گردش سرمایه و جریان تجاری

جریان سرمایه و جریان تجاری، تراز پرداخت های یک کشور را تشکیل داده و میزان تقاضا برای یک ارز در طی یک دوره زمانی را تعیین می کنند. از نظر تئوری، برای ثابت نگاه داشتن ارزش جاری ارز بایستی تراز پرداخت ها صفر باشد. منفی بودن تراز پرداخت حاکی از خروج بیشتر سرمایه از اقتصاد نسبت به میزان ورودی آن می باشد بنابراین ارزش ارز مورد نظر کاهش می یابد. مثلا ایالات متحده در حدود سال ۲۰۰۵ میلادی کسری تراز تجاری ثابتی را بدون به وجود آوردن جریان سرمایه ای کافی که این کسری را از بین ببرد، تجربه کرده است. ین ژاپن مثال خوب دیگری است. ژاپن به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان دنیا، مازاد تراز تجاری دارد؛ بنابر این ین علیرغم سیاست نرخ بهره صفر که از افزایش جریان سرمایه جلوگیری می کند، روشی خنثی را به منظور تجارت بیشتر بر اساس جریان تجاری که بخشی دیگر از تجارت است، انجام می دهد. برای مشخص تر شدن بحث، توضیحی را در مورد موارد تشکیل دهنده جریان سرمایه و جریان تجاری ارایه می دهیم.

گردش سرمایه: اندازه گیری میزان خرید فروش ارز

گردش سرمایه مقدار خالص ارز خریداری شده یا فروخته شده در طی دوره سرمایه گذاری را اندازه گیری می کند. گردش سرمایه مثبت حاکی از آن است که سرمایه گذاری فیزیکی یا پورتفویی خارجی در یک کشور بیشتر از میزان سرمایه خروجی از آن باشد. گردش سرمایه منفی عکس این حالت می باشد؛ یعنی مقدار سرمایه فیزیکی یا پورتفویی خریداری شده توسط سرمایه گذاران داخلی بیشتر از سرمایه گذاران خارجی است.

به پایان مقاله «گردش سرمایه و جریان تجاری» رسیدیم. برای روشن تر شدن بحث بهتر است مقاله های بعدی ما از جمله جریان فیزیکی و جریان پورتفویی را دنبال کنید. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .