چگونه کیف پول بیت کوین خود را ایمن سازی کنید؟

انواع کیف پول بیت کوین / ایمن سازی کیف پول بیت کوین / ساخت آدرس بیت کوین / ایمن سازی کیف های پول کاغذی

ایمن سازی کیف پول بیت کوین

کیف پول تحت وب

بعضی شرکت ها خدمات کیف پول بیت کوین را عرضه می کنند. آنها به عنوان واسطه ای برای نگهداری از بیت کوین های شما عمل می کنند و امکان خرج و پس انداز را فراهم می آورند و مسئولیت مدیریت و امنیت حسابتان را بر عهده می گیرند. همچنین بدان معنی است که شرکت از شما اطلاعات شخصی می خواهد و از این حیث این کیف پول ها محیط گمنامی را ایجاد نمی کنند.

اگر به دنبال استفاده از کیف پول بیت کوین طرف سوم هستید، مطمئن شوید که می توانید به شرکت ارائه دهنده ی خدمات اعتماد کنید. در گذشته شرکت های زیادی بودند که بیت کوین ها را برای افراد نگهداری می کردند، اما ناگهان ناپدید، هک با مسدود شدند. برای مثال، در فوریه ی ۲۰۱۴ بازار مبادلات ام تی جی اوکس ناگهان متوقف شد و بسیاری از افرادی که بیت کوین هایشان را در کیف پول تحت وب آن ذخیره کرده بودند، تمامی بیت کوین هایشان را از دست دادند. بنا بر این در انتخاب کیف های تحت وب عجله نداشته باشید و  سعی کنید وقت کافی برای آنها صرف نمایید. در مجموع، بازارهای مبادلات شرکت های طرف سومی که کوین های شما را نگهداری می کنند باید با دقت انتخاب شوند. کشوری که شرکت مورد نظر در آن ثبت شده است، الزامات خود را برای شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند، دارند و همین جامعیت این مقررات از اهمیت بالایی برخوردار است.

از آن جا که مقررات بیت کوین به عنوان خدمات یا محصول مالی هنوز در بسیاری از مناطق جهان در حال تدوین است، باید کشوری را انتخاب کنید که تجربه و سوابق غنی در حوزه ی تنظیم مقررات بازارهای خدمات مالی دارد. از این رو می توان به کشورهای ایالات متحده، انگلستان یا جزیره ی من اشاره نمود. اگر در نظر بگیریم که مقررات برای شرکت های مبادلاتی ارزهای رمزپایه کاملا تنظیم شده است باز هم در زمان پس انداز در بازار طرف سوم یا شرکت مشابه جانب احتیاط را رعایت کنید و بیشتر از نیازتان یا مقداری که در صورت از دست رفتن قابل جبران باشد، در این نوع کیف های پول بیت کوین نگهداری نکنید.

ایمن سازی کیف پول بیت کوین

اگر به دنبال استفاده از کیف پول بیت کوین طرف سوم هستید، مطمئن شوید که می توانید به شرکت ارائه دهنده ی خدمات اعتماد کنید.

واسط های گوناگونی به ارائه ی راه حل هایی در قالب کیف های پول مبتنی بر وب پرداخته اند که در این جا به نمونه هایی از آنها اشاره می شود:

  • بازارهای مبادلات بیت کوین: بعضی افراد به قراردادن پول ها یا بخشی از پول هایشان در این بازارها و کسب سود از آنها در قالب ارزهایی مانند پوند انگلیس، دلار آمریکا و یورو یا س ایر پول های رمزگذاری شده تمایل دارند. با وجود این که به نظر قانع کننده می رسد، اما باز هم به دلایلی که قبلا اشاره شد، این روش را توصیه نمی کنم.
  • خدمات مخصوص کیف پول: وب سایت های مخصوص خدمات کیف پول بیت کوین هستند که با بازارهای مبادلات هیچ گونه ارتباطی ندارند.
  • کیف های پول موبایل: همچون بیشتر نرم افزارهای مدرن، شرکت ها راهکارهای مبتنی بر وب را برای موبایل ها نیز عرضه می دارند.

تنظیم آدرس بیت کوین

همچون روش ایجاد آدرس های ایمیل، آدرس بیت کوین نیز می تواند هم برای دریافت و هم ارسال داده ها یا در این مورد که فقط بیت کوین است، به کار رود. البته یک تفاوت عمده میان آدرس های بیت کوین و ایمیل وجود دارد. افراد می توانند چندین آدرس بیت کوین برای دریافت و ارسال تراکنش هایشان داشته باشند. در واقع بهتر است برای هر تراکنش بیت کوینی از آدرس جدیدی استفاده شود. البته این موضوع بر اساس تعداد تراکنش هایی که افراد در طول یک روز انجام می دهند می تواند هم قابل مدیریت باشد، هم اندکی گیج کننده. برخلاف باورهای معمول، ایجاد آدرس جدید بیت کوین نیازمند اتصال به اینترنت نیست.

آدرس بیت کوین مشخصه ای است که مقصد یا مبدأ را برای مبادله ی بیت کوین نشان می دهد. هر آدرس بیت کوین از ۲۶ تا ۳۵ حرف و عدد طول دارد و با ۱ یا ۳ آغاز می شود. ساخت آدرس های جدید یا بیشتر می تواند به صورت کاملا رایگان با نصب نرم افزار بیت کوین انجام شود یا این که می توانید ادرس کیف پول بیت کوین را از بازار مبادلات یا عرضه کنندگان کیف پول آنلاین به دست آورید.

یکی از جوانب مهم آدرس بیت کوین که باید در نظر گرفته شود این است که تمامی آدرس ها حساس و دقیق هستند. ادرس بیت کوین مانند نمونه ی زیر شامل حروف کوچک و بزرگ و زنجیره ای از اعداد و حروف می شود:

۱L5wSMgerhHg8GZcsNmAx5exmrxskr3He

تغییر حروف بزرگ به کوچک و غیره باعث نامعتبر شدن ادرس می شود و بدین ترتیب انتقال صورت نخواهد گرفت. البته گاهی آدرس های نامعتبر نیز پذیرفته می شوند، اما از هر ۲۹/۴ میلیارد تراکنش شاید یک بار این اتفاق بیفتد.

بهتر است برای هر تراکنش جدید خود از یک آدرس متفاوت بیت کوین استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که از نظر فنی استفاده ی مجدد از یک آدرس مشکلی ندارد، اما به یاد داشته باشید که آدرس جدید میزان امنیت تراکنش را بالا می برد.

 

هر آدرس بیت کوین فاکتوری ویژه برای یک پرداخت محسوب می شود. پرداخت به آدرس بیت کوین شما رسید، دلیلی برای ارسال کننده وجود ندارد که داده ها را نگهداری کنید. با این حال در صورت مفقود شدن آدرس کیف پول، پرداخت های بعدی این آدرس به ناکجاآباد ارسال خواهد شد و برای همیشه از مالک اصلی آدرس به دور می مانند. دلیل اصلی ما برای توصیه به استفاده از آدرس جدید بیت کوین در هر تراکنش نیز همین است.

نگهداری ایمن از کیف پول

همان طور که شما هرگز با کیف پولی که از جیبتان بیرون زده در خیابان راه نمی روید، یا رمز کارت بانکی خود را بر روی کاغذی نوشته و در کیفتان قرار نمی دهید، لازم است که در مورد کیف پول بیت کوینتان نیز هوشیار باشید. در این قسمت توصیه هایی به شما در مورد ایمن سازی کیف پول بیت کوین داده می شود.

ایمن سازی کیف های پول موبایلی

کیف پول موبایلی بیت کوین کاربردی ساده و راحت دارد، زیرا می توان آن را بر روی تبلت یا تلفن هوشمند نصب کرد. هر کدام از این دستگاه ها برای مصرف روزانه می توانند کاربرد داشته باشند و با استفاده از آنها دیگر نیازی به حمل سایر وسایل نخواهد بود.

همچون کارکرد کیف پول بیت کوین دسک تاپ، شما با دسترسی به اینترنت از طریق دیتای موبایل خود یا اتصال به وای فای می توانید تراکنش هایی را ارسال و دریافت نمایید. با این حال بایدی در کار نیست و امکان انجام دادن مبادله از طریق ان اف سی با بلوتوث نیز وجود دارد. بنا بر این کیف های موبایل کاربردهای بیشتری دارند و به همین دلیل طرفدارانشان بسیار زیاد است.

امنیت کیف های بیت کوین موبایل متفاوت از نرم افزار نصب شده بر روی رایانه تان نیست. کلید خصوصی که به شما امکان خرج بیت کوین از درون کیف را می دهد، بر روی تلفن همراهتان ذخیره شده است و از این منظر ریسک انتقال کلید خصوصی به سودجویان کاهش می یابد.

با این حال باز هم ریسک وجود دارد. با درنظر داشتن نسبت کنونی درگیری فناوری و رفتار مصرف کننده، تلفن های هوشمند و تبلت ها با سرعت بالا جایگزین یکدیگر می شوند. با توجه به این که کلید خصوصی تان بر روی موبایل ذخیره می شود، لازم است در اولین فرصت از کیف پولتان یک فایل پشتیبان (بک آپ) تهیه کنید.

با توجه به نوع کیف پول موبایلی که استفاده می کنید، ویژگی پشتیبان گیری در خود نرم افزار وجود دارد. یک کپی از فایل پشتیبان می تواند در خدمات ابری مانند دراپ باکس یا گوگل درایو نگهداری شود یا از طریق ایمیل به شما ارسال گردد. اپلیکیشینی که بر روی موبایلتان نصب کرده اید همیشه باید همراه با پشتیبان ها باشد.

احراز هویت یک شاخص امنیتی مهم برای جلوگیری از سرقت با سوء استفاده از کلیدهای خصوصی از طریق تلفن همراه است. بیشتر کیف های پول موبایلی سیستم رمز دوم را می خواهند و کاربران را بر آن می دارند که رمز چهار تا شش رقمی را قبل از دسترسی و ورود به کیف پول وارد کنند. عدم موفقیت در وارد کردن رمز عبور دوم صحیح در زمان مناسب به صورت خودکار کیف پول را قفل می کند. نرم افزار از طریق پیام کوتاه یا ایمیل به صاحب کیف پول بیت کوین در مورد نحوه ی باز کردن مجدد کیف پول موبایل اطلاع می دهد.

به طور کلی کیف های بیت کوین موبایلی می توانند بهترین راهکار را برای ایجاد موازنه بین امنیت و سهولت ایجاد کنند، اما تمامی آن به خود کاربر بستگی خواهد داشت. اگر کاربران در استفاده از موبایلشان احتیاط نکنند یا از کلید خصوصی شان پشتیبان نگیرند، هیچ راهی برای بازیابی دسترسی به کیف بیت کوین موبایل وجود ندارد. بیت کوین به کاربران امکان کنترل و مسئولیت پذیری کامل را در هر گام می دهد که خود شامل مسئولیتهایی مانند تهیه ی پشتیبان از کیف پول موبایلشان می شود.

آیا نیازی به ایمن سازی کیف های پول آنلاین هست یا نه؟

ایمن سازی کیف پول بیت کوین

خدمات کیف پول بیت کوین آنلاین کاربری بسیار آسانی دارند، اما ریسک امنیتی شان زیاد است.

شما به سادگی می توانید تشابه خدمات بانک ها و ارائه دهندگان سرویس کیف پول آنلاین را ببینید. هر دو خدمات وجوه نقد شخصی شما را مدیریت می کنند و شما می توانید مانده ی موجودی خود را ببینید و اقدام به دریافت یا انتقال پول خود نمایید. اما شما بدان دلیل به بانک اعتماد می کنید که وجوهتان را در امنیت کامل نگهداری نماید و البته این ارتباطی با بیت کوین ندارد. با ظهور بیت کوین، اعتماد نقش مهمی را در توسعه ی این ایدئولوژی ایفا کرد. ما باور داریم که ساتوشی ناکاموتو آینده ی بیت کوین را در جامعه ای پیش بینی کرده که مسئله ی اعتماد برای افراد حل شده است و چیزی به نام بی اعتمادی وجود نخواهد داشت و در یک چنین جامعه ای تمامی تعاملات مستقیم میان افراد بدون استفاده از خدمات طرف سوم و واسطه انجام می شود.

با این حال باید توجه داشت که خدمات کیف پول بیت کوین آنلاین کاربری بسیار آسانی دارند، اما ریسک امنیتی شان زیاد است. ذخیره ی آنلاین بیت کوین و دسترسی به آن در هر زمان از طریق مرورگر تماما مزیت محسوب می شود، اما کاربر برای بهره برداری از این مزیت راهی جز این ندارد که ریسک را به جان بخرد و به امانتداری و صداقت فراهم آورنده ی کیف پول آنلاین اتکا نماید.

ارائه دهندگان خدمات کیف های پول آنلاین به عنوان مراکز خدماتی واسط شناخته می شوند، زیرا وجوه شما را مدیریت می کنند. همچنین بزرگ ترین ریسک این است که با وجود این که شما آدرس کیف پول آنلاینتان را می دانید، اما به کلید خصوصی دسترسی ندارید. اگر به هر دلیلی خدمات کیف پول آنلاین متوقف گردد یا هک شود، شما دیگر هیچ کنترلی بر وجوه ذخیره شده در کیف پولتان نخواهید داشت.

به هر حال شما مسئولیت محافظت از حساب کاربری خدمات کیف پول موبایلتان را بر عهده دارید. بیشتر کیف های بیت کوین آنلاین گزینه هایی مانند تاییدیه ی دو عاملی دارند. هرچند این لایه ی امنیتی جدید باعث حفاظت بیشتر شما در مقابل آسیب های احتمالی می شود، ولی با این شرایط – با توجه به این اصل که هیچ سیستمی کامل و بی نقص نیست – در صورت هک شدن سرویس خدمات کیف پول، امکان جلوگیری از سرقت کوین های شما وجود ندارد.

اگر قصد کنترل کوین هایتان را دارید، دلیلی ندارد که بخواهید از کیف پول بیت کوین آنلاین استفاده کنید. به یاد داشته باشیم که در فضای دیجیتال هرچه خدمات ساده تر باشند میزان ریسک بیشتر خواهد بود، زیرا شما بر روی وجوه خود کنترل ندارید. کیف های بیت کوین آنلاین آن چیزی نیستند که ساتوشی ناکاموتو آن را قبول داشت و در زمان ایجاد بیت کوین بدان فکر می کرد.

ایمن سازی کیف های پول کاغذی

کیف پول کاغذی بیت کوین را می توان به عنوان سندی تعریف کرد که شامل تمامی داده های مورد نیاز برای تولید کلیدهای خصوصی و ایجاد یک کیف کلیدهای خصوصی است. اما این تنها هدفش نیست، زیرا کیف پول کاغذی می تواند برای ذخیره ی ایمن بیت کوین ها نیز استفاده شود که در این مورد خود کاغذ در بر گیرنده ی کلیدهای عمومی و کدهای قابل بازخوانی است.

هدف اصلی یک کد قابل بازخوانی استفاده از آن به عنوان ابزاری برای تامین وجوه در آن و بازگردانی وجوه مرتبط با آدرس کیف پول بیت کوین است. با این حال باید توجه داشت که کیف های پول کاغذی باید تنها یک بار استفاده شوند، زیرا اساسا کیف پول کاغذی یک کیف بیت کوینی معمولی نیست که برای مصارف روزانه به کار رود.

پول کاغذی می توانند برای اهداف متعدد به کار روند. کیف پول کاغذی بیت کوین هدیه ای عالی است برای زمانی که بیت کوین را به دوستان و خانواده معرفی می کنید. یا این که می توانید کیف پول کاغذی را به افراد دیگر انعام دهید. دریافت بیت کوین موجود در کیف پول کاغذی، دریافت کنندگان آن را ملزم به نصب کیف پول بیت کوین بر روی رایانه یا موبایلشان می کند تا بتوانند رمز مرتبط با آدرس را وارد کنند و به وجوه بیت کوینی هدیه دسترسی یابند.

در انتهای مقاله «ایمن سازی کیف پول بیت کوین»، فارغ از هر هدفی که دارید، کیف های پول کاغذی روشی بسیار امن برای ذخیره ی بیت کوین هستند. کیف پول کاغذی به اینترنت متصل نمی شود و نمی تواند هک شود و طرف سومی برای تکیه بر آن وجود ندارد. با این حال، کیف پول کاغذی در معرض خطراتی مانند آتش سوزی، خیس شدن، گم شدن یا بازخرید توسط فرد دیگر قرار دارد. نگهداری کیف پول کاغذی درون صندوق امانات بانک ها روشی مناسب برای ایمن ساختن وجوه بیت کوینی تان است، اما برای بسیاری از کاربران این روش عملی نیست.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .