چرا هک کردن بلاک چین – Blockchain امکان پذیر نیست؟

هک کردن بلاک چین – Blockchain چگونه است؟ آیا یک شبکه بلاکچینی مانند بیت کوین و اتریوم امن است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است.

مجمع جهانی اقتصاد با انجام پژوهشی در سال 2017 پیش‌بینی کرد که حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی در سال 2025 از بستر بلاک چین استفاده خواهد کرد. برای تحقق این امر، تکنولوژی بلاک چین باید جایگزین بخش وسیعی از سیستم‌های سنتی مالی، دولتی، تجاری و عمومی شود.

تکنولوژی بلاک چین دارای دو ویژگی مهم است که می‌تواند منجر به انقلاب در سیستم‌های سنتی شود. اولین ویژگی غیرمتمرکز بودن آن است. این واقعیت که برنامه‌های Blockchain نیاز به واسطه‌ها را برای تامین اعتماد از بین می‌برد، منجر به ارزان‌تر و بهینه‌تر شدن فرآیندها با استفاده از این تکنولوژی می‌گردد. مثال بارزی از این ویژگی، پرداخت‌ها و تراکنش‌های بانکی است. دومین ویژگی مهم بلاک چین، امنیت بالای این فناوری است. ذات غیرمتمرکز و الگوریتم‌های رمزنگاری مورد استفاده در آن باعث می‌شود که سیستم‌های مبتنی بر این تکنولوژی بسیار امن باشند. در حقیقت هک کردن بلاک چین تقریبا غیرممکن است. در دنیایی که امنیت سایبری به یک مسئله اصلی برای افراد، شرکت‌ها و دولت‌ها تبدیل شده است، فناوری بلاکچین دارای پتانسیل انقلابی است.

چرا هک کردن بلاک چین امکان‌پذیر نیست؟

در حقیقت بلاک چین مجموعه‌ای از چند تکنولوژی است که با استفاده از آن می‌توان سیستم‌های متفاوتی با سیستم‌های سنتی فعلی ایجاد کرد. Blockchain یک تکنولوژی متن باز (Open Source) است و می‌توان آن را به هر مقداری شخصی‌سازی کرد. جزئیات بین بلاکچین های مختلف و پروتکل‌های آن‌ها شاید متفاوت باشد، اما ذات این تکنولوژی استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که در همه پروتکل‌های بلاکچینی یکسان است. تمام داده‌ها از جمله تراکنش‌ها با استفاده از “الگوریتم‌های اجماع” تایید و به صورت غیر متمرکز بین تمام کاربران شبکه دخیره می‌شود، بنابراین هک کردن یک بلاک چین کاملا دشوار است.

در فواصل منظم، دسته‌ای از معاملات تایید شده با هم گروه‌بندی می‌شوند و به صورت رمزنگاری شده در یک “بلاک” قرار می‌گیرند. به عنوان مثال در بلاک چین بیت کوین، تراکنش‌ها تقریبا هر 10 دقیقه یک بار دسته‌بندی می‌شوند و با استفاده از الگوریتم رمزنگاری SHA256 در یک بلاک قرار می‌گیرند. برای رمزنگاری از هش – Hash استفاده می‌شود. استفاده از توابع هش منجر به تبدیل داده‌ها به رشته‌هایی از اعداد و حروف با طول مشخص می‌شود. استفاده از مهندسی معکوس برای تبدیل این رشته‌ها (هش‌ها) به داده‌های اولیه تقریبا غیرممکن است و لذا تراکنش‌ها غیرقابل تغییر هستند.

به منظور هک کردن یک Blockchain ، فرد مهاجم باید با استفاده از مهندسی معکوس تمامی بلاک‌های موجود در یک سیستم بلاک چین را تغییر دهد. در یک سیستم بلاک چینی، کلیه بلاک ها به صورت رمزنگاری شده به هم متصل هستند و تغییر هش هر کدام از بلاک‌های قبلی منجر به ایجاد یک ناسازگاری خواهد شد، زیرا هش جدید دیگر با بلاک‌های بعدی همخوانی ندارد. بنابراین ضروری است که فرد مهاجم توانایی تغییر کلیه هش‌ها را به صورت همزمان داشته باشد.

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، بلاکچین از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) استفاده می‌کند. این بدان معنا است که تمامی اطلاعات یک بلاک چین به صورت غیرمتمرکز بین تمام کاربران توزیع می‌شود. بنابراین هر کاربر در یک شبکه بلاک چینی، نسخه‌ای کامل از داده‌های شبکه را در اختیار دارد. در شبکه‌های بلاک چین عمومی، ممکن است چند میلیون کاربر یا گره – Node داشته باشیم. به منظور هک کردن چنین بلاک چینی، فرد مهاجم باید همزمان به حداقل 51 درصد از گره‌های Blockchain حمله کند و داده‌ها را تغییر دهد. این حملات، حمله 51 درصدی نام دارد. این حمله در یک شبکه بلاک چینی بسیار هزینه‌بر و دشوار است و کار جایی سخت می‌شود که فرد مهاجم باید بتواند ظرف مدت محدودی (زمان بین دو بلاک) حمله را انجام دهد.

همانطور که گفته شد، ترکیب این دو ویژگی (رمزنگاری به هم پیوسته و غیرمتمرکز بودن) باعث می‌شود که هک کردن یک شبکه بلاک چین بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن شود. حداقل فعلا با تکنولوژی موجود، هک کردن بلاک چین های بزرگی مانند بیت کوین و اتریوم غیرممکن است.

آیا اتریوم و بیت کوین تاکنون هک شده‌اند؟

تاکنون اتریوم و بیت کوین هیچگاه هک نشده‌اند و هر دو Blockchain تا به امروز کاملا امن باقی مانده‌اند. آن چیزی که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، هک شدن صرافی‌های ارز دیجیتال و کیف‌پول‌های آنلاین است، چیزی که منجر به آن شده تا بسیاری از افراد تصور کنند که بیت کوین و اتریوم هک شده‌اند. تاکنون موارد متعددی از هک کیف‌پول‌های آنلاین و صرافی‌های ارز دیجیتال اتفاق افتاده است که فرد مهاجم به دستبرد به اطلاعات یک صرافی، کلید‌های خصوصی را سرقت می‌کند و ارزهای موجود در آن کیف‌پول‌ها را به والت خود منتقل می‌کند. بنابراین آن‌چیزی که اتفاق می‌افتد هک کردن بلاک چین نیست، بلکه هک کردن یک صرافی یا سرویس کیف پول آنلاین است.

هک کردن بلاک چین

خرید و فروش بیت کوین و اتریوم سرقتی بسیار دشوار است زیرا به سبب خاصیت شفافیت در بلاک چین، ارزهای سرقتی کاملا مشخص هستند و کوچکترین جابجایی در آن‌ها را کل شبکه متوجه می‌شوند. از آن‌جا که به سبب قوانین مبارزه با پولشویی، بسیاری از صرافی‌ها پیش از انجام هر معامله‌ای کلیه اطلاعات مشتری را اخذ می‌کنند، فروش ارزهای سرقتی از طریق صرافی‌ها تقریبا غیرممکن است. بنابراین فرد سارق باید چندین تراکنش پولشویی را انجام دهد و ارزها را به دسته‌های کوچکی تقسیم کند تا بتواند آن‌ها را نقد نماید.

در نهایت آیا یک بلاک چین امن است؟

جواب این سوال “بله” است. بلاک چین به سبب بهره‌مندی از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) و رمزنگاری متصل به هم، یک فناوری بسیاری امن است و هک کردن آن بسیار هزینه‌بر و دشوار است.

منبع: ircryptocurrency

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.