نحوه خرید و فروش در الگوی بازگشتی سه سقف و سه کف

نحوه فروش

با شکسته شدن خط گردن، الگوی سه سقف تکمیل و علامت معامله فروش صادر شود این حالت می توان در چندین نقطه وارد بازار شد:

  1. نقطه بسته شدن قیمت در زیر خط گردن.
  2. نقطه لمس مجدد خط گردن
  3. چند پیپ پایین تر از دره ایجاد شده در زیر خط گردن که از همه مطمئن تر است.

در رابطه با حد ضرر نظرات مختلفی وجود دارد برای مثال چند پیپ بالاتر از آخرین قله ایجاد شده یا قله ۳ یا اینکه با مشاهده اولین الگوی شمعی بازگشتی وارد بازار شویم و حد ضرر را نیز چند پیپ بالاتر از High همین الگو قرار دهیم.

نحوه فروش در الگوی سه سقف و سه کف

نحوه فروش در الگوی سه سقف و سه کف

نحوه خرید

همانند الگوی سقف با شکسته شدن خط گردن، الگوی سه کف نیز تکمیل و علامت معامله خرید صادر می شود. در این حالت می توان در چندین نقطه وارد بازار شد:

  1. نقطه بسته شدن قیمت در بالای خط گردن
  2. نقطه لمس مجدد خط گردن
  3. چند پیپ بالاتر از قله ایجاد شده در بالای خط گردن (مطمئن تر).

در رابطه با حد ضرر نیز می توان آن چند پیپ پایین تر از آخرین دره ایجاد شده یا دره سوم قرار داد.

نحوه خرید در الگوی سه سقف و سه کف

نحوه خرید در الگوی سه سقف و سه کف

نقاط هدف

هدف قیمتی در این الگو (سقف یا کف) با توجه به ارتفاع الگو تعریف می شود؛ به این صورت که فاصله عمودی سقف (سر) تا خط گردن را اندازه گیری و به همین میزان از نقطه شکست به سمت مقابل محاسبه می نماییم. برای مثال اگر در الگوی سه سقف، فاصله نقطه بالایی سر تا گردن ۱۲۰ واحد باشد انتظار داریم قیمت از خط گردن، به اندازه ۱۲۰ واحد به سمت پایین ریزش نماید. البته برای این الگو اهداف دیگری را نیز در نظر می گیرند که در فاصله دو برابر ارتفاع سقف تا گردن یا نقطه آغازین روند قرار دارد ليكن توصیه ما همان هدف اول است که مطمئن تر و قابل اطمینان تر می باشد.

نقاط هدف قیمتی در الگوی سقف یا کف

نقاط هدف قیمتی در الگوی سقف یا کف

نکات مهم

  1. حجم معاملات در این الگو نیز همانند دیگر الگوها، نقش بسیار مهمی را بازی می کند. در الگوی سه سقف، حجم معاملات در قله اول، زیاد و در قله سوم، کم می باشد. ضمن اینکه در دره دوم، زیاد و در هنگام شکست بسیار زیاد می شود. در الگوی سه کف، حجم معاملات در دره اول، زیاد و در دره سوم، کم می شود. ضمن اینکه در قله دوم، زیاد و در هنگام شکست بسیار زیاد می شود.
  2. همواره قبل از تشکیل الگوی سه سقف یا سه کف بایستی به ترتیب یک روند صعودی یا نزولی اولیه وجود داشته باشد تا با تشکیل این الگوها بازگشت قیمت اتفاق افتد. اگر این شرایط فراهم نباشد. در گاهی اوقات این الگوها همانند «الگوهای ادامه دهنده عمل می نمایند که در ادامه خواهد آمد.
نکات مهم در الگوی سه سقف و سه کف

نکات مهم در خرید و فروش در الگوی سه سقف و سه کف

مثال های معاملاتی

نمودار روزانه سهام شرکت BRK

سهام شرکت BRX

نمودار سهام شرکت BRX

در این نمودار نمونه ای از الگوی سه سقف را در انتهای یک روند صعودی مشاهده می نمایید. در این شکل، بازار به مدت طولانی در یک روند صعودی قرار داشته و به مدت چند ماه نیز وارد یک محدوده بدون روند شده است. در طی این مدت سه نقطه حداکثر تقریبا برابر تشکیل داده که در نهایت خط گردن خود را شکسته است. طبق اصول الگو، قیمت مجددا خط گردن که نقش مقاومت را دارد، لمس کرده و آنگاه ریزش می نماید؛ لذا با بازگشت قیمت فروش انجام می دهیم که پس از مدتی نیز هدف مرود نظر حاصل شده است.

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *