آیا بیت کوین امن است؟

امنیت بیت کوین / عامل ایجاد امنیت در بیت کوین چیست؟ / نقش گره های بیت کوین / دفاع از بیت کوین در مقابل هکرها / هک کردن خدمات بیت کوین

امنیت بیت کوین

آیا بیت کوین امن است؟

آیا بیت کوین امن است؟ یکی از مهم ترین پرسش هایی که از من همیشه در سمینارها و دوره های آموزشی بیت کوین پرسیده می شود، همین است. دوستان می پرسند که آیا اکوسیستم نهایی این پدیده به اندازه ی کافی امن هست که در مقابل حملات هکرها و بدافزارها که به از بین بردن شبکه ی بیت کوین کمر همت بسته اند، دوام بیاورد.

پاسخ این پرسش مثبت است و گاهی نیز ما را غرق در اصطلاحات فنی می کند. این مقاله به اصول پایه می پردازد و توضیح می دهد که آیا بیت کوین امنیت دارد یا خیر و این که برای افزایش میزان امنیت بیت کوین چه راه حل هایی وجود دارد.

شبکه ی بیت کوین: مروری بر نحوه ی کار آن

باور اکثر رسانه ها این است که شبکه ی بیت کوین و پروتکل اصلی اش در سال های گذشته چندین بار هک شده اند و البته نمی توان منکر این حقیقت نیز شد. اما آنچه واقعیت دارد این است که خود شبکه ی بیت کوین هرگز به طور کامل هک نشده و با علمی که تا به امروز از روش ها و ابزارهای هک داریم، این کلیت شبکه قابل هک نیست.

در واقع متأسفانه این مصرف کنندگان بیت کوین بوده اند که طی سالها کوین هایی را از دست داده اند، اما هیچ کدام را نمی توان دلیلی بر نقص امنیتی و شکنندگی شبکه ی بیت کوین دانست. خدماتی که شرکت ها روی شبکه ی بیت کوین عرضه می کنند، مانند مراکز تبادل بیت کوین و ارائه دهندگان خدمات کیف پول، قربانی اقدامات امنیتی ضعیف خود می شوند. بالطبع با هک شدن خدمات یکی از این شرکت ها کاربران آنها کوین هایشان را از دست خواهند داد. مجددا تأکید می شود که این چنین حمله هایی هیچ ارتباطی با خود شبکه ی بیت کوین نخواهد داشت، زیرا شبکه ی غیر متمرکزی مانند بیت کوین را نمی توان هک کرد.

عامل ایجاد امنیت در بیت کوین چیست؟

چه چیز شبکه ی بیت کوین را به گونه ای ایمن می سازد که خیال ما را از سوی مهاجمان آسوده می نماید؟ بیایید با هم به این موضوع نگاهی دقیق تر بیندازیم:

  • بیت کوین یک شبکه ی غیر متمرکز است و در آن تمام کاربران اطمینان دارند که هیچ نقطه ی مرکزی و کانونی برای هک کردن پروتکل بیت کوین وجود ندارد. هر کدام از کاربران می تواند قربانی هک شود، اما تأثیری بر روی شبکه نخواهد داشت. حتی اگر تمامی کاربران در آمریکا در یک لحظه هک شوند، شبکه ی بیت کوین بدون آسیب باقی می ماند و کار عادی خود را انجام می دهد.
  • شبکه ی بیت کوین از رمزنگاری بسیار قدرتمندی برای تضمین یکپارچگی و عدم دستکاری و ترتیب زمانی زنجیره ی بلوکی و تراکنش های مرتبط با آن استفاده می کند. این رمزنگاری از نظر تئوری قابل هک است، اما برای این کار باید از تمام ابررایانه های موجود امروز استفاده کرد و سالها وقت صرف کرد تا شاید فرصت اندکی برای نفوذ به شبکه پیدا شود.
  • هر کدام از آدرس های کیف پول بیت کوین تحت حفاظت یک کلید خصوصی است که هر زمان تراکنشی در حال انجام گرفتن باشد، بدان نیاز خواهد بود. کاربران می توانند نرم افزار کیف پول بیت کوین را بر روی رایانه یا تلفن همراهشان نصب کنند و تنها صاحبان کلید شخصی شان باشند و تا زمانی که دستگاه تلفن یا رایانه شان مورد حمله قرار نگیرد هیچ کس از آن کلید اطلاع نخواهد یافت.
  • استخراج و خلق بیت کوین های جدید یا همان معدن کاوی از طریق سیستمی انجام می شود که تأیید کننده یا ردکننده ی انتشار تراکنش ها در شبکه ی بیت کوین از طریق الگوریتم های پیچیده ی محاسباتی است. سخت افزار مخصوص این کار نیز لازم است و مقدار بیت کوین استخراج شده توسط سخت افزار ماهیانه افزایش خواهد یافت. به علاوه غیر متمرکز بودن در این جا نقش مهمی ایفا می کند، زیرا معدن کاوان بیت کوین زیادی در سرتاسر جهان به طور پراکنده وجود دارند. هیچ دولتی نیز نمی تواند جلوی خلق بیت کوین ها را بگیرد، زیرا نقطه ی کنترل مرکزی و مشخصی وجود ندارد.

نقش گره های بیت کوین (Nodes)

یک گره بیت کوین نرم افزار کلاینت بیت کوین را نصب می کند، اما خودش هیج کوینی را دریافت یا منتقل نمی کند؛ مگر این که صاحب آن تصمیم دیگری بگیرد

کاربران بیت کوین تنها عامل ایجاد امنیت شبکه ی بیت کوین نیستند. طی سال های گذشته، گره های بیت کوین ویژه و تمام وقتی به شبکه افزوده شده تا بتوانند تراکنش های جدید بیت کوین را دریافت نمایند و به سایر کاربران و گره ها در شبکه منتقل کنند. انجام دادن این کار جنبه ی غیر متمرکز بودن بیت کوین را به سطحی بالاتر سوق داده است.

هر گره بیت کوین دستگاهی مانند رایانه، تلفن همراه یا حتی دستگاه های کوچک است که از نخستین بلوک ایجاد شده در سال ۲۰۰۹ را در خود جای داده و به نوعی میزبان زنجیره ی بلوکی بیت کوین است. بلوک ابتدایی، نخستین بلوک داده ای در شبکه ی بیت کوین بود که به ساتوشی ناکاموتو با ۵۰ بیت کوین هدیه داده شد. از آن زمان به بعد کاربران بیت کوین توانستند بیت کوین های زیادی را استخراج کنند و تراکنش های بیت کوین را در سرتاسر جهان منتشر نمایند.

یک گره بیت کوین نرم افزار کلاینت بیت کوین را نصب می کند، اما خودش هیج کوینی را دریافت یا منتقل نمی کند؛ مگر این که صاحب آن تصمیم دیگری بگیرد. این گره ها منابعی مازاد برای ذخیره ی تمام زنجیره ی بلوکی هستند تا بدین صورت بتوان یکپارچگی، بی طرفی و ترتیب زمانی تمامی تراکنش های بیت کوین را میان بلوک ابتدایی و بلوک کنونی بررسی و تأیید کرد. (اطلاعات بیشتری در مقاله زنجیره ی بلوکی ارائه نمودیم.)

راهبری یک گره بیت کوین به صاحب آن با بیت کوین های اضافه پاداش نمی دهد، بلکه تنها هدف گره بیت کوین تقویت شبکه است. در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار گره بیت کوین در حال فعالیت هستند که هر روز تعداد آنها بیشتر نیز می شود.

دفاع از بیت کوین در مقابل هکرها

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، شبکه ی بیت کوین فناوری ایمنی است که حتی قدرتمندترین رایانه ها یا هکرهای جهان توان هک کردن آن را ندارند. رمزنگاری، روشی برای برقراری روابط ایمن با طرف سوم در دنیای مجازی است که در آن از کدهای مخفی بسیار طولانی و غیرقابل حدس زدن استفاده می شود. اگر رمزنگاری به درستی انجام شود، سیستم کاملا امن خواهد شد.

در سال های اخیر، نحوه ی عملکرد بیت کوین با سوء برداشت هایی از سوی رسانه ها مواجه شده است. بر خلاف تصورات رایج، بیت کوین توسط یک فرد با یک قدرت مرکزی هدایت نمی شود و چیزی به عنوان رئیس با مدیر عامل بیت کوین وجود ندارد. هر کدام از کاربران دارای نقش تکمیلی در شبکه ی بیت کوین هستند و همه ی آن ها از جایگاه یکسانی برخوردارند. در نتیجه حمله به این شبکه برای هکرها هدفی بی فایده خواهد بود.

تلاش برای هک کردن شبکه ی بیت کوین مانند تلاش برای هک کردن اینترنت است. هیچ راهی برای این کار وجود ندارد. اینترنت و بیت کوین هر دو غیر متمرکز هستند و زمانی که برای بخشی مشکلی ایجاد شود، شبکه آن را دور می زند و به کار خود ادامه می دهد. در مورد بیت کوین نیز به همین منوال خواهد بود.

عدم وجود نقطه ی مرکزی بدان معنی است که هیچ دکمه ی خاموش روشنی برای خود شبکه ی بیت کوین وجود ندارد. شبکه در سرتاسر جهان گسترده است و غیر ممکن است که همه ی دستگاه ها یا رایانه های متصل به شبکه ی بیت کوین به طور همزمان خاموش شوند. حتی دولت ها نیز توان این کار را ندارند. مقامات دولتی ممکن است در زمینه ی مصرف بیت کوین در برخی از کشورها قوانینی را وضع کنند، اما این به معنی تغییر کاربرد بیت کوین در سایر بخش های جهان نیست.

همچنین دیگر انگیزه ای برای هک کردن شبکه ی بیت کوین وجود ندارد، زیرا سودی عاید هکرها نخواهد شد. تمامی بلوک های پیشین شبکه شامل بیت کوین هایی می شوند که در میان سایر کاربران بیت کوین منتشر شده اند و هیچ فرصتی برای تغییر آن حقیقت وجود ندارد. با استخراج هر کوین جدید حتی اگر شبکه ی بیت کوین نیز هک شود (که غیرممکن است)، مستقیما به هکرها نخواهد رسید.

شبکه ی بیت کوین به خودی خود یک شگفتی محسوب می شود، زیرا یک امنیت مالی فراهم می آورد که تا به حال جایی سراغ نداشته ایم. جدا از این امنیت فوق العاده، شبکه ی بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی که در قلب بیت کوین قرار دارد و بدان قدرت می دهد – حرفهای زیادی برای گفتن دارد که ما هم اکنون از کشف و درک آن قاصریم و این دلیل نگرانی همراه با کنجکاوی و شوق ما برای آینده است. برای درک کامل شبکه ی بیت کوین و قدرت فناوری محوری آن به زمان بیشتری نیاز است. متخصصان در مورد احتمالات آتی و نحوه ی پیشرفت و ارتقای آنها دیدگاه های متفاوتی دارند پیشگیری از یک حمله همیشه بهتر از جبران خسارات ناشی از حمله است.

هک کردن خدمات بیت کوین

امنیت بیت کوین

هک کردن ارائه دهندگان خدمات بیت کوین سودآورتر از هدف گیری خود شبکه خواهد بود.

بی شک همیشه امکان هک شدن پلتفرم های ارائه دهنده ی خدمات مختلف مبتنی بر بیت کوین وجود دارد. دلیلش نیز ساده است: جدا از مفهوم غیر متمرکز بودن، بیشتر خدمات بیت کوین (بر خلاف خود شبکه ی بیت کوین) به یک یا چند سرور مرکزی تکیه دارند.

وقتی هکرها یک نقطه ی مرکزی را هدف حمله قرار می دهند، قطع یکی از خدمات بیت کوین ساده تر از حمله به کل شبکه ی بیت کوین خواهد بود حتی اگر خدمات بیت کوین مورد نفوذ هکر قرار بگیرد، روی شبکه ی بیت کوین تأثیری نخواهد داشت، زیرا این خدمات ارتباطی با شبکه ی اصلی ندارند.

ارائه دهندگان خدمات بیت کوین از زنجیره ی بلوکی برای اجرا و کنترل تراکنش ها استفاده می کنند، اما آنها مستقیما روی خود زنجیره ی بلوکی تأثیر نمی گذارند. بعضی افراد تصور می کنند که اگر یک بازار مبادلات بیت کوین مانند کوین بیس هک شود، ارتباط آنها با زنجیره ی بلوکی شبکه ی بیت کوین را آسیب پذیر می کند. اما این چنین نیست، زیرا بازارهای مبادلات بیت کوین خدماتشان را در لایه ای دیگر روی زنجیره ی بلوکی به روشی متمرکز ارائه می دهند.

در حقیقت هیچ ارتباط مستقیمی میان شبکه ی بیت کوین و خدمات بیت کوین در دنیای امروز وجود ندارد. تنها روابط میان کاربران و زنجیره ی بلوکی به واسطه ی کیف های پول بیت کوین است. روابط مستقیم و تغییر در زنجیره ی بلوکی بیت کوین برای کاربران بیت کوین غیرممکن است، به همین دلیل است که با هک شدن هر کدام از کاربران هیچ گونه خللی در شبکه ی بیت کوین ایجاد نمی شود. این قانون در مورد خدمات بیت کوین نیز اعمال می شود، زیرا أنها لایه ی سطحی شبکه ی بیت کوین بدون تأثیر مستقیم روی روش عملکرد شبکه هستند. تمام کاری که شرکت های ارائه دهنده ی خدمات بیت کوین انجام می دهند، انتشار برخی انواع تراکنش ها در شبکه ی بیت کوین است. اما اگر این تراکنش ها متوقف گردند و هرگز منتشر نشوند، شبکه ی بیت کوین مانند قبل به فعالیت خود ادامه می دهد.

هسته ی شبکه ی بیت کوین از هیچ عامل خارج از دامنه ی شبکه تاثیر نمی پذیرد. تنها اگر شبکه ی بیت کوین مورد نفوذ قرار بگیرد و ۵۱ درصد تغییر کند، مشکل ایجاد خواهد شد. با در نظر گرفتن ایمنی قدرت پردازش رایانشی شبکه، رسیدن به ۵۱ درصد تقریبا غیر ممکن است.

شایان ذکر است که هک کردن ارائه دهندگان خدمات بیت کوین سودآورتر از هدف گیری خود شبکه خواهد بود. برای مثال، بازار مبادلات بیت کوین جایی است که در آن مشتریان برای بیت کوین سرمایه گذاری می کنند، بنا بر این هدفی ارزشمند برای هکرها محسوب می شود تا به بخشی از پول سرمایه گذاری شده دسترسی یابند. طی سال ها بازارهای بیت کوین متعددی قربانی این حملات شده اند و دلیلش نیز صرفا ضعف امنیتی بوده است.

مهم نیست که چه تعداد خدمات و عرصه های خدماتی بیت کوین تا به امروز قربانی حملات سایبری شده اند؛ باید همیشه به خاطر داشت که خود زنجیره ی بلوکی تأثیری نپذیرفته است. مادامی که حتی یک کاربر نرم افزار بیت کوین را بر روی دستگاهی اجرا کند، زنجیره ی بلوکی ادامه خواهد داشت و بدون آسیب پیش خواهد رفت. هر روزی که از عمر بیت کوین می گذرد، دستگاه های بیشتری قابلیت نصب کلاینت بیت کوین را خواهند داشت و از این طریق شبکه ی بیت کوین بیش از پیش ایمن می گردد.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *