کیف پول بیت کوین چیست؟ / کیف پول سخت افزاری بیت کوین / آدرس کیف پول بیت کوین چیست / ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین / نحوه ساخت کیف پول بیت کوین / انواع کیف پول بیت کوین

انواع کیف پول بیت کوین

اگر تا این جا مقاله‌‌‌های ما را به طور منظم دنبال و مطالعه کرده باشید، در بسیاری از بخش‌ها با اصطلاح کیف پول بیت کوین مواجه شده اید و حتما از خود پرسیده اید: کیف پول بیت کوین چیست؟ در مقاله «انواع کیف پول بیت کوین» و مقاله‌‌‌های بعدی توضیحات مفصلی در پاسخ به این سوال خواهیم داد.

همان طور که نامش نشان می‌دهد، کیف پول بیت کوین محلی است که در ان تمامی‌اطلاعات مرتبط با بیت کوین هایتان را ذخیره خواهید کرد. نه تنها کیف پول روشی برای ذخیره ی وجوه بیت کوینی شماست و همانند یک حساب بانکی است، بلکه به شما امکان خرج و دریافت بیت کوین را نیز می‌دهد.

گزافه نیست اگر بگوییم کیف پول بیت کوین مهم ترین چیز برای محافظت در زمان کار با بیت کوین و پول مجازی است.

به محض نصب نرم افزار کیف پول بیت کوین بر روی رایانه یا موبایل آدرس کیف پول بیت کوین به شما داده می‌شود. این آدرس یک شماره ی شناسایی است که با آن شما به عنوان عضوی از شبکه ی بیت کوین شناخته خواهید شد. از این رشته ی اعداد و حروف همانند شماره ی حساب (بانکی) می‌توانید برای دریافت، ارسال و ذخیره سازی بیت کوین هایتان استفاده کنید.

کلید‌‌‌های عمومی‌و خصوصی

کیف پول بیت کوین چیزی فراتر از یک آدرس است. این کیف شامل کلیدهای عمومی‌و خصوصی برای هر کدام از آدرس‌‌‌های بیت کوین خواهد بود. کلید خصوصی بیت کوین به صورت تصادفی با زنجیره ای از اعداد و حروف ساخته شده و امکان خرج کردن بیت کوین را فراهم می‌آورد. کلید خصوصی همیشه از طریق فرمول‌‌‌های ریاضی با آدرس کیف پول بیت کوین مرتبط است که مهندسی معکوس آن به دلیل مبنای کدهای رمزنگاری شده ی قدرتمند غیر ممکن است

اگر از کلید خصوصی خود محافظت نکنید و آن را گم کنید، دیگر به کیف پول بیت کوینتان برای خرج آنها دسترسی نخواهید داشت.

همان طور که اشاره شد، کلید عمومی‌نیز وجود دارد. ممکن است برخی افراد فکر کنند که آدرس کیف پول بیت کوین و کلید عمومی‌هر دو یکسان هستند. این صحیح نیست، اما از نظر محاسبات ریاضی به هم مرتبط هستند. ادرس کیف پول بیت کوین نسخه ای هش شده از کلید عمومی‌است.

کلید خصوصی بیت کوین به صورت تصادفی با زنجیره ای از اعداد و حروف ساخته شده و امکان خرج کردن بیت کوین را فراهم می‌آورد.

تمامی‌کلیدهای عمومی‌۲۵۶ بیت طول دارند- متاسفم، این یک موضوع کامپیوتری و ریاضی است- و هش نهایی ۱۶۰ بیت طول خواهد داشت. کلید عمومی‌برای اطمینان از این که شما مالک آدرسی هستید که می‌توانید کوین‌ها را دریافت کنید، به کار می‌رود. به لحاظ ریاضی، کلید عمومی‌از کلید خصوصی تان گرفته شده، اما برای رسیدن از کلید عمومی‌به کلید خصوصی به تعداد زیادی ابررایانه و تریلیون سال زمان نیاز است تا به نتایج دست یابند.

علاوه بر این کلیدها و یک آدرس کیف پول بیت کوین، این کیف نگهدارنده ی سوابق تراکنش‌‌‌های ورودی و خروجی به طور مجزا خواهد بود. هر تراکنش متصل به آدرس توسط کیف پول بیت کوین ذخیره خواهد شد تا به کاربر یک دید کلی از دریافتی‌ها و خرج‌‌‌های انجام شده بدهد.

در نهایت، کیف پول بیت کوین ترجیحات کاربری شما را ذخیره می‌کند. با این حال، این ترجیحات به نوع کیف پول و پلتفرمی‌که از آن استفاده می‌کنید، بستگی دارد. کلاینت بیت کوین کور مزیت‌ها و ویژگی‌‌‌های بسیار محدودی دارد که آن را برای کاربران تازه وارد ساده تر ساخته است. کیف پول بیت کوین شما فایلی به نام مستر تولید می‌کند که در آن تمامی‌جزئیات ذخیره شده اند. این فایل Wallet.dat نامیده می‌شود. برای مثال، در ویندوز و درایو ( C:/User/Yourname/Documents/AppData/Roaming/Bitcoin/Folder ) ذخیره خواهد شد. اطمینان یابید که چند نمونه از این فایل را بر روی ابزارهای ذخیره سازی دیگر مانند یو اس بی یا کارت حافظه کپی کرده اید. نرم افزار کیف پول بیت کوین به شما امکان ورود فایل Wallet.dat را در فایل قبلی که آسیب دیده، می‌دهد و می‌توانید تنظیمات قبلی که شامل هر نوع دارایی مرتبط با آدرس کیف پولتان می‌باشد، بازیابی کنید.

دنیای داخل کلید خصوصی شما

کلید خصوصی کیف پول بیت کوین حیاتی ترین اطلاعاتی است باید همیشه ایمن نگه داشته شود. این «شماره ی محرمانه و سری»، خرج کردن در کیف پول ممکن می‌سازد، زیرا تایید می‌کند که صاحب قانونی پول‌ها در حال استفاده از کیف پول است.

کیف پول بیت کوین چه بر روی رایانه و چه تلفن همراه می‌تواند حاوی چیزی بیشتر از یک کلید خصوصی در خود داشته باشد که همگی بر روی فایل Wallet.dat ذخیره شده اند.

کلیدهای خصوصی برای کیف‌‌‌های پول بیت کوین معمولا اعداد ۲۵۶ بیتی هستند که به روش‌‌‌های مختلف نمایش داده می‌شوند. نمونه ی زیر کلید خصوصی بیت کوین در فرمت هگزادسیمال است. کلید ۲۵۶ بیتی در هگزادسیمال ۳۲ بایت یا ۶۴ بیتی خواهد بود که در آن هر عدد از 9-0 و هر حرف از A-F می‌باشد که به صورت نمونه ی زیر خواهد بود:

E9873D7%9C6D87DC0FB6A578633389F4453213130303DA6IF20 BD67FC133AA3

بدون اطلاع از کلید خصوصی، پول‌‌‌های موجود در کیف پول را نمی‌توان خرج کرد. مهندسی معکوس برای بازگردانی کلید خصوصی از کلید عمومی‌و یا آدرس کیف پول تقریبا غیر ممکن است. این موضوع بیت کوین را به یکی از سخت ترین پروتکل‌‌‌های رمزنگاری تبدیل نموده است.

با این حال بررسی ارزش کلید عمومی‌(که آدرس بیت کوین نیز می‌باشد) نیازی به دانستن کلید خصوصی ندارد. این کلید عمومی‌مرتبط با آدرس کیف پول برای دریافت بیت کوین‌ها و مشاهده ی میانگین موجودی کفایت می‌کند، اما بدون داشتن کلید خصوصی راهی برای خرج کوین‌ها وجود ندارد.

تنها روش محافظت از موجودی بیت کوین خرج آن با برون دادهای مختلف (برای مثال، آدرس‌‌‌های کیف پول) و ایمن است. بیت کوین‌ها را تنها یک بار می‌توان خرج کرد و آنها غیرقابل بازگشت هستند و وقتی تمامی‌موجودی یک آدرس خرج شود، کلید خصوصی بلااستفاده خواهد شد.

کیف پول بیت کوین چیست؟

 

کیف پول بیت کوین می‌تواند بسیاری از آدرس‌‌‌های بیت کوین را نگهداری کند و همه را به یکدیگر متصل نماید.

وقتی پول کاغذی را از خودپرداز بیرون می‌کشید لازم است که آن را در جایی قرار دهید که معمولا کیف پول یا کیف دستی تان خواهد بود. شگفت انگیز است که بیت کوین‌ها را نیز باید در جایی قرار داد تا هر زمان بدان‌ها نیاز داشتید در دسترس باشند. انواع مختلفی از کیف پول بیت کوین وجود دارد؛ مانند کیف پول نرم افزاری، کیف پول سخت افزاری، کیف‌‌‌های پول کاغذی و کیف‌‌‌های پول مبتنی بر وب. کیف پول بیت کوین مانند همان کیف پول معمولی شما کار می‌کند، فقط این که نمی‌توانید عکس فرزندانتان را در آن قرار دهید!

تمامی‌بیت کوین‌ها در پایگاه داده ی بزرگ یا دفتر داده ی عمومی‌به نام زنجیره ی بلوکی ثبت می‌شوند. بیت کوین از نرم افزاری استفاده می‌کند که با زنجیره ی بلوکی در ارتباط است و به شما امکان مشاهده موجودی حسابتان را همیشه خواهد داد. أما ابتدا لازم است بیشتر درباره ی کیف‌‌‌های پول بدانید زیرا زنجیره بلوکی ستون فقرات بیت کوین است و بیت کوین بدون آن قادر به فعالیت نیست: هر کیف پول بیت کوین برای تایید موجودی بیت کوینتان زنجیره ی بلوکی را بازخوانی می‌کند.

کیف پول بیت کوین می‌تواند بسیاری از آدرس‌‌‌های بیت کوین را نگهداری کند و همه را به یکدیگر متصل نماید.

کیف پول نرم افزاری بیت کوین

 

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول نرم افزاری بیت کوین

از انواع کیف پول بیت کوین می‌توان به کیف پول نرم افزاری آن اشاره کرد. نرم افزار کیف پول اپلیکیشینی است که بر روی هارد رایانه نصب می‌شود و به شما امکان کنترل و ایمنی بالا را می‌دهد، زیرا بیت کوین تنها بر روی رایانه شما قابل دسترس خواهد بود. این نرم افزار که هسته بیت کوین نامیده می‌شود، توسط بنیاد بیت کوین توسعه داده و حمایت می‌شود.

وقتی نرم افزار کیف پول نصب شد، فایل wallet.dat را ایجاد می‌کند که در آن داده‌‌‌های مرتبط با کیف پول بیت کوین شخصی شما نگهداری می‌شود.

کیف پول نرم افزاری بیت کوین کد باز است (بدین معنی که کد منبع نرم افزار در دسترس همه است). کد باز شفافیت را تضمین می‌کند و به کاربران امکان کنترل کد منبع را می‌دهد تا بدین وسیله از وجود بدافزار یا سایر کدهای مشکوکی که می‌توانند به رایانه آسیب برسانند یا ایمنی را تهدید کنند، جلوگیری شود. همچنین بدین معناست که اگر شما یک متخصص فنی هستید می‌توانید کاربردهایی مانند کیف پول هسته ی بیت کوین خودتان را اجرا نمایید. در این جا برخی نکته هایی که در استفاده از کیف پول نرم افزاری می‌توانید بدان‌ها توجه کنید، آورده می‌شود:

 • به روز رسانی کیف پولتان

برای اطمینان از این که نرم افزار کیف پول به روز ترین اطلاعات را درباره ی حسابتان به شما می‌دهد، باید دائما آن را به روزرسانی کنید. رایانه‌ها و تبلت‌ها این کار را به روش‌‌‌های مختلف انجام می‌دهند، پس ابتدا اطمینان یابید که برنامه ی مورد نظر بر روی دستگاه شما به روز شده است.

وقتی کلاینت نرم افزار بیت کوین کور را برای نخستین بار دانلود و نصب کردید، لازم است چند روزی صبر کنید تا نرم افزار کیف پول نصب شود، زیرا باید تاریخچه ی تمامی‌تراکنش‌‌‌های انجام شده از سال ۲۰۰۹ تا تاریخ حال حاضر را دانلود کند.

هر بار که کیف پول را با خاموش کردن رایانه یا بستن اپلیکیشن می‌بندید، به خاطر داشته باشید که با باز کردن مجددش باید به روز رسانی شود.

 • حفظ ایمنی کیف پولتان

کلاینت بیت کوین کور به شما امکان رمز کردن یک رمز عبور را می‌دهد که البته توصیه ی من نیز رمز گذاری است، زیرا اگر کسی بخواهد به هارد شما دسترسی یابد باید رمز عبور را داشته باشد تا بیت کوین‌ها را برداشت کند. اگر رمز عبور سختی گذاشته باشید می‌توانید از امنیت بیت کوین‌ها خیالی آسوده داشته باشید.

هر بار که قصد خرج کردن بیت کوین را از کیف پولتان دارید، از شما رمز عبور خواسته می‌شود. پس رمز عبوری را انتخاب کنید که به راحتی به خاطر سپارید و به یاد آورید.

 • گرفتن یک فایل پشتیبان از کیف پولتان

وقتی کیف پول بیت کوین را ایجاد می‌کنید، لطفا از بک آپ (پشتیبان گیری) آن درون نرم افزار اطمینان حاصل نمایید. می‌توانید فایل پشتیبانی را بر روی فلش یو اس بی یا یک هارد خارجی قرار دهید و با رمز گذاری آن از ایمنی کامل آن اطمینان یابید.

 • آدرس‌‌‌های چندگانه ی بیت کوین

با نصب کیف پول بیت کوین، شما قادر به ساخت هر تعداد آدرس خواهید بود، بدین معنی که می‌توانید آدرسی مختص افرادی داشته باشید که برایتان بیت کوین ارسال می‌کنند.

کیف پول سخت افزاری بیت کوین

 

کیف پول بیت کوین

کیف پول سخت افزاری بیت کوین

از دیگر انواع کیف پول بیت کوین، کیف پول‌‌‌های سخت افزاری آن می‌باشد که بعضی شرکت‌ها در حال ساخت نسخه‌‌‌های سخت افزاری از کیف پول بیت کوین برای ذخیره ی بیت کوین‌ها بر روی دستگاهی فیزیکی قابل حمل هستند. اگر این دستگاه را با خود داشته باشید، تنها کار لازم برای خرج کردن بیت کوین‌ها اتصال آن به اینترنت و انجام دادن خرید است (یا انتقال بیت کوین).

کیف پول کاغذی بیت کوین

داشتن کیف پول کاغذی بدین معنی است که آدرسی که بیت کوین‌ها را دربردارد، هنوز به زنجیره ی بلوکی زنده متصل نشده و بنا بر این فعال نیست. تا زمانی که کیف پول به زنجیره ی بلوکی متصل نباشد، محل ذخیره محسوب می‌شود (اصطلاحی در بیت کوین که به آفلاین بودن حساب اشاره دارد).

شما می‌توانید همیشه موجودی بیت کوینتان را با جستجو در زنجیره ی بلوکی کنترل کنید، اما برای خرج کردن آنها لازم است آدرس بیت کوین را از کیف پول کاغذی به کیف پول آنلاین منتقل سازید.

توجه فرمایید که کیف‌‌‌های پول کاغذی به عنوان امن ترین روش نگهداری بیت کوین‌ها محسوب می‌شوند.

مادامی‌که بیت کوین‌ها را به یک آدرس ارسال می‌کنید، آنها در زنجیره ی بلوکی ثبت می‌شوند، اما برای خرج کردنشان به کلید شخصی نیاز دارید. همان طور که اشاره شد، این رشته ی طولانی از اعداد و حروف برای خرج موجودی کیف ضرروی است. بنا بر این کیف پول کاغذی روشی ایمن برای نگهداری بیت کوین هاست، اما مانند هر چیز دیگری که در بانکداری وجود دارد، لازم است مراقب کلید خصوصی تان باشید.

وقتی کیف پول کاغذی را ایجاد می‌کنید، اطمینان یابید که به اینترنت متصل نشده باشد. اگر متصل باشد فرصت نفوذ بدافزار به درون داده هایتان، ثبت کلید خصوصی تان و متعاقبا دسترسی به کوین‌ها در ادرس بیت کوین فراهم خواهد شد.

در این جا مروری سریع بر روی مراحل ایجاد کیف پول کاغذی داریم. سرویسی که برای این کار استفاده می‌شود، Bitaddress است که آسان ترین محل ایجاد کیف‌‌‌های پول کاغذی برای بیت کوین محسوب می‌شود.

در ادامه گام‌‌‌های لازم برای آماده سازی کیف‌‌‌های پول کاغذی آمده است.

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول کاغذی

 1. در مرورگر خود سایت Bitaddress را جستجو کنید
 2. صفحه ای را خواهید دید که به صورت خودکار آدرس‌‌‌های جدید بیت کوین و رمزهای عبور را می‌سازد. نشانگر موس را حرکت دهید و متن تصادفی را در کادر متنی وارد کنید تا تصادفی بودن آدرس‌ها و رمزهای عبورتان را افزایش دهید.
 3. رمز عبور شخصی و کدهای کیو آر عرضه شده را ذخیره نکنید. در عوض بر روی Paper Wallet کلیک کنید.
 4. تعداد آدرس هایی را که قصد دارید بسازید، انتخاب کنید.
 5. گر به دنبال زیباسازی هستید فعلا این کار را نکنید. بر روی دکمه ی Generate کلیک کنید تا روند ساخت کیف پول کاغذی آغاز شود.
 6. برای ذخیره ی کیف پول کاغذی یا پرینت آن بر روی پرینت کلیک کنید.
 7. کیف‌‌‌های پول کاغذی تان را پرینت بگیرید و آنها را در هارد خود به صورت PDF ذخیره کنید. آنها را به صورت فایلی ذخیره کنید که بتوانید سریعا پرینت بگیرید.
 8. کد کیو آر را در قسمت چپ کلاینت بیت کوین موبایلتان اسکن کنید یا آدرس کلید عمومی‌را در کلاینت بیت کوین بر روی رایانه تان یا Theblockchain.info وارد کنید. بدین منظور می‌توانید انتقال بیت کوین‌ها به کیف پول کاغذی تان را آغاز نمایید. کلید خصوصی برای ارزیابی حساب کاربری به کار می‌رود و می‌تواند با کد کیو آر در سمت راست اسکن شود.

کیف‌‌‌های کارت کریپتو

کریپتو محصولی را به نام کیف پول کریپتو عرضه کرده که دو کارت دارد: یکی آدرس بیت کوین شما و دیگر کلید خصوصی شماست که یک نوار رنگی قابل برداشت (همانند کارت‌‌‌های شارژ تلفن همراه) روی آن را پوشانده است (بنا بر این تا زمانی که نوار پاک نشود هیچ کس نمی‌داند زیر آن چیست). این ویژگی ایمنی بیشتری را برای نگهداری از بیت کوین‌ها فراهم می‌آورد.

 

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می‌کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می‌خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *