الگوهای پهن شونده (Broadening Patterns)

تمام الگوهای مثلث اعم از افزایشی، کاهشی، متقارن و همچنین کنج‌‌‌های صعودی و نزولی می‌توانند به صورت وارونه نیز در نمودارهای قیمت تشکیل گردند که به آنها الگوهای پهن شونده یا وارونه گفته می‌شود. در ادامه این الگوها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

الگوی مثلث متقارن پهن شونده

مثلث پهن شونده یک حالت غیر معمول و نسبتا کمیاب از مجموع الگوهای مثلث می‌باشد. این الگو در واقع یک «مثلث متقارن وارونه» و تصویر معکوس یک مثلث متقارن است که بجای آنکه رأس مثلث در انتها باشد، در ابتدای آن قرار دارد. ضمن اینکه تمام الگوهای مثلثی که شرح داده ایم دارای دو خط نزدیک شونده و همگرا بوده اند، در حالی که در این الگو، همان گونه که از نامش بر می‌آید دو خط روند واگرا و دور شونده وجود دارد. به این علت به آن «بلندگوی دستی» نیز می‌گویند.

الگوی مثلث متقارن پهن شونده

الگوی مثلث متقارن پهن شونده | بلندگوی دستی

این الگو که دارای نوع افزایشی و کاهشی می‌باشد، از اتصال نقاط حداقل و حداکثر قیمت حاصل می‌شود که در آن قیمت حداقل سه بار به هر یک از خطوط بالایی و پایینی برخورد کرده است. در نهایت یکی از این خطوط شکسته و بازار در همان جهت ادامه می‌یابد.
الگوی حجم نیز در این الگو متفاوت از دیگر الگوهای مثلث می‌باشد. در سایر الگوها، زمانی که به رأس مثلث نزدیک می‌شویم، حجم معاملات کاهش پیدا می‌کند اما در این الگو برعکس است. حجم در قسمت پهن الگو افزایش می‌یابد. این وضعیت حاکی از غیر قابل کنترل بودن و احساساتی بودن بازار است.

الگوی پهن شونده

نقاط افزایشی و کاهشی الگوی پهن شونده

نحوه معامله در الگوی پهن شونده

همان گونه که در فصول قبلی گفتیم این الگو به دلیل نداشتن هشدار روند صعودی و نزولی حاکی از آشفتگی بازار است لذا نه در داخل و در خارج آن نمی‌توان معاملات منطقی را طراحی نمود لذا بهتر است از آن صرف نظر نماییم. اما برای آشنایی با شیوه‌‌‌های معاملاتی که در منابع مختلف بیان شده اند به اختصار به برخی از آنها اشاره می‌نماییم.

١- شکست

همانند دیگر الگوها، به محض شکست هر یک از خطوط بالایی و پایینی می‌توانید وارد بازار شوید. به این صورت که با بسته شدن قیمت در خارج هر یک از خطوط بالایی یا پایینی و با توجه به کندل شکست در همان جهت معامله نمایید. برای مثال در شکسته شدن خط بالایی می‌توانید در بالای نقطه حداکثر کندل شکست، خرید انجام دهید و به همین ترتیب در شکسته شدن خط پایینی می‌توانید در زیر نقطه حداقل کندل شکست، فروش نمایید.

شکست در الگوی پهن شونده

نقطه شکست در الگوی پهن شونده

حد سود این معامله به اندازه ارتفاع الگو از نقطه شکست محاسبه می‌شود که در شکل زیر نمایش داده شده است. در رابطه با حد ضرر برخی منابع نقطه وسط الگو را به عنوان حد ضرر معرفی می‌کنند اما بهتر است خودتان بر اساس نقاط حمایت یا مقاومت آن را تعیین کنید.

اهداف در الگوی پهن شونده

اهداف سقف یا کف در الگوی پهن شونده

اهداف مورد نظر در الگوی پهن شونده سقف یا کف بر اساس فاصله پهن ترین قسمت محاسبه می‌شود.

اهداف در الگوی مثلث پهن شونده

تعیین نقاط هدف در الگوی پهن شونده

الگوی پهن شونده سقف

الگوی پهن شونده سقف که اغلب در سقف‌‌‌های مهم بازار تشکیل می‌گردد. در این شکل به قله و در دره متوالی را مشاهده می‌کنید که شکست دومین دره الگو را کامل می‌نماید. این الگو یکی از الگوهای غیر معمول است که معامله با آن به سختی صورت می‌پذیرد لذا بهتر است آن را نادیده بگیرید.

۲- داخل الگو

یکی از مهم ترین فرصت‌‌‌های معاملاتی در الگوی پهن شونده، ورود در آخرین حرکت قیمت در داخل الگو است. در داخل الگو ۵ حرکت صورت می‌گیرد. اگر جهت روند قبل از تشکیل الگ صعودی باشد پنجمین حرکت رو به پایین خواهد بود؛ بنابراین می‌توان در سقف الگو معامله فروش انجام داد. به همین ترتیب اگر جهت روند پیش از تشکیل الگو نزولی باشد پنجمین حرکت رو به بالا خواهد بود، لذا می‌توان در کف الگو معامله خرید انجام داد.
خلاصه اینکه در الگوی «پهن شونده سقف» زمانی که قیمت در موج پنجم به سقف خط روند می‌رسد و بعد نزول می‌کند، می‌توانید در زیر نقطه حداقل کندل آخر فروش نمایید و در الگوی «پهن شونده کف» زمانی که قیمت در موج پنجم به کف خط روند می‌رسد و بعد صعود می‌کند، می‌توانید در بالای نقطه حداکثر کندل آخر خرید نمایید (شکل).
هدف معاملاتی در این نوع معامله در خط روند مقابل قرار دارد که در واقع پهن ترین قسمت الگو محسوب می‌شود. حد ضرر در این معامله، در پشت خط روند ورودی قرار می‌گیرد.

الگوی پهن شونده سقف

الگوی پهن شونده کف | الگوی پهن شونده سقف

نکته

توصیه ما این است که با توجه به غیر معمول بودن الگو و شرایطی که در هنگام تشکیل آن، بر بازار حاکم است، بهتر است با این الگو معامله نکنید. در هر حال اگر معامله کردید، می‌توانید اهداف را همانند بالا تعیین کنید ولی بسیار مراقب باشید.

مثال‌‌‌های معاملاتی در الگوی پهن شونده

نمودار ۱۵ دقیقه ای شاخص (Russell Inini( EIR2

مثال الگوی پهن شونده

مثال الگوی پهن شونده

در نمودار این سهام یک الگوی پهن شونده تشکیل شده است. پس از آنکه حرکات ۱ تا ۴ در داخل مثلث تشکیل شد با برخورد قیمت به خط روند پایینی، منتظر بسته شدن قیمت در بالای نقطه حداکثر کندل برخورد کننده می‌مانیم تا با معامله خرید وارد بازار شویم. با تشکیل چنین کندلی، وارد معامله خرید می‌شویم تا به اهداف مشخص شده این الگو که در میانه خط روند مقابل الگو قرار دارد دست یابیم. حد ضرر در زیر خط روند پایینی قرار دارد.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می‌خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *