تغییر انتظارات در تحلیل تکنیکال

همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می نمایید برای مدتی سرمایه گذاران توقع نداشتند که قیمت سهم ایرانخودرو از محدوده 2418 الى 3250 ريال بیشتر شود چرا که در این ناحیه مقاومت قدرتمندی قرار داشته که در شکل زیر نیز نمایش داده شده است. اما پس از اندکی این ناحیه شکسته شده و خریداران به دنبال معامله در قیمت های بالاتر رفتند که این میزان تا حدود 4800 ريال نیز ادامه داشته است.

تغییر انتظارات در بازار بورس

تغییر انتظارات در نمودار قیمت سهام ایرانخودرو

وقتی انتظارات سرمایه گذار تغییر می کند، عموما همین قدر ناگهانی عمل می کنند. در شکل زیر توجه کنید که قیمت چگونه از محدوده مقاومت سهام Oil در محدوده قیمت 99 دلار خارج می شود.

تحلیل تکنیکال

تغییر انتظارات در نمودار قیمت سهام

وقتی که سرمایه گذاران پذیرفتند که سهام این شرکت را بالاتر از 99 دلار هم می توان خرید و فروش کرد، طبعا سرمایه گذاران بیشتری تمایل به خرید این سهام پیدا می کنند (در نتیجه هم قیمت و هم میزان حجم مبادلات افزایش یافته است). همچنین فروشندگانی که پیش از این با نزدیک شدن قیمت به 99 دلار سهمشان را می فروختند و باعث سقوط سهم می شدند، توقع دارند که قیمت رشد بیشتری داشته باشد و دیگر تمایلی به فروش ندارند.

به وجود آمدن سطوح حمایت و مقاومت شاید قابل توجه ترین و تکراری ترین وقایع در نمودار های قیمت باشد. شکسته شدن سطوح حمایت / مقاومت ممکن است به خاطر تغییرات بنیادین؛ که بالاتر یا پایین تر از انتظارات سرمایه گذاران است (مثل تغییر در در آمد، مدیریت، رقبا و …)، باشد یا به خاطر پدیده تشدید روانی (سرمایه گذاران با دیدن افزایش قیمت خرید می کنند) رخ بدهد. دلایل یک واقعه به اندازه نتایج و آثار آن (روی نمودار قیمت!) اهمیت ندارد. انتظارات جدید منجر به ایجاد سطوح قیمتی جدید می شود.

شکل بالا نشان دهنده شکست سطح مقاومت است که به خاطر تغییراتی در عوامل بنیادی به وجود آمده است (پارامترهای فاندامنتال). شکست ناحیه مذکور زمانی رخ داد که شرکت مذکور گزارش در آمد جدیدی، بیش از حد توقع سهامداران را منتشر کرد. اگر از خود سوال می کنید که از کجا فهمیدیم که گزارش فوق بالاتر از حد انتظار سهامداران شرکت بوده است؟ جواب اینجاست به وسیله تغییرات قیمت به وجود آمده پس از ارائه گزارش!

اجمالاً اینکه تراز حمایت تراز قیمتی است که یک سهام و یا بازار بندرت از آن عبور می کند و از آن پایین تر می افتد. از سوی دیگر، مقاومت تر از قیمتی است که یک سهام یا بازار به ندرت از ان فراتر می رود. این مطالب را می توانید در شکل زیر مشاهده نمایید:

حمایت و مقاومت

نواحی حمایت و مقاومت در بازار

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .