آشنایی با کیف های پول تحت وب بیت کوین

کیف های پول تحت وب ، شرکت هایی هستند که پیچیدگی های مدیریت کیف پول بیت کوین را از کاربران خود مخفی کرده و به ارائه تجربه ای که شبیه خدمات بانکداری آنلاین است، اقدام می کنند.

اولین نسل از کیف پول تحت وب به اقدام کاربران جهت سپرده گذاری بیت کوین ها در وب سایت نیاز داشت، و سپس وی به سایت اجازه می داد پرداخت ها از طریق آن انجام شود. کیفهای پول تحت وب راحتی خاصی را به کاربران ارائه می کنند. با این حال، کاربران ریسک متقابل بزرگی را متحمل می شوند.

کیف پول تحت وب را می توان هک کرد و وجوه آن را به سرقت برد یا شخصی از داخل شرکت کیف پول تحت وب می تواند همراه با وجوه مشتریان ناپدید شود. کیف های پول تحت وب می تواند تحت مدل سپرده قانونی همانند بانک های مرسوم عمل کنند. البته ابزار خاصی برای کاربران وجود ندارد تا بر سلامت مالی این شرکت ها نظارت کنند. گذشته از سهولت استفاده، کیفهای پول تحت وب، می توانند اقدام به ارائه مزایای دیگری به کاربران خود نمایند:

  • به کاربر هشدار می دهند که کیف پول او به خطر افتاده است
  • به کاربر توصیه می کند تا از معامله با تاجری که شهرت بدی دارد خودداری کند
  • کمک می کنند ریسک ابتلا به حقه بازی و کلاهبرداری آدرس در هنگام خرید کالا یا خدمات با بیت کوین کاهش یابد.
  • در هنگام خرید کالاها و خدمات، کاربران باید وجوه خود را به آدرس هایی که به صورت تصادفی ایجاد می شوند، ارسال کنند. از آنجا که این آدرس ها هیچ اطلاعات شناسایی ندارند، آن ها را یک حمله کننده می تواند جعل کند. خدمات کیف پول تحت وب می تواند به کاهش خطر مزبور کرک کند. البته این ریسک با استفاده از پروتکل پرداخت کاهش یافته است
  • اتصال خودکار به حساب بانکی کاربر
  • ادغام با خدمات حساب های امانی به صورت شفاف

ارائه دهندگان خدمات کیف پول تحت وب می توانند با درخواست کارمزد از کاربران، اقدام به کسب درآمد کنند. همچنین انتفاع بالایی از داده هایی که از کاربران جمع آوری می شود، وجود دارد. کیف پول تحت وب دارای این مزیت است تا اقدام به شناسایی تجار و کاربرانی کند که با آنها کار می کنند. اطلاعات جمع آوری شده می تواند مورد استفاده برای ارایه خدمات به کاربر، یا برای نمایش آگهی های بهتر به مشتری باشد. علاوه بر این، در برخی شرایط خدمات کیف پول می تواند با خرده فروشان وارد کار شده تا برای کاربران آن کسب و کارها تبلیغات انجام دهد. مدل درآمدی برای کسب و کار مزبور شبیه مدل درآمدی برای سایر خدمات تحت وب، همانند ذخیره سازی ای میل، جست وجو، و غیره است

ارائه دهندگان خدمات کیف پول تحت وب می توانند با درخواست کارمزد از کاربران، اقدام به کسب درآمد کنند.

پس از چند ورشکستگی و موارد سرقت در آغاز سال ۲۰۱۴، گذاری به نسل دوم خدمات کیف پول که فناوری های چند امضایی استفاده می کنند، وجود دارد. این خدمات از آدرس های چند امضایی ۲ از ۳ استفاده می کنند. یکی از کلیدها در دستگاه کاربر ذخیره می شود. کلید دوم در سرویس کیف پول تحت وب ذخیره شده و کلید سوم توسط کاربر در مکانی به صورت آفلاین نگهداری می شود. هنگامی که وجوه در یک آدرس ۲ از ۳ ذخیره می شود، ۲ از ۳ امضا مورد نیاز است تا تراکنشی انجام شود. تحت شرایط عادی تراکنش ها توسط کلید محلی کاربر و کلید سرویس کیف پول تحت وب امضا زده و انجام می شود.

خدمات کیف پول تحت وب بطور معمول جهت انجام شدن، نیاز به تصديق کاربر دارد. در نتیجه احراز هویت دو عاملی برای خرج کردن وجوه، به وجود می آید. با این حال خدمات کیف پول تحت وب وجوه را کنترل نمی کند، بلکه تنها اگر کاربر بدرستی فرایند تصدیق هویت را انجام نداده باشد، از خرج کردن وجوه جلوگیری می کند. بنابراین کیف پول تحت وب نمی تواند وجوه را سرقت کند. برخی از شرکت ها که فن آوری های چند امضایی کیف پول را با الگوریتم های کشف و شناسایی تقلب بر اساس یادگیری ماشین ترکیب و به هر درخواست تراکنش جدید نمره ریسکی تخصیص می دهند، به وجود آمده اند. این الگوریتم ها از عواملی همچون عادت های خرج کردن کاربر و نیز صاحب آدرسی که وجوه قرار است به آن منتقل شود، استفاده کرده و مشخص می کند آیا شرکت مزبور معتبر است یا خیر. با توجه به این نمره خطر، خدمات پردازش یا به صورت خودکار (برای نمرات کم خطر)، یا درخواست دو عامل احراز هویت یا خارج از باند تأیید (برای انجام معاملات با خطر متوسط) یا بررسی دستی تراکنش ها توسط نماینده شرکت و تماس گرفتن با مشتری (برای انجام تراکنش در معرض خطر بالا) انجام می شود.

مقررات یکی دیگر از نگرانی های کیفهای پول تحت وب است. اخیرا مقررات «شبکه اجرای جرایم مالی» نقش خود را بازی نمی کند. بنابراین معلوم نیست آیا خدمات کیفهای پول تحت وب باید به عنوان فرستنده پول در نظر گرفته شوند یا نه. اگر پاسخ در آینده بله باشد، آنها باید تحت گواهینامه نقل و انتقال دهندگان پول، دسته بندی و تأیید شوند.

یک مدل کسب و کار، تولید کیف های پول سخت افزاری است. کیف های پول سخت افزاری می توانند با ارایه خدمات کیفهای پول تحت وب چند امضایی ترکیب شوند. در نهایت همپوشانی خاصی در عملکرد صرافی ها، پردازنده های پرداخت و کیف های پول تحت وب وجود دارد، و می تواند به یکپارچگی بیشتر این کسب و کارها در آینده منجر شود.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو