فناوری بیت کوین / هدف بیت کوین چیست / کابردهای بیت کوین

شفافیت در فناوری بیت کوین

بزرگ ترین مزیتی که بیت کوین دارد، تراکنش های کاملا شفاف آن است. این نظام معاملاتی نوآورانه بر پایه ی یک فناوری به نام بلاک چین (زنجیره ی بلوکی) اجرا می شود.

برای افراد و شرکت هایی که از شفافیت اجتناب می کنند برای مثال، به منظور فرار از مالیات – شفاف سازی بیت کوین می تواند یک معضل باشد. با این حال نه تنها زنجیره ی بلوکی به عنوان دفتر کل غیر متمرکز و عمومی برای تمامی تراکنش های مالی در شبکه ی بیت کوین عمل می کند، بلکه می تواند به منظور برآورده کردن نیازهایی مانند ذخیره ی فایل، مالکیت دارایی، مبادله ی دارایی یا حتی تایید فرایند تولید دارو به کار رود. امکانات و پتانسیل های زنجیره بلوکی بسیار دامنه دار و گسترده است و تنها مرزهای خلاقیت انسانی است که محدوده ی کاربردهای آن را تعیین خواهد کرد.

برای افراد و شرکت هایی که از شفافیت اجتناب می کنند برای مثال، به منظور فرار از مالیات – شفاف سازی بیت کوین می تواند یک معضل باشد.

تمرکز اصلی بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی همیشه در حوزه ی مالی بوده است. با وجود این که بیت کوین به شما به صورت تقریبا رایگان امکان ارسال پول به هر کسی را در جهان می دهد و می توانید روند پرداخت به دریافت کننده را دنبال کنید، اما باز برای همه این گزینه ی ایده الی نیست. به همین دلیل است که باید همیشه در ذهن داشت که بیت کوین چیزی فراتر از یک روش پرداخت محسوب می شود. برای مثال، شما می توانید مالکیت خودروی خود را در زنجیره ی بلوکی قرار دهید و زمانی که بلوک با داده هایتان مرتبط شد و تأیید گردید، به آن برچسب زمانی می زنید. حتی اگر بخواهید آن ماشین را بفروشید، به صورت دیجیتالی می توانید مالکیت را با ارسال آن به هر کس دیگر در زنجیره ی بلوکی بیت کوین انتقال دهید و وقتی انتقال مالکیت در شبکه تکمیل و تایید شد، مالک جدید می تواند به طور رسمی و قانونی در مورد مالکیت آن ماشین ادعا کند. هیچ نوع کاغذبازی و بروکراسی نیاز نیست، تنها تبادل رمزهای عبور و ارسال دارایی دیجیتال که خودرو را نشان می دهد، لازم خواهد بود.

همه مشتریان تمایل ندارند جزئیات مالی خود را بر روی دفتر کل انتشار دهند. این موضوع قابل درک است، اما باید به خاطر داشته باشید که در شبکه ی بیت کوین همه ی کاربران گمنام هستند و دلیلی برای این نگرانی وجود ندارد، زیرا کسی شما را نخواهد شناخت. آنچه همه می توانند ببینند آدرس های کیف پول است. ادرس کیف پولتان آن چیزی است که به تراکنش متصل است و جالب است بدانید که در این آدرس نشانه ای از نام یا مکان زندگی وجود ندارد.

زیرساخت ها و سازوکارهای مالی کنونی در مورد نحوه ی ذخیره سازی ارزش بیت کوین سکوت کرده اند و هیچ نظری ارائه نمی دهد. اما در سیستم مالی کنونی شما پول هایی که در حساب خود پس انداز کرده اید، برای شماست و در قالب فهرستی از اعداد نشان داده می شوند که بانک آنها را متعلق به شما می داند. اما همه میدانند که بانک ها از پولتان برای به دست آوردن پول بیشتر استفاده می کنند، با این حال شما هیچ کاری نمی توانید انجام دهید، چون دقیقا نمی دانید بانک چه کار می کند. تمام چیزی که شما میدانید این است که بانک ها با پولتان بازی می کنند و اگر در این بین از پولتان چیزی کسر شود، دولت جبران خواهد کرد. یا به بیان دقیق تر، بانک ها همیشه در نگهداری پول های سپرده گذاران خود مسئولانه عمل نمی کنند و گاهی بخش مهمی از سپرده ها را در قالب وام ها و تسهیلاتی که ارائه می دهند نمی توانند وصول نمایند، از این رو، مشتریان بانک ها با واریزها و سپرده گذاری های هر روز خود از ورشکستگی بانک ها جلوگیری می کنند.

کارمزدهای اندک

اگر هیچ چیز مثبتی در مورد بیت کوین برای افراد وجود نداشته باشد، این موضوع را نمی توان رد کرد که تراکنش های بیت کوین اغلب با کارمزدهای بسیار پایین یا حتی صفر برای انتقال پول در سطح بین المللی انجام می شوند. این ویژگی به نوعی در رقابت با زیرساخت ها و سازوکارهای مالی سنتی است که برای انجام دادن نقل و انتقالات بین المللی برای مبالغ کم تا بیش از ۵۰ دلار نیز کارمزد دریافت می شود یا مؤسسه هایی مانند وسترن يونيون گه کارمزدشان بر اساس مقدار و محل ارسال پول متفاوت است. البته فلزات گرانبها نیز می توانند به عنوان روشی برای انتقال ارزش در فراسوی مرزها به کار روند، اما انتقال طلا و نقره خود همراه با پرداخت هزینه های گمرک و قانونی همراه است که گاه هزینه های آنها بیشتر از روش های مطرح شده می باشد.

این جاست که بیت کوین تأثیر جهانی خود را به ویژه در بازار حواله ی پول در سطح بین المللی نشان می دهد. به ویژه در کشورهایی که داشتن حساب بانکی یا کارت بانکی مشکل است، بیت کوین می تواند به عنوان یک راه حل تازه ی پرداخت برای شهروندان مطرح شود که قابلیت تبدیل شدن به هر ارز محلی را دارد.

ایرانیان به دلیل مواجهه با تحریم های بانکی بین المللی به خوبی می توانند از بیت کوین برای پرداخت های بین المللی خود استفاده نمایند.

کارمزد پایین که در قسمت قبل اشاره شد، در مورد افرادی که بیت کوین را دریافت می کنند نیز صادق است، زیرا کارمزد هر تراکنش باید توسط هر دو طرف پرداخت شود. بنابراین بیت کوین روش های بسیاری را برای کاهش هزینه های سربار شرکت ها عرضه می کند، به ویژه زمانی که آنها باید حقوق کارکنان خود را که در کشورهای مختلف کار می کنن بپردازند. همچنین سیستم پرداخت بیت کوین تاخیرهای مرسوم در پرداخت ها را که پیش تر از یک هفته با هفته ها تسویه ی آن طول می کشید، از بین می برد.

تراکنش های بیت کوین اغلب با کارمزدهای بسیار پایین یا حتی صفر برای انتقال پول در سطح بین المللی انجام می شوند.

بزرگ ترین جریان انتقال پول از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، نه سرمایه گذاری خارجی است و نه کمک های مالی بین الملل بلکه حواله هایی است که کارگران و کارکنان خارجی از کشور محل کار خود به سرزمین مادریشان برای خانواده های خویش می فرستند. حجم بازار این تبادل مالی سالانه بالغ بر ۶۰۰ میلیارد دلار می باشد که در حال افزایش نیز است.

انالی دومینگو یک خانه دار فیلیپینی است که در تورنتوی کانادا به کار مشغول است و هر ماه پس از دریافت حقوقش با مقداری پول نقد راهی دفتر وسترن یونیون محل اقامت خودش می شود تا پولی را برای خانواده ی خود در مانیل فیلیپین حواله کند. این کار برای آنالی ۱۰ درصد هزینه دارد و حواله ی او در نهایت بین چهار تا هفت روز زمان نیاز دارد که به دست خانواده برسد و البه خانواده ی او دقیق نمی داند که زمان رسیدن پول کی خواهد بود. اما شش ماه پیش، آشنایی آنالی با اپلیکیشنی به نام «ابرا» تجربه ی راحت تر و سریع تری را در حواله ی پول برای او رقم زد. آنالی اپلیکیشن مبتنی بر زنجیره ی بلوکی به نام ابرا را نصب کرد و از طریق تلفن همراه خود ۳۰۰ دلار برای مادرش در فلیپین منتقل نمود. این پول، مستقیم به کیف پول مادر منتقل شد. سپس مادر آنالی اپلیکیشن را چک می کند و در می یابد که صفحه ای شبیه به اوبر دارد. این صفحه افرادی را نشان می دهد که در نزدیکی او قرار دارند و آماده اند تا پول او را به پزو (پول رایج فلیپین) تبدیل کنند. او یکی از آنها را برمی زیست و درست هفت دقیقه بعد یک نفر در مقابل ورودی خانه اش معادل 300 دلار، پزوی فیلیپین را به وی می پردازد. تمامی این فرآیند تنها 7 دقیقه طول کشید و کارمزد پرداخت فقط ۲ درصد بود.

ارتقای پروفایل بیت کوین

از دیدگاه بسیاری افراد، مفهوم بیت کوین بسیار غنی است و حول محور فناوری زنجیره ی بلوکی می چرخد. اما برای استفاده از بیت کوین نیاز نیست که تمام پیچیدگی های فنی بیت کوین را بدانیم. تنظيم کیف پول بیت کوین نیازمند نصب نرم افزاری بر روی رایانه یا اپلیکیشین آن بر روی موبایل است همین کافی است و دیگر چیز خاصی نیاز نیست بدانید. کار با کیف پول بیت کوین از تاکسی گرفتن با اپلیکیشن اسنپ نیز ساده تر است.

هنوز افراد زیادی وجود دارند که تا به حال حتی نام بیت کوین را نشنیده اند. و اگر شنیده باشند نیز ممکن است علاقه ای به آن نداشته باشند. در نتیجه در رابطه با مفهوم بیت کوین آموزش اندکی صورت گرفته و همین امر باعث شده که تحلیلگران آن را «فناوری آینده» بنامند. البته هر اندازه که فعالان عرصه ی اکوسیستم بیت کوین بتوانند دیگران را به استفاده از آن در تراکنش هایشان ترغیب کنند، بیت کوین بیشتر رشد خواهد کرد و آگاهی از آن در سطح جوامع گسترش خواهد یافت.

تا زمانی که اقدامات آموزشی مرتبط با بیت کوین افزایش نیابد، هرگز شاهد رشد کاربرد آن نخواهیم بود. این فناوری در حال حاضر کاملا آماده است و هزاران شرکت بر روی جوانب مختلف آن کار می کنند. زمان آن رسیده که عموم مردم در کوچه و خیابان از مزایای بیت کوین و چرایی علاقه شان به آن بگویند.

اعتماد

یکی از عناصر اصلی هر نوع فناوری پرداخت، اعتماد به آن است. اگر به بانکتان اعتماد نداشته باشید، هرگز از حساب بانکی یا کارت بانکی آن استفاده نخواهید کرد و تصمیم می گیرید پولتان را در کشوی میزتان نگهداری کنید. در مورد بیت کوین نیز همین طور است: اگر به آن اعتماد نداشته باشید، به همان سازوکارهای مالی سنتی که به آن عادت کرده اید، متکی خواهید ماند. در واقع «شيطان زمانه» اصطلاح بهتری برای سازه های مالی موجود است. بخش مرتبط با اعتماد به فناوری مدرن از منظر تغییر دیدگاه را مطالعه کنید.

با درنظر داشتن عناوینی که در مورد بیت کوین و کلاهبرداری ها، هک شدن ها، خدمات غیر قانونی و بسیاری موارد دیگر وجود دارد، مسئله ی اعتماد نسبت به بیت کوین یک چالش بسیار بزرگ است. به جای این که صرفا اعتماد به ارزش اقتصادی بیت کوین را در نظر بگیریم، مسئله ی مهم تر این است که به کلیت شبکه ی بیت کوین اعتماد داشته باشید. این شبکه شامل تمامی خدمات، شرکت ها، بسترهای معدن کاوی و کاربران موجود به علاوه ی کاربرانی است که در آینده به شبکه ملحق خواهند شد.

بیت کوین در مراحل ابتدایی رشد قرار دارد. در حال حاضر تنها کمی بیش از شش سال است که بیت کوین کاربردی شده است. و دیگر پرداخت، پذیرش آن به کندی صورت می گیرد و با تنوعی بسیار بالا از جانب رقبا همراه است. یکی از موضوعاتی که مردم تمایل به فراموش کردنش دارند، این است که بیت کوین الزاما جایگزین روش های کنونی پرداخت نیست، بلکه قرار است نشان دهد که چگونه می توان کارها را به صورت متفاوت و به سیاقی شفاف تر انجام داد.

در جهان غرب مشتریان گزینه های دیگری نیز برای پرداخت هزینه ی کالا ها و خدمات دارند. کارت های بانکی، کارت های اعتباری و حتی انتقالات بانکی معمولا برای پرداخت استفاده می شوند و پول نقد به آرامی کنار گذاشته می شود.

اما چه می شود اگر بانک تصمیم بگیرد که میزان خرج کردن پول مشتریان خود از کانال های مختلف را محدود نماید؟!

مؤسسه های مالی کنونی تلاش بی حد و حصری می کنند تا حتی المقدور سپرده های شما را در بانک خود نگه دارند. بدین ترتیب می توانند آن را به دیگران وام دهند و سود دریافت نمایند. این یکی از دلایل پشت پرده ی طولانی بودن مدت زمان انتقال و رسیدن پول به مقصد است، زیرا بانک خواستار برداشت کارمزد خود تا حد امکان است. یکی از دلایل دیگر که باعث کندی ذاتی کارهای بانکداری می شود، شبکه ی سوئیفت است. با وجود این که سپا اروپایی (منطقه ی پرداخت های یورو) انتقالات را در میان کشورهای اروپایی سریع تر ساخته، اما عملکرد حقیقی به نحوه ی اجرای سیستم توسط هر یک از بانک ها وابسته خواهد بود.

تنها یک روش برای تغییر سیستم کنونی وجود دارد و آن اتحاد همگانی برای تغییر است. آیا نمی خواهید ببینید پولتان در دفتر کل عمومی ذخیره شده و همیشه در دسترس است و می توانید بدون هیچ تاخیر و کارمزدی به هر نقطه ای از جهان آن را ارسال کنید؟ اگر پاسخ بله است، بیت کوین ارزش بررسی را دارد.

فناوری بیت کوین

اگر به دنبال درک واقعیت بیت کوین هستید و بدون تعصب اطلاعات موجود را بررسی کنید، می توانید در مورد اعتماد یا عدم اعتماد به پول مجازی یک تصمیم منطقی بگیرید.

با این که اطلاعات بسیاری وجود دارند که شما می توانید از طریق آنها میزان اعتماد به بیت کوین را بسنجید، با این حال هیچ کس به شما نخواهد گفت که از همان ابتدا باید به بیت کوین اعتماد کامل داشته باشید. اگر به دنبال درک واقعیت بیت کوین هستید و بدون تعصب اطلاعات موجود را بررسی کنید، می توانید در مورد اعتماد یا عدم اعتماد به پول مجازی یک تصمیم منطقی بگیرید.

اعتماد به فناوری بیت کوین

اعتماد مسئله ای است که امروزه مصرف کنندگان به آسانی در مورد آن به جمع بندی می رسند. ما به بیشتر خدماتی که حتی آنها را تجربه نکرده ایم، ناآگاهانه اعتماد می کنیم. رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و اینستاگرام اطلاعات زیادی را به ما منتقل می کنند که همگی آنها را با آغوشی باز می پذیریم. چرا؟ زیرا کاملا به آنها اعتماد داریم و سریعا آنها را با دوستان و اعضای خانواده به اشتراک می گذاریم.

اما نمی دانیم که این شرکت ها با داده های ما چه کارهایی انجام میدن وقتی حساب کاربری خود را می سازیم، بدون مطالعه مقررات و شرایط را می پذیریم. این مقررات معمولا حاوی نکته هایی مانند به اشتراک گذاری داده ها با طرف های سوم برای تبلیغات و سایر اهداف هستند.

البته همین کسانی که چشم بسته به گوگل، فیسبوک، اپل و بقیه اعتماد می کنند، نسبت به بیت کوین موضع منفی دارند. این تمایز اصلی میان خدماتی است که با حوزه ی مالی سرو کاری ندارند در مقایسه با خدماتی که در دنیای مالی عرضه می شوند. ماهیت انسان به گونه ای است که به هر چیز جدید یا تغییر تازه مظنون است، زیرا ما علاقه ی چندانی به تغییر امور جاری نداریم.

ریسک و نوسان پذیری

این یک ابزار مالی است که همانند هر روش پرداخت دیگری ریسک های خود را دارد. با این حال استفاده از بیت کوین ریسک های متفاوتی از روش های پرداخت سنتی دارد. بخشی از آن ناشی از نوسانات قیمتی آن است که البته همه ی ارزها روزانه دچار نوسان می شوند. ولی بیت کوین گاهی شاهد نوسانات بسیار شدیدی می شود. در همین سال ۲۰۱۷ تا ماه آگوست، بیت کوین نزدیک به ۴۰۰ درصد رشد قیمت داشته است.

بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی ریسکهای زیادی را که روش های سنتی پرداخت در معرض آن قرار دارند، کاهش داده است. امکان بازپرداخت وجود ندارد، کلاهبرداری به دلیل شفاف سازی کم می شود و هزینه های تراکنش نیز در مقایسه با کارت های اعتباری، انتقالات مستقیم یا خدمات ارزی بسیار ناچیز است.

البته نمی توان گفت که بیت کوین هیچ ریسکی ندارد. این نوعی جدید از فناوری است که بخشی از یک ایدئولوژی و بخش دیگر آن یک روش پرداخت است. این فناوری در ابتدای راه قرار دارد و پیوسته در حال پیشرفت است. ما به دنبال شناسایی موارد بالقوه ی کاربرد فناوری زنجیره ی بلوکی در حوزه های گوناگون هستیم. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در بیت کوین از منظر فناوری را دارید باید بدانید که ریسک هایی وجود دارد. حتی بهترین راهکارها و خدمات نیز اگر با عدم استقبال کاربران مواجه شوند، شکست می خورند.

در زمینه ی بیت کوین عامل پیش برنده ی مهمی وجود دارد. رشد فناوری زنجیره ی بلوکی نشانگر فضای بسیار گسترده برای رشد و ایجاد مشاغل در بلند مدت است. هر کشف فناوری تازه نیازمند افرادی است که آن را ترجیحا به شیوه ای کاربر پسند طراحی کنند و توسعه دهند.

از منظر فناوری مادامی که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری می کنید، ریسک بزرگی شما را تهدید نمی کند، در حالی که سرمایه گذاری در شرکتی که بر روی این فناوری جدید کار می کند، موضوع کاملا متفاوتی است که همانند سرمایه گذاری در هر شرکتی، اصول خاص خود باید رعایت گردد سرمایه گذاری در شرکتی که روی بیت کوین کار می کند، مخاطره آمیزتر از سرمایه گذاری در سایر استارت آپ ها نخواهد بود.

از ابتدای پیدایش بیت کوین، اقتصاددانان و سرمایه گذاران توجه زیادی به قیمت بیت کوین داشته اند. چیزی که در ابتدا تنها یک نشان دیجیتال بی ارزش بود و یک هزار و دویست بیت کوین با یک دلار معاوضه می شد، کم کم به ارزش واقعی رسید و این در حالی است که با وجود افزایش و کاهش قیمت تا سال ۲۰۱۷ و رسیدن به ۴۴۰۰ دلار در آگوست ۲۰۱۷ ، بسیاری از افراد آن را پول دیجیتال اینترنتی می دانند.

تا به امروز هنوز از بیت کوین با عنوان پول مجازی اینترنتی یاد می شود. در این بین بیت کوین امواج تحولات وسیعی را در دنیای امور مالی به راه انداخته است. سرمایه گذاران از سرتاسر جهان بیت کوین خریده اند، زیرا احساس می کنند که بیت کوین روشی امن تر برای پس انداز و انتقال ارزش در مقایسه با فلزات گران بها یا روش های پرداخت قدیمی است.

کاربردهای محدود

بیت کوین را نمی توان برای تمامی جوانب زندگی روزانه استفاده کرد؛ گرچه می توانید با آن برای خرید درون فروشگاهی یا آنلاین اقدام کنید. فراتر از این موارد شما می توانید حتی قبض های معمول را در قالب بیت کوین با استفاده از خدمات طرف سوم بپردازید. اما هیچ کدام از این ها کاربرد واقعی بیت کوین و زنجیره ی بلوکی نیست: هدف اصلی حذف واسطه هاست.

حداقل چند سالی طول می کشد تا بازرگانان محصولات و خدماتشان را بر اساس ارزش بیت کوین قیمت گذاری نمایند. اما قبل از آن بیت کوین باید توسط اکثریت مصرف کنندگان، نه فقط تعداد معدودی از علاقه مندان پذیرفته شود و مورد استفاده قرار گیرد. متاسفانه بیشتر تلاش های آموزشی در آمریکا صورت می گیرد، جایی که بیت کوین در آینده ی نزدیک تأثیر عمده ای در آن نخواهد داشت.

فناوری بیت کوین

بی شک در آینده شاهد ایفای نقش مهم بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی در صنعت خدمات مالی و سایر ابعاد زندگی بشر خواهیم بود.

جدای از آن، بیت کوین به عنوان روش پرداخت مجازی قابل استفاده است ، گرچه بعضی کاربردهای فرعی نیز وجود دارد. کارت های بیت کوین مثالی عالی در این زمینه اند، زیرا به شما امکان خرج کردن بیت کوین را در هر جایی که کارت اعتباری پذیرفته شود، می دهند. البته این امکان فروشندگان و بازرگانان را به سمت پذیرش ناگهانی بیت کوین سوق نمی دهد، زیرا این برای آنها تنها یک تراکنش کارتی معمول است. پرداخت وجه با بیت کوین نیز امکان دارد، گرچه خدماتشان ممکن است به مناطق سپا محدود باشد. این امکان نیز شرکت ها را به پذیرش همه جانبه ی بیت کوین مجاب نمی سازد، زیرا به نظرشان این ویژگی مانند همان انتقال بانکی است. اما هر دو مثال هدف متفاوتی دارند.

مناطق سپا کشورهای اروپایی هستند که در آنها پروتکل سپا توسط بانک ها و مؤسسه های مالی به کار می رود. سپا به شهروندان امکان انجام دادن انتقالات بانکی در قالب یورو را به سایر کشورهایی که از ارز یورو استفاده می کنند، خواهد داد.

سپا در زمینه ی بیت کوین پیشگام است و از پتانسیل تغییر سیستم مالی نیز برخوردار است. در حالی که فناوری زنجیره ی بلوکی هنوز در حال پیشرفت است و به مدت زمان بیشتری نیاز دارد، بیت کوین را به سادگی می توان به انواع پول های رایج تبدیل کرد و از آن برای پرداخت هزینه ی کالاها و خدمات استفاده کرد.

با گسترده تر شدن پرداخت های موبایلی، بیت کوین حریف قدرتمندی در این زمینه شده است. در واقع، کیف های پول موبایلی بیت کوین حتی قبل از مؤسسه های مالی که اپلیکیشینهای خود را بر روی موبایل طراحی نمایند، وجود داشت. در سال های اخیر این کیف ها بیش از پیش پیشرفت داشته و انتقال بیت کوین را با اسکن کردن کد کیوار بسیار ساده ساخته اند.

بی شک در آینده شاهد ایفای نقش مهم بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی در صنعت خدمات مالی و سایر ابعاد زندگی بشر خواهیم بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، هم زنجیره ی بلوکی و هم بیت کوین معمول ترین روش ها برای انتقال پول در میان مرزها بدون کارمزد خواهند بود. در واقع بیت کوین بهترین شکل از پولی است که تا به حال ابداع شده است.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *