انواع نوسانگرها (اوسیلاتورها) | تعریف نوسانگرهای نواری شکل

نوسانگر های نواری شکل

نوسانگرهای نواری شکل، در بالا و پایین دو نوار نوسان می کنند که بر سطوح افراطی یا همان اشباع خرید و فروش دلالت دارند. نوار پایینی حاکی از اشباع فروش و نوار بالایی حاکی از اشباع خرید می باشد. این نوارها بر اساس نوسانگر تنظیم شده اند و فقط به میزان اندکی از سهامی به سهام دیگر تغییر می کنند و باعث می شوند که کاربران به سهولت شرایط خرید و فروش هیجانی را تشخیص دهند. شاخص قدرت نسبی (RS1) و نوسانگر استوکاستیک دو نمونه از نوسانگرهای نواری هستند که در مقالات بعدی به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

استوکاستیک /RSI

معمولا نواحی اشباع خرید و فروش RSI به ترتیب در ۷۰ و ۳۰ تنظیم می شوند. نواحی بالاتر از ۷۰ حاکی از اشباع خرید و پایین تر از ۳۰ حاکی از اشباع فروش می باشد. در نوسانگر استوکاستیک بالای ۸۰، حاکی از اشباع خرید و زیر ۲۰، حاکی از اشباع فروش است. البته این محدوده ها پیشنهادی می باشند، ممکن است برخی از سهام ها از این دامنه پیروی نکنند و نیاز به یک تنظیم دیگر باشد. معمولا این تنظیمات با توجه به نوسانات بازار و تصمیم معامله گران صورت می پذیرد.

نوسانگرهای نواری شکل

تعریف نوسانگرهای نواری شکل

تعداد زیادی از نوسانگرهای نواری بین حدود بالایی و پایینی نوسان می کنند. شاخص قدرت نسبی (RSI) بین دامنه ۰ تا ۱۰۰ تنظیم شده و هرگز بالاتر از ۱۰۰ و پایین تر از ” نمی رود. نوسانگ استوکاستیک هم دیگر نوسانگری است که همین دامنه را دارد. با این وجود شاخه کانال کالا (CCI) نوسانگر نواری شکلی است که دامنه ندارد. در شکل زیر این نوسانگر را مشاهده می نمایید.

استوکاستیک

استوکاستیک RSI

جمع بندی

نوسانگرهای مرکزی برای تشخیص قدرت نهفته و یا جهت جنبش یک حرکت مناسبند. عموما اعداد بالاتر از نقطه مرکزی، جنبش افزایشی و زیر آن یک جنبش کاهشی را نشان میدهد. بزرگ ترین تفاوت بین نوسانگرهای مرکزی و نواری شکل، توانایی تشخیص و خواندن نواحی اشباع (خرید یا فروش) است. در حالی که تشخیص این نقاط توسط نوسانگرهای مرکزی امکان پذیر است اما آنها برای این منظور مناسب نیستند. نوسانگرهای نواری بهترین نوسانگرها برای تشخیص شرایط اشباع خرید و فروش می باشند.

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *