پیش نویس سیاستنامه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها در تاریخ هشتم بهمن ماه ۱۳۹۷ و یک روز قبل از برگزاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از سوی معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی با عنوان الزامات و ضوابط فعالیت در حوزه رمز ارز ها در کشور منتشر شد. با این وجود بخش‌های زیادی از این پیش‌نویس نیاز به تفسیر و تعبیر با توجه به قوانین مصوب در حوزه فناوری های نوین و فین تک دارد ضمناً گویا تمامی زوایای امر در این پیش‌نویس در نظر گرفته نشده است و ورود کارشناسان و متخصصان و صاحبنظران فعال در این حوزه جهت تکمیل این پیش‌نویس امری ضروری به نظر می رسد.

در مقدمه پیش نویس سیاستنامه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها اینگونه آمده است:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که گسترش استفاده از رمزارزها تأثیرات بالقوه ای بر سیاست های پولی و ارزی کشور خواهد داشت و همراه ایجاد فرصت های جدید، تهدیدهایی را متوجه عموم مردم و سازمان های استفاده کننده از آن خواهد نمود. لذا بانک مرکزی ج.ا.ایران به منظور ممانعت از بروز صدمات، حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تسهیل کسب و کار در این حوزه، چارچوب اولیه مقررات مرتبط با رمزارزها را که به تصویب شورای پول و اعتبار در مورخ ۸ بهمن ۱۳۹۷ رسیده است اعلام می نماید.
بانک مرکزی بنابر وظایف مشخص شده در حوزه پولی و بانکی، برای آن بخش از حوزه هایی که میتوانند بر سیاست های پولی و مالی کشور تاثیرگذار باشد، سیاست های مربوطه را در این سند تدوین نموده است. این حوزه ها شامل و نه محدود به موارد زیر است:
الف. عرضه اولیه سکه (ICO)
ب. صرافی های رمزارزی و سامانه های مرتبط
ج. کیف پول رمزارزی
د. استخراج رمزارز
الزامات این سند، با توجه به شرایط کنونی کشور در حوزه پولی و بانکی تدوین شده است. همچنین با توجه به نو بودن این فناوری، بانک مرکزی رصد مستمر این حوزه را در دستور کار دارد و با توجه به بازخورد دستورالعمل ها و تحولات موثر در این حوزه، در بازه های شش ماهه نسبت به بازنگری در مقررات و اطلاع رسانی اقدام خواهد نمود. با توجه به دامنه وسیع تاثیر حوزه رمزارزها و ریسک های مربوطه، ضروری به نظر میرسد که سایر نهادهای مرتبط نیز نسبت به صدور دستورالعمل و سیاستگذاری خصوصا” در حوزه های قوانین حقوقی، قضایی و راهبری بازار سرمایه اقدام نمایند.

حائزاهمیت است:

بانک مرکزی به عموم مردم یادآور میشود که در زمان خرید و فروش، نگهداری و یا معامله رمزارزها، از تمامی مخاطرات آگاهی کامل یافته و به هشدارهای بانک مرکزی ج.ا.ا توجه نمایند.

با وجود این که نگاه کلی به رمز ارزها و تکنولوژی بلاک چین از سوی بانک مرکزی، مثبت به نظر می رسد اما این پیش نویس جهت نهایی شدن مستلزم بهره مندی از نظرات کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه تکنولوژی بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده می باشد. شما می توانید از طریق لینک زیر این سند را دانلود کنید و پس از مطالعه آن، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *