بیت کوین نه تنها یک ارز، بلکه یک فن آوری است

فن آوری بیت کوین

انتقال ارزش بطور سنتی یک فرایند آهسته و بسیار دستی و انسانی بوده است. در اصل، بیت کوین پروتکلی برای ایجاد یک اجماع توزیع شده است. این پروتکل اجازه می دهد تا انتقال ارزش را به صورت ایمن در مسیری غیر قابل اعتماد داشته باشیم. بیت کوین یک سکوی (platform) باز برای پول است، اما تنها به پول محدود نمی شود. بیت کوین و پروتکل های مشابه آن می توانند دارایی های دیجیتال را نیز منتقل کنند.

این فناوری ارزان تر و سریع تر از اغلب گزینه های جایگزین دیگر بوده، و می تواند برای کاربردهای جدید ایجاد فرصت نماید. انتقال دیجیتالی ارزش باعث به کارگیری قراردادهای هوشمند می شود. قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که تفسیر و مداخله انسان را برای تکمیل نیاز ندارند؛ حل وفصل و تسویه آنها بطور کامل توسط یک برنامه کامپیوتری انجام می شود. قراردادهای هوشمند قراردادهایی بر اساس ریاضیات بوده و در تضاد با قوانین مبتنی بر قانون هستند. انتقال دیجیتالی ارزش، باعث باز شدن درب ها برای کاربردهای جدید می شود، که در آن قراردادهای هوشمند استفاده می شوند. یکی از چنین کاربردها عوامل خود مختار هستند. این عوامل نباید با هوش مصنوعی اشتباه گرفته شوند. این عوامل برنامه های کامپیوتری ساده ای هستند که برای یک کار خاص ایجاد شده اند. برای نمونه می توان از برنامه های کامپیوتری که بر روی ابر اجرا شده که فضاهای ذخیره سازی را به کاربران نهایی اجاره و سرویس های اشتراک فایل را پیشنهاد می دهند نام برد. تاکنون برنامه های کامپیوتری نمی توانستند ارزش را نگه داری کنند، یا یک برنامه کامپیوتری نمی توانست یک حساب بانکی را به نام خودش باز کند.

با مقدمه ای که از بیت کوین گفته شد، برنامه های کامپیوتری می توانند حساب های بانکی خود را ایجاد کرده، وجوه خود را کنترل کنند، و به عقد قراردادهای هوشمند – با ارائه دهندگان خدمات ابری – اقدام کرده و فضاهای ذخیره سازی و قدرت محاسباتی شان را به دیگران اجاره دهند. بطور مشابه، یک عامل خود مختار بطور مستقل می تواند با کاربران نهایی وارد یک قرارداد هوشمند شود. عامل خودمختار می تواند این قرارداد هوشمند را حل وفصل نموده و پرداخت ها را به واحد بیت کوین، به ارائه دهنده خدمات ابری انجام داده و وجوه را از کاربران نهایی به بیت کوین دریافت کند. برخی از این ایده ها ممکن است عملی نباشند. اما شاید برخی از آنها بتوانند به یک جریان اصلی تبدیل شوند. یک سیستم غیر متمرکز، زمین آزمون مناسبی برای ایده های جدید است و نوآوران، دیگر لازم نیست کسی را قانع کنند تا ایده های آنان را سعی و خطا کنند. همچنین یک سیستم غیر متمرکز، نوآوری های بدون داشتن مجوز را عملی می سازد.

بیت کوین می تواند تبدیل به سکویی خوب برای نوآوری های مالی شود.

رابط های کاربردی برنامه نویسی بیت کوین، برای پول و ارز از اولین کاربردها هستند. بیت کوین می تواند به عنوان سکویی باز برای تبادل ارزش استفاده شود، به همان نسبت که اینترنت سکویی باز برای تبادل اطلاعات است. بیت کوین را می توان به عنوان پروتکلی در بالای برنامه های کاربردی ساخته شده همانند ای میل، مرورگر وب یا انتقال همزمان مکالمه ها بر روی یک شبکه داده که در بالای پروتکل اینترنت و نیز کنترل نقل و انتقالات ساخته شده اند مورد استفاده قرار داد. این همان جایی است که بیشتر هیجانات در اطراف بیت کوین و فن آوری های مرتبط با آن شکل می گیرد. صرف نظر از این که بیت کوین در آینده به عنوان ارز تلقی خواهد شد یا نه، فن آوری نشان داده است که بسیاری از کاربردها هم اکنون ممکن بوده و نوآوران به مسیرشان با ارایه ایده های جدید ادامه خواهند داد.

بیت کوین می تواند تبدیل به سکویی خوب برای نوآوری های مالی شود. یکی از مهم ترین نقطه نظرهای اقتصادی رونالد کوز در مقاله «طبیعت بنگاه ها»، فاکتور هزینه های بالای تراکنش ها در ایجاد بنگاه هاست. اگر هیچ هزینه ای برای تراکنش وجود نداشته باشد، یک کارآفرین می تواند اقدام به عقد قرارداد برای هر گونه کالایی در بازار آزاد کرده و این نیز به نوبه خود می تواند کارا باشد. یک بازار کارا همیشه به بهترین قیمت برای آن کالا می رسد. با این حال، هزینه های تراکنش همانند جمع آوری اطلاعات، چانه زنی، سیاست گذاری قراردادها، حفظ اسرار و غیره، می تواند بخش قابل توجهی از هزینه کل قرارداد را در حاشیه بازار داشته باشد. به همین دلیل، یک کارآفرین برای هدایت و مدیریت منابع، مجبور است عملکرد خود را با هزینه کمتری نسبت به مبادلات بازار به دست آورد. این اجبار ریشه در این حقیقت دارد که اگر او در انجام این کار با شکست مواجه شود، همیشه امکان بازگشت به بازار آزاد وجود دارد؛ بنابراین ارزان تر آن است که کارآفرین کارمندانی را برای تولید محصول به صورت داخلی استخدام نماید و یک شرکت را راه اندازی کند. هزینه های معامله و تراکنش همیشه در کالاهای عمومی و اقدامات دولت مؤثر بوده است. دستیابی به موفقیت فن آوری بیت کوین فرصتی طلایی را با هزینه های ورود کمتر و حمایت از قراردادها (که از طریق قراردادهای هوشمند موجب شده است) به وجود آورده است. در نتیجه، قراردادهای کاراتر بیشتر دارای پتانسیل لازم برای تغییر اقدامات شرکت ها و دولت ها هستند.

به پایان مقاله «فن آوری بیت کوین» رسیدیم. در مقاله های آینده به توضیحات بیشتر در خصوص فن آوری بیت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *