ارتباط الگوهای شمعی و خطوط روند و کانال

الگوهای شمعی و خطوط روند و کانال

تشکیل الگوهای مناسب شمعی در خطوط روند و کانال صعودی یا نزولی نیز کمک شایانی به اعتبار و عملکرد الگوها می نماید. برای نمونه اگر الگوی همر در برخورد با خط روند صعودی تشکیل گردد، به احتمال بسیار زیاد بازار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. در زیر نمونه هایی از آن را مشاهده می نمایید.

الگوهای شمعی و خطوط روند و کانال

الگوهای شمعی و خطوط روند و کانال

الگوهای شمعی و خطوط روند و کانال

الگوهای شمعی و خطوط روند و کانال

دیگر نکات نکات اساسی در استفاده از الگوهای شمعی عبارتند از:

1-برای تشخیص الگوهای شمعی بایستی مستقیم آن ها را بررسی کنیم و هرگز به سیگنال های ارائه شده توسط اندیکاتورها و یا نرم افزارهای شناسایی الگوهای شمعی اعتماد نکنیم؛ چرا که چنین برنامه های کامپیوتری شاید بتوانند نوع الگو را تشخیص دهند لیکن هرگز قادر نخواهند بود وضعیت تشکیل الگو را ارزیابی نمایند که برای طراحی نوع معامله بسیار اهمیت دارد.
2- تشكيل الگوها اعم از بازگشتی یا ادامه دهنده تنها زمانی مورد توجه قرار می گیرند که تغییرات قیمت پیش از تشکیل آنها، دارای روند (صعودی یا نزولی) باشد. در صورت وجود نداشتن روند، اهمیت آنها نیز کاهش می یابد.
3- الگوهای شمعی بازگشتی تنها زمانی علامت بازگشت روند را اعلام می کنند که این الگوها هم زمان با دیگر ابزارهای تکنیکال بررسی گردند. برای مثال چنین الگوهایی اگر در محدوده حمایت و یا مقاومت تشکیل شوند، می توانند با اهمیت تلقی شوند.
4- الگوهای شمعی اگر در نواحی حمایت و مقاومت تشکیل گردند، می توانند سیگنال های ورودی مناسبی را صادر نمایند اما هرگز نبایستی برای خروج نیز به انتظار تشکیل آنها ماند بلکه اینجا نیز بایستی به دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال همانند ترازهای فیبوناچی توجه نمود. برای مثال در اشکال زیر نقاط هدف بر اساس مناطق حمایت و مقاومت تعیین شده اند.

تشکیل ناحیه مقاومت

هدف این معامله بر اساس ناحیه مقاومت تنظیم شده است

تشکیل ناحیه حمایت

هدف این معامله بر اساس ناحیه حمایت تنظیم شده است

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *