• طراح وب (Web Designer)

طراح وب کسی است که با استفاده از طراحی های تصویری و زیبا تلاش دارد تا به گونه ای درست وب سایت شما را از لحاظ بصری ارتقا بخشد و طراح همیشه از کدنویسی استفاده نمی کند. اغلب طراحان وب از خلاقیت خود در زمینه ایجاد یک طراحی در وب سایت استفاده می نمایند. یک طراح وب سایت بیشتر بر زیبایی سایت و مواردی چون رنگ، تایپوگرافی، روابط اجزا و مخاطب تمرکز دارد.

  • توسعه دهنده وب (Web Developer)

فعالیت های توسعه دهنده وب بسیار شبیه به طراح وب میباشد اما در عین حال با او تفاوت دارد. بر خلاف یک طراح وب، توسعه دهنده وب بیشتر به کدنویسی درست تمرکز دارد و خیلی تمرکز خود را بر زیبایی بصری قرار نمی دهد. وی بیشتر به جزئیات سایت دقت میکند و با برنامه های کدنویسی سر و کار بیشتری دارد. در صورتی که این دو در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند و یا فردی هر دو قابلیت را داشته باشد، یک طراحی زیبا و اصولی ارائه خواهد شد که هم از نظر بصری و هم از نظر کد و اصول دارای امتیاز میباشد.

به نظر می آید که اکثر افراد با درست بودن این ایده که طراح و توسعه دهنده سایت باید با یکدیگر کار کنند، موافق هستند. ولی بیشتر اوقات این دو جدا از هم کار میکنند در حالی که مشغول کار بر روی یک پروژه واحد هستند. طراح، عناصر، پالت های رنگ و تایپوگرافی را ایجاد میکند در حالی که توسعه دهنده کدنویسی کرده و متریال لازم برای وب سایت را آماده میکند. و این میتواند باعث بروز ناهماهنگی و ناسازگاری بین طراح و توسعه دهنده وب و نهایتاً در خود وب سایت شود.

اگر طراحان و توسعه دهندگان وب از ابتدای پروژه تا پایان آن با یکدیگر کار کنند، نتیجه آن پروژه ای منسجم تر با رابط کاربری بهتر و کدهای تمیز خواهد بود. در این حالت دوباره کاری کمتر شده و پروژه در زمان کمتری تکمیل میشود.

طراح وب در برابر توسعه دهنده وب

در گذشته توسعه دهندگان وب و طراحان وب دو شغل جدا و مجزا بودند. عموماً طراحان وب از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و illustrator استفاده میکنند تا شکل ظاهری وب سایت و عناصر را ایجاد نمایند. این ظاهر گرافیکی در مراحل بعد با استفاده از HTML، جاوا اسکریپت، CSS، و دیگر زبان های برنامه نویسی توسط توسعه دهنده وب کدنویسی میشود تا در محیط وب کار کند.

  • مدیر وب (Web Master)

شاید تصور کنید که مدیر وب نسبت به دو گروه قبلی کار ساده تری را انجام می دهد ولی باید باور کنیم که اغلب سایت ها بخاطر نداشتن مدیریت صحیح و منسجم در به روزرسانی مطالب و محصولات خود با شکست مواجه می شوند. شاید برای شروع، طراحی یک وب سایت خوب و کاربرپسند از اهمیت بالایی برخوردار باشد ولی مدیریت صحیح وبسایت و به روزرسانی منظم آن برای ادامه کار یک اصل اجتناب ناپذیر است.

بطور کلی مدیر وب کسی است که با روش های درج مطالب، محصولات، تصاویر و نوع چیدمان آنها آشناست و بخش مدیریت سایت (Site Backend) را به طور کامل می شناسد و می تواند از آن به نحو احسن استفاده کند. برای بیان اهمیت موضوع تصور کنید که یک شرکت برای طراحی وب سایت خود هزینه قابل توجهی کرده است و مدیران شرکت تصور می کنند که کار در اینجا به اتمام رسیده و می توانند مدیریت وب را به منشی بسپارند و آسوده از سایت خود بهره برداری کنند ولی پس از مدت زمانی کوتاه پی میبرند که سایت آنطور که باید به روزرسانی نمی شود و مطالب درخوری ارائه نمی گردد.

اینجاست که اهمیت وجود فردی متخصص در مدیریت وب نمایان می شود. این یک واقعیت است که در آینده ای بسیار نزدیک شغل مدیریت وب (Web Master) به یکی از مشاغل پردرآمد در ایران تبدیل خواهد شد. هم اکنون در برخی از دانشکده ها و مراکز آموزشی در دنیا، دانشجویانی در این رشته مشغول تحصیل اند. در ایران هم مراکز و وب سایت هایی تخصصی شروع به فعالیت کرده اند که مدیران وب حرفه ای را تعلیم می دهند و به بازار معرفی می کنند.

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

لطفاً نظر خودتون رو درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *