در این مقاله کاربرد و مزیت‌ های سرویس ‌های ایمیل مبتنی بر بلاک چین – Blockchain – based Email را بررسی می‌کنیم و به چالش‌ها و مشکلات این خدمات می‌پردازیم.

 

امروزه برخی از پروژه‌ها، در حال توسعه سرویس ‌های ایمیل مبتنی بر بلاک چین هستند. این موضوع می‌تواند موجب افزایش امنیت و حریم خصوصی افراد شود، اما باید دید که این خدمات واقعا کاربردی هستند یا خیر؟ فناوری Blockchain دامنه کاربرد گسترده‌ای دارد و توسعه‌دهندگان دائما به دنبال کشف حوزه‌های جدیدی هستند تا بتوانند از این فناوری در آن‌ها استفاده کنند.

یکی از متمایزترین برنامه‌های بالقوه توسعه‌دهندگان، سرویس‌های ایمیل مبتنی بر بلاک چین است. باید بگوییم که از این نظر، این عرصه تبدیل به یک میدان مسابقه عالی شده است، چراکه فناوری Blockchain، امنیت و حریم خصوصی بی‌نظیری را ارئه می‌دهد که جزء ویژگی‌های اصلی هر خدمات ایمیل نیز به شمار می‌رود.

اما از لحاظ دیگر، فناوری بلاک چین و ایمیل چندان مناسب همکاری با یکدیگر نیستند. خدمات کاملا تخصصی ایمیل، هر چند که مبتنی بر بلاک چین باشند یا نه، فروش خوبی دارند. مشکل است که بتوان به راحتی و کثرت خدمات رایگان وب‌میل مانند جی‌میل – Gmail ایراد وارد کرد و یا اینکه بگوییم بازار خدمات ایمیل رقابتی است.

با این وجود، هنوز هم چند پروژه اندک ایجاد خدمات مبتنی بر بلاک چین متوقف نشده است. حتی نام جان مک آفی سوئیف‌میل (John McAfee SwiftMail) نیز از نام یکی از طرفداران جنجالی و بزرگان حوزه رمز ارز گرفته شده است. بنابراین، این سرویس‌ها چه مزیت‌هایی را ارائه می‌دهند؟ آیا می‌توانند خدمات الکترونیکی استاندارد را شکست دهند؟

مزایای خدمات ایمیل مبتنی بر بلاک چین

مزایای خدمات ایمیل مبتنی بر بلاک چین

مهم‌ترین مزیت استفاده از تکنولوژی بلاک چین، برقراری امنیت کامل است. در یک سیستم مبتنی بر Blockchain، هر یک از پیام‌های مربوطه رمزگذاری و سپس ذخیره می‌شوند. این رویکرد به روش‌های رمزگذاری تقریبا ناگسستنی متکی است که تنها دسترسی شما را ممکن می‌سازد. به علاوه، هیچ کس نمی‌تواند در این پیام‌ها دخالتی داشته باشد.

این سیستم نسبت به سرویس‌های سنتی ایمیل، حریم خصوصی بهتری را ارائه می‌دهد. برای مثال، Gmail برخی از ویژگی‌های اساسی رمزگذاری را فراهم می‌کند، البته این گونه روش‌های حریم خصوصی از خود گوگل نشأت نمی‌گیرند. برعکس، زمانی که شما از این سیستم بهره می‌برید، داده‌های شما در سطح بسیار اساسی‌تری رمزنگاری می‌شوند.

سرانجام هر یک از این سرویس های نامبرده به لطف یک دفترچه غیرقابل تغییر، امکان ذخیره دائمی پیام را فراهم می‌کنند. بدیهی است که شما نمی‌توانید پیام‌های مهم ایمیل خود را شخصا حذف کنید. این ذخیره سازی دائمی تضمین می‌کند که سرویس انتخابی ایمیل شما نمی‌تواند پیام‌های شما را به صورت تصادفی یا عمدی حذف کند.

مشکلات سازگاری

سرویس‌‌های ایمیل مبتنی بر بلاک چین یک محدودیت عمده دارند که آن‌هم سازگاری است. اگر یک سرویس مبتنی بر blockchain، امکان ارسال ایمیل به یک آدرس Email سنتی را فراهم کند، مخاطب شما نیز یک نسخه از آن پیام را در اختیار خواهد داشت. به عبارت دیگر، پیام‌های شما تنها در بلاک چین ذخیره نمی‌شوند، در این صورت، بسیاری از ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی که در بالا نیز ذکر شد، نقض می‌شوند.

در نتیجه، برخی از این سرویس‌ها تصمیم دارند سیستم‌های ایمیل مجزا را توسعه دهند. دی‌میل – Dmail (مبتنی بر بلاک چین ایاس – EOS) و فانتاسما میل – PhantasmaMail (مبتنی بر بلاک چین نئو – NEO) در حال حاضر نمی‌توانند برای آدرس‌های ایمیل استاندارد، پیام ارسال کنند. این امر به شما این اطمینان را می‌دهد که محتوای پیام از سرویس بلاک چین خارج نمی‌شود، اما به خاطر یک سری دلایل چندان خوشایند نیست.

در پایان، برخی از سرویس‌های نامبرده تنها سیستم‌های پیام‌رسانی هستند که از لحاظ ظاهر و عملکرد مانند یک سرویس ایمیل طراحی شده‌اند. با این حال، ممکن است کاربران در هنگام ورود به سیستم کمی ناامید شده و نتوانند یک ایمیل واقعی را ارسال کنند. معمولا بیشتر این خدمات در تلاش هستند تا در آینده سازگاری بیشتری را فراهم کنند.

امروزه بعضی از سرویس‌های مبتنی بر بلاک چین با ایمیل استاندارد همچون لجر میل – LedgerMail سازگاری دارند. پس از ارسال یک پیام به آدرس ایمیل استاندارد، گیرنده بایستی پیام مورد نظر را در برنامه LedgerMail رمزگشایی کند تا از محتوای آن باخبر شود. این فرایند در واقع یک مرحله اضافی است، اما یکی از راه‌های ارائه سرویس واقعی نیز محسوب می‌شود که اجازه نمی‌دهد داده‌ها از بلاک چین خارج شوند.

چالش‌های دیگر

ایمیل مبتنی بر بلاک چین با موانع دیگری نیز رو به رو است. اول از همه، به طور کلی Blockchain ها، برای انتقال و ذخیره پیوست‌های بزرگ طراحی نشده‌اند. برخی از سیستم‌عامل‌های بلاک چینی اجازه ذخیره فایل را می‌دهند، اما واقعیت این است که پیوست‌های ایمیل نیازی به ذخیره در بلاک چین ندارند. اکثر سرویس‌های ایمیل به راحتی می‌توانند با خدمات میزبان فایل جفت شوند.

یکی دیگر از این چالش‌ها هزینه معاملات است. ایمیل‌های بلاک چین در طی معاملات ارسال می‌شوند و برای جلوگیری از ارسال بی رویه معاملات بایستی هزینه‌ی مربوط به آن پرداخت شود. با این وجود، راه‌های متفاوتی نیز برای انجام این کار وجود دارد؛ مثلا دی‌میل – Dmail و ملون‌میل – MelonMail توکن‌های رایگانی را از طریق ایردراپ‌ها (airdrops) و سایت‌های فاست (faucets) یا اصطلاحا ارائه ارز دیجیتال رایگان، توزیع می‌کنند. این موضوع امکان پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ها را بدون هیچ گونه هزینه واقعی فراهم می‌کند.

سرویس ایمیل بلاک چین

آیا ایمیل مبتنی بر بلاک چین می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد؟

این سرویس‌ها از مزیت‌های زیادی برخوردار هستند که شامل امنیت و حریم خصوصی بالا (در صورت استفاده صحیح) و همچنین تضمین ذخیره پیام‌های شما و عدم حذف آن‌ها می‌شود. با این وجود، این سرویس‌ها در بسیاری از مواقع چندان خوشایند نیستند و در طولانی مدت نیز ممکن است در جذب کاربران بیشتر، موفق عمل نکنند.

تاکنون این سرویس های مبتنی بر بلاک چین پیشرفت چندانی نداشته‌اند و برخی از قابل مشاهده‌ترین خدمات آن‌ها در دسترس نیستند. وب‌سایت سوئیفت‌میل – SwiftMail ناقص بوده و لجر میل – Ledgermail نیز سرویس‌های خود را تنها از طریق فرم خدمات سفارشی ارائه می‌دهد. یکی دیگر از خدمات تبلیغاتی گسترده که کریپتا میل – CryptaMail نام دارد، از سال 2014 (1393) تاکنون هنوز هم در نسخه بتای خود فعالیت می‌کند.

سرویس‌های بروز و جدیدی مانند دی میل – Dmail، فانتاسما – Phantasma و ملون‌میل – Melonmail ممکن است بتوانند سرویس‌های مبتنی بر بلاک چین را نسبت به گذشته قابل دسترس‌تر کنند. با این‌ حال، موفقیت، بیشتر از دستیابی فنی ضروری‌ است. از این رو سرویس‌های نامبرده باید ثابت کنند که نسبت به ایمیل سنتی و شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین عملی‌تر هستند.

منبع : bitrates

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *