پل بلاک چین یا بلاکچین بریج – Blockchain Bridge چیست؟

پل یا بریج – Bridge بلاک چین ارتباطی را ایجاد می‌کند که طی آن امکان انتقال توکن‌ها یا داده‌ها بین دو اکوسیستم مختلف Blockchain فراهم می‌شود.

 

مشکل عدم امکان تعامل بین سیستم‌های مختلف درون شبکه، یکی از چالش‌های فناوری بلاک چین محسوب می‌شود. هنگامی که یک توسعه دهنده، اپلیکشین‌های غیرمتمرکز خود را بر روی یک پلتفرم خاص ایجاد می‌کند، این برنامه‌ها به طور کلی در آن پلتفرم قفل می‌شوند و فرصتی برای استفاده از مزایای بلاک چین‌های دیگر را ندارند. به همین خاطر هم هست که مثلا اتریوم با مشکلات زیادی در رابطه با مقیاس‌پذیری روبرو بود و بسیاری از توسعه دهندگان امید به حل آن داشتند. بنابراین پل بلاک چین یا به عبارتی بلاکچین بریج – Blockchain Bridge یکی از راه حل‌های رفع این مشکل است.

پل بلاک چین دقیقا چیست؟

اگر این اپلیکشین‌های غیرمتمرکز به یک پلتفرم سریعتر مانند ایاس – EOS منتقل شوند، مزایای مختلف شبکه اتریوم همچون یک جامعه بزرگ، یک توکن استاندارد با پشتیبانی گسترده و یک پلتفرم قرارداد هوشمند با پذیرش بسیار بالا را از دست می‌دهند. بنابراین، یک توسعه دهنده می‌تواند از یک بریج یا پل برای ارسال توکن‌های خود از یک پلتفرم بلاک چین به یک پلتفرم دیگر استفاده کند و از مزایای هر دو بهره‌مند شود. در یک اکوسیستم بلاک چین دارای قابلیت تعامل، توکن‌ها، داده‌ها و قراردادهای هوشمند به طور بالقوه می‌توانند بین پلتفرم‌های مختلف حرکت کنند.

به طور کلی بریج‌ها از نوعی پروتکل “ضرب و سوختن” – “mint-and-burn” استفاده می‌کنند تا عرضه توکن را در تمام پلتفرم‌ها ثابت نگاه دارند. بدین ترتیب، وقتی توکنی یک بلاک چین را ترک می‌کند، یا می‌سوزد و یا قفل می‌شود، و یک توکن دیگر معادل آن در بلاک چین مقابل ضرب می‌شود. برعکس، هنگامی که این توکن به شبکه اصلی خود برگردد، جفت این توکن یا می‌سوزد و یا قفل می‌شود.

پل های بلاک چین چه مزایایی دارند؟

استفاده از پل‌های بلاک چین مزایای بی‌شماری دارد. به عنوان مثال، یک توسعه دهنده DApp – برنامه کاربردی غیرمتمرکز، که از اتریوم استفاده می‌کند، به دلیل کند بودن سرعت پردازش تراکنش و کارمزدهای بالا در زمان ترافیک و تراکم زیاد شبکه، غالباً دچار مشکلاتی در رابطه با تجربه کاربری ضعیف می‌شود.

مزایای پل های بلاک چین

توسعه دهندگان به منظور داشتن پردازشی با سرعت بالاتر و کارمزد کمتر، می‌توانند با استفاده از یک پل، توکن‌های خود را به یک بلاک چین دیگر منتقل کنند. این بدان معنی است که یک توسعه‌دهنده می‌تواند با استفاده از توکن استاندارد ERC20 و همچنین برنامه‌های پویای اتریوم برای توسعه‌دهندگان و جامعه کاربران، برنامه غیرمتمرکز خود را بر روی اتریوم اجرا کند.

از طرفی، هر دوی این اکوسیستم‌های بلاک چینی از مزایای استفاده از بریج‌ها – Bridges توسط توسعه دهندگان، بهره‌مند می‌شوند. این امر، ترافیک شبکه اتریوم را روی سایر بلاک چین‌ها با تراکم کمتر پخش می‌کند و منجر به کاهش آن می شود. این امر یک راه حل عالی برای حل چالش‌های مقیاس پذیری مداوم اتریوم است. در این صورت، بلاک چین دیگر نیز در معرض جامعه اتریوم قرار گرفته و پذیرش آن‌ها را بدست می‌آورد.

یکی دیگر از موارد استفاده از پل بلاک چین می‌تواند پرداخت فوری در نقطه فروش – Point of Sale باشد، که تاکنون با توجه به چالش‌های مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم، تقریباً غیرممکن بوده است. پل‌ها همچنین می‌توانند برای DAppها که برای ایجاد تجربه کاربری یکپارچه مانند بازی‌های کازینو نیاز به تسویه فوری دارند نیز، مفید باشند.

آیا نمونه‌ای از بلاک چین بریج‌ها وجود دارد؟

در حال حاضر، چندین پروژه نسخه پل بلاک چین خود را منتشر کرده‌اند. بریج سیسکون اتریوم – Syscoin-Ethereum که در آغاز سال جاری راه اندازی شده، قابلیت تعامل دوجانبه بین شبکه اتریوم و سیسکوین را فراهم کرده است. سیسکوین به توکن‌های ERC-20 اجازه دسترسی به یک پروتکل تسویه فوری با عنوان “گراف جهت‌دار غیر مدور با تأیید صفر” – “zero confirmation directed acyclic graph را می‌دهد که قادر به پردازش بیش از 60،000 تراکنش در ثانیه بوده و توسط یک ممیز مستقل تأیید می‌شوند.

pic-article-syscoin-bridge

آر اس کی – RSK، دومین پلتفرم قرارداد هوشمند لایه دوم است که روی بلاک چین بیت کوین کار می‌کند. پل RSK، همچنین توکن خود را در اوایل سال جاری راه اندازی کرد. بریج RSK به دارائی‌ها اجازه می‌دهد تا بین RSK و اتریوم حرکت کنند و بدین ترتیب قابلیت تعامل بین بیت کوین و اتریوم را به طور مؤثری فراهم می‌کند.

وان چین – Wanchain، یکی از اولین پروژه‌هایی بود که وارد فضای تعامل شد. این پروژه در ماه ژانویه، چهارمین نسخه از شبکه اصلی خود را معرفی و از چارچوب تی بریج – T-Bridge که امکان انتقال داده و دارایی‌های دیجیتال را  بین بلاک چین‌های مختلف فراهم می‌کند، رونمایی کرد.

پل‌های بلاک چین چگونه کار می‌کنند؟

پل ها دقیقاً مانند خود بلاک چین ها، می‌توانند در طیفی از عدم‌تمرکز فعالیت کنند. بریج‌ها به دو دسته فدریتد – federated  و تراستلس – trustless تقسیم می‌شوند:

یک پل فدریتد با روشی مشابه یک بلاک چین خصوصی یا مجاز عمل می‌کند. این پروژه، مجموعه‌ای از شاخص‌ها را تعیین می‌کند که به فرد صلاحیت می‌دهند تا در بخشی از فدراسیون حضور داشته باشد و بر تراکنشات پل‌ها نظارت کند.

به عنوان مثال، در پل وان چین – Wanchain، گره‌های تخصصی به نام “استورمِن” – “storemen” با استفاده از محاسبات چند جانبه ایمن، توکن‌ها را روی بلاک چین اتریوم قفل می‌کنند. سپس، مقدار معادل توکن‌ها روی وان چین ضرب شده و وقتی کاربر می‌خواهد دارایی‌های خود را به بلاک چین اتریوم برگرداند، یک استورمن باید سهم او را از کلید مخفی بدهد.

یک پل تراتستلس می‌تواند از طریق شبکه غیرمتمرکزی از عاملین عمل کند. بر خلاف مدل فدریتد، هر کسی می‌تواند به عنوان عامل به این شبکه بپیوند. همچنین کلیه عامل‌ها برای تایید صحت و اعتبار تراکنش‌ها، پاداش می‌گیرند.

به عنوان مثال، پل سیسکوین – Syscoin، از شبکه‌ای از عامل‌ها استفاده می‌کند که با استیکینگ ارز دیجیتال اتریوم از تراکنش‌های پل، که در دسته سوپر بلاک‌ها قرار می‌گیرند، کامزد دریافت می‌کنند. اگر هر یک از عاملین متوجه شود که عملکرد یکی از عامل‌های دیگر، از طریق ایجاد سوپر بلاک‌های نامعتبر به نفع شبکه نیست، می‌تواند چالشی را مطرح کند. اگر چالش تأیید شود، کسی که چالش را ایجاد کرده، 3 اتر از ایجاد کننده بلاک‌های نامعتبر جایزه می‌گیرد. در غیر این صورت، اگر چالش وی بی‌اساس تلقی شود، 3 اتر از دست می‌دهد.

آیا پل‌های بلاک چین در حال حاضر برای تمامی برنامه‌های غیرمتمرکز کارایی دارند؟

پل‌هایی که هم اکنون در حال فعالیت هستند، تنها چند ماه است که به شکل فعلی خود کار می‌کنند، از این رو هنوز از نظر پذیرش در مراحل ابتدایی به سر می‌برند. با این وجود، وعده‌های زیادی – به خصوص برای استیبل کوین‌ها – داده‌اند. ارز دیجیتال تتر – USDT نیز برای اینکه بتواند خودش را با این میزان رشد همگام کند، مجبور شد شبکه خود را گسترش بدهد. مدیر ارشد فناوری این شرکت، پائولو آردوینو – Paolo Ardoino، تمایل زیادی به استفاده از پل های بلاک چین نشان داده است. سیسکوین نیز در حال مذاکره با پروژه‌های استیبل کوینی است که علاقه‌مند به استفاده از بریج این پروژه هستند.

پل بلاک چین

با توجه به نوپا بون این پدیده نوظهور، قطعا اجرای برخی از آن‌ها با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در ماه مه، یک پل بیت کوین-اتریوم به نام tBTC تنها دو روز پس از راه اندازی، مجبور شد فعالیت خود را متوقف کند، چراکه توسعه دهندگان در کد آن اشکالی را پیدا کردند که ادامه کار را غیرممکن می‌کرد.

با این وجود، به نظر می‌رسد با تمرکز فعلی روی مقیاس‌پذیری و قابلیت تعامل، پل ها به بخش جدایی ناپذیری از چشم انداز آینده بلاک چین ها تبدیل شوند.

منبع : cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *