نحوه خرید و فروش در الگوی بازگشتی دو سقف و دو کف

نحوه فروش

با شکسته شدن خط گردن، انگوی دو قله تکمیل و علامت معامله فروش صادر می شود که می توان در چندین نقطه وارد بازار شد:

  1. نقطه بسته شدن قیمت در زیر خط گردن
  2. نقطه لمس مجدد خط گردن
  3. چند پیپ پایین تر از دره ایجاد شده در زیر خط گردن (فراکتال پایین) که از همه مطمئن تر است. این نقاط در شکل زیر نشان داده شده است.

در رابطه با حد ضرر نظرات مختلفی وجود دارد. برای مثال چند پیپ بالاتر از آخرین قله ایجاد شده یا قله ۲. همانند قبل بهتر است با مشاهده اولین الگوی شمعی بازگشتی وارد بازار شویم و حد ضرر را نیز چند پیپ بالاتر از High همین الگو قرار دهیم.

مکان فروش در الگوی بازگشتی

مکان فروش در الگوی شمعی بازگشتی

نحوه خرید

همانند بالا با شکسته شدن خط گردن، الگوی دو دره نیز تکمیل و علامت معامله خرید صادر می شود که می توان در چندین نقطه وارد بازار شد:

  1. نقطه بسته شدن قیمت در بالای خط گردن
  2. نقطه لمس مجدد خط گردن
  3. چند پیپ بالاتر از قله ایجاد شده در بالای خط گردن ( فراکتال بالا) که از همه مطمئن تر است. این نقاط در شکل صفحه بعد نشان داده شده است.

در رابطه با حد ضرر نیز می توان آن را چند پیپ پایین تر از دره دوم قرار داد.

مکان خرید

مکان خرید در الگوی شمعی بازگشتی

نقاط هدف

هدف قیمتی در این الگو (سقف یا کف) با توجه به ارتفاع الگو تعریف می شود؛ به این صورت که فاصله عمودی سقف (سر) تا خط گردن را اندازه گیری می کنیم و به همین میزان به نقطه ورود اضافه یا از آن کم می کنیم. برای مثال اگر در الگوی دوقله، فاصله نقطه بالایی سر تا گردن ۱۶۰ واحد باشد انتظار داریم قیمت از خط گردن، به اندازه ۱۶۰ واحد به سمت پایین ریزش نماید. البته برای این الگو اهداف دیگری را نیز در نظر می گیرند که در فاصله دو برابر ارتفاع سقف تا گردن یا نقطه آغازین روند قرار دارد. توصیه ما همان هدف اول است که مطمئن تر و قابل اطمینان تر می باشد.

نقاط هدف الگوی دو کف و دو سقف

نقاط هدف الگوی یازگشتی دو کف و دو سقف

نکات مهم

1.حجم معاملات در این الگو نقش بسیار مهمی را بازی می کند. در الگوی دو سقف، حجم معاملات در قله دوم کم اما در هنگام شکست خط گردن بسیار زیاد می شود. در الگوی دو کف، حجم معاملات در دره دوم کم اما در هنگام شکست خط گردن بسیار زیاد می شود.
دقت کنید که برای تکمیل این الگو ضروری است که در هنگام شکست خط گردن، حجم معاملات به صورت فزاینده ای افزایش یابد. اگر این اتفاق نیافتد به احتمال زیاد شکست به صورت ناقص اتفاق افتاده و هر لحظه احتمال بازگشت وجود دارد.

نکات مهم در الگوی دو کف و دو سقف

نکات مهم در الگوی بازگشتی دو کف و دو سقف

2.این الگو در تمامی چارچوب های زمانی تشکیل می گردد اما دقت نمایید که هر چه این چارچوب بالاتر باشد اعتبار تشکیل این الگو، بیشتر و معامله با آن قابل اطمینان تر است. توصیه نگارنده این است که به دنبال معامله در الگوهایی باشید که در نمودارهای بالاتر از ۴ ساعته تشکیل شده باشند چرا که نمودارهای پایین تر قابل اطمینان نمی باشند.

3.همواره قبل از تشکیل چنین الگوهایی بایستی روندی (صعودی یا نزولی) وجود داشته باشد تا با تشکیل این الگوها بازگشت قیمت اتفاق افتد. معمولا این الگوها پس از شکست خطوط روند و لمس مجدد خط روند شکسته شده به کرات تشکیل می گردد.

نکات مهم در الگوی دو کف و دو سقف

تشکیل الگوی دو کف با شکست خط روند نزولی (بالا) و الگوی دو سقف با شکست خط روند صعودی (پایین)

4.دقت داشته باشید که معامله سوم در هر یک از دو الگو که بر اساس فراکتال جدید صورت می پذیرد بایستی از ریسک قابل قبولی برخوردار باشد. به این صورت که اندازه فراكتال بایس ۳۰ درصد هدف اول : (ارتفاع الگو) کوچکتر باشد. در صورتی که بازار پس از پیمودن مثلا درصد هدف اول این فراکتال را تشکیل دهد مسلما فاصله باقی مانده ارزش ریسک کردن را ندارد این مطلب در شکل زیر به تصویر کشانده شده است.

تشکیل الگوی دو کف

تشکیل الگوی دو کف و نکته مهم خرید

در چنین مواقعی فقط بایستی معاملات 1 و 2 را انجام داد.

مثال معاملاتی

نمودار 4 ساعته طلا

نمودار 4 ساعته طلا

نمودار قیمت انس در بازارهای جهانی

در این نمودار پس از یک روند صعودی طولانی مدت، الگوی دو قله تشکیل و موجب بازگشت قیمت شده است. همان گونه که در شکل نیز مشاهده می نمایید بازار با تشکیل قله اول اندکی نزول کرده و مجددا برای تست آن تا قیمت ۱۹۱۱ دلار صعود کرده است اما در نهایت نتوانسته آن را بشکند بنابراین نزول خود را تا رسیدن به خط گردن شروع نمود. قیمت طلا بعد از شکستن خط گردن تا قیمت ۱۵۳۴ دلار ریزش کرده است که دقیقا معادل فاصله قله تا خط گردن می باشد.

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *