعلام گردید که استفاده از هر نوع پولی که دولت یا نهاد مسئول آن را تایید نکرده باشد غیرقانونی است. هیچ کدام از پول های دیجیتال توسط نهاد مرکزی کنترل نمی شوند، بنا بر این بولیوی ارتباطی با پول های دیجیتال نخواهد داشت.

کلمبیا کشور دیگر آمریکای جنوبی است که به بیت کوین نظر غیرقانونی دارد، اما هنوز آن را رسمی نکرده است. بیت کوین می تواند بر روی اقتصاد محلی، به ویژه کشورهایی که با مشکل تورم روبه رو هستند، تاثیر بگذارد. در کلمبیا مشخص نیست که آیا تراکنش های بیت کوین به صورت تجاری ممنوع شده یا این که خرید و فروش بیت کوین در بازارهای مبادلات ممکن نیست یا هر دو.

اکوادور در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت که به طور کامل بیت کوین را مانند سایر پول های دیجیتال غیر متمرکز ممنوع کند. با این حال مجلس اکوادور دستورالعملی را برای تولید پول جدید و متمرکز خودشان عرضه داشت. مقامات دولتی مجاز به پرداخت با پول الکترونیک هستند، بنا بر این باید دید که در آینده این پروژه چگونه خواهد بود.

ایسلند دیدگاهی نسبتا متفاوت نسبت به ممنوعیت بیت کوین دارد. استفاده از بیت کوین به عنوان ابزار معامله در ایسلند و خرید و فروش آن در بازارهای خارجی مجاز نیست، زیرا به نظر دولتمردان نتیجه ی نهایی انتقال سرمایه به خارج کشور است.

قرقیزستان نسبت به بیت کوین اشتیاق چندانی ندارد. بانک مرکزی جمهوری قرقیزستان اعلام کرده که استفاده از بیت کوین یا سایر پول های دیجیتال طبق قوانین دولتی غیر مجاز است. تنها یک پول است که در این کشور قانونی معرفی شده و آن سم (SOM) است. و سایر کشورهای جهان در حال بررسی دقیق بیت کوین هستند تا تأثیر آن را روی اقتصاد محلی بسنجند. بیشتر کشورها در آینده بر اساس نحوه ی تشکیل چارچوب قانونی ممکن است بیت کوین را ممنوع کنند یا ترویج دهند.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .