معانی متفاوت بیت کوین

بیت کوین کلمه ای پربار است و از آن چندین معنی را می توان برداشت کرد:

  • پروتکل

منظور از پروتکل، تعیین چگونگی ساخت یک پایگاه داده توزیع شده زنجیره بلوکی، چگونگی تجزیه آن، چگونگی جمع آوری تراکنش ها و تعیین پارامترهای تشخیص یک تراکنش معتبر است.

  • شبکه

منظور، شبکه ای نظیر به نظیر است که گره ها به یکدیگر متصل می شوند. گره ها در این شبکه نظیر به نظیر، پیام هایی که حاوی بلوکهای جدید اضافه شده به زنجیره بلوکی و تراکنش های جدید منتشر شده است، بین یکدیگر تبادل می کنند.

  • ارز

یک واحد پولی بیت کوین که بطور معمول با حرف b  انگلیسی نشان داده می شود، نمایانگر یک واحد از ارز بومی در شبکه بیت کوین است. در مجموع، حدود ۲۱ میلیون بیت کوین صادر شده وجود خواهد داشت. گرچه بیت کوین واحد اصلی حساب در نظر گرفته می شود، اما هر بیت کوین به یکصد میلیون بخش کوچکتر به نام ساتوشی قابل تقسیم است.

  • پیاده سازی متن باز

بیت کوین پروژه ای متن باز نوشته شده به زبان برنامه نویسی «سی پلاس پلاس» است که پروتکل را پیاده سازی می کند. این پروژه برای جلوگیری از سردرگمی بین معانی مختلف بیت کوین، بتازگی به نام «هسته بیت کوین» برندسازی مجدد شده است.

بیت کوین پروژه ای متن باز نوشته شده به زبان برنامه نویسی «سی پلاس پلاس» است که پروتکل را پیاده سازی می کند.

در ادامه معانی متفاوت بیت کوین ، حال به هسته بیت کوین می رسیم. هسته بیت کوین برنامه ای کامپیوتری شامل دو سرویس مختلف است:

  • کیف پول هسته بیت کوین

پیاده سازی پیش فرضی برای یک کیف پول است. این کیف پول، یک کیف پول کامل بوده و به گره ای کامل برای اجرا احتیاج دارد.

  • سرور هسته بیت کوین

پیاده سازی یک گره شبکه است. سرور هسته بیت کوین در حالت بدون سر قابل اجراست. بدین معنی که از رابط گرافیکی کاربر پسند استفاده نکند. سرور هسته بیت کوین برای متصل کردن شبکه بیت کوین، جا به جا کردن پیام، و تفسیر زنجیره بلوکی مورد استفاده بوده و تراکنش های جدید را در داخل شبکه راه اندازی می کند.

بتازگی در جوامع بیت کوین علاقه مندی هایی وجود داشته است تا هسته بیت کوین را به دو برنامه مجزا و مستقل، یکی برای کیف های پول کاربران و دیگری نرم افزار پیاده سازی اجرای یک گره تقسیم نمایند.

به پایان مقاله «معانی متفاوت بیت کوین» رسیدیم. در مقاله های بعدی به موضوعات پیرامون اقتصاد بیت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *