اين ايده كه به راحتى كامپيوتر خودتان را روشن كنيد يا حتى به وسيله تجهيزات استخراج در اينترنت به پول درآوردن با كمترين زحمت بپردازيد به شدت در حال محبوب شدن است. با اين وجود مسأله استخراج به اين سادگي ها كه به نظر مي رسد نيست و استخراج بسيار رقابتى و محتاج مهارت فراوان هست.

با اين حال افرادي كه به استخراج ارز ديجيتال علاقه مند هستند همچنان مي توانند وارد اين كار بشوند و با کاهش هزینه های سربار سود قابل قبولی را بدست آورند.

سود اقتصادی مناسب به ارزان بودن منابع مورد نیاز مربوط هست كه در مورد استخراج ارز ديجيتال اين منبع مطمئنا چيزى نيست جز نحوه تامین و هزینه برق مصرف شده. اختلاف قيمت برق مصرفى در جای جای دنيا اين نتيجه را حاصل مي كند كه استخراج بيت كوين در يك كشور خاص مي توانيد بسيار سودآور تر از استخراج در كشورهاي ديگر باشد.

 

هزینه استخراج چگونه محاسبه مي شود؟

شكل زير ليستي از هزينه دلاري استخراج يك بيت كوين در كشورهاي مختلف را نشان ميدهد. اين مطالعه كه تهيه شده توسط خبرگان این حوزه مي باشد براساس گزارش مصرفى سه استخراج كنندهAntMiner S7,AntMiner S9 و Avalon 6 به صورت ميانگين براي استخراج بيت كوين ارائه شده است. در اين مطالعه افراد، اطلاعات مربوط به قيمت هاي برق مصرفي از سه منبع دولت هر كشور، شرکت هاي محلي تأمين برق و آژانس بين المللي انرژي تأمين تهیه شده است.

استخراج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهترين کشور براي استخراج كجاست؟

با توجه به اطلاعات بالا به سرعت تفاوت استخراج در قسمت هاي مختلف دنيا قابل لمس خواهد بود. بهترين مکان براي به دست آوردن بيشترين سود براي استخراج يك بيت كوين كشور ونزوئلا مي باشد. روند استخراج فقط ٥٣٠ دلار هزينه دربرخواهد داشت. ضمنا این کشور با توجه به ساختار اقتصادی خود به دنبال ICO خود با نام Petro که بر پایه نفت آن کشور قرار دارد، است. این موضوع توسط شخص رئیس جمهور آن کشور دنبال شده و whitepaper آن در هفته پیش معرفی شد. قیمت عرضه این سکه حدود ۶۰ دلار است که درصورت تحقق، بیشترین قیمت برای عرضه اولیه یک سکه در بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود. در همین بین نیز رایزنی های خاصی هم با کشورهای آمریکای جنوبی و کشور قطر انجام شده است.

با توجه به قيمت فعلي بيت كوين كه روي ۱۰ هزار دلار در نوسان است، اين پتانسيل براي استخراج کنندگان آمريكاي جنوبي با نرخ بهره وري بسيار بالا وجود دارد. به علاوه اينكه براساس وضعيت سياسي و اقتصادي آن کشور، بسيار منطقي است كه شاهد این باشیم که مردم ونزوئلا از استخراج ارزهای دیجیتال سود زيادي بدست خواهند آورد. اين سود استخراج در كشور ونزوئلا نه تنها در زمان صلح به كار مي آيد بلكه مردم آمريكاي جنوبي از اين برق ارزان در جهت بهره برداري در زمان بحران نيز استفاده مي كنند در حاليكه ارز داخلي كشور خودشان با تورم شديد مواجه مي باشد.

استخراج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استخراج در چه كشورهايي صرفه اقتصادی کمی دارد؟

خيلي از كشورهاي اروپایی مانند آلمان و دانمارك در جايگاه گرانترين كشورها براي استخراج بيت كوين و اتريوم قرار دارند. در واقع در حال و هواي امروز استخراج بيت كوين در دو كشور فوق الذكر در حدود ۱۴ هزار دلار هزينه خواهد داشت!

با توجه به پراكندگي استخراج بيت كوين و ساير ارزها در دنيا و وابستگي آنها به قيمت برق، دانشگاه كمبريج انگلستان تحقيقي را انجام داده است كه براساس آن كشورهاي شرق دور به ويژه كشور چين ملقب به پايتخت هاي استخراج در دنيا هستند.

 

غول هاي استخراج كننده بازار

قدرتي كه چين و همچنين روسيه به عنوان غول هاي استخراج گر بازار شناخته شده اند، برآمده از قيمت برق مصرفي آنهاست. براساس تحقيق به عمل آمده، چين در جايگاه نسبتا متعادلي ٣١٧٢ دلار براي هر بيت كوين قرار دارد كه سود ٧٠ درصدي را نشان ميدهد.

كشور چين همچنين از وجود دولتي كه به استخراج کنندگان اجازه ميدهد تا از قدرت اضافي در استخراج خود استفاده كنند سود مي برد. اما اخيرا دولت به صورت موشكافانه اي وارد اين فضا شده است و با نظارت بر استخراج سعي در سختگيري در مقابل مافياهاي ارزي دارد.

روسيه كشور ديگري است كه نسبتا از ارزاني برق مصرفي نيز سود مي برد. در اين كشور ميتواند با هزينه ٤٦٧٥ دلار صاحب يك بيت كوين شويد، همچنين فرو نشستن دولت ميتواند به زودي قوانين و كنترل گرهاي سيستمي را در بحث استخراج فعال كند.

 

آينده استخراج چگونه خواهد بود؟

با توجه به اینکه الكتريسيته يكي از اولين هزينه هايي است كه بايد در استخراج آن را در نظر گرفت، ميتوان به راحتي فهميد كه كشورهايي با هزينه برق ارزان ميتوانند براي استخراج بسيار جذاب تر باشند. با پیش بینی اینکه قیمت بیت کوین رشد داشته باشد، بازار به دنبال جنبه هاي مختلف اين بازار مخصوصا بحث استخراج هستند.

شايد كشورهاي ديگري نيز وجود داشته باشند كه با اينكه برق در آنها گران است اما تنظيمات در بحث استخراج در آنها بسيار راحت و آسان است، از اين دست ميتوان به کشور ژاپن اشاره کرد. همچنين بسترها و ICO هايي وجود دارند كه به دنبال بنا كردن عمليات و سيستم هاي خود در نزديكي منابع تجديد پذير و سبز مي باشند تا با اين كار بتوانند هزينه استخراج را نه تنها براي كيف پول هاي خود بلكه براي كل محيط زيست نيز كاهش دهند.

 

وضعیت استخراج در ایران

همانطور که در شکل قابل مشاهده است، هزینه استخراج در ایران حدود ۳۲۰۰ دلار می باشد. این رقم در مقایسه با کشورهای همسایه و با توجه به پتانسیل های کشور، امکان رقابت خوبی را دارد. البته که جایگزینی وضعیت تامین برق مورد نیاز از سیستم فعلی به نیروگاه های خورشیدی، بادی و سیکل های ترکیبی امکان این را فراهم می سازد که با تغییر زمین بازی از خروج ارز جلوگیری کرده و از فرصت استراتژیک موجود به یک ردیف درآمد ارزی بلند مدت دست یافت. در حال حاضر کشور روسیه با بررسی و امکان سنجی انجام شده در کشور خود نقاطی را مشخص کرده که با سرمایه گذاری سایر کشورها نسبت به استخراج ارزهای دیجیتال با کمترین هزینه اقدام نماید. همانطور که آینده پژوهان به تغییرات بازار بانکی و کسب و کارهای نوین اشاره کرده اند؛ این تغییرات بی تردید اتفاق خواهد افتاد و شرکت ها و سازمان هایی برنده هستند که خود را با تغییرات همگام کرده باشند. وجود جوانان متخصص و جویای کار و نیز پشتیبانی سازمان ها و ارگان های قانون گذار می تواند فرصت های خوبی را برای قشر تحصیل کرده و متخصص در داخل کشور فراهم ساخت.

چهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام یک سرمایه گذاری با اطلاعات کافی و ریسک کمتر می توانید به دوره آموزش ویدئویی سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از شرکت پیشرو آساک مراجعه نمایید

محمدرضا مباشرفر
مشاور سرمایه گذاری در بازارهای مالی
Mobasherfar@gmail.com
شاهین زارعی
کارشناس ارزهای دیجیتال
shahin_552@yahoo.com

لطفا نظر خودتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *