الگوی مثلث کاهشی

مثلث کاهشی، تصویر معکوس مثلث افزایشی است که معمولا بعد از یک روند نزولی، موجب تداوم کاهش قیمت می‌گردد. این الگو دارای یک خط حمایت صاف و یک مقاومت بالایی رو به پایین است که به سمت یکدیگر همگرایی دارند و حداقل با ۴ نقطه تشکیل می‌شوند البته بسیاری از مثلث‌ها ۶ نقطه را در بر می‌گیرند (شکل).

الگوی مثلث کاهشی

روند کاهشی نواحی مقاومت در مثلث کاهشی

این الگو نشان میدهد که عرضه بیشتر از تقاضا است لذا فروشندگان نسبت به خریداران تحرکات بیشتری دارند. در این الگو، قیمت هر بار در نزولهایش در محدوده ای از حمایت متوقف می‌شود در حالی که پس از بازگشت از این محدوده، به قله یا نقطه حداکثر قبلی خود نمی‌رسد؛ در واقع بازار در حال تشکیل نقاط حداکثر پایین تری است. امتداد خطوط بالایی در اتصال به حمایت پایینی، الگویی می‌سازد که نشان دهنده آغاز یک حرکت قوی بازار میباشد. تغییرات قیمت معمولا خط حمایت در این الگو را می‌شکند و می‌توان انتظار داشت که بازار به اندازه قاعده اولین حرکت داخل مثلث، به سمت پایین کاهش داشته باشد. این الگو معمولا بعد از یک روند نزولی به وجود می‌آید اما این اصل الزامی‌نمی‌باشد.

عرضه و تقاضا در الگوی مثلث کاهشی

نمودار عرضه و تقاضا در الگوی مثلث کاهشی

در شکل بالا می‌بینیم که هر چه به سمت رأس مثلث نزدیک می‌شویم، تحرک فروشندگان بیشتر می‌شود تا حدی که با غلبه بر خریداران، موجب خروج قیمت از الگو می‌شوند.

شکست ناحیه حمایت در الگوی مثلث کاهشی

غلبه فروشندگان بر خریداران در الگوی مثلث کاهشی

نحوه معامله

برای معامله با این الگو در ابتدا بایستی منتظر شکست خط حمایت باشیم. همانند سایر الگوهای پس از ورود قیمت به درون مثلث از معامله پرهیز کنید تا اخطار ورود صادر شود. این اخطار زمانی صادر می‌شود که قیمت پایین خط حمایت بسته و در نهایت این سد شکسته شود. به محض شکست یا در لمس مجدد خط شکسته شده می‌توان فروش انجام داد. البته در برخی مواقع حمایت به حدی قدرتمند است که فروشندگان نمی‌توانند بر آن غلبه کنند لذا امکان دارد که الگو ادامه دهنده نباشد بلکه بازگشتی باشد؛ لذا بایستی منتظر شکست باشیم و آنگاه در جهت مناسب وارد بازار شویم. نقطه هدف همانند آنچه که در بالا گفته شد با توجه به ارتفاع قاعده مثلث محاسبه می‌شود ضمن اینکه از خط کانال ترسیم شده بر اساس بزرگترین فراکتال مثلث نیز می‌توان استفاده کرد که در تصویر زیر نمایش داده شده است. برای حد ضرر نیز بهتر است از سایر خطوط حمایت و مقاومت استفاده شود.

نحوه معامله در الگوی مثلث کاهشی

ترسیم خط کانال برای یافتن اهداف معاملاتی

نکات مهم معامله در الگوی مثلث کاهشی

١- اهمیت حجم: همانند آنچه که در گذشته گفته شد همزمان با نوسان قیمت در داخل مثلث و نزدیک شدن به رأس، حجم معاملات کاهش می‌یابد اما همزمان با نفوذ قیمت در روند و شکست آن یا به تعبیری هنگام خروج از الگو، حجم معاملات بایستی به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. این یک قانون کلی است که در تمامی‌الگوهای هندسی صادق است.
۲- هر چند مثلث‌‌‌های کاهشی در اغلب موارد به صورت الگوهای ادامه دهنده در روند نزولی عمل می‌نمایند اما گاهی اوقات در انتهای برخی روندهای صعودی تشکیل چنین الگویی موجب بازگشت قیمت می‌شود. در چنین مواقعی شکست خط پایینی نشانه آغاز کاهش قیمت است. در شکل زیر نمونه ای از آن را مشاهده می‌نمایید.

نکات مهم معاملاتی در الگوی مثلث کاهشی

اهمیت حجم یازار در الگوی مثلث کاهشی

گاهی نیز در میانه یک روند صعودی موجب تداوم روند می‌شود که در تصویر صفحه بعد نمایش داده شده است. این مثال‌ها باعث می‌شود که خود را به طبقه بندی بازگشتی و تداوم دهنده الگوها مقید ننمایید. از نظر نگارنده تمام الگوها می‌توانند بازگشتی یا ادامه دهنده باشند که ان. مطلب به موقعیت بازار قبل از تشکیل الگو و چگونگی خروج از الگو بستگی دارد.
٣- نبایستی قیمت پس از خروج از الگو، مجددا به داخل آن برگردد. اگر این چنین شود قدرت الگو کاهش می‌یابد.

ناحیه حمایت و مقاومت در الگوی مثلث کاهشی

ناحیه حمایت و مقاومت در الگوی مثلث کاهشی

۴- چارچوب زمانی در اعتبار این الگو و به صورت کلی در تمامی‌الگوهای هندسی بسیار اهمیت دارد. هر چه این چارچوب بالاتر باشد اعتبار تشکیل این الگوها، بیشتر و معامله با آنها قابل اطمینان تر است. برای مثال الگوی سر و شانه تشکیل شده در نمودار روزانه معتبرتر از الگوی شکل گرفته در نمودار ۱ ساعته است. توصیه نگارنده این است که به دنبال معامله در الگوهایی باشید که در نمودارهای بالاتر از ۴ ساعته تشکیل شده باشند چرا که نمودارهای کوتاه مدت ترد قابل اطمینان نمی‌باشند.

مثال معاملاتی در الگوی مثلث کاهشی

مثال 1: نمودار روزانه سهام شرکت ( OfficeMax( OMX

در این نمودار یک الگوی مثلث کاهشی تشکیل شده که شکست خط پایینی این الگو را تکمیل و علامت فروش را صادر کرده است. با شکست خط حمایت در قیمت ۳۲ دلار، بازار تا قیمت ۲۳ دلار پایین رفته است. از نکات جالب توجه این مثال تایید تکمیل الگو و معامله فروش به وسیله اندیکاتور MACD است زیرا قبل از شکست خط پایینی الگو، دو میانگین متحرک آن به سمت پایین تقاطع کرده اند.

مثال معاملاتی در الگوی مثلث کاهشی

نمودار سهام شرکت OMX

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می‌خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *