آشنایی با کیف پول های بیت کوین و انواع آن

کیف های پول بیت کوین

نرم افزاری که به کاربر کمک می کند تا مدیریت وجوه خود را انجام دهد، «کیف پول» نامیده می شود. کارکردهای نرم افزار کیف پول، نگهداری امن کلیدهای خصوصی کاربر نهایی، ایجاد تراکنش ها برای ارسال به شبکه، و جمع آوری تراکنش های ورودی و خروجی به منظور نشان دادن مانده حساب موجود در حساب کاربر است. زمانی که کاربری مالکیت تعداد زیادی آدرس را برعهده دارد، نرم افزارهای کیف پول آماده هستند تا چندین آدرس را مدیریت کرده و وجوه داخل آنها را تجمیع نمایند. تمامی نرم افزارهای کیف پول می توانند آدرس های جدید را ایجاد کنند. برای ایجاد یک آدرس جدید الگوریتم تولید کلید باید اجرا می شود.

ایجاد یک آدرس بیت کوین، ساده و آنی است. یک نرم افزار کیف پول اقدام به پیاده سازی پروتکل های رمزنگاری به منظور امضا زدن تراکنشی با کلید خصوصی می کند. کلیدهای خصوصی معمولا در دستگاه کاربر نگهداری می شوند. از دست دادن کلیدهای خصوصی، مانع از دسترسی کاربر به منابع مالی و وجوه خواهد شد. البته آن وجوه هنوز در دفتر معین توزیع شده موجود است، اما بدون کلید خصوصی هیچ راهی برای امضا زدن یک تراکنش برای خرج کردن آن وجوه، وجود نخواهد داشت. در نتیجه می توان تلقی کرد که آن مقادیر از دست رفته هستند. بنابراین توصیه میشود از کلیدهای خصوصی، پشتیبان گیری لازم صورت پذیرد.

نرم افزارهای کیف پول، کاربر را در ایجاد پشتیبان گیری دیجیتال از کلیدهای خصوصی یاری می کنند. خطر دیگر برای کیف پول، این است که یک فرد غیر مجاز که به آن مهاجم می گوییم، مالکیت کلیدهای خصوصی را به دست گیرد. بنابراین مهم است که بدرستی کلیدهای خصوصی ذخیره شده در دستگاه های متصل به اینترنت، مورد حفاظت قرار گیرند. بسیاری از کیف های پول، کلیدهای خصوصی را قبل از آن که آنها به صورت محلی ذخیره شوند، به صورت رمزنگاری شده در می آورند. این امر البته باعث کاهش راحتی کاربر در استفاده از شبکه بیت کوین می شود؛ زیرا باید رمز عبور را برای رمزگشایی کلید خصوصی قبل از استفاده از آنها در هنگام انجام یک تراکنش وارد سازند. با این حال، اگر دستگاه به خطر افتد، مهاجم فقط قادر است یک کپی رمزگذاری شده از کلید خصوصی را داشته باشد. او سپس احتیاج خواهد داشت حمله ای از نوع حمله جست وجوی فراگیر که فرایند بسیار زمان بری است، برای به دست آوردن رمز کلید انجام دهد. بویژه اگر رمز انتخاب شده بدرستی انتخاب شده باشد.

کیف های پول مبتنی بر گره های کامل، این مزیت را دارند که متکی به شرکای شخص ثالث برای انجام عملیات شان نخواهند بود.

کلیدهای خصوصی نیز می توانند بر روی رسانه های فیزیکی، از جمله قطعه ای از کاغذ یا رسانه های دیجیتال که به اینترنت متصل نیستند، ذخیره شوند. به این روش، ذخیره سازی سرد گفته می شود؛ که کلید خصوصی در دسترس اینترنت نیست و در نتیجه از حملات الکترونیکی مصون است. این کلیدها می توانند موضوع انجام سرقت های فیزیکی باشند. برخی از پیاده سازی های کیف پول در حقیقت اجرای یک گره کاملا بیت کوین است. یک گره کامل، یک کپی کامل از پایگاه داده توزیع شده زنجیره بلوکی را نگه می دارد. کیف های پول مبتنی بر گره های کامل، این مزیت را دارند که متکی به شرکای شخص ثالث برای انجام عملیات شان نخواهند بود. در مقابل، باید هزینه ذخیره سازی و پردازش کل زنجیره بلوکی را نیز بپردازند.

پیاده سازی های بسیار سبک وزن تر از کیف های پول نیز در دسترس هستند. کیف های پول سبک وزن بر گره های شخص ثالث تکیه دارند که آنها را از اطلاعاتی نظیر مانده حساب و نیز صورت حساب، برای آدرس های موجود در کیف پول تغذیه می کنند. آنها همچنین به گره شخص ثالث که اقدام به رله تراکنش های ایجاد شده توسط کیف پول می کند، متکی هستند. کیف های پول سبک وزن برای دستگاه هایی با حافظه و قابلیت پردازش و باتری محدود، مانند تلفن های هوشمند مناسب است. توصیه می شود کیف پولی با یک پیاده سازی متن باز مورد استفاده قرار گیرد. کیف پولی با مالکیت اختصاصی، در صورتی که نویسنده و برنامه نویس این کیف پول تصمیم بگیرد از یک درب پشتی در نسخه منتشر شده باینری آن استفاده کند، می تواند ریسکی امنیتی را تشکیل دهد. چندین پیاده سازی متن باز از کیف پول کامل و کیف پول سبک وزن وجود دارد.

نوع سوم از کیف های پول، کیف پول های مبتنی بر وب هستند. در کیف پول مبتنی بر وب وجوه به شریک شخص ثالث که اغلب یک وب سایت است منتقل شده و پس از آن، او مدیریت وجوه را از طرف کاربر بر عهده می گیرد. در این جا تجربه کاربر شبیه استفاده از خدمات بانکداری آنلاین است. کیف پول مبتنی بر وب، راحتی مناسبی را برای کاربران خود فراهم کرده و در عوض، به خاطر مدیریت کلیدهای خصوصی کاربر، از او کارمزد دریافت می کنند.

با این حال ممکن است کاربر روزی وب سرویس خود را باز کرده و وجوه خود را به خاطر سرقت یا کلاهبرداری، بر باد رفته ببیند. اما خدمات کیف های پول مبتنی بر وب بسیاری وجود دارند که شریک شخص ثالث، مدیریت کلیدهای خصوصی کاربر را در اختیار ندارد.

به پایان مقاله «کیف پول بیت کوین» رسیدیم. در مقاله بعدی به معانی متفاوت بیت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *